Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/6/2018 στις 11:46 ΠΜ, iparou είπε

Υπάρχει άραγε εμπειρία από τα wifi module (και app) των διαφόρων κλιματιστικών ? Γιατί πολλοί τα διαφημίζουν, αλλά λίγα από αυτά είναι πραγματικά πρακτικά και χρήσιμα.

Για παράδειγμα η όλη υλοποίηση του wifi από την Inventor (τόσο το module οσο και το app invmateII) είναι με διαφορά το πιο άχρηστο πράγμα που υπάρχει, μιας και οι αποσυνδέσεις των wifi κλιματιστικών από το ρουτερ είναι συνεχείς (οπότε το κλιματιστικό φαίνεται offline στο app και άρα δεν μπορείς να το χειριστείς απομακρυσμένα), ενώ το ίδιο το app έχει μόνον τις απολύτως βασικές επιλογές και τίποτε παραπάνω.

Υπάρχει κάποιος άραγε πρεγματικά ευχαριστημένος από το wifi κάποιου κλιματιστικού ?

Πως κρίνεις ότι είναι πρόβλημα υλοποίησης της εφαρμογής και όχι κάποιο δικό σου θέμα με το router σου και γενικότερα του δικτύου σου; Ή εστω κάποια βλάβη στο module του κλιματιστικού ; ΄Έχεις κάποιο πρόβλημα εσύ με Inventor κλιματιστικά;

2 χρόνια και έχω  Inventor κλιματιστικά στην οικογένεια (γονείς αδερφή κτλ)  κανένα δεν έχει αποσυνδεθεί ούτε μια φορά αλλα ούτε και σε φίλους που πρότεινα να βάλουν Inventor . 

Καλή θεωρώ και την εφαρμογή της Gree επίσης που την είχα δοκιμάσει σε σπίτι ενός φίλου.
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

but our affiliates have some options to home heating and air conditioning, although not in a wide range..."

Aυτό δε σημαίνει ξεκάθαρα ότι η αντιπρόσωποι τους έχουν οικιακό κλιματισμό ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ SANDEN .Είναι μια διπλωματική απάντηση για μένα ξεκάθαρα . 

Αν το βγάλεις εκτός συμφραζομένων της δικής τους απάντησης και το  θέσεις στα συμφραζόμενα της μεταξύ μας συζήτησης, θα μπορούσες να το  δεις κι έτσι....αλλά μάλλον θα ήταν μεθοδολογικο σφάλμα ας πούμε.

Θεωρω ότι το σχόλιο για παροχή μικρού  εύρους  λύσεων  σημαίνει  ότι είναι Sanden αλλά επειδή δεν είναι βασικος τομεας δραστηριοτητας, η διαφοροποίηση του καταλόγου είναι μικρή.

Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για κατασκευαστή πρώτης γραμμής με δικους του συμπιεστές και ολοκληρωμένα συστήματα κτλ.

Αλλά επειδή ακριβώς δεν αποκλείεται να χρησιμοποιούνται και υλικά τρίτων κατασκευαστών σε οικιακό κλιματιστικό, όταν δεν ενεργοποιείται συστηματικά στον τομέα, τους μετέφερα τις απόψεις αυτές σε δεύτερη ερώτηση (πριν παραθέσω καν την απάντησή τους εδώ) και ρώτησα αν είναι πιθανό να συνεργάζεται η εταιρεία με άλλους, για κάποια τουλάχιστον υποσυστήματα.

Περιμένω απάντηση..

Επίσης, δεν είναι καν βέβαιο ότι γνωρίζουν στη Γαλλία τι κάνει το ελληνικό παράρτημα σε συνεργασία με το ταυλανδικο.

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, rus είπε

Συνηθως στο  ιντερνετ υπαρχουν τα manuals, κοιταξες? 

Καλεσες μαστορα απο την εταιρια ή καποιον άλλο?

Φίλε κοίταξα άλλα δεν βρήκα κάτι είναι και το κλιματιστικό σχετικά παλιό αλλά και η Kerosun δεν είναι και καμιά εταιρία που δραστηριοποιείτε πολύ στον χώρο του κλιματισμού από όσο γνωρίζω ώστε να υπάρχουν manual στο internet. Πάντως ελπίζω να είναι ο πυκνωτής αν και το πιο λογικό αυτό μου φαίνεται γιατί είναι δυνατόν να τα παίζει τόσο εύκολα ένας συμπιεστής?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, andreas b είπε

Φίλε κοίταξα άλλα δεν βρήκα κάτι είναι και το κλιματιστικό σχετικά παλιό αλλά και η Kerosun δεν είναι και καμιά εταιρία που δραστηριοποιείτε πολύ στον χώρο του κλιματισμού από όσο γνωρίζω ώστε να υπάρχουν manual στο internet. Πάντως ελπίζω να είναι ο πυκνωτής αν και το πιο λογικό αυτό μου φαίνεται γιατί είναι δυνατόν να τα παίζει τόσο εύκολα ένας συμπιεστής?? 

