Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, 80s είπε

Σοβαρά τώρα; Εδώ μέσα διάβασα ότι αν είναι μεγάλο το μήκος των σωληνώσεων δεν θα υπάρχει η σωστή πίεση στον αέρα του κλιματιστικού, δεν υπάρχει σωστή ροή, αργεί να ξεκινήσει το κλιματιστικά και διάφορα άλλα. Είσαι του επαγγέλματος; Δεν ξέρω πια τι να πιστέψω.
Όσο για τον θόρυβο που λέγαμε πριν, δεν παραπονιούνται για την εξωτερική μονάδα μόνο που κάνει σαν τρακτέρ όπως λένε μερικοί (οκ εκεί παίζει το θέμα της εγκατάστασης) αλλά και για το φύσημα που ακούγεται ακόμη και στη χαμηλή σκάλα ότι είναι πολύ δυνατό και ενοχλητικό. Εκεί είναι απλά θέμα κατασκευής.

Aυτό δε ξέρω που το διάβασες .  Ένα κλιματιστικό, ανάλογα το μοντέλο και το κατασκευαστή μπορεί να δουλέψει και με μέχρι 20 μετρα σωληνώσεις (και με παραπάνω κάποια) . Όμως όσο αυξάνονται τα μέτρα έχουμε και πτώση απόδοσης .  

Παρ όλα αυτά όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές (δεν έχω βρει σε κανέναν εως τώρα να ισχύει το αντίθετο)  οι αποδόσεις που ανακοινώνουν για τα μοντέλα τους είναι αποτελέσματα εργαστηριακών μετρήσεων με 5 μέτρα μήκος σωληνώσεων.

Απο την άλλη πρέπει να αποφεύγονται εγκαταστάσεις κάτω απο 2 μέτρα μήκους σωληνώσεων για τους λόγους που σου ανέφερα . Υπάρχουν αντιπροσωπείες που για κλιματιστικά 9άρια δηλώνουν αυστηρά 5 μέτρα μήκος σωληνώσεων  και τίποτα λιγότερο  (περισσότερο ναι επιτρέπεται)
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

19 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Aυτό δε ξέρω που το διάβασες .  Ένα κλιματιστικό, ανάλογα το μοντέλο και το κατασκευαστή μπορεί να δουλέψει και με μέχρι 20 μετρα σωληνώσεις (και με παραπάνω κάποια) . Όμως όσο αυξάνονται τα μέτρα έχουμε και πτώση απόδοσης .  

Παρ όλα αυτά όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές (δεν έχω βρει σε κανέναν εως τώρα να ισχύει το αντίθετο)  οι αποδόσεις που ανακοινώνουν για τα μοντέλα τους είναι αποτελέσματα εργαστηριακών μετρήσεων με 5 μέτρα μήκος σωληνώσεων.

Απο την άλλη πρέπει να αποφεύγονται εγκαταστάσεις κάτω απο 2 μέτρα μήκους σωληνώσεων για τους λόγους που σου ανέφερα . Υπάρχουν αντιπροσωπείες που για κλιματιστικά 9άρια δηλώνουν αυστηρά 5 μέτρα μήκος σωληνώσεων  και τίποτα λιγότερο  (περισσότερο ναι επιτρέπεται)
 

Εδώ μέσα το διάβασα και σε αρκετά σχόλια μάλιστα. Πάντως σε όσα σπίτια έχω πάει δεν υπάρχει μονάδα να είναι μακρύτερα απο 1 μέτρο. Στο πατρικό μου είναι η μονάδα η εξωτερική ακριβώς πίσω απο την εσωτερική.  Μιλάμε για μερικά εκατοστά απόσταση. Δεν κάνει καθόλου θόρυβο ούτε μέσα ούτε έξω και είναι ένα φθηνιάρικο F&U. Είναι κ θέμα τύχης που θα πέσεις. Μπορεί να πάρεις μάρκα και να σου βγει με ελάττωμα, άλλο αυτό.
Σε σπίτια συγγενών, θείων, φίλων, επειδή τα παρατήρησα είναι ακριβώς έτσι, η μονάδα η εξωτερική σχεδόν ακριβώς έξω απο την εσωτερική και κάποιο πρόβλημα δεν είδα, παρα μόνο σε ένα Juro pro όπου μάλλον δεν έγινε σωστή εγκατάσταση και τρίζει ο όροφος απο την εξωτερική ακόμη και με κλειστή πόρτα, και η εσωτερική κάνει σαν απορροφητήρας.
Θα ρωτήσω αύριο και στο παιδί απο το κατάστημα που θα μας κάνει την εγκατάσταση να δούμε τι θα μου πει.

