Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α! Έντάξει ρε συ, αν λες για αυτό το κόκκινο αριστερά δεν είναι τίποτα, εγώ νόμιζα μήπως εννοούσες εκείνα τα μεγάλα στο κλιματιστικό της βιτρίνας που έλεγαν για 10 χρόνια εγγύηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, αυτό το κοκκινάκι λέω το μικρό.. Έτσι μου 'ρχεται να του βάλω λίγο νέφτι :)

ΥΓ: Υπάρχει και γυναικείος δάκτυλος πίσω από την όλη ιστορία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Balrog είπε

Ναι, αυτό το κοκκινάκι λέω το μικρό.. Έτσι μου 'ρχεται να του βάλω λίγο νέφτι :)

ΥΓ: Υπάρχει και γυναικείος δάκτυλος πίσω από την όλη ιστορία

Πες πως υπάρχει γυναίκα από πίσω , σου έχω λύση , άσπρη ταινία ή Blanco 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cger είπε

Ο ψυκτικός σου ανέφερε τίποτα για το r32?

Όχι απολύτως τίποτα, γνωρίζω βέβαια ότι είναι το νέο οικολογικό αλλά όχι πολλά πολλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και 15 χρονια εχω στο σπιτι 120τμ , 4 κλιματιστικα Fujitsu και εχουν βγει σκυλια. Ψυξη αλλα και θερμανση στο maximum.

 

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ASTOU είπε

. Επίσης να ξέρεις η προσφορά στα mediamarkt τελειώνει 13/6, οπότε ίσως χρειαστεί να βιαστείς. 

Αν το επαιρνες απο δω https://www.fiorentinos.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=13362 με κανενα παζαρακι θα γλυτωνες και 10-15ε. Εχει και καλο ψυκτικο!!!  Ποτε δεν υπαρχει προσφορα αν δεν κανετε  ερευνα αγορας!!!!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Balrog είπε

Αυτά παίδες έχουν αναφερθεί από πέρυσι στο νήμα, όταν πρωτοέβγαλε η Leroy τα Βουλγάρικα Gree. Εγγύηση 2 χρόνων μάλλον δίνει η ίδια η Leroy Merlin. Θα μπορούσε στα πλαίσια της ευρωπαικής εγγύησης να τα στέλνει και στον Μαυρογένη ακόμα, αλλά μάλλον έχει συμφωνία με άλλο service επειδή δίνει επέκταση άλλα 2 χρόνια αν την εγκατάσταση την κάνουν οι δικοί τους τεχνικοί. Εκτός αν τα πρώτα 2 τα στέλνει στον Μαυρογένη και τα έξτρα 2 σε αυτούς που κάνουν την τοποθέτηση αντί να τους παίρνει προμήθεια. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Γι' αυτό και δεν συμφέρει για 50-100 ευρώ διαφορά η αγορά από Leroy, όταν ο επίσημος αντιπρόσωπος δίνει 10 χρόνια. Εκτός αν είσαι κανένας περίεργος σαν και μένα που τον χαλάει το σηματάκι 😛

Αν αντιπροσωπεύεις σαν "εθνικός ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ αντιπρόσωπος" στη χώρα σου εταιρεία η οποία έχει και Ευρωπαικό τμήμα/έδρα, τότε είσαι υποχρεωμένος να καλύψεις με εγγύηση οποιαδήποτε εισαγωγή από άλλη χώρα. Βασικά εκτελείς την εγγύηση αλλά σε καλύπτει η "μαμά εταιρεία" κοστολογικά. Αν όμως η εταιρεία που αντιπροσωπεύεις δεν φέρει επίσημο Ευρωπαικό τμήμα/έδρα, τότε ΟΧΙ δεν φέρεις καμία ευθύνη να καλύψεις οποιαδήποτε εισαγωγή πέρα από τις δικές σου.

Αν τώρα δηλώνεις απλά διανομέας και όχι αποκλειστικός αντιπρόσωπος, τότε δεν φέρεις καμία απολύτως ευθύνη για προιόντα πέρα των εισαγωγών σου όπως και να έχει.

Για αυτό θέλει ΜΕΓΑΛΗ προσοχή με τις παραεισαγωγές που πάνε σύννεφο τα τελευταία χρόνια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά και απο μένα.
Εγώ είμαι ένα βήμα πριν την αγορά κλιματιστικού 18άρι, κατέληξα στο Toyotomi Izuru 856
https://www.skroutz.gr/s/14496223/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-856ZR.html

Επειδή έχω ήδη θέμα χώρου με την εξωτερική μονάδα, είδα πως η δική του είναι τεράστια, ενώ όλα τα 18άρια είναι 80x55 cm των toyotomi είναι 96x70 cm. Τεράστιο.

