Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, blazar είπε

Απλά μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο φθηνή και δίνει 10ετη εγγύηση. Λεω πως κάποιο λάκο θα έχει... Άλλες εταιρίες πολύ πιο γνωστές και ακριβές, δίνουν 2-3 έτη εγγύηση στην εσωτερική μονάδα.

Το τι ειναι φθηνη ειναι σχετικο .Παιζει και η ποιοτητα αλλα και τι στοκ εχουν . Μεγαλη εγγυηση ειναι μοδα.Πολλοι δινουν,αλλα ολοι εχουν και ορους.Σε οτι δεν τους συμφερει , θα βρουν να  πουν απο αυτα που γραφουν.Αν μπλεξεις περισσοτερα θα δωσεις σε δικηγορο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lexusr450 είπε

To Sendo ειναι ελληνικο private label ανηκει στην intercool, φτιαχνεται σε χαμηλησ ποιοτητασ κινεζικο εργοσατασιο chigo

H σταθμη θορυβου του Inventor Omnia ειναι στα 22DB ενω του Gree Lomo ειναι στα 28DB , η διαφορα ειναι μεγαλη θα προτιμουσα το Οmnia

Με αναγκάζεις να επαναλαμβάνομαι και το βαριέμαι, αλλά πού το βασίζεις αυτό;

Η εταιρεία λέει συνεργάζεται με τη Sanden (Ιαπωνική), η οποία είναι παγκόσμιος κατασκευαστής κλιματιστικών για αυτοκίνητα και εμπορικές εφαρμογές, με εγκαταστάσεις παραγωγής σε ευρώπη, ηπα, ταϊλάνδη (συγκεκριμένα με τη τελευταία μάλλον παράγονται τα Sendo) κοκ...

...έχω δώσει πολλούς συνδέσμους που βρήκα 2-3 σελίδες πίσω...

Το είχα διαβάσει το σχόλιό σου, αλλά δεν έχω βρει τίποτα που να το υποστηρίζει...Πώς προέκυψε λοιπόν αυτό το συμπέρασμα;

Στα χαρακτηριστικά το κλιματιστικό Aeolos είναι πολύ καλό, αν ξεκαθαρίσει το ζήτημα με τη παραγωγή και τους όρους της εγγύησης, με βλέπω να το αγοράζω μεσα στο καλοκαίρι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, vgiozo είπε

Τί να βρεις σε ξένα φόρα, όταν τα Sendo φαίνεται πως είναι "αποκλειστικά" φίρμα κλιματιστικών για την ελληνική αγορά, χωρίς ευρεία παρουσία του κατασκευαστή στον τομέα των οικιακών κλιματιστικών;

Εδώ είναι και το θέμα που βρωμάει τώρα, αν υποθετικά πάντα μιλούσαμε για ιαπωνικό όμιλο με έδρα στην Γαλλία, δεν είναι δυνατόν τα συγκεκριμένα κλιματιστικά να εμφανίζονται μόνο στην ελληνική αγορά, δεν συμφέρει τον όμιλο από το εξωτερικό να τα διακινεί μόνο εδώ και οχι σε΄αλλες χώρες. Εικάζω οτι λένε ψέμματα στην ιστοσελίδα τους. Προς το παρόν ας περιμένουμε τι θα σου απαντήσουν. Πάντως ναι, η τιμή που το πουλάνε σε συνάρτηση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι εξαιρετικά ελκυστική. 

8 ώρες πριν, james9tito είπε

Περυσι το καλοκαιρι νομιζω, καποικος ειχε γραψει για ενα σπρυ που ψεκαζουμε τα φιλτρα και το κλιματιστικο για μικροβια κλπ. Ξερει καποιος να μας πει ποιο ειναι το προϊον ? Ειναι κατι αλλο που πρεπει να κανω για τον καθαρισμο του Α/C? Εχω ενα 24αρι inventor και ενα samsung 9αρι στο δωματιο . 

Να ρωτήσεις σε μαγαζιά με ψυκτικά, το καλύτερο είναι να αγοράσεις χημικό που το διαλύεις στο νερό σε αναλογία και ψεκάζεις φίλτρα και κλιματιστικό.

4 ώρες πριν, anergos13 είπε

Toyotomi.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anergos13 είπε

Toyotomi . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

Μόλις προέκυψε  βλάβη στο κλιματιστικό που έχω στο μαγαζί μου. Έχω ένα κλιματιστικό Kerosun απο το  2007 το οποίο λειτουργούσε απροβλημάτιστα χειμώνα καλοκαίρι μέχρι και εχθές δηλαδή λειτουργούσε κανονικά.....Σήμερα το άναψα τα πρώτα 5 λεπτά άναβε το λαμπάκι Operation στην μονάδα χωρίς να παίρνει μπρος η εξωτερική παρόλο που η εσωτερική προσπάθησε να το βάλει 2 φορές μπροστά (το καταλαβαίνω μιας και πέφτει στιγμιαία η τάση στα φώτα) Μετά τα 5 λεπτά έκλεισε και αναβόσβηναν συνεχόμενα τα λαμπάκια Operation και Defrost. Δυστυχώς όμως μετά από τόσα χρόνια δεν έχω το manual ώστε να πάω να διαβάσω την βλάβη. Μήπως έχει ιδέα κανείς τι θα μπορούσε να είναι??? Έχει αντιμετωπίσει ποτέ κάποιος κάτι παρόμοιο???