Πτώση απόδοσης να φανταστώ θα εννοείς πάνω απο τα 20 μέτρα; Δηλαδή μέχρι 20 είναι οκ; Ειλικρινά δεν το γνώριζα.

Επεξ/σία από 80s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, 80s είπε

Εδώ μέσα το διάβασα και σε αρκετά σχόλια μάλιστα. Πάντως σε όσα σπίτια έχω πάει δεν υπάρχει μονάδα να είναι μακρύτερα απο 1 μέτρο. Στο πατρικό μου είναι η μονάδα η εξωτερική ακριβώς πίσω απο την εσωτερική.  Μιλάμε για μερικά εκατοστά απόσταση. Δεν κάνει καθόλου θόρυβο ούτε μέσα ούτε έξω και είναι ένα φθηνιάρικο F&U. Είναι κ θέμα τύχης που θα πέσεις. Μπορεί να πάρεις μάρκα και να σου βγει με ελάττωμα, άλλο αυτό.
Σε σπίτια συγγενών, θείων, φίλων, επειδή τα παρατήρησα είναι ακριβώς έτσι, η μονάδα η εξωτερική σχεδόν ακριβώς έξω απο την εσωτερική και κάποιο πρόβλημα δεν είδα, παρα μόνο σε ένα Juro pro όπου μάλλον δεν έγινε σωστή εγκατάσταση και τρίζει ο όροφος απο την εξωτερική ακόμη και με κλειστή πόρτα, και η εσωτερική κάνει σαν απορροφητήρας.
Θα ρωτήσω αύριο και στο παιδί απο το κατάστημα που θα μας κάνει την εγκατάσταση να δούμε τι θα μου πει.

Πτώση απόδοσης να φανταστώ θα εννοείς πάνω απο τα 20 μέτρα; Δηλαδή μέχρι 20 είναι οκ; Ειλικρινά δεν το γνώριζα.

Πτώση απόδοσης έχεις απο 5 μετρα και μετά  αλλα μην δίνεις σημασία σε αυτό  δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά  ανα βάλεις 5 μετρα σωλήνωση αντι για 10 που θες  και στην τελική η λογική του να βάλεις περισσότερο απο 5 μέτρα σωλήνωση είναι ξεκάθαρα ανάγκη της εγκατάστασης . Υπάρχουν κτίρια όπου η εξωτερική μονάδα μπαίνει αναγκαστηκά πολύ μακριά απο εκεί που θέλουμε την ψύξη . Οπότε μην το υπολογίζεις καν σαν πτώση απόδοσης . Είναι αναγκαίο . 

Όσον αφορά τις εγκαταστάσεις με μικρές σωληνώσεις έχει γεμίσει ο τόπος όλος  . Ο χαλκός κοστίζει και έχει χρηματιστηριακή αξία ! Η σωστή εγκατάσταση δεν κοστίζει 35 ευρώ κοστίζει 70 + με απόδειξη . Αν σου κάνει σωστή εγκατάσταση με 35 ευρώ έχει μπει μέσα.
Όπως είπα πέρα απο θορύβους η μείωση της απόδοσης του, φθείρεται γρηγορότερα το κλιματιστικό .    Δεν σημαίνει ότι θα βγάλει πρόβλημα με την μία . Αλλά π.χ μπορεί να πάρεις στο χέρι το συμπιεστή στα 4 χρόνια αντί στα 10 χρόνια . 