Μετά η επόμενη λύση που είχα αν όχι toyotomi ή Gree τα οποία είναι ίδια κατασκευή, σκεφτόμουν για inventor. Διάβασα όμως κάποια σχόλια ότι δεν είναι τόσο αθόρυβο όσο διαφημίζουν, άλλοι λένε κάνει σαν τρακτέρ. Θα δώσω που θα δώσω κοντά στο 1000άρικο θέλω να έχει και wifi όταν γυρίζω απο τη δουλειά να το ρυθμίζω να ανοίγει λίγο πριν μπω στο σπίτι κ να είναι ήδη δροσερό.

Inventor λοιπόν ή Toyotomi Και ας είναι μεγάλη η εξωτερική;

Όσοι έχετε inventor τι έχετε να πείτε σχετικά με τον θόρυβο, εσωτερικά και εξωτερικά; Έχετε θέμα;

Κάποιος μου είπε να μην προτιμήσω inventor γιατί μόνο διαφήμιση είναι και δεν έχει δοκιμαστεί η αντοχή τους στο χρόνο καθώς είναι σχετικά καινούρια.

Επεξ/σία από 80s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 80s είπε



Κάποιος μου είπε να μην προτιμήσω inventor γιατί μόνο διαφήμιση είναι και δεν έχει δοκιμαστεί η αντοχή τους στο χρόνο καθώς είναι σχετικά καινούρια. 

Ποιος το είπε αυτό? τα περισσότερα inventor από το εργοστάσιο της gree έρχονται.

Επεξ/σία από cger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 80s είπε

Γειά και απο μένα.
Εγώ είμαι ένα βήμα πριν την αγορά κλιματιστικού 18άρι, κατέληξα στο Toyotomi Izuru 856
https://www.skroutz.gr/s/14496223/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-856ZR.html

Επειδή έχω ήδη θέμα χώρου με την εξωτερική μονάδα, είδα πως η δική του είναι τεράστια, ενώ όλα τα 18άρια είναι 80x55 cm των toyotomi είναι 96x70 cm. Τεράστιο.

Μετά η επόμενη λύση που είχα αν όχι toyotomi ή Gree τα οποία είναι ίδια κατασκευή, σκεφτόμουν για inventor. Διάβασα όμως κάποια σχόλια ότι δεν είναι τόσο αθόρυβο όσο διαφημίζουν, άλλοι λένε κάνει σαν τρακτέρ. Θα δώσω που θα δώσω κοντά στο 1000άρικο θέλω να έχει και wifi όταν γυρίζω απο τη δουλειά να το ρυθμίζω να ανοίγει λίγο πριν μπω στο σπίτι κ να είναι ήδη δροσερό.

Inventor λοιπόν ή Toyotomi Και ας είναι μεγάλη η εξωτερική;

Όσοι έχετε inventor τι έχετε να πείτε σχετικά με τον θόρυβο, εσωτερικά και εξωτερικά; Έχετε θέμα;

Κάποιος μου είπε να μην προτιμήσω inventor γιατί μόνο διαφήμιση είναι και δεν έχει δοκιμαστεί η αντοχή τους στο χρόνο καθώς είναι σχετικά καινούρια.

Η μάρκα Inventor είναι 11 χρόνια στην Ελληνική αγορά  και κάποια χρόνια και στις αγορές του εξωτερικού .

Μια μονάδα ενδεχομένως να είναι μεγαλύτερη ανάλογα με τους συντελεστές απόδοσης . Ένας τρόπος δηλαδή για να πετύχεις καλύτερους συντελεστές απόδοσης είναι να αυξήσεις το εμβαδό του εναλλάκτη . 

 Τα περί τρακτέρ που ακούω κατα καιρούς για όλες τις μάρκες ας μας πουν πρώτα αυτοί που τα λένε τί εγκατάσταση τους έκανε ο εγκαταστάτης .  Γιατί αν ο εγκαταστάτης έβαλες κάτω απο 2 m σωλήνωση (κλασσικότατη περίπτωση) , βάση στους τοίχους ΣΠΑΣΤΕΣ (κλασσική περίπτωση) και δεν τοποθέτησε κάν αντικραδασμικά  (επίσης κλασικότατη )  μην παραπονιούνται για συντονισμούς και θορύβους . Ας μάθουν μερικοί (πολλοί ) ψυκτικοί να κάνουν σωστές τις εγκαταστάσεις όπως προβλέπεται στο επάγγελμα τους και όπως προβλέπει ο κατασκευαστής και μετά το συζητάμε πιο κάνει θόρυβο πιο όχι .  

Eπίσης να προσθέσουν στο επαγγελματικό τους λεξιλόγιο τη φράση "αντλία κενού" ............

Όλα είναι σχετικά.

Πάρε άφοβα Inventor .

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, cger είπε

Ποιος το είπε αυτό? τα περισσότερα inventor από το εργοστάσιο της gree έρχονται.

Παραγγελια με αλλη φιρμα. Κανεις δεν ξερει τα εσωτερικα καθε φορα .Οτι τους παραγγειλουν για  κοστος .

