Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτάει την γνώμη ειδικών που είτε είναι το επαγγελμά/σπουδές τους είτε έχουν αποδείξει ότι κάτι ξέρουν, σε σχέση με μια λακωνική αξιολόγηση σε Χ site.

Ποιος ο λογος να εχουμε ανοιχτο το θεμα τοτε εδω; να κλειδωσει το θεμα και να παμε σε ειδικους.

Δεν επρεπε να ρωτησω καν δλδ...κατευθειαν στον....ειδικο!

 

Ρωταει ο αλλος πχ ποιος απο τα 3 κλιματιστικα να παρω; εκει γιατι απανταμε; γιατι δεν λεμε αντε πανε σε ειδικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξαναδιάβασε μετά το "είτε"...

διαβαζε καλυτερα τι γραφω. Οπως εγραψα, δεν ψαχνω το τελειο, προσπαθω να αποκλεισω καποια κλιματιστικα που οταν τα παρεις, βαζεις μοναστερο/διστερο στο σκρουτζ. Και λες, τι μαλακια μου πασαραν. Χωρις να χρειαζεσαι κανενα ειδικο.

Η γνωμη των ειδικων καλοδεχουμενη και αυτη,και με προτεραιοοτητα.

Τοτε αναφερα τα reviews σαν παραδειγμα κακης καλη αξιολογησης. Και εσυ επιασες την εξαιρεση.

Το πιο κουφο ειναι οτι οι λεγομενοι ειδικοι εχουν δημιουργησει το προβλημα αυτο...δλδ πασαρουν μαρκες οτι να ναι.

Οπως καταλαβαινεις, δεν βγαζεις νοημα, τουλαχιστον σε μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν διαφωνώ με την προθεσή σου ούτε και τόσο (#4055) με την λίστα.

 

Απλά μίλησα συγκεκριμένα για τις αξιολογήσεις στο skroutz, που συνήθως είναι λακωνικές και αναξιοπιστες.

 

Πάρε πχ αυτή κι αξιολόγησε την σαν να μην ξέρεις χοντρικά πόσα BTU χρειάζονται στα 50τμ.

 

https://www.skroutz.gr/s/2756873/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE.html#reviews

 

"οικονομικοτατο!!!!

για 50 τετρ. σπίτι(δυάρι),είναι σούπερ,και το καλύτερο είναι,οτι είναι αθόρυβο."

 

 

Την βρήκαν και 8/8 άτομα χρήσιμη.

 

 

Σκέψου να μην ήταν αυτό το μοντέλο ή αυτός ο κατασκευαστής, που ουσιαστικά το αγοράζεις με κλειστά μάτια που λέει ο λόγος, αν έχεις την οικονομική δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι και η καλυτερη αξιολογηση, εχει τις περισσοτερες πληροφοριες απο αλλους, γραφει τα συνολικα τμ που το χρησιμοποιησε.

Αν δεις, κανεις δεν εβαλε 4 αστερια. Ολοι το πενταστερωσαν και ανεφερεαν -ολοι -την λεξη, αθορυβο. Αυτο κατι λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο τύπος όμως έκανε λανθασμένη επιλογή. Εκτός αν το σπίτι έχει πάρα πολύ καλή μόνωση, αλλά κι εκεί για να ήταν σωστή η αξιολόγηση θα έπρεπε να το αναφέρει με μεγάλα γράμματα γιατί η συντρηπτική πλειοψηφία δεν την έχει.

 

Μην κοιτάς το συγκεκριμένο μοντέλο, σκέψου να ήταν χειρότερη/"άγνωστη" μάρκα που δεν έχει την αξιοπιστία/φήμη της Mitsubishi και να έπρεπε να κρίνει κάποιος άσχετος από αυτή την αξιολόγηση αν είναι καλό ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι και η καλυτερη αξιολογηση, εχει τις περισσοτερες πληροφοριες απο αλλους, γραφει τα συνολικα τμ που το χρησιμοποιησε.

Αν δεις, κανεις δεν εβαλε 4 αστερια. Ολοι το πενταστερωσαν και ανεφερεαν -ολοι -την λεξη, αθορυβο. Αυτο κατι λεει.

