Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Δεν έχει καταργηθεί τίποτα απο την αγορά . Το Prime είναι ολοκαίνουριο μοντέλο  και αποκλειστικότητα του δικτύου Κωτσόβολου . 

επειδη ξέρω πάρα πολύ καλά τι γράφω παρακαλώ να ξανά τσεκάρετε  το παραπάνω μήνυμα σας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Argkon είπε

Ριξε μια ματια εδω νομιζω θα σε βοηθησει

https://www.inventoraircondition.gr/ypiresia-diaxeirisis-klimatistikon-monadon-hotel-menu

Αρα πάω για αλλαγή aircontition και ησυχαζω. Είναι και παλιά τα aircontition μου οπότε μάλλον θα το κάνω για του χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, cger είπε

Είναι μοντέλο το οποίο έχει ξεκινήσει παραγωγή το 2007 και βγαίνει ακόμα με αλλαγές οι οποίες δεν ξέρω τι αφορούν. Ο συμπιεστής είναι made in japan ακόμα αλλά περισσότερες πληροφορίες θα πάρεις σίγουρα σε daikin partner.

Αξιόλογο μοντέλο για την σημερινή του τιμή (470€) . Είναι πιο ακριβό γιατί δεν έχει καμία σχέση με τη φτηνότερη γραμμή παραγωγής FTXB.

Είδα από κοντά το συγκεκριμένο mitsubishi που αναφέρεις και ποιοτικά μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Επίσης η τιμή του έχει πέσει τις τελευταίες μέρες στα 450€

Εγω θα πήγαινα στάνταρ στο Mitsubishi λόγο ονόματος και εμπειρίας,αφού τυχαίνει να έχουμε 4 σύνολο,τα 3 στο σπίτι της Θείας μου που είναι πιο μεγάλο και 1 στο δικό μου (και με ένα καινούργιο inventor στο άλλο δωμάτιο),τα Mitsubishi είναι μοντέλα 10+ετίας και είναι σκυλιά,είμαστε πολύ ευχαριστημένοι απο αυτά και οποιος τεχνικός έχει έρθει μας λέει τα καλύτερα,γιαυτό και τα προσέχουμε τα τελευταία χρόνια καλύτερα ^_^ 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Για τα Μιτσουμπισι σε μαγαζι ακουσα τα φερνει φετος και αλλος εισαγωγη .Ισως για καλυτερη τιμη .Νταικιν  σε Κωτσοβολο,μεντιαμαρκτ αυτα που λενε  σιεστα ειναι μαλαισιας.Τις διαφορες αυτοι ξερουν.

Ειδα διαφημιση στην τηλεοραση με mitsubishi απο τουν Τουρνικιωτη και 7ετη εγγυηση στην εξωτερικη μοναδα εφοσον γινεται ετησια συντηρηση μετα την τριετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xristoslet είπε

Αρα πάω για αλλαγή aircontition και ησυχαζω. Είναι και παλιά τα aircontition μου οπότε μάλλον θα το κάνω για του χρόνου. 

Αν το αντεχει η τσεπη σου καλυτερα και φετος θα κανεις νωριτερα αποσβεση. Υπαρχουν πολλες καλες λυσεις και εχει γινει ουσιαστικα ηδη η μεταβαση σε r32 ψυκτικο υγρο οποτε εισαι κομπλε για πολλα χρονια ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Argkon είπε

Αν το αντεχει η τσεπη σου καλυτερα και φετος θα κανεις νωριτερα αποσβεση. Υπαρχουν πολλες καλες λυσεις και εχει γινει ουσιαστικα ηδη η μεταβαση σε r32 ψυκτικο υγρο οποτε εισαι κομπλε για πολλα χρονια ακομα.

Μπα τώρα όχι, έχω κόσμο μέσα(σεζόν). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, xristoslet είπε

Γειά σας, δεν είναι ακριβώς επί του θέματος αλλά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Έχω μερικά ενοικιαζόμενα και θα ήθελα να βάλω στα aircontition ένα διακόπτη με αισθητήρα θερμοκρασίας στην παροχή τους ώστε να το ρυθμίσω σε μια θερμοκρασία που όταν πάει πιο κάτω να κλείνει. 

Έχουν βαλθεί να με τρελάνουν, βάζουν το aircontion στους 16 και μετά μου ζητάνε κουβέρτες γιατί κρυώνουν. 😀🤔

Ομοιοπαθής. Άλλαξα μερικά κλιματιστικά φέτος και έβαλα Midea Prime 2018 MA2-09NXD0. Θεωρητικά έχουν την δυνατότητα να ρυθμίζουν το κατώτατο όριο της ψύξης.

Μπορείς να βάλεις όριο π.χ στους 24 βαθμούς και αστον να βάζει 16 στο χειριστήριο.

Πρακτικά όμως έχω πρόβλημα να το ενεργοποιήσω. Πρέπει να το ρυθμίσεις απο το χειριστήριο μπαίνοντας στο service menu.

 Μίλησα με την εταιρία μου είπαν τον τρόπο, αλλά δεν φαίνεται να δουλεύει για κάποιο λόγο (δεν σταματάει στους 24 που το ρύθμισα).

Αν έχει κάποιος γνώση επι του θέματος, κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dsvee είπε

Ομοιοπαθής. Άλλαξα μερικά κλιματιστικά φέτος και έβαλα Midea Prime 2018 MA2-09NXD0. Θεωρητικά έχουν την δυνατότητα να ρυθμίζουν το κατώτατο όριο της ψύξης.

