Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ELMastas είπε

Θα σου πω ενα μικρό "μυστικό" να το ακούσουνε και οι άλλοι εδω που ενδιαφέρονται για την υγεία τους και είναι τσεκαρισμένο απο γνωστό τεχνικό υπάρχουν και άλλα καθαριστικά απολυμαντικά,αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις Dettol και κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

Αν έχεις το Κλιματιστικό αρκετά χρόνια χωρίς να έχει γίνει εσωτερικά καθαρίσμός και θέλεις να κάνεις πραγματικό καθαρισμό οχι απλά την γνωστή συντήρηση που γίνεται ετήσια ,θα πρέπει να έρθει κάποιος που ξέρει για να σου το ανοίξουν ολο και την μασκα μπροστά κλπ για να το απολυμάνουν σωστά μέσα στούς ανεμιστήρες στοιχεία κλπ με ειδικό σπρέι για την μούχλα κλπ και απο κει και πέρα,με την συντήρηση (πλυσιμο στα φίλτρα) και το Dettol που είπα είσαι οκ για αρκετά χρόνια ! ✌️

Επειδή το είχα κάνει με Dettol πριν 4-5 χρόνια, αν εννοείς εκείνο το σπρέι απολύμανσης, μην το δοκιμάσει κανείς, η μονάδα μύριζε εντονότατα για πάνω από μήνα λειτουργίας μέχρι να φύγει η μυρωδιά, η οσμή δεν ήταν κάτι ευχάριστο και ήταν ενοχλητική.

3 ώρες πριν, dio7 είπε

Καλησπερα!Ειμαι σε αναζητηση air contition για το σπιτι(50 τ.μ.).Σκεφτομαι να τοποθετησω στο σαλονι(22 τ.μ.) ενα 12αρι,μαλλον το Midea λογω τιμης,δωραν εγκαταστασης και επωνυμιας(https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-blanc-12-msmabu-12hrdn1-qrd0gw-1184532.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC).Το ερωτημα μου ειναι το εξης ομως..Το σαλονι ενωνεται με το υπνοδωματιο(11τ.μ.) με ενα διαδρομο 2 μετρων και το κλιματιστικο θα "χτυπαει" προς τον διαδρομο αυτο και το σπιτι ειναι με σχετικα καλη μονωση.Υπαρχει περιπτωση να με καλυψει μονο το 12αρι και για να δροσιζει κυριως και οχι τοσο στη θερμανση και το υπνοδωματιο ή θα πρεπει να βαλω και ενα 9αρι π.χ. στο υπνοδωματιο αναγκαστικα;

Στην αρχή λές για 50 τμ και μετά λές για σαλόνι + διάδρομος + Υ/Δ δηλαδή 22τμ+11τμ+2τμ = 35τμ. Με δεδομένο οτι έχεις καλή μόνωση, μπορεί και να σε κάλυπτε το 12αρι για τα 35τμ, αν είσαι 50τμ και οχι 35 τότε καλύτερα να βάλεις και το 9αρι στο άλλο δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Επειδή το είχα κάνει με Dettol πριν 4-5 χρόνια, αν εννοείς εκείνο το σπρέι απολύμανσης, μην το δοκιμάσει κανείς, η μονάδα μύριζε εντονότατα για πάνω από μήνα λειτουργίας μέχρι να φύγει η μυρωδιά, η οσμή δεν ήταν κάτι ευχάριστο και ήταν ενοχλητική.

Στην αρχή λές για 50 τμ και μετά λές για σαλόνι + διάδρομος + Υ/Δ δηλαδή 22τμ+11τμ+2τμ = 35τμ. Με δεδομένο οτι έχεις καλή μόνωση, μπορεί και να σε κάλυπτε το 12αρι για τα 35τμ, αν είσαι 50τμ και οχι 35 τότε καλύτερα να βάλεις και το 9αρι στο άλλο δωμάτιο.

Ναι,κουζινα και μπανιο δεν με ενδιαφερει να καλυπτονται απο το κλιματιστικο και θα ειναι κλειστα οποτε ο συνολικος χωρος που θελω να καλυπτει το 12αρι θα ναι μονο σαλονι-υπνοδωματιο τα οποια οπως ειπα ενωνονται με ενα διαδρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένα γενικότερο σχόλιο που θα μπορούσε να γίνει είναι ότι αυτό που παίζει φέτος με τις εγγυήσεις καταντάει από γραφικό ως και ανέκδοτο. Και τι εννοώ με αυτό.