 

Ρε συ Zerg13, έχει δίκιο ο Thresh, τόση ώρα πάει να σου εξηγήσει το πιο απλό πράμα και δε το καταλαβαίνεις

 

Στο σκρουτζ δε βρίσκεις άκρη ούτε για το πόσο εύκολο είναι να συναρμολογήσεις μία καρέκλα, θες να βγάλεις άκρη για τα A/C ;

 

Έχεις ιδέα πχ τι σημαίνει 9000 btu σε χώρο 50 τμ ; 

 

Έχεις δει ποτέ σου διάγραμμα ψυκτικών φορτίων ;

 

Έχεις ιδέα πως μεταβάλλονται οι ανάγκες ενός χώρου (ειδικά αν μιλάμε για μεγάλες επιφάνειες) αν πας να υπολογίσεις με 1 βαθμό παραπάνω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Zerg13, έχει δίκιο ο Thresh, τόση ώρα πάει να σου εξηγήσει το πιο απλό πράμα και δε το καταλαβαίνεις

 

Στο σκρουτζ δε βρίσκεις άκρη ούτε για το πόσο εύκολο είναι να συναρμολογήσεις μία καρέκλα, θες να βγάλεις άκρη για τα A/C ;

 

Έχεις ιδέα πχ τι σημαίνει 9000 btu σε χώρο 50 τμ ;

 

Έχεις δει ποτέ σου διάγραμμα ψυκτικών φορτίων ;

 

Έχεις ιδέα πως μεταβάλλονται οι ανάγκες ενός χώρου (ειδικά αν μιλάμε για μεγάλες επιφάνειες) αν πας να υπολογίσεις με 1 βαθμό παραπάνω ;

εκτος του οτι ο τυπος στο σκρουτζ δεν εχει γραψει κατι παραλογο, δεν εχω καμια δουλεια να σχολιαζω το review του. Υπαρχουν και αλλα 7 που συμφωνουν μαζι του. Αλλα δεν με απασχολει αλλη ερωτηση εχω κανει.

Δενχω δει διαγραμμα ψυκτικων φορτιων, αλλα εχω δει την αντιπροσωπεια της mitsubishi να μετραει τον χωρο και να προτεινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι σχεδόν όλα τα κλιματιστικά αν τα έχεις επιλέξει για τον σωστό χώρο και τις θερμικές του απώλειες θα λειτουργήσουν καλά. Ο βασικότερος παράγοντας για να μην κάνουν περισσότερη κατανάλωση ενέργειας είναι η ρύθμιση της θερμοκρασίας, θερμοκρασία μεταξύ 26-29 βαθμών το καλοκαίρι και 20-22 βαθμούς τον χειμώνα. Από εκεί και μετά, το κάθε κλιματιστικό καταναλώνει περισσότερα ή λιγότερα ανάλογα την τεχνολογία του και τον τρόπο που είναι προγραμματισμένο να λειτουργεί ως inverter.

Ακριβότερα κλιματιστικά και μηχανήματα κορυφαίων εταιρειών θα κάνουν ακόμα περισσότερη οικονομία σε σχέση με ένα μέτριας μάρκας. Επίσης άλλος παράγοντας για μένα είναι ο ελάχιστος χρόνος της κάθε συσκευής μέχρι να παρουσιάσει βλάβη αστοχία υλικού ή ακόμα χειρότερα να κάει ο συμπιεστής, πάλι οι κορυφαίες εταιρείες είναι καλύτερες σε αυτό το κομμάτι από κάποιες άλλες. Ακριβό μηχάνημα και μοντέλο, πληρώνεις αρκετά λεφτά στην αρχή και αποφεύγεις όσο γίνεται βλάβες και άλλα έξοδα μελλοντικά, φθηνό μηχάνημα ίσον λίγα λεφτά στην αγορά και πιθανότατα μπλέξιμο και έξοδα μελλοντικά. Αυτά πάντα εξαρτώνται από το πόσο πολύ θα χρησιμοποιηθεί ένα μηχάνημα, με λίγη χρήση μόνο στους καύσωνες ή σε κανένα εξοχικό μάλλον δεν θα δούμε ποτέ βλάβη. Με σοβαρή χρήση χειμώνα καλοκαίρι εκεί αυξάνονται οι πιθανότητες.