Ποιο είναι το μοντέλο ; Δες την ετικέτα του κλιματιστικού . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Είσαι σίγουρο ότι ένα 12 άρι θα καλύψει  35 τ.μ ???   Απο 2 9άρια σύνολο δηλαδή 180000 btu/h προτιμησες να πας σε λύση με λιγότερα BTU/h .  Εκτός και αν ο χώρος σου έχει πάρα πολύ καλή μόνωση τόσο στη τοιχοποιία όσο και σύγχρονα ενεργειακά αλουμίνια . 

Πλέον θα πάω σε λύση 12 + 9 = 21000 BTU. Απλά η αγορά θα γίνει τον Σεπτέμβριο για το 9 μιας και δεν μπορώ να τα υποστηρίξω και τα 2 με την μια. Έτσι και αλλιώς ούτε για ένα μην δεν θα ανάψει τώρα μιας και 6 Ιουλίου τελειώνω την εξεταστική μου. Οπότε κάνω προσωρινά υπομονή έστω με ένα 12αρι. Έκλεισα τελικά το midea, έκανα καλή επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xristina1234 είπε

Να κανω μια ερωτηση? Αν βαλουμε air condition με περισσοτερα btu απο οσα χρειαζονται ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις? 

Καλυτερα είναι, θα κανεις μικροτερη καταναλωση. Υπoτιθεται ότι 9000btu είναι για δωματιο 18 τετραγωνικών, αλλα οι περισσοτεροι πιστευω εχουμε μικροτερο δωματιο:-)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rus είπε

Καλυτερα είναι, θα κανεις μικροτερη καταναλωση. Υπoτιθεται ότι 9000btu είναι για δωματιο 18 τετραγωνικών, αλλα οι περισσοτεροι πιστευω εχουμε μικροτερο δωματιο:-)

Δεν θα το λεγα . Φέρε μου πρώτα τις καμπύλες απόδοσης του COP  2 μηχανημάτων με διαφορετικές ονομαστικές αποδόσεις και το συζητάμε. Μπορεί σε κάποια μοντέλα να έχεις δίκιο. 

Μεγαλύτερο κλιματιστικό απο αυτό που χρειάζεται ο χώρος σου :

Υψηλότερη τιμή αγοράς .

Υψηλότερο κόστος ανταλλακτικών.

Μεγαλύτερη ποσότητα φρέον . Αν πάθει διαρροή μπορεί το κόστος πλήρωσης να είναι μεγαλύτερο .

 

2 ώρες πριν, xristina1234 είπε

Να κανω μια ερωτηση? Αν βαλουμε air condition με περισσοτερα btu απο οσα χρειαζονται ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις? 


Τι θες να πάρεις ακριβώς;   12 άρι αντί για 9άρι για υπνοδωμάτιο ; Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου ;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Δεν θα το λεγα . Φέρε μου πρώτα τις καμπύλες απόδοσης του COP  2 μηχανημάτων με διαφορετικές ονομαστικές αποδόσεις και το συζητάμε. Μπορεί σε κάποια μοντέλα να έχεις δίκιο.................

Eγω καταλαβα ότι ο φιλος πηρε/θα παρει 9ρι για μικρο δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

Eγω καταλαβα ότι ο φιλος πηρε/θα παρει 9ρι για μικρο δωματιο.

Εγώ νομίζω ότι θέλει να πάρει μεγαλύτερο απο αυτό που καλύπτει ανετα τον χώρο του . Ας δούμε τι θα μας πει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Ποιο είναι το μοντέλο ; Δες την ετικέτα του κλιματιστικού . 

Εσύ φίλε γνωρίζεις καθόλου το συγκεκριμένο κλιματιστικό??? Η ίσως που μπορώ να βρω το manual του??