α) Το 90% των προιόντων στην αγορά είναι φασόν από 4-5 εργοστάσια στην Κίνα. Οι Κινέζοι όταν φτιάχνουν ΟΕΜ, παίρνουν κομμάτια "τόσα-όσα" για την παραγωγή της εκάστοτε παραγγελίας. Αν αλλάξουν προμηθευτή, τότε είσαι έρμαιο στο αν ο προμηθευτής τους θα παρέχει εξαρτήματα. Τα μεγάλα εργοστάσια φτιάχνουν In-house κάποια εξαρτήματα (όπως πχ πλακέτες) αλλά και πάλι μετά το end-of-life της εκάστοτε σειράς (συνήθως κάπου στην πενταετία το πολύ), τα ανταλλακτικά γίνονται δυσεύρετα. Την ίδια στιγμή "βαριά" ανταλλακτικά όπως κομπρεσέρ, ή πλακέτες inverter κοστίζουν υπερβολικά για κάποιον εισαγωγέα να κάνει τόσο μεγάλη παρακαταθήκη. Αρα το λογικό συμπέρασμα είναι ότι και να θελήσει κάποιος να σε καλύψει, θα πρέπει μάλλον να σου κάνει αντικατάσταση.

β) Οι εταιρείες ξέρουν ότι πέρα από ελάχιστους καταναλωτές, οι περισσότεροι θα έχουν χάσει αποδείξεις αγοράς σε μερικά χρόνια οπότε να'χαμε να λέγαμε, ενώ ταυτόχρονα όπως έχει προαναφερθεί, υπάρχουν ΠΑΝΤΑ ρήτρες μέσα στους όρους εγγύησης που αν θέλουν σε βγάζουν και μουρλό.

γ) Αν δείτε, παντού όλες οι εγγυήσεις είναι ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ που παρέχονται από τον εκάστοτε εισαγωγέα ή αντιπρόσωπο! Αντε στην περίπτωση των own branded προιόντων αυτό είναι λογικό και αναπόφευκτο. Στις περιπτώσεις όμως των "branded" απευθείας εισαγωγών (Κινέζικα brands ή μη) αν αλλάξει ο εκάστοτε αντιπρόσωπος ή αν κοπεί εντελώς η "επίσημη" παρουσία του brand στην αγορά όλες οι εγγυήσεις πάνε περίπατο μιας και δεν είναι εργοστασιακές. Και αυτό εκ των πραγμάτων είναι προβληματικό γιατί οι αλλαγές που έχουν γίνει λόγου χάρη στην Ελληνική αγορά την τελευταία 10ετία δεν είναι και αμελητέες!

Τώρα αν στα παραπάνω βάλεις ότι στα own-branded προιόντα πραγματικά δεν ξέρεις τι αγοράζεις, μιας και οι εισαγωγείς μπορεί να αγοράζουν από διαφορετικούς προμηθευτές το εκάστοτε μοντέλο, όπου και πάλι δεν ξέρεις με ακρίβεια τι πλατφόρμα είναι, ή οτιδήποτε άλλο, κάνουν το θέμα της επιλογής κομματάκι λαχείο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εδώ είναι και το θέμα που βρωμάει τώρα, αν υποθετικά πάντα μιλούσαμε για ιαπωνικό όμιλο με έδρα στην Γαλλία, δεν είναι δυνατόν τα συγκεκριμένα κλιματιστικά να εμφανίζονται μόνο στην ελληνική αγορά, δεν συμφέρει τον όμιλο από το εξωτερικό να τα διακινεί μόνο εδώ και οχι σε΄αλλες χώρες. Εικάζω οτι λένε ψέμματα στην ιστοσελίδα τους. Προς το παρόν ας περιμένουμε τι θα σου απαντήσουν. Πάντως ναι, η τιμή που το πουλάνε σε συνάρτηση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι εξαιρετικά ελκυστική.

Μού απάντησαν από την Sanden International Europe...

Επιβεβαίωσαν ότι αν και η Sanden δραστηριοποιείται κυρίως στον τομέα του κλιματισμού για αυτοκίνητα, παρέχονται περιορισμένες λύσεις για οικιακό κλιματισμό σε συνεργάτες...συγκεκριμένα παραθέτω

"...Sanden mainly produces vehicle commercial air-conditioning systems, but our affiliates have some options to home heating and air conditioning, although not in a wide range..."

...πράγματι, παρέχονται μόνο 4 μοντέλα για τη μάρκα Sendo, αν δεν κάνω λάθος, τα δύο (Aeolos, Icarus) πρέπει να είναι τα πιο πρόσφατα...