Δώσε μας μία σύντομη αξιολόγηση αυτού του μοντέλου αν δεν σου είναι κόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cger είπε

Δώσε μας μία σύντομη αξιολόγηση αυτού του μοντέλου αν δεν σου είναι κόπος.

Επειδή έχουν τοποθετηθεί σε ενοικιαζόμενα δωμάτια, δυστυχώς δεν τα έχω "ζήσει" για να τα αξιολογήσω καταλλήλως.

Σαν απόδοση τα βρήκα δυνατά. Όταν προσπαθούσα να ρυθμίσω την ελάχιστη θερμοκρασία και τα είχα στο full, σε χώρο 16-18 τετραγωνικών μέτρων κατέβασαν εύκολα την θερμοκρασία στους 19 σε 30 λεπτά (έξω περίπου 28 αν θυμάμαι καλά).

Ωραίο τηλεχειριστήριο και φαίνεται πιο ποιοτικό σε σχέση με παλιότερα midea που έχω.

Το ίδιο και το μηχάνημα. Σε σχέση με άλλα midea 3ετιας που έχω έχει πιο ωραία εμφάνιση και στιβαρή κατασκευή.

Για τον θόρυβο δεν μπορώ να πω πολλά, γιατί νομίζω το βράδυ που έχει ησυχία φαίνεται η διαφορά και δεν τα έχω δοκιμάσει. Ωστόσο και στο full που τα είχα δεν είχα τριξίματα ή ενοχλητικό θόρυβο. Η εξωτερική μονάδα έχει τοποθετηθεί στην ταράτσα οπότε δεν ακούγεται.

Το μόνο μείον μέχρι στιγμής είναι οτι δεν μπόρεσα να δουλέψω την ελάχιστη θερμοκρασία ψύξης, και αυτός ήταν βασικός λόγος που τα προτίμησα. Ελπίζω όμως οτι θα βρεθεί άκρη σε αυτό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα θελω να βαλω ενα κλιματιστικο σε εναν χωρο 35-40 τμ περπου.Πιατευω πως ενα 18αρι μου κανει για το χωρο.Το μπατζετ που εχω ειναι μαξ 900 €.Δεν με νοιαζουν εξτρα λειτουργιες τυπου wifi.Ευχαριστω πολυ.

Επεξ/σία από Tigio13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπερα θελω να βαλω ενα κληματιστικο σε εναν χωρο 35-40 τμ περπου.Πιατευω πως ενα 18αρι μου κανει για το χωρο.Το μπατζετ που εχω ειναι μαξ 900 €.Δεν με νοιαζουν εξτρα λειτουργιες τυπου wifi.Ευχαριστω πολυ. 

18000 btu θα είναι ok. Από εμένα με το ποσό αυτό mitsubishi heavy/electric, fujitsu.

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dsvee είπε

Ομοιοπαθής. Άλλαξα μερικά κλιματιστικά φέτος και έβαλα Midea Prime 2018 MA2-09NXD0. Θεωρητικά έχουν την δυνατότητα να ρυθμίζουν το κατώτατο όριο της ψύξης.

Μπορείς να βάλεις όριο π.χ στους 24 βαθμούς και αστον να βάζει 16 στο χειριστήριο.

Πρακτικά όμως έχω πρόβλημα να το ενεργοποιήσω. Πρέπει να το ρυθμίσεις απο το χειριστήριο μπαίνοντας στο service menu.

 Μίλησα με την εταιρία μου είπαν τον τρόπο, αλλά δεν φαίνεται να δουλεύει για κάποιο λόγο (δεν σταματάει στους 24 που το ρύθμισα).

Αν έχει κάποιος γνώση επι του θέματος, κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη :) 

Καλά το service δεν βρήκε λύση? Αν βρεις πες, αλλιώς πάω για τα inventor του χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Καλησπερα θελω να βαλω ενα κλιματιστικο σε εναν χωρο 35-40 τμ περπου.Πιατευω πως ενα 18αρι μου κανει για το χωρο.Το μπατζετ που εχω ειναι μαξ 900 €.Δεν με νοιαζουν εξτρα λειτουργιες τυπου wifi.Ευχαριστω πολυ.

H 18άρι ή 24άρι  θες . Να συμβουλευτείς τον ψυκτικό σου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2018 στις 1:04 ΠΜ, andreas b είπε

Απλά αναρωτιέμαι ένας συμπιεστής θα μπορούσε έτσι απλά να καεί; Χωρίς να παρουσιάσει έστω κάποια ένδειξη πως είναι στα τελευταία του;;

Ο συμπιεστής αν καεί σταματάει ξαφνικά να δουλεύει, δύσκολο να παρουσιάσει κάτι άλλο. Υπάρχει και η μείωση της απόδοσης του συμπιεστή η οποία μειώνεται όσο αυξάνεται η διάρκεια λειτουργίας του κλιματιστικού, είναι δύσκολο να την διαπιστώσεις πρακτικά γιατί πρέπει να περάσουν μερικά χρόνια λειτουργίας εκτός αν έχει λειτουργήσει τόσο πολλά χρόνια το μηχάνημα που ακόμα και με συμπλήρωση φρέον βλέπεις μειωμένη απόδοση σε ψύξη/θέρμανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cger είπε

18000 btu θα είναι ok. Από εμένα με το ποσό αυτό mitsubishi heavy/electric, fujitsu.

 

5 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

H 18άρι ή 24άρι  θες . Να συμβουλευτείς τον ψυκτικό σου . 

Οκ σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...