Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Eδω γραφει το δικτυο του http://www.tournikiotisgroup.gr/diktyo-synergaton/  Τι φερνουν και πουλανε αγνωστο .Λογικα θα υπαρχουν οροι με την μαμα μιτσουμπισι.Παγκοσμια φιρμα ειναι .Δε θα θελουν να ξεφτυλιστουν.Για καλυτερες τιμες το πανε

Επεξ/σία από Diskimpex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους! Έχω δυο απορίες για την τοποθέτηση, αν γνωρίζει κανείς:

Σε ποιο ύψος από το ταβάνι πρέπει ιδανικά να τοποθετείται το κλιματιστικό; Αν τοποθετηθεί με τις περσίδες του στα 2,00μ σε δωμάτιο ύψους 2,80μ θα υπάρχει πρόβλημα στην ψύξη με το στρώμα θερμού αέρα που πιθανόν να εγκλωβίζεται στην οροφή;

Όταν τοποθετείται η εξωτερική μονάδα στο δάπεδο, οι βάσεις δαπέδου όπως αυτές είναι απαραίτητο να βιδώνονται κιόλας για τυχόν σεισμούς ή αρκεί το ίδιο βάρος της μονάδας; Συνήθως περιλαμβάνονται στην τιμή της τοποθέτησης ή τις προμηθευόμαστε εμείς;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Philippe είπε

Καλησπέρα σε όλους! Έχω δυο απορίες για την τοποθέτηση, αν γνωρίζει κανείς:

Σε ποιο ύψος από το ταβάνι πρέπει ιδανικά να τοποθετείται το κλιματιστικό; Αν τοποθετηθεί με τις περσίδες του στα 2,00μ σε δωμάτιο ύψους 2,80μ θα υπάρχει πρόβλημα στην ψύξη με το στρώμα θερμού αέρα που πιθανόν να εγκλωβίζεται στην οροφή;

Όταν τοποθετείται η εξωτερική μονάδα στο δάπεδο, οι βάσεις δαπέδου όπως αυτές είναι απαραίτητο να βιδώνονται κιόλας για τυχόν σεισμούς ή αρκεί το ίδιο βάρος της μονάδας; Συνήθως περιλαμβάνονται στην τιμή της τοποθέτησης ή τις προμηθευόμαστε εμείς;

Ευχαριστώ!

Συνήθως σε ύψος 2.10-2.30. Οι βάσεις που παραθέτεις και οποιεςδήποτες άλλες δεν βιδώνονται στο έδαφος (καλύτερα πάρει γαλβανιζέ για μα ην σκουριάσουν) και περιλαμβάνονται στην τοποθέτηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Philippe είπε

Καλησπέρα σε όλους! Έχω δυο απορίες για την τοποθέτηση, αν γνωρίζει κανείς:

Σε ποιο ύψος από το ταβάνι πρέπει ιδανικά να τοποθετείται το κλιματιστικό; Αν τοποθετηθεί με τις περσίδες του στα 2,00μ σε δωμάτιο ύψους 2,80μ θα υπάρχει πρόβλημα στην ψύξη με το στρώμα θερμού αέρα που πιθανόν να εγκλωβίζεται στην οροφή;

Όταν τοποθετείται η εξωτερική μονάδα στο δάπεδο, οι βάσεις δαπέδου όπως αυτές είναι απαραίτητο να βιδώνονται κιόλας για τυχόν σεισμούς ή αρκεί το ίδιο βάρος της μονάδας; Συνήθως περιλαμβάνονται στην τιμή της τοποθέτησης ή τις προμηθευόμαστε εμείς;

Ευχαριστώ!


Aπο 2.2 m και πάνω απόσταση απο το δάπεδο και τουλάχιστον 15 cm απο το ταβάνι . 

Προτίμησε πλαστικές βάσεις δαπέδου που δεν σκουριάζουν . Δε χρειάζεται να τις βιδώσεις .   Για το αν περιλαμβάνονται ή όχι στη τιμή μίλα με τον εγκαταστάτη . Λογικά ναι γιατί είναι μια η άλλη ή και φθηνότερα απο τις μεταλλικές βάσεις τοίχου . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αυτό το ύψος ενδείκνυται ακόμη και για ψηλοτάβανο μαγαζί και δεν μας νοιάζει τι γίνεται στα ψηλότερα στρώματα, αρκεί να ψύχεται από το επίπεδο κυκλοφορίας μας και κάτω! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τι να παρω τελικα? Ριξτε 3-4 επιλογες, τωρα που σας πετυχα, σε 12αρι και budget μεχρι 500 με την τοποθετηση. Να εχει και καλη θερμανση θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Η μάρκα Inventor είναι 11 χρόνια στην Ελληνική αγορά  και κάποια χρόνια και στις αγορές του εξωτερικού .