Η ελληνική εταιρεία (Sanden Intercool Hellas) είναι μέλος της Sanden Intercool, της Sanden...οι σχέσεις είναι πολύ στενές για να διαφημίζονται ψευδώς συνεργασίες με τη Sanden Ταϋλάνδης...

Το θέμα είναι - ίσως από λανθασμένη οπτική - πώς ένας κατασκευαστής με μικρή εμπειρία στον οικιακό κλιματισμό μπορεί να επιτύχει τόσο χαμηλή στάθμη θορύβου για τις μονάδες (20-42db)....ή μήπως διατηρεί συνεργασία με άλλα εργοστάσια για κάποια μέρη του κλιματιστικού
...θα υπέθετα ότι θα χρειαζόταν περισσότερη εμπειρία κι έρευνα στον τομέα για να επιτευχθούν, αλλά μπορεί να κάνω λάθος και η δραστηριότητα στα κλιματιστικά για επιβατικά αυτοκίνητα και κτιριακές υποδομές θέρμανσης-ψύξης και για εμπορική ψύξη να παρέχει τέτοια τεχνογνωσία.

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dio7 είπε

Ναι,κουζινα και μπανιο δεν με ενδιαφερει να καλυπτονται απο το κλιματιστικο και θα ειναι κλειστα οποτε ο συνολικος χωρος που θελω να καλυπτει το 12αρι θα ναι μονο σαλονι-υπνοδωματιο τα οποια οπως ειπα ενωνονται με ενα διαδρομο.

Φίλε έχω ένα 50άρι με ίδια διαρρύθμιση (πολυκατοικία του 75 στην Αθήνα), με άθλια μόνωση και μονά τζάμια - ξύλινα κουφώματα,  και ένα 12άρι arielli το καλύπτει μια χαρά. Το μυστικό είναι να δουλεύει όμως όλη μέρα για να κάνει buildup ο ψυχρός αέρας σταδιακά. Σε μεγάλους καύσωνες δεν ξέρω πώς θα συμπεριφέρεται, αλλά τώρα με τα 33άρια-35άρια στην Αθήνα, κρατάει το υπνοδωμάτιο στους 24 βαθμούς αν κλείσεις παντζούρι και 25-26 αν το έχεις ανοιχτό. Για εμένα που είμαι κρυουλιάρης και ανέχομαι πολύ καλά αυτές τις θερμοκρασίες, δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι άλλο. Αν εσύ έχεις ανάγκη για ανθυγιεινά 20άρια μέσα στο κατακαλόκαιρο, βάλε 2ο 9άρι στο υπνοδωμάτιο. Πάντως, αν έχεις την καλή μόνωση που λες, και κουφώματα της προκοπής, θα σε καλύπτει το 12ρι ΚΑΙ στο μπάνιο ΚΑΙ στην κουζίνα. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Καινούργιος στο φόρουμ και σχετικά ανίδεος με τα κλιματιστικά.

Ψάχνω για ένα 9αρι για το υπνοδωμάτιο μου κι έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο από Κωτσόβολο που αυτήν την εβδομάδα έχει δωρέαν εγκατάσταση.
 

Αρχικά, θεωρείτε ότι αξίζουν τα χρήματά τους;

Αν ναι, ποιο από τα δύο θα μου προτείνατε;

Αν όχι, μέχρι αυτά τα χρήματα ποιο άλλο θα μου προτείνατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, -boJacK- είπε

Καλησπέρα. Καινούργιος στο φόρουμ και σχετικά ανίδεος με τα κλιματιστικά.

Ψάχνω για ένα 9αρι για το υπνοδωμάτιο μου κι έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο από Κωτσόβολο που αυτήν την εβδομάδα έχει δωρέαν εγκατάσταση.
 

Αρχικά, θεωρείτε ότι αξίζουν τα χρήματά τους;

Αν ναι, ποιο από τα δύο θα μου προτείνατε;

Αν όχι, μέχρι αυτά τα χρήματα ποιο άλλο θα μου προτείνατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θα έδινα 50 ευρώ ακόμα για να πάρω τα αντίστοιχα inventor/toyotomi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, -boJacK- είπε

Καλησπέρα. Καινούργιος στο φόρουμ και σχετικά ανίδεος με τα κλιματιστικά.

Ψάχνω για ένα 9αρι για το υπνοδωμάτιο μου κι έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο από Κωτσόβολο που αυτήν την εβδομάδα έχει δωρέαν εγκατάσταση.
 

