Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα feedback από κάποιον μη γνώστη...

 

Αγόρασα από Leroy Merlin το Aqua Thermal Iris, 12.000 btu

 

Οι πρώτες εντυπώσεις...

Σαν ποιότητα κατασκευής, μοιάζει καλή. Αρκετά στιβαρή και τα πλαστικά της δεν είναι αυτά που τα ακουμπάς και λες ότι θα σου μείνουν στο χέρι.

Η ψύξη είναι γρήγορη και βάζοντάς το στους 27 και φέρνει μια ωραία αίσθηση στον χώρο.

Το σοβαρότερο αρνητικό είναι ότι ακόμα και στο quiet, o ανεμιστήρας του ακούγεται. Δεν θα πω πολύ ή λίγο για να μην επιραιάσω κανέναν, μιας και αυτό είναι λίγο υποκειμενικό, πάντως ακούγεται.

Επίσης η εφαρμογή χειρισμού του wifi κρασάρει συνεχώς, εννοείται καθιστώντας το άχρηστο.

Εν κατακλείδι, για τα χρήματά του, προς το παρόν το λέω τίμιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, v-k είπε

 Για τα cvmore γνωρίζει κανείς κάτι;

Ο lexus είχε γράψει παλιότερα ότι η αντιπροσωπεία (NeoEnergy) δεν έχει καλό after sales στα φωτοβολταϊκά.

3 ώρες πριν, cger είπε

Θέλω να σας ρωτήσω αν οι προεκτάσεις των ψυκτικών σωλήνων πρέπει να γίνονται με κόλλιση ή με μαστό; Στην περίπτωση μου 1 μέτρο πρίν τη σύνδεση της εξωτερικής μονάδας ο τεχνικός χρησιμοποίησε σκληρή κόλληση .

Κι εγώ θα ήθελα να μάθω την απάντηση. Στα video που ανέβασαν προηγουμένως τα παιδιά, οι ψυκτικοί έλεγαν ότι απαγορεύονται οι συγκολλήσεις.

Στα ίδια video επισημάνθηκε η ανάγκη ευθυγράμμισης της βάσης της εξωτερικής μονάδας και το ανέφερε και ο daredevil για τις βάσεις. Αν η βάση είναι δαπέδου, το οποίο σε ταράτσες και εξώστες έχει ρύσεις για να φεύγουν τα νερά, πώς θα γίνει αυτό; Ή δεν πειράζει επειδή η κλίση είναι μόλις 1-2%; Επίσης, γιατί κανείς δεν αφήνει περιθώρια στην εξωτερική μονάδα; Το εγχειρίδιο στο δικό μου γράφει 30εκ αέρα τουλάχιστον.

Τέλος, μήπως έχει υπόψη του κανείς πώς να ζητήσουμε αυτή τη "ροδέλα" (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω), ώστε όταν βγαίνουν οι σωληνώσεις από τον τοίχο να μην είναι γυφτο-κατάσταση; Κάτι σαν αυτό το πλαστικό εξάρτημα στο video στο 2:00 και μετά. Υποθέτω από κατάστημα ηλ/κού εξοπλισμού;  Το έχω δει και σε στρογγυλό για να μην κόβονται τα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Stamer είπε

Δεν έχω κουλούρες, είναι όπως το λέω. Και το λέω γιατί πρώτη φορά τα ακούω αυτά και μου κάνει εντύπωση (δεν γνωρίζω πάρα πολλά τεχνικά). Στο ένα a/c μάλιστα ο σωλήνας μπορεί να μην είναι ούτε μέτρο (είναι κολλητά στον τοίχο και απ'εξω ακριβώς η μονάδα)!

Kι εγώ πρώτη φορά το διάβασα και μάλιστα εδώ μέσα. Ψάχνοντας διάφορα άρθρα στο διαδίκτυο, απο σελίδες ψυκτικών, εγκαταστατών κλπ, να αναφέρουνε πως πρέπει οι σωληνώσεις να έχουν τουλάχιστον 2 μέτρα απόσταση για να λειτουργεί σωστά η μονάδα. Κι εγώ όσους ξέρω εσωτερική και εξωτερική τους χωρίζει ένας τοίχος και δεν είδα κανένα πρόβλημα ούτε απο θόρυβο ούτε απόδοση ούτε τίποτα.
Δείτε ενδεικτικά ένα άρθρο εδώ για τις αποστάσεις. Ψάξτε υπάρχουν και άλλα στο διαδίκτυο.
https://www.aenaos-sa.gr/τοποθετηση-κλιματιστικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Philippe είπε

Ο lexus είχε γράψει παλιότερα ότι η αντιπροσωπεία (NeoEnergy) δεν έχει καλό after sales στα φωτοβολταϊκά.κανείς δ

 

23 ώρες πριν, v-k είπε

Καλησπερα σε ολους. Ψαχνω κλιματιστικο 9αρι παιδια με Α++ στην ψυξη. Για τα CVMORE τι ξερετε; Κοιταω το ATMO και το VENTO. Το κλιματιστικό θα μπει σε τροχοσπιτο που δεν κινειται .