 

Επίσης συμφωνώ για τις κριτικές στο skroutz οτι δεν βγάζεις καμιά άκρη. Οχι μόνο στα κλιματιστικά αλλά και γενικότερα. Σε αρκετά προϊόντα δεν υπάρχουν κριτικές και βαθμολογήσεις και έτσι δεν μπορείς να κάνεις μια αντικειμενική σύγκριση μεταξύ μηχανημάτων και προϊόντων, γενικότερα θα βρεις τις πιο πολλές κριτικές σε μηχανήματα που έχουν πέραση και τα αγοράζουν αρκετοί, ενώ σε άλλα που τα αγοράζουν λιγότεροι και μπορεί να είναι εξίσου καλά ή καλύτερα δεν βρίσκεις κριτικές και αυτό οχι γιατί δεν είναι καλά αλλά γιατί δεν κάθεται ο κόσμος να βαθμολογήσει και να κριτικάρει για όλα τα προϊόντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος του οτι ο τυπος στο σκρουτζ δεν εχει γραψει κατι παραλογο, δεν εχω καμια δουλεια να σχολιαζω το review του. Υπαρχουν και αλλα 7 που συμφωνουν μαζι του. Αλλα δεν με απασχολει αλλη ερωτηση εχω κανει.

Δενχω δει διαγραμμα ψυκτικων φορτιων, αλλα εχω δει την αντιπροσωπεια της mitsubishi να μετραει τον χωρο και να προτεινει.

 

Παράλογο είναι να ψύχεις 150 m3 με 9000 btu, πως να το κάνουμε τώρα

 

Εκτός αν εννοείς ψύξη να έχεις εξωτερική 29 βαθμούς και να ζητάς εσωτερική 27-28

 

Έχεις δει ποτέ πίνακα αποδόσεων μηχανήματος ; 

 

Ξέρεις ότι τα 9000 ονομαστικά btu είναι για ένα ΔΤ 10~11 βαθμών ; 

 

Ξέρεις πόσο βγάζει ένα εννιάρι όταν έξω έχει 42 και τον τοίχο σου τον χτυπάει ο ήλιος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρω βλακεια να λες οικονομικο κλιματιστικο...

Με ποια κριτηρια..?

Για να εισαι πιο κοντα στην πραγματικοτητα πρεπει να αναφερεις μετρησεις με συνθηκες και απο κει και περα

αυτος που εχει γνωσεις θα κρινει..

Εγω με την εμπειρια μου εχω παρατηρησει οτι τραβηξει σε ρευμα αυτο θα δωσει και ας ειναι 10+!!!

Ναι υπαρχει μια μικρη διαφορα αποδοσης-καταναλωσης αλλα ειναι τοσο μικρη που δεν θα προλαβεις να κανεις αποσβεση

αυτα τα 500 700ευρω που θα δωσεις παραπανω!

 

Λεω σε ψυκτικο της mitsubishi σε κλιματιστικο με cop 4.5 γιατι καθυστερει να αποδοση και μου λεει σηκωνει τα ρευματα

αργα για να σου κανει οικονομια.. και του λεω ποια οικονομια οταν η αποδοση του δεν ειναι παραπανω σε σχεση με

τα watt που καταναλωνει.. και μου λεει ξεχασε το!

Πριν μετρησω το mitsubishi λεω αυτο αποδιδει ενα 20% καλυτερα σε σχεση με ενα αλλο επωνυμο φθηνοτερο κατα 400ε

και οταν το μετρησα ειδα οτι καταναλωνει κατι παραπανω απο 2000watt! ενω το αλλο δεν ξεπαιρνουσε τα 1700watt και λεω α ετσι..!

Τα κλιματιστικα εχουν τα ιδια btu αποδοσης με διαφορετικο συντελεστη αποδοσης..

Εχω μιλησει με κοσμο και μου λενε αυτα τα inverter μας εχουν πιει το αιμα στη δεη και οταν τους ρωταω σε ποια

θερμοκρασια το δουλευετε λενε κατι 25-27β και οταν τους λεω μεχρι 21 αντε 22 μου λενε εκει δεν μας ικανοποιει..!

Θελω να καταληξω αναλογα με τις απωλειες βεβαια.. αν θελει ο κωλος σου.. απο 24β και πανω θα το πληρωσεις και

ας ειναι 50+!!!

Την ενεργειακη κλαση την παραδεχομαι στις τηλεορασεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα inverter τους εχουν πιει το αιμα γιατι εχουν βαλει μαρκες με εκαψες, οχι γιατι δεν φτανουν τα btu. Επισης τα 2000 ειναι μονο για καποια λεπτα, μετα κοβει και τραβαει αρκετα λιγοτερα. Το αλλο με τα 1700 ισως να τα τραβαει για ποιο πολυ ωρα οποτε ρεφαρει ετσι και αποδισει και χειροτερα οπως λες.