Ενα αμάξι όταν αμελείς να του αλλαζεις τα λάδια όταν πρέπει. Όταν τα κρατάς για διπλασσια χιλιόμετρα απο αυτα που ορίζει ο κατασκευαστείς πάει να πεί ότι δεν θα αντέξει να διανύσει 100.000  χλμ ;  Ναι μπορεί να αντέξει και περισσότερα αλλά στα 100.000 χλμ τα μηχανολογικά εξαρτήματα θα έχουν καταπονηθεί περισσότερο και δεν θα αποδίδει το μοτέρ τις μέγιστες εργοστασιακές τιμες του  (ιπποδύναμη ροπή κ.α) ή θα αρχίσει να βγάζει πιο συχνά βλάβες ή μπορεί και να τα φτύσει παντελώς. Εν ολίγοις μειώνεις το κύκλο ζωής του . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Πτώση απόδοσης έχεις απο 5 μετρα και μετά  αλλα μην δίνεις σημασία σε αυτό  δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά  ανα βάλεις 5 μετρα σωλήνωση αντι για 10 που θες  και στην τελική η λογική του να βάλεις περισσότερο απο 5 μέτρα σωλήνωση είναι ξεκάθαρα ανάγκη της εγκατάστασης . Υπάρχουν κτίρια όπου η εξωτερική μονάδα μπαίνει αναγκαστηκά πολύ μακριά απο εκεί που θέλουμε την ψύξη . Οπότε μην το υπολογίζεις καν σαν πτώση απόδοσης . Είναι αναγκαίο . 

Όσον αφορά τις εγκαταστάσεις με μικρές σωληνώσεις έχει γεμίσει ο τόπος όλος  . Ο χαλκός κοστίζει και έχει χρηματιστηριακή αξία ! Η σωστή εγκατάσταση δεν κοστίζει 35 ευρώ κοστίζει 70 + με απόδειξη . Αν σου κάνει σωστή εγκατάσταση με 35 ευρώ έχει μπει μέσα.
Όπως είπα πέρα απο θορύβους η μείωση της απόδοσης του, φθείρεται γρηγορότερα το κλιματιστικό .    Δεν σημαίνει ότι θα βγάλει πρόβλημα με την μία . Αλλά π.χ μπορεί να πάρεις στο χέρι το συμπιεστή στα 4 χρόνια αντί στα 10 χρόνια . 

Ενα αμάξι όταν αμελείς να του αλλαζεις τα λάδια όταν πρέπει. Όταν τα κρατάς για διπλασσια χιλιόμετρα απο αυτα που ορίζει ο κατασκευαστείς πάει να πεί ότι δεν θα αντέξει να διανύσει 100.000  χλμ ;  Ναι μπορεί να αντέξει και περισσότερα αλλά στα 100.000 χλμ τα μηχανολογικά εξαρτήματα θα έχουν καταπονηθεί περισσότερο και δεν θα αποδίδει το μοτέρ τις μέγιστες εργοστασιακές τιμες του  (ιπποδύναμη ροπή κ.α) ή θα αρχίσει να βγάζει πιο συχνά βλάβες ή μπορεί και να τα φτύσει παντελώς. Εν ολίγοις μειώνεις το κύκλο ζωής του . 

Όντως, διάβασα ότι σχετικό άρθρο υπήρχε απο ψυκτικούς, άρθρα κλπ, και έλεγαν ότι για να δουλέψει σωστά ένα κλιματιστικό πρέπει να έχει ελάχιστη απόσταση 2 μέτρα, άλλο άρθρο έλεγε 1,5 μέτρο και άλλο 3 μέτρα. Γι'αυτό μάλλον και οι εταιρείες λένε καλύπτεται εως 3 μέτρα σωλήνωση για την εγκατάσταση.
Πάντως 80€ μας είπανε ότι κοστίζει η εγκατάσταση, το 35€ δεν το άκουσα ποτέ μου.

Πάντως ευχαριστώ για την ενημέρωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Η μάρκα Inventor είναι 11 χρόνια στην Ελληνική αγορά  και κάποια χρόνια και στις αγορές του εξωτερικού .