GREEN DAY ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΕ το τηλεφωνο που δινει  .Η φιρμα δειχνει γερμανικη και σε πολλες χωρες .Και αυτη διαφημιζει μεγαλη εγγυηση  https://cvmore.com/el/ποιοι-είμαστε/

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ASTOU είπε

Από μέρα σε μέρα περιμένω τεχνικό από mediamarkt για την εγκατάσταση midea prime. Πρέπει να του επιμείνω σχετικά με την απόσταση και τα λαστιχάκια ή να τον αφήσω απλά να κάνει την δουλειά του? Επίσης όλα αυτά τα "έξτρα" είναι μέσα στην "δωρεάν εγκατάσταση" ?

Λοιπόν προσέξτε. Αγόρασα κλιματιστικό Toyotomi Izuru 856ΖR, το οποίο είχα πρωτοδει σε Κωτσόβολο και media markt στην τιμή των 919€ με δώρο την εγκατάσταση!
https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185644-toyotomi-izuru-eco-trn-trg-856zr

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_toyotomi-izuru-18-trn-856zr-wifi-1210703.html
Έτσι απο περιέργεια πήγα σε ένα τοπικό κατάστημα ηλεκτρικών ειδών και τον ρώτησα για την τιμή. Μου είπε πως κοστίζει, 820€ το κλιματιστικό και 80€ η εγκατάσταση! Το πήρα απο εκεί και όχι με 919 αλλά με 900 και θα έρθει μεθαύριο να το εγκαταστήσει. Και όχι να περιμένω δυο βδομάδες να περιμένω να έρθουν να μου το εγκαταστήσουν.
Είναι σκέτη κοροιδία και μην πιστεύετε την δωρεάν εγκατάσταση. ΟΙ τεχνικοί παίτνουν κανονικότατα το 80άρικο, μην πιστεύετε ότι δεν πληρώνονται επειδή είναι και καλά εγκατάσταση "δωρεάν". Έχουν σύμβαση με μεγάλες αλυσίδες και απλά μας βλέπουν σαν αριθμούς και όχι σαν πελάτες.
Το κατάστημα ηλεκτρικών έχει 20 χρόνια εδώ και είναι κοντά στη γειτονιά. Κανει ότι καλύτερο μπορεί να εξυπηρετήσει τον κόσμο, να μείνει ικανοποιημένος και ότι πήρα στο παρελθόν δεν το μετάνιωσα γιατί έχεις αμεσότητα με τον καταστηματάρχη-ιδιοκτήτη, όχι απρόσωπα με διαφορετικούς υπαλλήλους κάθε φορά που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα.
Πηγαίνετε και ρωτήστε σε ένα τοπικό κατάστημα κοντά σας και όχι σε αλυσίδα και δείτε ότι οι τιμές είναι οι ίδιες και οι μεγάλες αλυσίδες μας κοροιδεύουν κανονικότατα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tzimmys είπε

Ένα feedback από κάποιον μη γνώστη...

Αγόρασα από Leroy Merlin το Aqua Thermal Iris, 12.000 btu

Οι πρώτες εντυπώσεις...

Σαν ποιότητα κατασκευής, μοιάζει καλή. Αρκετά στιβαρή και τα πλαστικά της δεν είναι αυτά που τα ακουμπάς και λες ότι θα σου μείνουν στο χέρι.

Απο εγγυηση τι γραφουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε και λιγάκι στις σελίδες καταστημάτων στις εγκαταστάσεις τι αναφέρει. Ότι μέσα στην τιμή περιλαμβάνονται, βάσεις γωνίες, λαστιχάκια, αντικραδασμικά και μήκος σωλήνα ΕΩΣ και 3 μέτρα, δηλαδή τα 3 μέτρα τα έχει έτσι και αλλιώς μέσα στη συσκευασία το κάθε κλιματιστικό. Για κάθε επιπλέον μέτρο μετά σε χρεώνουν 15-10 ευρώ αναλόγως. Το μόνο που δεν είναι στη τιμή, είναι το κανάλι αν χρειαστέι να μπούνε μέσα τα καλώδια το οποίο είναι φθηνό.
Φανταστείτε σπο τα 3 μέτρα χρησιμοποιούν σε όλους μας μισό μέτρο και ότι περισεύει τα υπόλοιπα 2,5 μέτρα τα καβατζώνουν και τα βάζουν αλλού οι τεχνικοί. Μια χαρά την έχουν καταβρεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και κάποιες μέρες έχει αρχίσει το κλιματιστικό να ανοιγοκλείνει μόνο του,μόλις το συνδέω στην πρίζα αυτό αρχίζει να δουλεύει και μετά απο κάποια λεπτά ή και δευτερόλεπτα σβήνει.Όλο αυτο επαναλαμβάνεται όσο αυτό βρίσκεται στην πρίζα.Γνωρίζει κάποιος κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, 80s είπε