 

Τεσπα, δεν με ενδιαφερει η καταναλωση στην λιστα μου, εκτος αν υπαρχει εταιρεια που πουλαει τωρα κλιματιστικο, πολυ ενεργοβορο σε σχεση με τα αλλα. Θεωρω οτι αν το κλιματιστικο αποδιδει σωστα θα ειναι κοντα στην ενεργειακη του κλαση που αναγραφεται στα χαρακτηριστικα.

Παράλογο είναι να ψύχεις 150 m3 με 9000 btu, πως να το κάνουμε τώρα

 

Εκτός αν εννοείς ψύξη να έχεις εξωτερική 29 βαθμούς και να ζητάς εσωτερική 27-28

 

Έχεις δει ποτέ πίνακα αποδόσεων μηχανήματος ;

 

Ξέρεις ότι τα 9000 ονομαστικά btu είναι για ένα ΔΤ 10~11 βαθμών ; χ

 

Ξέρεις πόσο βγάζει ένα εννιάρι όταν έξω έχει 42 και τον τοίχο σου τον χτυπάει ο ήλιος ;

Ο φιλος δεν γραφει, βαλτε το αφορα σε σπιτι με 50τμ, γραφει οτι το εβαλε αυτος και ειναι ικανοποιημενος. Εγω εχω δει εγκατασταση πολυ χειροτερη απο αυτη που σχολιαζεις. 9αρι σε 32τμ και αλλα 100-120τμ στο υπολοιπο, και εβαλε 9αρι mitsubishi πριν κατι μηνες αυτο. Και παει πολυ καλα σε πληροφορω. Το κλιματιστικο κοβει αρκετα γρηγορα. Μια μερα που το ξεχασαμε ανοιχτο εγινε παγοδρομιο(το σαλονι).Το σπιτι βεβαια εχει καλη και καινουργια μονωση στους τοιχους και δεν ειναι ταρατσα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δε χρησιμοποιούμε τα κλιματιστικά για μήνες πρέπει να τα βγάζουμε από την πρίζα; 

Φαντάζομαι το ρεύμα που περνάει σχεδόν δε θα φαίνεται στο λογαριασμό σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος δεν γραφει, βαλτε το αφορα σε σπιτι με 50τμ, γραφει οτι το εβαλε αυτος και ειναι ικανοποιημενος. Εγω εχω δει εγκατασταση πολυ χειροτερη απο αυτη που σχολιαζεις. 9αρι σε 32τμ και αλλα 100-120τμ στο υπολοιπο, και εβαλε 9αρι mitsubishi πριν κατι μηνες αυτο. Και παει πολυ καλα σε πληροφορω. Το κλιματιστικο κοβει αρκετα γρηγορα. Μια μερα που το ξεχασαμε ανοιχτο εγινε παγοδρομιο(το σαλονι).Το σπιτι βεβαια εχει καλη και καινουργια μονωση στους τοιχους και δεν ειναι ταρατσα.

 

Εντάξει αφού πάγωσε ο φίλος σου και κάνατε και πατινάζ στο σαλόνι με 9000 btu κάτι παραπάνω από μας θα ξέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για αν ελαφρυνω λιγο τη συζητηση σας θα ηθελα τη συμβουλη σας στο εξης.

Ειμαι ιδιοκτητης και ψαχνω 9αρι κλιματιστικο για σπιτι το οποιο και εχω δωσει προς ενοικιαση.

Κριτηρια μου αυστηρα δυο. Τιμη εως 350 ευρω και οσο το δυνατον μεγαλυτερη εγγυηση/ ποιοτητα κατασκευης γιατι ειμαι μακρυα και λογικα θα το σκισουν στη χρηση. Ενεργειακες κλασεις, θορυβοι κτλ δε με ενδιαφερουν.

Απο το νημα ξερω γενικα οτι τα inventor εχουν 10 χρονια εγγυηση χωρις απαιτησεις συντηρησης , ειμαι ομως ελαφρως επιφυλακτικος με το brand και θα ηθελα και αλλες προτασεις ει δυνατον δοκιμασμενες.

Και κατι ακομη. Οι τιμες Σεπτεμβριο/οκτωβριο πεφτουν γενικα (να περιμενω λιγο) ή δεν εχει να κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...