Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο 9αρι για υπνοδωμάτιο 16 τετραγωνικών μέχρι 400-450ευρω;

Δες σε Midea, Inventor, General electric, Haier και Fujitsu  σε γενικές γραμμές . Δες χαρακτηριστικά μοντέλων . Επέλεξε μοντέλο με στάθμη θορύβου κάτω απο 23 db στην χαμηλή σκάλα. Δες τι δυνατότητες προσφέρουν  (π.χ αν σε ενδιαφέρει το wifi) δες τί εγγύηση προσφέρουν και με τί όρους και  όλα μαζί ζύγισε τα με την τιμή τους και επέλεξε ότι θεωρείς πιο value for money .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα εβλεπα σε 9000 btu/h Haier στα 369ε και General Electric στα 429ε και τα δυο εχουν 5 χρονια εγγυηση απο την Inventor, οπως επισης και carrier στα 429ε αλλα με 2 χρονια εγγυηση

Tα cvmore θα τα απευφευγα γιατι η neonenergy σε αλλο κλαδο (φωτοβολταικα) εχει φαει πολυ κραξιμο στο after sales service

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Haier nebula ειναι wifi standard δηλαδη παιζει κατευθειαν με WIFI , εχει ιονιστη Nano- Aqua . Ενω το tundra ειναι ποιο σπαρτιατικο δεν εχει τετοια καλουδια αλλα διαθετει αρκετα χαμηλη σταθμη θορυβου 20 db και τα 2 εχουνε 5 χρονια εγγυηση σε ολα τα εξαρτηματα χωρισ την προυποθεση σερβις απο την Inventor

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορές έχουν τα Haier Tundra με Nebula? Επίσης είναι αντικαταστάτης ή παράλληλο μοντέλο?

Δύο διαφορετικά μοντέλα της Haier που θα τα βρεις στην αγορά. Παράλληλα μοντέλα.

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το toyotomi Hiro στα 329 τι γνώμη έχετε;υπάρχει και το izuru στα 370.

Καλα κλιματιστικα , κατασκευησ gree πλατιφορμα lomo. Το θεμα ειναι η μικρη τουσ εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το toyotomi Hiro στα 329 τι γνώμη έχετε;υπάρχει και το izuru στα 370.

Εχω ακουσει το izuru.. Εχει ησυχη εξωτερικη μοναδα.. να ξερεις δεν εχει χαμηλη σκαλα ανεμιστηρα(quiet)

Πολυ καλο κοντρολ..

Υποψη, στα οικονομικαιφτηνα κλιματιστικα οτι γλυτωσεις στη τιμη θα το πληρωσεις στο ρευμα και αν σκοπευεις να το δουλευεις εντατικα τοτε στο τελος θα σου βγει πιο ακριβο.

Μην βαζεις τιτλους.. Δεν ειναι ο κανονας..

Εχω μετρησει κλιματιστικο με την ιδια ενεργειακη κλαση και τα ρευματα ξεφευγαν πολυ για 9αρι..

Ειχε βεβαια παραπανω αποδοση..

 

Τωρα πλεον το καλο και το φθηνο ανηκει στο ..δοκιμασμενο..

 

Συνηθως τα φθηνα κλιματιστικα δεν εχουν after sales

Τι διαφορές έχουν τα Haier Tundra με Nebula? Επίσης είναι αντικαταστάτης ή παράλληλο μοντέλο?

Εχει αναφερθει για τον τρελο θορυβο που κανει η εξωτερικη μοναδα του tundra..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω ένα κατάλογο με αξιόπιστες μάρκες κλιματιστικών. Μου το έχουν ζητήσει. Θέλω καλή απόδοση και ένα στοιχειώδης service.

