Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας είμαι σε αναζήτηση ενός κλιματιστικού 9000btu. θα μπει σε υπνοδωμάτιο και  η χρήση του θα είναι αποκλειστικά για ψύξη.

έχω δει αυτό Daikin Sensira FTXF25A/RXF25A. budget μέχρι 500 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα μου φέρανε το Gree Lomo R32 το 24άρι. Είναι αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/14848043/Gree-Lomo-GRS-241-EI-JLM1-N3.html και αγοράστηκε από επίσημο μεταπωλητή της ελληνικής αντιπροσωπείας. Τελικά δεν μου αρέσει η εμφάνισή του γιατί έχει αυτό το κόκκινο σηματάκι και θέλω να το αλλάξω με το Βουλγάρικο του Leroy ας μην έχει τα 10 χρόνια εγγύηση (είμαι πολύ ψείρας με αυτά). Είναι με τις ζελατίνες στο κουτί του, όποιος το θέλει στα 829€ (όσο κάνει το Leroy δηλ.) του το φέρνω και σπίτι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Balrog είπε

Μόλις τώρα μου φέρανε το Gree Lomo R32 το 24άρι. Είναι αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/14848043/Gree-Lomo-GRS-241-EI-JLM1-N3.html και αγοράστηκε από επίσημο μεταπωλητή της ελληνικής αντιπροσωπείας. Τελικά δεν μου αρέσει η εμφάνισή του γιατί έχει αυτό το κόκκινο σηματάκι και θέλω να το αλλάξω με το Βουλγάρικο του Leroy ας μην έχει τα 10 χρόνια εγγύηση (είμαι πολύ ψείρας με αυτά). Είναι με τις ζελατίνες στο κουτί του, όποιος το θέλει στα 829€ (όσο κάνει το Leroy δηλ.) του το φέρνω και σπίτι.

Ποιό κόκκινο σηματάκι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ δεν καταλαβαίνω ποιο σήμα εννοεί. Όσο και να έψαξα στο internet από φωτογραφίες δεν βρήκα κάποιο κόκκινο σήμα στην εσωτερική μονάδα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που βάζει φέτος ο Μαυρογένης σε όλα τα Gree για να διαφημίσει τα 10 χρόνια εγγύηση. Γράφει "G10" ή κάτι τέτοιο και μου χαλάει την αισθητική :)

Θα σας ανεβάσω φώτο μόλις παω σπίτι.. Ορίστε η φωτογραφία. Το πάνω είναι το Lomo, αλλά το G10 Inverter το γράφουν όλα τα μοντέλα.

G10.jpg.c4f1e1859461181b9097863ab7b305fe.jpg

Επεξ/σία από Balrog
Φωτό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάση ευρωπαϊκής ένωσης ο Μαυρογένης δεν είναι υποχρεωμένος να καλύψει τα  gree της Leroy Merlin?

Μιλάω για τη βασική εγγύηση..

Νομίζω είναι 2 χρόνια..

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μια βοηθεια παιδες και σε μενα, διαβασα τις τελευταιες 10 σελιδες αλλα χαθηκα περισσοτερο...

Θελω ενα καλο μηχανακι για το υπνοδωματιο μου. Ο χωρος ειναι μεσημβρινος και λιαζεται απο το πρωι ως το βραδυ σχεδον και το χειμωνα το δερνουν ολοι οι ανεμοι.  Σκεφτομαι για ενα 12αρι αλλα δεν ξερω ποιο απ ολα. Θελω να δουλευει καλα και το χειμωνα γιατι κανει ενα ψωφοκρυο... Περιοχη αθηνα.

Budget μαζι με την εγκατασταση θα ελεγα στα 500  περιπου. Αν εχει και ατοκες δοσεις  θα ηταν σουπερ να μην τα σκασω...πρωτη σκεψη ειναι ενα toyotomi.  Βλεπω στο mediamarkt  με δωρεαν εγκατασταση κ ατοκες.

Μπορειτε να μου προτεινετε μερικα για να διαλεξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, buuren είπε

Καλησπερα, μια βοηθεια παιδες και σε μενα, διαβασα τις τελευταιες 10 σελιδες αλλα χαθηκα περισσοτερο...

Θελω ενα καλο μηχανακι για το υπνοδωματιο μου. Ο χωρος ειναι μεσημβρινος και λιαζεται απο το πρωι ως το βραδυ σχεδον και το χειμωνα το δερνουν ολοι οι ανεμοι.  Σκεφτομαι για ενα 12αρι αλλα δεν ξερω ποιο απ ολα. Θελω να δουλευει καλα και το χειμωνα γιατι κανει ενα ψωφοκρυο... Περιοχη αθηνα.

Budget μαζι με την εγκατασταση θα ελεγα στα 500  περιπου. Αν εχει και ατοκες δοσεις  θα ηταν σουπερ να μην τα σκασω...πρωτη σκεψη ειναι ενα toyotomi.  Βλεπω στο mediamarkt  με δωρεαν εγκατασταση κ ατοκες.

Μπορειτε να μου προτεινετε μερικα για να διαλεξω?