Μια μονάδα ενδεχομένως να είναι μεγαλύτερη ανάλογα με τους συντελεστές απόδοσης . Ένας τρόπος δηλαδή για να πετύχεις καλύτερους συντελεστές απόδοσης είναι να αυξήσεις το εμβαδό του εναλλάκτη . 

 Τα περί τρακτέρ που ακούω κατα καιρούς για όλες τις μάρκες ας μας πουν πρώτα αυτοί που τα λένε τί εγκατάσταση τους έκανε ο εγκαταστάτης .  Γιατί αν ο εγκαταστάτης έβαλες κάτω απο 2 m σωλήνωση (κλασσικότατη περίπτωση) , βάση στους τοίχους ΣΠΑΣΤΕΣ (κλασσική περίπτωση) και δεν τοποθέτησε κάν αντικραδασμικά  (επίσης κλασικότατη )  μην παραπονιούνται για συντονισμούς και θορύβους . Ας μάθουν μερικοί (πολλοί ) ψυκτικοί να κάνουν σωστές τις εγκαταστάσεις όπως προβλέπεται στο επάγγελμα τους και όπως προβλέπει ο κατασκευαστής και μετά το συζητάμε πιο κάνει θόρυβο πιο όχι .  

Eπίσης να προσθέσουν στο επαγγελματικό τους λεξιλόγιο τη φράση "αντλία κενού" ............

Όλα είναι σχετικά.

Πάρε άφοβα Inventor .

 

Δεν καταλαβαίνω φίλε μου τί ακριβώς εννοείς. Πρέπει δηλαδή οι σωληνώσεις να είναι πάνω από 2 μέτρα για να δουλεύει σωστά το κλιματιστικό? Επίσης τα αντικραδασμικά και οι σπαστές βάσεις περιλαμβάνονται στη συσκευασία του μηχανήματος ή πρέπει να τα προμηθευτείς έξτρα και από που? Οι σπαστές βάσεις τί ρόλο παίζουν στον αντικραδασμικό τομέα (υποθέτω μιλάμε για την εξωτερική μονάδα τοποθετημένη σε τοίχο σωστά?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε καλά τα κατάλαβες, πρέπει να μην είναι πολύ κοντές οι σωληνώσεις, έχει γραφτεί 200 φορές από την αρχή του θέματος. 3-5μ είναι το ιδανικό, αν είναι και κάτι λιγότερο δεν χάθηκε ο κόσμος, αναλόγως και την διάμετρο. Τις βάσεις στις φέρνει ο εγκαταστάτης και είναι στην τιμή. Αν αυτές έχουν λαστιχάκια αποφεύγονται πιθανοί κραδασμοί. Αν είναι ενιαία η βάση είναι πιο σταθερή και αλφαδιάζεται καλύτερα. Έτσι δεν προκύπτουν εκκεντρότητες κατά τη λειτουργία του μηχανήματος που μπορεί να δημιουργήσουν θορύβους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Eίναι σημαντικό να έχει ψυκτικό υγρό R32 το κλιματιστικό;
Mιας και είμαι σε άμεση αναζήτηση για 18άρι μέχρι 900Ε, μεταξύ :
Mitsubishi SRK 50ZM-S https://www.skroutz.gr/s/5019649/Mitsubishi-SRK-SRC-50ZM-S.html
Inventor Nemesis Pro N2VI32 - 18WiFi https://www.skroutz.gr/s/12834302/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-18WiFi-N2VO32-18.html,  
Inventor Life Pro WiFi L4VI32-18WiFiR https://www.skroutz.gr/s/12821229/Inventor-Life-Pro-WiFi-L4VI32-18WiFiR-L4VO32-18.html
Midea Blanc 2018 MA-18NXD0 https://www.skroutz.gr/s/14682175/Midea-Blanc-2018-MA-18NXD0.html
Midea Mission II MB-18N8D0 https://www.skroutz.gr/s/14682502/Midea-Mission-II-MB-18N8D0.html,
Toyotomi Kuro TKN/TKG-656R32 https://www.skroutz.gr/s/9496372/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-656R32.html
Toyotomi Izuru TRN/TRG-856ZR https://www.skroutz.gr/s/14496223/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-856ZR.html,