Αρχικά, θεωρείτε ότι αξίζουν τα χρήματά τους;

Αν ναι, ποιο από τα δύο θα μου προτείνατε;

Αν όχι, μέχρι αυτά τα χρήματα ποιο άλλο θα μου προτείνατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-omnia-eco-o3mvi32-09wifir-1211770.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Επειδή το είχα κάνει με Dettol πριν 4-5 χρόνια, αν εννοείς εκείνο το σπρέι απολύμανσης, μην το δοκιμάσει κανείς, η μονάδα μύριζε εντονότατα για πάνω από μήνα λειτουργίας μέχρι να φύγει η μυρωδιά, η οσμή δεν ήταν κάτι ευχάριστο και ήταν ενοχλητική.

Στην αρχή λές για 50 τμ και μετά λές για σαλόνι + διάδρομος + Υ/Δ δηλαδή 22τμ+11τμ+2τμ = 35τμ. Με δεδομένο οτι έχεις καλή μόνωση, μπορεί και να σε κάλυπτε το 12αρι για τα 35τμ, αν είσαι 50τμ και οχι 35 τότε καλύτερα να βάλεις και το 9αρι στο άλλο δωμάτιο.

Δεν το έχω κάνει με το Spray που λές μάλλον πήρες αυτό για τα μπάνια κλπ και θα έχει έντονη μυρωδιά και θα θέλει προσοχή (πάντως την απολύμανση του την κάνει)εγω παίρνω πάντα το κανονικό αυτό για τα χέρια και βάζω ενα μικρό τμήμα μέσα στο νερό στο ψεκαστήρι και κάνει δουλειά χωρίς να έχει τέτοιες μυρωδιές (και γω δεν αντέχω τις πολύ έντονες μυρωδιές )

Σχετικά με το κλιματιστικό συμφωνώ απόλυτα και εξαρτάται απο την μόνωση και τον χώρο του καθενός εμένα πχ ας πήρα το καινούργιο 12άρη (αντί για να πάρω 9άρη,έκανα overkill πέρσυ όταν μου το έδωσαν σε σχεδόν ίδια τιμή..)τα βάζω για λίγο αλλά μετά μένω με το ένα γιατί με καλύπτει το 12άρη για το σπίτι που είναι κοντά στα 49 τετραγωνικά πλήν μερικών τετραγωνικών σε μια πόρτα αποθήκης που μένει "πάντα" κλειστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι, τελικά αντί για 2 9αρια θα πάω σε λύση με ένα 12αρι στον μεγάλο χώρο 35τμ που θα πάρω σήμερα και ένα 9άρι στο 2ο χώρο που η αγορά θα γίνει τον Σεπτέμβριο. Στα του 12 τώρα τι έχετε να προτείνεται αποκλειστικά από τα mediamarkt καθώς είναι οι μόνοι που δέχονται δόσεις χωρίς πιστωτική από τον λογαριασμό μισθοδοσίας? Είμαι ανάμεσα σε https://www.mediamarkt.gr/el/product/_juro-pro-airflow-eco-12k-1211073.html

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-omnia-eco-o3mvi32-12wifir-1211771.html

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-ma2-12nxd0-i-prime-wifi-ready-1211220.html

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

PS: το midea blanc 12000 που ήμουν έτοιμος να πάρω χθες, σήμερα εξαντλήθηκε.

Επεξ/σία από ASTOU
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Συμφωνα με τα καλά λογια που λένε και απο εδω μέσα καλύτερα το Omnia

και εγώ αυτό θα έπερνα μετα απο ψάξιμο αλλα τελικα πήγα στο Gree Lomo n3 λογο καλύτερης τιμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, dio7 είπε

Καλησπερα!Ειμαι σε αναζητηση air contition για το σπιτι(50 τ.μ.).Σκεφτομαι να τοποθετησω στο σαλονι(22 τ.μ.) ενα 12αρι,μαλλον το Midea λογω τιμης,δωραν εγκαταστασης και επωνυμιας(https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-blanc-12-msmabu-12hrdn1-qrd0gw-1184532.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC).Το ερωτημα μου ειναι το εξης ομως..Το σαλονι ενωνεται με το υπνοδωματιο(11τ.μ.) με ενα διαδρομο 2 μετρων και το κλιματιστικο θα "χτυπαει" προς τον διαδρομο αυτο και το σπιτι ειναι με σχετικα καλη μονωση.Υπαρχει περιπτωση να με καλυψει μονο το 12αρι και για να δροσιζει κυριως και οχι τοσο στη θερμανση και το υπνοδωματιο ή θα πρεπει να βαλω και ενα 9αρι π.χ. στο υπνοδωματιο αναγκαστικα;

Aφού είναι μονωμένο το σπίτι . Θα βάλεις ένα 12 άρι σαλόνι και ένα 9άρι υπνοδωμάτιο .  Για οτιδήποτε άλλο κανείς δεν μπορεί να σου υποσχεθεί ότι θα κάνει την δουλειά του ένα μόνο κλιματιστικό στο σαλόνι . Επίσης σκέψου ότι θα ψύχεις ένα ολόκληρο σπίτι μόνο και μόνο για να έχεις δροσιά σε ένα χώρο 11 τ.μ .... κατανάλωση χωρίς λόγο . 