(η σειρά τυχαία, δεν αξιολογώ)

 

 

Mitsubishi

Daikin

Toshiba

Fujitsu

Panasonic

Samsung

LG

Toyotomi

Gree

Carrier

Haier

Midea

General Electric

Ιnventor

Hitachi ( ή όχι)

Juro Pro (ή όχι)

Pitsos (ή όχι)

 

έχει κανείς αντίρρηση  για να βάλω ή να βγάλω καποια εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω ένα κατάλογο με αξιόπιστες μάρκες κλιματιστικών. Μου το έχουν ζητήσει. Θέλω καλή απόδοση και ένα στοιχειώδης service.

(η σειρά τυχαία, δεν αξιολογώ)

 

 

Mitsubishi

Daikin

Toshiba

Fujitsu

Panasonic

Samsung

LG

Toyotomi

Gree

Carrier

Haier

Midea

General Electric

Ιnventor

Hitachi ( ή όχι)

Juro Pro (ή όχι)

Pitsos (ή όχι)

 

έχει κανείς αντίρρηση  για να βάλω ή να βγάλω καποια εταιρεία;

 

To πρόβλημα δεν είναι η μάρκα αλλά η σειρά της κάθε μάρκας και το ποσό που διαθέτει ο αγοραστής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τα χρηματα στην ακρη. Αν υπαρχουν προβληματικες σειρες ή μετριότητες(απο σημερα, οχι παρελθον) φευγει ολη η εταιρεια αναγκαστικα απο την λιστα. Εχεις καμια ενταση ή γραφεις για να γραφεις;

 

Ο λογος που ρωταω, ειναι γιατι υπαρχουν εταιρειες αρκετα χειροτερες απο ολες αυτες που γραφω, που δεν κανουν ουτε τα βασικα. Οποτε προσπαθω να βρω μια αξιοπρεπεις λιστα και να την παραδωσω, για να κικαρω κινεζιες τις πουτσας. Και δεν θελω να αδικησω καμια, ή να βαλω μεσα καποια κακη εταρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις αγοράστηκε Inventor Omnia Plus 9000 btu για υπνοδωμάτιο. Στο skroutz  γενικά είναι στα 399€, αλλά μπαίνοντας μέσα σε ένα από τα καταστήματα είχε προσφορά και πήγε στα 379€. Δεν ξέρω αν παίζει και αλλού στην τιμή αυτή αλλά θυμάμαι και παλιότερα ότι μου είχε ξανατύχει να μπω εντός του eshop και να σου δίνει καλύτερη προσφορά.

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/klimatistiko-toixoy-inventor-omnia-plus-o2mvi-09wifir-o2mvo-09.html?offer=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τα χρηματα στην ακρη. Αν υπαρχουν προβληματικες σειρες ή μετριότητες(απο σημερα, οχι παρελθον) φευγει ολη η εταιρεια αναγκαστικα απο την λιστα. Εχεις καμια ενταση ή γραφεις για να γραφεις;

 

Ο λογος που ρωταω, ειναι γιατι υπαρχουν εταιρειες αρκετα χειροτερες απο ολες αυτες που γραφω, που δεν κανουν ουτε τα βασικα. Οποτε προσπαθω να βρω μια αξιοπρεπεις λιστα και να την παραδωσω, για να κικαρω κινεζιες τις πουτσας. Και δεν θελω να αδικησω καμια, ή να βαλω μεσα καποια κακη εταρεια.

 

ίσως να μην έγινα κατανοητός με τον τρόπο που το έγραψα και πιο πάνω. είναι άδικη η σύγκριση βάσει brand name. Πάραδειγμα ξέρω ότι σίγουρα η daikin, toyotomi, mitsubishi, fujitsu διαθέτουν φτηνά και ακριβά μοντέλα τα οποία δεν έχουν καμία σχέση σε απόδοση, κατανάλωση ρεύματος μεταξύ τους,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ζηταω συγκριση σε αποδοση και καταναλωση. Απευθυνομαι κυριως στα φτηνα μοντελα καθε εταιρειας, και δεν ειναι η συγκριση το θεμα μου, γραφω παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...