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, james9tito είπε

Περυσι το καλοκαιρι νομιζω, καποικος ειχε γραψει για ενα σπρυ που ψεκαζουμε τα φιλτρα και το κλιματιστικο για μικροβια κλπ. Ξερει καποιος να μας πει ποιο ειναι το προϊον ? Ειναι κατι αλλο που πρεπει να κανω για τον καθαρισμο του Α/C? Εχω ενα 24αρι inventor και ενα samsung 9αρι στο δωματιο . 

Φιλε το πηρα απο καταστημα μ εανταλλακτικα ηλεκτρικων συσκευων.  Το διαλυω σε αναλογια και ψεκαζω τα στοιχεια και απο εξω και μεσα. Το αφηνω λιγο και τα ξεπλενω με νερο (εξω με το λαστιχο, μεσα με ψεκαστηρακι υποπιεσης. Μεσα γινεται λιγο χαλια αλλα οκ.

Το κακο ειναι οτι βγαινει σε μεγαλη συσκευασια (τουλαχιστον αυτο που παιρνω εγω-δε θυμαμαι μαρκα)  λιτρο νομιζω που ειναι για παμπολλες χρησεις η για επαγγελματιες με αποτελεσμα να ξεθυμαινει γρηγορα και με τον καιρο να πιανει στον πατω κατ ισαν αλατα.

Μπλε χρωματος δε θυμαμαι μαρκα.

2 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Σε συμβατικο ηταν πυκνωτης..  Αν ειναι inverter δεν γνωριζω...

Οντως αντιστοιχη βλαβη περισυ σε ενα panasonic που εχω συμβατικο ηταν πυκνωτης, με χαμηλο κοστος αποκαταστασης.

Επεξ/σία από louben
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Σε συμβατικο ηταν πυκνωτης..  Αν ειναι inverter δεν γνωριζω...

Συμβατικό είναι. Πυκνωτής ήταν φίλε στην δικιά σου περίπτωση??Πόσο σου κόστισε η επισκευή??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

30 ή 40ευρω

Μακάρι να είναι αυτή η βλάβη φίλε μου. Διότι το μηχάνημα είναι 24 άρι και αν είναι κάτι πιο σοβαρό η αντικατάσταση του με νέο 24άρι δεν θα είναι ιδιαίτερα οικονομική. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Ειμαι σε αναζητηση air contition για το σπιτι(50 τ.μ.).Σκεφτομαι να τοποθετησω στο σαλονι(22 τ.μ.) ενα 12αρι,μαλλον το Midea λογω τιμης,δωραν εγκαταστασης και επωνυμιας(https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-blanc-12-msmabu-12hrdn1-qrd0gw-1184532.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC).Το ερωτημα μου ειναι το εξης ομως..Το σαλονι ενωνεται με το υπνοδωματιο(11τ.μ.) με ενα διαδρομο 2 μετρων και το κλιματιστικο θα "χτυπαει" προς τον διαδρομο αυτο και το σπιτι ειναι με σχετικα καλη μονωση.Υπαρχει περιπτωση να με καλυψει μονο το 12αρι και για να δροσιζει κυριως και οχι τοσο στη θερμανση και το υπνοδωματιο ή θα πρεπει να βαλω και ενα 9αρι π.χ. στο υπνοδωματιο αναγκαστικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, james9tito είπε

Περυσι το καλοκαιρι νομιζω, καποικος ειχε γραψει για ενα σπρυ που ψεκαζουμε τα φιλτρα και το κλιματιστικο για μικροβια κλπ. Ξερει καποιος να μας πει ποιο ειναι το προϊον ? Ειναι κατι αλλο που πρεπει να κανω για τον καθαρισμο του Α/C? Εχω ενα 24αρι inventor και ενα samsung 9αρι στο δωματιο . 

Θα σου πω ενα μικρό "μυστικό" να το ακούσουνε και οι άλλοι εδω που ενδιαφέρονται για την υγεία τους και είναι τσεκαρισμένο απο γνωστό τεχνικό υπάρχουν και άλλα καθαριστικά απολυμαντικά,αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις Dettol και κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

Αν έχεις το Κλιματιστικό αρκετά χρόνια χωρίς να έχει γίνει εσωτερικά καθαρίσμός και θέλεις να κάνεις πραγματικό καθαρισμό οχι απλά την γνωστή συντήρηση που γίνεται ετήσια ,θα πρέπει να έρθει κάποιος που ξέρει για να σου το ανοίξουν ολο και την μασκα μπροστά κλπ για να το απολυμάνουν σωστά μέσα στούς ανεμιστήρες στοιχεία κλπ με ειδικό σπρέι για την μούχλα κλπ και απο κει και πέρα,με την συντήρηση (πλυσιμο στα φίλτρα) και το Dettol που είπα είσαι οκ για αρκετά χρόνια ! ✌️

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, andreas b είπε

...... Δυστυχώς όμως μετά από τόσα χρόνια δεν έχω το manual ώστε να πάω να διαβάσω την βλάβη.

Συνηθως στο  ιντερνετ υπαρχουν τα manuals, κοιταξες? 

2 ώρες πριν, gia_nnis είπε

30 ή 40ευρω

Καλεσες μαστορα απο την εταιρια ή καποιον άλλο?

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, blazar είπε

Απλά μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο φθηνή και δίνει 10ετη εγγύηση. Λεω πως κάποιο λάκο θα έχει... Άλλες εταιρίες πολύ πιο γνωστές και ακριβές, δίνουν 2-3 έτη εγγύηση στην εσωτερική μονάδα.

Ετσι γινεται συνηθως και όχι μονο στα ερκοντισια. Οι φιρμες δινουν και μικροτερη εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...