Μια μονάδα ενδεχομένως να είναι μεγαλύτερη ανάλογα με τους συντελεστές απόδοσης . Ένας τρόπος δηλαδή για να πετύχεις καλύτερους συντελεστές απόδοσης είναι να αυξήσεις το εμβαδό του εναλλάκτη . 

 Τα περί τρακτέρ που ακούω κατα καιρούς για όλες τις μάρκες ας μας πουν πρώτα αυτοί που τα λένε τί εγκατάσταση τους έκανε ο εγκαταστάτης .  Γιατί αν ο εγκαταστάτης έβαλες κάτω απο 2 m σωλήνωση (κλασσικότατη περίπτωση) , βάση στους τοίχους ΣΠΑΣΤΕΣ (κλασσική περίπτωση) και δεν τοποθέτησε κάν αντικραδασμικά  (επίσης κλασικότατη )  μην παραπονιούνται για συντονισμούς και θορύβους . Ας μάθουν μερικοί (πολλοί ) ψυκτικοί να κάνουν σωστές τις εγκαταστάσεις όπως προβλέπεται στο επάγγελμα τους και όπως προβλέπει ο κατασκευαστής και μετά το συζητάμε πιο κάνει θόρυβο πιο όχι .  

Eπίσης να προσθέσουν στο επαγγελματικό τους λεξιλόγιο τη φράση "αντλία κενού" ............

Όλα είναι σχετικά.

Πάρε άφοβα Inventor .

 

Θα συμφωνησω με το φιλο Dare Devil παρε αφοβα Inventor

Την τεκμηριωση θα τη βρεισ μεσα σε αυτο το φορουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πριν λίγο καιρό τοποθέτησα στο σαλόνι ένα Daikin 12αρι....αλλά δυστυχώς όταν δουλεύει η ροή του αέρα ενοχλεί αυτόν που κάθεται απέναντι του....

Έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές ρυθμίσεις στις περσίδες και στο mode comfort....αλλά το πρόβλημα παραμένει...

Το να το μεταφέρουμε 50-60 πόντους πιο αριστερά....μάλλον είναι η μοναδική λύση...

Προφανώς θα ξεστοκάρουν την τρύπα στον τοίχο για να τοποθετήσουν νέες σωληνώσεις...σωστά...?

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Philippe είπε

Καλησπέρα σε όλους! Έχω δυο απορίες για την τοποθέτηση, αν γνωρίζει κανείς:

Σε ποιο ύψος από το ταβάνι πρέπει ιδανικά να τοποθετείται το κλιματιστικό; Αν τοποθετηθεί με τις περσίδες του στα 2,00μ σε δωμάτιο ύψους 2,80μ θα υπάρχει πρόβλημα στην ψύξη με το στρώμα θερμού αέρα που πιθανόν να εγκλωβίζεται στην οροφή;

Όταν τοποθετείται η εξωτερική μονάδα στο δάπεδο, οι βάσεις δαπέδου όπως αυτές είναι απαραίτητο να βιδώνονται κιόλας για τυχόν σεισμούς ή αρκεί το ίδιο βάρος της μονάδας; Συνήθως περιλαμβάνονται στην τιμή της τοποθέτησης ή τις προμηθευόμαστε εμείς;

Ευχαριστώ!

Στο κουτι πολλα εχουν οδηγιες τοποθετισης .Γραφουν πολλα σχετικα .Αν δεν εχει ,βρες μαστορα να ξερει το μηχανημα που πηρες.Καθενα  τα δικα του καλα και κακα.