 

58 λεπτά πριν, andreas b είπε

Ανεβάζω μια φωτογραφία από το ταμπελάκι της εσωτερικής μήπως γνωρίζει κάποιος το κλιματιστικό. KCM 724i μοντέλο γράφει

FC398E39-8B83-4B6D-9D61-A47124B6EF2C.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreas b είπε

Εσύ φίλε γνωρίζεις καθόλου το συγκεκριμένο κλιματιστικό??? Η ίσως που μπορώ να βρω το manual του??

Δεν κατάφερα αν βρω βλαβολόγιο για την συγκεκριμένη μονάδα στο διαδίκτυο .   😪  Aν το έβρισκα θα σου έλεγα τι συμβαίνει με βάση το ρυθμό που αναβοσβήνουν τα leds της εσωτερικής μονάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παλικαρια επειδη με τα db εχω ενα θεμα υπαρχει 22αρι - 24αρι κλιματιστικο που να ειναι πραγματικα αθορυβο ???? δηλαδη απο 25db και κατω , βλεπω κατι 40αρια db ακομα και στην χαμηλη σκαλα και κατι 60αρια ++ στην μεγαλη σκαλα ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
23 λεπτά πριν, george kesoglu είπε

ρε παλικαρια επειδη με τα db εχω ενα θεμα υπαρχει 22αρι - 24αρι κλιματιστικο που να ειναι πραγματικα αθορυβο ???? δηλαδη απο 25db και κατω , βλεπω κατι 40αρια db ακομα και στην χαμηλη σκαλα και κατι 60αρια ++ στην μεγαλη σκαλα ,

γενικα θα κανουν ολα καποιο θορυβο, δεν το γλυτωνεις αυτο, αν και δεν ειναι τιποτα τραγικο. απο κει και περα ισως να αρχισεις να ψαχνεις ποιες μαρκες εχουν ποιο "γλυκο" ηχο? αλλο 40db τριξιματα και αλλο 40db αερακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ASTOU είπε

Καλησπέρα και πάλι, τελικά αντί για 2 9αρια θα πάω σε λύση με ένα 12αρι στον μεγάλο χώρο 35τμ που θα πάρω σήμερα και ένα 9άρι στο 2ο χώρο που η αγορά θα γίνει τον Σεπτέμβριο. Στα του 12 τώρα τι έχετε να προτείνεται αποκλειστικά από τα mediamarkt καθώς είναι οι μόνοι που δέχονται δόσεις χωρίς πιστωτική από τον λογαριασμό μισθοδοσίας? Είμαι ανάμεσα σε https://www.mediamarkt.gr/el/product/_juro-pro-airflow-eco-12k-1211073.html

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-omnia-eco-o3mvi32-12wifir-1211771.html

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-ma2-12nxd0-i-prime-wifi-ready-1211220.html

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

PS: το midea blanc 12000 που ήμουν έτοιμος να πάρω χθες, σήμερα εξαντλήθηκε.

Πηγα σημερα και το πηρα τελικα ο Midea Blanc απο το Media  στην Κηφησιας(ειναι εξαντλημενο στο site αλλα τα καταστηματα εχουν αποθεματα απ οτι μου ειπε ο υπαλληλος😉

 

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Aφού είναι μονωμένο το σπίτι . Θα βάλεις ένα 12 άρι σαλόνι και ένα 9άρι υπνοδωμάτιο .  Για οτιδήποτε άλλο κανείς δεν μπορεί να σου υποσχεθεί ότι θα κάνει την δουλειά του ένα μόνο κλιματιστικό στο σαλόνι . Επίσης σκέψου ότι θα ψύχεις ένα ολόκληρο σπίτι μόνο και μόνο για να έχεις δροσιά σε ένα χώρο 11 τ.μ .... κατανάλωση χωρίς λόγο . 

Δες και σε Inventor . Δίνουν 10 ετή εγγύηση και αξίζουν !

Αγορασα το 12 και θα το βαλω στο σαλονι αρχικα.Προφανως και δεν θελω να ψύχω μονο το υπνοδωματιο αλλα και το σαλονι που καθομαι αρκετες ωρες.Απο εκει και περα το αν ψυχει ικανοποιητικα η εγκαιρα τον 2ο χωρο νομιζω οτι ειναι τελειως υποκειμενικο 😉 Οποτε αν δω οτι δεν με καλυπτει μονο ενα στο σαλονι θα βαλω και ενα 9αρι στο υπνοδωματιο.Εννοειται οτι αυτο ειναι το ιδανικο αλλα μερες που ειναι κοιταμε να γλυτωσουμε οτι μπορουμε!😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...