Δες και σε Inventor . Δίνουν 10 ετή εγγύηση και αξίζουν !

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/12124389/Rohnson-R-875.html#reviews παίζει λόγω υγρασίας να ανατιναχτεί το πισί; 😆  σε μια απόσταση 2-3 μέτρα μπορεί να τη γλυτώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ASTOU είπε

Καλησπέρα και πάλι, τελικά αντί για 2 9αρια θα πάω σε λύση με ένα 12αρι στον μεγάλο χώρο 35τμ που θα πάρω σήμερα και ένα 9άρι στο 2ο χώρο που η αγορά θα γίνει τον Σεπτέμβριο. Στα του 12 τώρα τι έχετε να προτείνεται αποκλειστικά από τα mediamarkt καθώς είναι οι μόνοι που δέχονται δόσεις χωρίς πιστωτική από τον λογαριασμό μισθοδοσίας? Είμαι ανάμεσα σε https://www.mediamarkt.gr/el/product/_juro-pro-airflow-eco-12k-1211073.html

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-omnia-eco-o3mvi32-12wifir-1211771.html

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-ma2-12nxd0-i-prime-wifi-ready-1211220.html

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

PS: το midea blanc 12000 που ήμουν έτοιμος να πάρω χθες, σήμερα εξαντλήθηκε.

Είσαι σίγουρο ότι ένα 12 άρι θα καλύψει  35 τ.μ ???   Απο 2 9άρια σύνολο δηλαδή 180000 btu/h προτιμησες να πας σε λύση με λιγότερα BTU/h .  Εκτός και αν ο χώρος σου έχει πάρα πολύ καλή μόνωση τόσο στη τοιχοποιία όσο και σύγχρονα ενεργειακά αλουμίνια . 

9 ώρες πριν, vgiozo είπε

Μού απάντησαν από την Sanden International Europe...

Επιβεβαίωσαν ότι αν και η Sanden δραστηριοποιείται κυρίως στον τομέα του κλιματισμού για αυτοκίνητα, παρέχονται περιορισμένες λύσεις για οικιακό κλιματισμό σε συνεργάτες...συγκεκριμένα παραθέτω

"...Sanden mainly produces vehicle commercial air-conditioning systems, but our affiliates have some options to home heating and air conditioning, although not in a wide range..."

...πράγματι, παρέχονται μόνο 4 μοντέλα για τη μάρκα Sendo, αν δεν κάνω λάθος, τα δύο (Aeolos, Icarus) πρέπει να είναι τα πιο πρόσφατα...

Η ελληνική εταιρεία (Sanden Intercool Hellas) είναι μέλος της Sanden Intercool, της Sanden...οι σχέσεις είναι πολύ στενές για να διαφημίζονται ψευδώς συνεργασίες με τη Sanden Ταϋλάνδης...

Το θέμα είναι - ίσως από λανθασμένη οπτική - πώς ένας κατασκευαστής με μικρή εμπειρία στον οικιακό κλιματισμό μπορεί να επιτύχει τόσο χαμηλή στάθμη θορύβου για τις μονάδες (20-42db)....ή μήπως διατηρεί συνεργασία με άλλα εργοστάσια για κάποια μέρη του κλιματιστικού
...θα υπέθετα ότι θα χρειαζόταν περισσότερη εμπειρία κι έρευνα στον τομέα για να επιτευχθούν, αλλά μπορεί να κάνω λάθος και η δραστηριότητα στα κλιματιστικά για επιβατικά αυτοκίνητα και κτιριακές υποδομές θέρμανσης-ψύξης και για εμπορική ψύξη να παρέχει τέτοια τεχνογνωσία.

but our affiliates have some options to home heating and air conditioning, although not in a wide range..."

Aυτό δε σημαίνει ξεκάθαρα ότι η αντιπρόσωποι τους έχουν οικιακό κλιματισμό ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ SANDEN .Είναι μια διπλωματική απάντηση για μένα ξεκάθαρα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...