εγώ χτύπησα το https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-ma2-12nxd0-i-prime-wifi-ready-1211220.html και το περιμένω από Τρίτη. Αν δεν το βιάζεσαι τόσο θα σου πω εντυπώσεις. Ο ψυκτικός μου είπε ότι σαν εταιρία η midea είναι πιο πάνω από τα toyotomi αλλά δεν θεωρώ πως σε αυτό το price range υπάρχει μεγάλη διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ASTOU είπε

εγώ χτύπησα το https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-ma2-12nxd0-i-prime-wifi-ready-1211220.html και το περιμένω από Τρίτη. Αν δεν το βιάζεσαι τόσο θα σου πω εντυπώσεις. Ο ψυκτικός μου είπε ότι σαν εταιρία η midea είναι πιο πάνω από τα toyotomi αλλά δεν θεωρώ πως σε αυτό το price range υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Οχι δεν βιαζομαι, σε καμια 20αρια μερες λεω να το παρω. Σε ευχαριστω για την απαντηση. Θα περιμενω εντυπωσεις και ευχομαι καλοριζικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, buuren είπε

Οχι δεν βιαζομαι, σε καμια 20αρια μερες λεω να το παρω. Σε ευχαριστω για την απαντηση. Θα περιμενω εντυπωσεις και ευχομαι καλοριζικο.

Να σαι καλά φίλε μου ευχαριστώ πολύ, το σπίτι μου εχει σχεδόν ίδιες συνθήκες με το δικό σου για αυτό σου είπα. Επίσης να ξέρεις η προσφορά στα mediamarkt τελειώνει 13/6, οπότε ίσως χρειαστεί να βιαστείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ASTOU είπε

εγώ χτύπησα το https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-ma2-12nxd0-i-prime-wifi-ready-1211220.html και το περιμένω από Τρίτη. Αν δεν το βιάζεσαι τόσο θα σου πω εντυπώσεις. Ο ψυκτικός μου είπε ότι σαν εταιρία η midea είναι πιο πάνω από τα toyotomi αλλά δεν θεωρώ πως σε αυτό το price range υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Ο ψυκτικός σου ανέφερε τίποτα για το r32?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ss13 είπε

Βρήκα κι αυτό ψάχνοντας

http://www.realenergy.gr/nea/94-deltio-tupou-gree-leroy-merlin.html

καλά κι εσύ στο σήμα κόλλησες ; 😎

 

2 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Βάση ευρωπαϊκής ένωσης ο Μαυρογένης δεν είναι υποχρεωμένος να καλύψει τα  gree της Leroy Merlin?

Μιλάω για τη βασική εγγύηση..

Νομίζω είναι 2 χρόνια..

Αυτά παίδες έχουν αναφερθεί από πέρυσι στο νήμα, όταν πρωτοέβγαλε η Leroy τα Βουλγάρικα Gree. Εγγύηση 2 χρόνων μάλλον δίνει η ίδια η Leroy Merlin. Θα μπορούσε στα πλαίσια της ευρωπαικής εγγύησης να τα στέλνει και στον Μαυρογένη ακόμα, αλλά μάλλον έχει συμφωνία με άλλο service επειδή δίνει επέκταση άλλα 2 χρόνια αν την εγκατάσταση την κάνουν οι δικοί τους τεχνικοί. Εκτός αν τα πρώτα 2 τα στέλνει στον Μαυρογένη και τα έξτρα 2 σε αυτούς που κάνουν την τοποθέτηση αντί να τους παίρνει προμήθεια. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Γι' αυτό και δεν συμφέρει για 50-100 ευρώ διαφορά η αγορά από Leroy, όταν ο επίσημος αντιπρόσωπος δίνει 10 χρόνια. Εκτός αν είσαι κανένας περίεργος σαν και μένα που τον χαλάει το σηματάκι :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Barlog αυτό το σήμα δεν μπορεί να αφαιρεθεί? Είναι χάρτινο που το κόλλησαν επάνω ή το έχουν τυπώσει πάνω στο πλαστικό με άλλον τρόπο με αποτέλεσμα να μην βγαίνει; 

Πάντως προσωπικά και εμένα δεν μου αρέσει καθόλου, όταν ανέφερες στην αρχή για σηματάκι δεν πήγαινε το μυαλό μου σε κάτι τέτοιο, νόμιζα σε κάτι σαφώς μικρότερο που μπορεί να βρισκόταν πλάι δεξιά ή αριστερά της εσωτερικής μονάδας. Εδώ μιλάμε έχουν βάλει μια μεγάλη επισήμανση στα αριστερά, μια μικρότερη που λέει ακριβώς το ίδιο στα δεξιά λες και δεν βλέπουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ νόμιζα ότι θα είναι αυτοκόλλητο και γι'αυτό προχώρησα στην αγορά, αλλά τελικά είναι μόνιμο. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι και τόσο μεγάλο, αλλά είμαι και εγώ μυστήριος. Ορίστε και μια φωτογραφία του δικού μου πάνω στον καναπέ, μιας και η προηγούμενη είναι από βιτρίνα μαγαζιού:

1.jpg.f60cb21e073f5763d121590582624889.jpg

ΥΓ: Τα μεγάλα σήματα στην προηγούμενη φωτογραφία είναι όντως αυτοκόλλητα!

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...