Διαβάστε και λιγάκι στις σελίδες καταστημάτων στις εγκαταστάσεις τι αναφέρει. Ότι μέσα στην τιμή περιλαμβάνονται, βάσεις γωνίες, λαστιχάκια, αντικραδασμικά και μήκος σωλήνα ΕΩΣ και 3 μέτρα, δηλαδή τα 3 μέτρα τα έχει έτσι και αλλιώς μέσα στη συσκευασία το κάθε κλιματιστικό. Για κάθε επιπλέον μέτρο μετά σε χρεώνουν 15-10 ευρώ αναλόγως. Το μόνο που δεν είναι στη τιμή, είναι το κανάλι αν χρειαστέι να μπούνε μέσα τα καλώδια το οποίο είναι φθηνό.
Φανταστείτε σπο τα 3 μέτρα χρησιμοποιούν σε όλους μας μισό μέτρο και ότι περισεύει τα υπόλοιπα 2,5 μέτρα τα καβατζώνουν και τα βάζουν αλλού οι τεχνικοί. Μια χαρά την έχουν καταβρεί.

Εχεις ξεπακεταρει πολλά κλιματιστικά που έχουν μέσα σωλήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Εχεις ξεπακεταρει πολλά κλιματιστικά που έχουν μέσα σωλήνες;

Όχι, δεν έχω ξεπακετάρει και δεν έχω δει. Το ότι όμως στις πληροφορίες των εγκαταστάσεων αναφέρει ότι για όλα τα κλιματιστικά παρέχεται εως 3 μέτρα σωλήνας πως να το δω; Το πακέτο της εγκατάστασης εννοώ πως το έχει μέσα εως 3 μέτρα. Τώρα αν το έχει μέσα, έξω, ξεχωριστά, δεν ξέρω, το θέμα είναι πως όλοι το παρέχουν μέσα στην τιμή. Αυτό είναι το θέμα, μην κολλάμε σε λεπτομέρειες.

Επεξ/σία από 80s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 80s είπε

Όχι, δεν έχω ξεπακετάρει και δεν έχω δει. Το ότι όμως στις πληροφορίες των εγκαταστάσεων αναφέρει ότι για όλα τα κλιματιστικά παρέχεται εως 3 μέτρα σωλήνας πως να το δω; Το πακέτο της εγκατάστασης εννοώ πως το έχει μέσα εως 3 μέτρα.

Κοίτα δεν ξέρω τι γίνεται, πάντως όταν είχαμε αγοράσει το δικό μας πριν αρκετά χρόνια, δεν θυμάμαι να υπήρχε κάποιος σωλήνας μέσα. Μας το είχανε φέρει σφραγισμένο μέσα στο κουτί του. Πρέπει να υπήρχε η βάση σίγουρα και διάφορα μπλιμπλίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Daikin ftxm50m. Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο? Θα προτείνατε κάτι άλλο αντίστοιχο? 

Γνωρίζει κάποιος ψυκτικό στη Θεσσαλονίκη για σωστή εγκατάσταση? (αντλια κενού κλπ). 

Αν δεν θέλετε να αναφερθεί στείλτε μου pm

Επεξ/σία από kostas2014
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, phanispal είπε

Π.χ. εγώ όσες φορές έτυχε να μιλήσω από πριν με τους τεχνικούς τηλεφωνικώς, τους ρώτησα «κάνετε εγκατάσταση με κενό;». Σχεδόν πάντα κολλάνε γιατί δεν περιμένουν τέτοια ερώτηση, παίζει να τους την κάνουν ένας στους εκατό, και αν.

Eγω όταν ρωτησα το δικο μου μου απαντησε "φυσικα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, phanispal είπε

Αν σου πει κανά «την έχω κάνει πριν έρθω» ή «είναι έτοιμο απ' το εργοστάσιο», ή «δε χρειάζεται», αρχίζεις τα τηλέφωνα.

Αν του πει ετσι καλο είναι να τον πεταξει εξω :) Απ την αρχη φυσικα. Τηλέφωνα που?

 

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ναι, μετά το στιγμιαίο κόμπιασμα έτσι απαντούν. Τι θα σου 'λεγε;

Δεν εκανε στιγμιαιο κομπιασμα. Λεω ότι δεν απαντησε κατι σαν αυτα που ειπες.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...