Επεξ/σία από Diskimpex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος αν γίνεται μέτρηση φρέον στην εσωτερική μονάδα και χωρίς μανόμετρο;

Είδα τεχνικο να σημαδεύει με ένα όργανο λέιζερ στις γρυλιες του κλιματιστικου εν λειτουργία

Τι παίζει να μέτρησε εκείνη τη στιγμή και να κατάλαβε ότι δεν χρειάζεται φρέον; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, sot20 είπε

Ξέρει κάποιος αν γίνεται μέτρηση φρέον στην εσωτερική μονάδα και χωρίς μανόμετρο;

Είδα τεχνικο να σημαδεύει με ένα όργανο λέιζερ στις γρυλιες του κλιματιστικου εν λειτουργία

Τι παίζει να μέτρησε εκείνη τη στιγμή και να κατάλαβε ότι δεν χρειάζεται φρέον; 

Λογικά έβαλε κάποιο θερμόμετρο να μετρήσει θερμοκρασία. Η άλλη περίπτωση δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eίναι σημαντικό να έχει ψυκτικό υγρό R32 το κλιματιστικό;
Mιας και είμαι σε άμεση αναζήτηση για 18άρι μέχρι 900Ε, μεταξύ :
Mitsubishi SRK 50ZM-S https://www.skroutz.gr/s/5019649/Mitsubishi-SRK-SRC-50ZM-S.html
Inventor Nemesis Pro N2VI32 - 18WiFi https://www.skroutz.gr/s/12834302/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-18WiFi-N2VO32-18.html,  
Inventor Life Pro WiFi L4VI32-18WiFiR https://www.skroutz.gr/s/12821229/Inventor-Life-Pro-WiFi-L4VI32-18WiFiR-L4VO32-18.html
Midea Blanc 2018 MA-18NXD0 https://www.skroutz.gr/s/14682175/Midea-Blanc-2018-MA-18NXD0.html
Midea Mission II MB-18N8D0 https://www.skroutz.gr/s/14682502/Midea-Mission-II-MB-18N8D0.html,
Toyotomi Kuro TKN/TKG-656R32 https://www.skroutz.gr/s/9496372/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-656R32.html
Toyotomi Izuru TRN/TRG-856ZR https://www.skroutz.gr/s/14496223/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-856ZR.html,

ποιο λέτε να προτιμήσω και γιατί;

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, cger είπε

Ποιος το είπε αυτό? τα περισσότερα inventor από το εργοστάσιο της gree έρχονται.

Yπάλληλος και καλά ειδικός στα κλιματιστικά, σε μεγάλο κατάστημα ηλεκτρικών αλυσίδα, που κάνει "δώρο" την εγκατάσταση ενώ σε όλα τα καταστήματα το κλιματιστικό είναι 80€ πιο φθηνό και με την εγκατάσταση έρχεται στην ίδια τιμή.
Όχι ότι τον πίστεψα, υπάλληλος είναι που αύριο μπορεί να τον βάλουν υπεύθυνο στις τηλεοράσεις και μεθαύριο στα τηγάνια, απλά με έβαλε σε σκέψεις.

7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Η μάρκα Inventor είναι 11 χρόνια στην Ελληνική αγορά  και κάποια χρόνια και στις αγορές του εξωτερικού .

Μια μονάδα ενδεχομένως να είναι μεγαλύτερη ανάλογα με τους συντελεστές απόδοσης . Ένας τρόπος δηλαδή για να πετύχεις καλύτερους συντελεστές απόδοσης είναι να αυξήσεις το εμβαδό του εναλλάκτη . 

 Τα περί τρακτέρ που ακούω κατα καιρούς για όλες τις μάρκες ας μας πουν πρώτα αυτοί που τα λένε τί εγκατάσταση τους έκανε ο εγκαταστάτης .  Γιατί αν ο εγκαταστάτης έβαλες κάτω απο 2 m σωλήνωση (κλασσικότατη περίπτωση) , βάση στους τοίχους ΣΠΑΣΤΕΣ (κλασσική περίπτωση) και δεν τοποθέτησε κάν αντικραδασμικά  (επίσης κλασικότατη )  μην παραπονιούνται για συντονισμούς και θορύβους . Ας μάθουν μερικοί (πολλοί ) ψυκτικοί να κάνουν σωστές τις εγκαταστάσεις όπως προβλέπεται στο επάγγελμα τους και όπως προβλέπει ο κατασκευαστής και μετά το συζητάμε πιο κάνει θόρυβο πιο όχι .  

Eπίσης να προσθέσουν στο επαγγελματικό τους λεξιλόγιο τη φράση "αντλία κενού" ............

Όλα είναι σχετικά.

Πάρε άφοβα Inventor .

 

Δηλαδή εγώ που έχω και θέμα χώρου εξωτερικά, και έλεγα να βάλω τη μονάδα στα 3,5 μέτρα απόσταση θα έχω σίγουρο πρόβλημα ε;
ΝΑι σ'αυτό που λες έχεις δίκαιο, μη σωστή εγκατάσταση προκαλεί δονήσεις.