ποιο λέτε να προτιμήσω και γιατί;

Aν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, γιατί επείγομαι, μιας και είναι για το σπίτι του παππού μου, που του χάλασε, ας μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις, τουλάχιστον ν'αποκλείσω κάποια και να επικεντρωθώ στα υπόλοιπα, δεν μπορώ να βγάλω άκρη μόνο απ'τα χαρακτηριστικά που διαβάζω.
Ο χώρος είναι σαλόνι και τραπεζαρία και ακριβώς κάτω απ'το το κλιματιστικό υπάρχει μία τεράστια τζαμαρία για το μπαλκόνι.
Το μεγαλύτερο μέρος του χώρου είναι δεξιά κι αριστερά του κλιματιστικού, μιας κι ευθεία είναι ένα μικρό μέρος του σαλονιού και το χολ.
Το σημαντικότερο είναι η καλή απόδοσή του σε όλο το χώρο και να είναι και όσο το δυνατόν πιο οικονομικό στην κατανάλωση, αλλά και αθόρυβο.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναβω το κλιματιστικό ανεβαίνει η υγρασία στο χώρο. Έχω ένα μετρητή υγρασίας και απο 48% π.χ. πάει 60% και μου φαίνεται λίγο κάπως ο αέρας. Μέχρι τώρα ήξερα οτι ξηραίνουν τον αέρα, όχι το ανάποδο. 

Συμβαίνει και σε εσάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα υγρασιομετρα μετρουν σχετικη υγρασια παντα και οχι την απολυτή  για αυτο βλέπει  αύξηση... το αν μειονετε η απολυτη δεν εχει να κανει μονο με την λειτουργια του κλιματιστικου καθως αυτο αυξανει την σχετικη  υγρασια στον χωρο οταν βρισκετε σε  κατασταση ψυξης,  αλλα και σε άμεση σχέση με το  εξωτερική υγρασία.... καθως και με την θερμοκρασια που ηδη υπαρχει στον χωρο ... με λιγα λογια οταν ψυχουμε τον χώρο οσο μεγαλύτερη ειναι η διαφορα θερμοκρασίας του ψυχρου αερα με τον   το αερα του περιβάλλοντος   η σχετική υγρασία αυξάνετε... 

Επεξ/σία από emperorN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριάντα ευρώ διαφορά:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-9-ma2-09nxd0-i-wifi-ready-1211219.html

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-omnia-eco-o3mvi32-09wifir-1211770.html

Να αφήσω τις τσιγκουνιές και να πάρω το inventor ή μια χαρά θα είμαι και με το midea?

Και μία ακόμα ερώτηση, όταν αναφέρει:

Απόδοση ψύξης σε kW/h, εννοεί τις κιλοβατόρες που χαλάει ανά ώρα; 🤔

Ευχαριστώ πολύ, παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, emperorN είπε

 καθως αυτο πρόσθετη υγρασια στον χωρο οταν βρισκετε σε  κατασταση ψυξης 

τα στοιχεία ψύξης αφαιρούν και δεν προσθέτουν υγρασία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν μπορώ να καταλήξω, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία.  Κοντά στο ίδια τιμή πάνω κάτω μαζί με εγκατάσταση κομπλέ και τα τρία, toyotomi, inventor, midea. Τι να επιλέξω;
https://www.skroutz.gr/s/14496223/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-856ZR.html

https://www.skroutz.gr/s/14920390/Inventor-Passion-Eco-P9MVI32-18WiFi-P9MVO32-18.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/14682502/Midea-Mission-II-MB-18N8D0.html#specs


 

edit
και αυτό εδώ.

https://www.skroutz.gr/s/14825001/Inventor-Omnia-Eco-O3MVI32-18WiFiR-O3MVO32-18.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...