5 ώρες πριν, yositosi είπε

Αν αντιπροσωπεύεις σαν "εθνικός ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ αντιπρόσωπος" στη χώρα σου εταιρεία η οποία έχει και Ευρωπαικό τμήμα/έδρα, τότε είσαι υποχρεωμένος να καλύψεις με εγγύηση οποιαδήποτε εισαγωγή από άλλη χώρα. Βασικά εκτελείς την εγγύηση αλλά σε καλύπτει η "μαμά εταιρεία" κοστολογικά. Αν όμως η εταιρεία που αντιπροσωπεύεις δεν φέρει επίσημο Ευρωπαικό τμήμα/έδρα, τότε ΟΧΙ δεν φέρεις καμία ευθύνη να καλύψεις οποιαδήποτε εισαγωγή πέρα από τις δικές σου.

Αν τώρα δηλώνεις απλά διανομέας και όχι αποκλειστικός αντιπρόσωπος, τότε δεν φέρεις καμία απολύτως ευθύνη για προιόντα πέρα των εισαγωγών σου όπως και να έχει.

Για αυτό θέλει ΜΕΓΑΛΗ προσοχή με τις παραεισαγωγές που πάνε σύννεφο τα τελευταία χρόνια.

Θα γραφουν καπου για  ευρωπαικη εγγυηση .Και παντου εχουν και ορους.

Στις 8/6/2018 στις 4:54 ΜΜ, louben είπε

Ειδα διαφημιση στην τηλεοραση με mitsubishi απο τουν Τουρνικιωτη και 7ετη εγγυηση στην εξωτερικη μοναδα εφοσον γινεται ετησια συντηρηση μετα την τριετια.

Βγαινει μια διαφημιση στο φορουμ πανω .Σε βαζει εδω https://www.nipponsa.gr/mitsubishielectric/

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Παραγγελια με αλλη φιρμα. Κανεις δεν ξερει τα εσωτερικα καθε φορα .Οτι τους παραγγειλουν για  κοστος .

Θα γραφουν καπου για  ευρωπαικη εγγυηση .Και παντου εχουν και ορους.

Βγαινει μια διαφημιση στο φορουμ πανω .Σε βαζει εδω https://www.nipponsa.gr/mitsubishielectric/

KAi οπως προειπα απαραιτητη η ετησια συντηρηση.

Ακολουθουν οι οροι της εγγυησης

8. Απαραίτητη και ουσιαστική προϋπόθεση για την ισχύ της εγγύησης, αποτελεί η ετήσια προληπτική συντήρηση.

8.1. Η ετήσια συντήρηση θα πρέπει να γίνεται αποκλειστικά και µόνο από πιστοποιηµένο τεχνίτη ψυκτικό. Η δαπάνη της συντήρησης βαρύνει τον πελάτη.

8.2. Ο πελάτης οφείλει µε δική του πρωτοβουλία και ευθύνη να επικοινωνήσει µε τον προµηθευτή του εντός ενός (1) έτους από την εγκατάσταση, για την διενέργεια της πρώτης συντήρησης. Τονίζεται ότι η πρώτη συντήρηση θα πρέπει να γίνει µε την συµπλήρωση ενός (1) έτους από την εγκατάσταση και στη συνέχεια ετησίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ROG-X είπε

Εδω και 15 χρονια εχω στο σπιτι 120τμ , 4 κλιματιστικα Fujitsu και εχουν βγει σκυλια. Ψυξη αλλα και θερμανση στο maximum.

Λειτουργείς και τα 4 πάντα? Αν λειτουργείς μόνο κάποια και οχι ολα μαζί τότε λογικά μπορούν να αντέξουν πολύ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, louben είπε

KAi οπως προειπα απαραιτητη η ετησια συντηρηση.

Ακολουθουν οι οροι της εγγυησης

8. Απαραίτητη και ουσιαστική προϋπόθεση για την ισχύ της εγγύησης, αποτελεί η ετήσια προληπτική συντήρηση.

8.1. Η ετήσια συντήρηση θα πρέπει να γίνεται αποκλειστικά και µόνο από πιστοποιηµένο τεχνίτη ψυκτικό. Η δαπάνη της συντήρησης βαρύνει τον πελάτη.

8.2. Ο πελάτης οφείλει µε δική του πρωτοβουλία και ευθύνη να επικοινωνήσει µε τον προµηθευτή του εντός ενός (1) έτους από την εγκατάσταση, για την διενέργεια της πρώτης συντήρησης. Τονίζεται ότι η πρώτη συντήρηση θα πρέπει να γίνει µε την συµπλήρωση ενός (1) έτους από την εγκατάσταση και στη συνέχεια ετησίως.

Και ορους το χαλασες εσυ οταν τους συμφερει .Oπως ολοι

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μοντέλα της mitsubishi electric που φαίρνει o nipponsa είνα ίδια με του τουρνικιώτη (tenopa α.ε) ?

Δεν αναφέρομαι μόνο σε μοντέλα αλλά και σε όλα τα υλικά κατασκευής τους.

Επίσης ο όρος επίσημος μεταπωλήτης Mitsubishi electric Που έχουν τα καταστήματα πώλησης σημαίνει ότι είναι εισαγωγή τουρνικιώτη?

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...