Σπαστές βάσεις; Ομολογώ πως πρώτη φορά το ακούω, δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο.

Ωραία ευχαριστώ, θα πάω προς inventor αν είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sot20 είπε

Ξέρει κάποιος αν γίνεται μέτρηση φρέον στην εσωτερική μονάδα και χωρίς μανόμετρο;

Είδα τεχνικο να σημαδεύει με ένα όργανο λέιζερ στις γρυλιες του κλιματιστικου εν λειτουργία

Τι παίζει να μέτρησε εκείνη τη στιγμή και να κατάλαβε ότι δεν χρειάζεται φρέον; 

Μέτρησε την θερμοκρασία εξόδου (προσαγωγής) του αέρα και σε συνδυασμό με την θερμοκρασία εισόδου (επιστροφής)  όπως φαίνεται στο display του κλιματιστικού βλέπει το ΔΤ . Οπότε είναι μια Α τάξης εκτίμηση για το αν αποδίδει το κλιματιστικό . 

Μανόμετρα σε Inverter ?  Λίγο δύσκολο να καταλάβεις τι συμβαίνει .  Ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για να δει αν θέλει φρέον είναι να κάνει ανακτηση του φρεον σε μπουκάλα και μετά με ζυγαριά να βάλει ξανά τη σωστή ποσότητα μέσα στο μηχάνημα . 

Αυτό που έκανε ο τεχνικός δεν ήταν λάθος . 

5 λεπτά πριν, 80s είπε

Yπάλληλος και καλά ειδικός στα κλιματιστικά, σε μεγάλο κατάστημα ηλεκτρικών αλυσίδα, που κάνει "δώρο" την εγκατάσταση ενώ σε όλα τα καταστήματα το κλιματιστικό είναι 80€ πιο φθηνό και με την εγκατάσταση έρχεται στην ίδια τιμή.
Όχι ότι τον πίστεψα, υπάλληλος είναι που αύριο μπορεί να τον βάλουν υπεύθυνο στις τηλεοράσεις και μεθαύριο στα τηγάνια, απλά με έβαλε σε σκέψεις.

Δηλαδή εγώ που έχω και θέμα χώρου εξωτερικά, και έλεγα να βάλω τη μονάδα στα 3,5 μέτρα απόσταση θα έχω σίγουρο πρόβλημα ε;
ΝΑι σ'αυτό που λες έχεις δίκαιο, μη σωστή εγκατάσταση προκαλεί δονήσεις.

Σπαστές βάσεις; Ομολογώ πως πρώτη φορά το ακούω, δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο.

Ωραία ευχαριστώ, θα πάω προς inventor αν είναι.

 

Όχι δε με κατάλαβες.. Τουλάχιστον 2 μετρα μήκος σωληνώσεων για σωστή συμπεριφορά του κλιματιστικού  (αποδόσεις, μείωση θορύβου, μειωμένες φθορές)   .  Αν βάλεις 3.5 m μήκος ακόμα καλύτερα και ιδανικό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Όχι δε με κατάλαβες.. Τουλάχιστον 2 μετρα μήκος σωληνώσεων για σωστή συμπεριφορά του κλιματιστικού  (αποδόσεις, μείωση θορύβου, μειωμένες φθορές)   .  Αν βάλεις 3.5 m μήκος ακόμα καλύτερα και ιδανικό !

Σοβαρά τώρα; Εδώ μέσα διάβασα ότι αν είναι μεγάλο το μήκος των σωληνώσεων δεν θα υπάρχει η σωστή πίεση στον αέρα του κλιματιστικού, δεν υπάρχει σωστή ροή, αργεί να ξεκινήσει το κλιματιστικά και διάφορα άλλα. Είσαι του επαγγέλματος; Δεν ξέρω πια τι να πιστέψω.
Όσο για τον θόρυβο που λέγαμε πριν, δεν παραπονιούνται για την εξωτερική μονάδα μόνο που κάνει σαν τρακτέρ όπως λένε μερικοί (οκ εκεί παίζει το θέμα της εγκατάστασης) αλλά και για το φύσημα που ακούγεται ακόμη και στη χαμηλή σκάλα ότι είναι πολύ δυνατό και ενοχλητικό. Εκεί είναι απλά θέμα κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...