Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Κατα την δικιά μου άποψη το Toshiba δεν αξίζει τα +250 ευρώ  γιατί δεν διαφοροποιείται σε τεχνικά χαρακτηριστικά και κυρίως σε καταναλώσεις με τα άλλα 2 που παραθέτει ς. Επίσης έχει πολύ μικρή εγγύηση ενώ Gree Inventor δίνουν 10 ετή εγγύηση . 


Μεταξύ Life pro και Gree lomo θα προτιμούσα Life pro κυρίως επειδή τρέχει προωθητική ενέργεια όπου σου δίνουν δώρο το Wifi module (μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων λένε στο site τους)  αλλά και τη καλή φήμη του after sales της εταιρείας . 

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/life-pro-wi-fi

 

Δε μπορω να καταλαβω πως μπορουμε να συγκρινουμε κατασκευαστες με φασον μαρκες που παιρνουν τα μετρια μοντελα των κατασκευστων. ΠΧ twin rotary κομπρεσορα η gree και η toshiba εχει μοντελα, η inventor θα παρει οταν οι αλλοι βρουν κατι αλλο πρωτα. Είναι σημαντικο τεχνικο χαρακτηριστικο που διαθετουν μερκιες εταιρειες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ήρθανε και σε εμενα οι συνεργαζομενοι τεχνικοι με τα media markt και εχω να ρωτησω τα εξης ως ασχετος!

Καταρχας εβαλα 5 μετρα σωληνα μεχρι την εξωτερικη μοναδα. Οπως βγαζανε ομως τον σωληνα απο την τρυπα απο μεσα προς τα εξω αυτος γδαρθηκε στα πλαστικα καρφια για τα περιστερια που εχω στα καγκελα του μπαλκονιου με αποτελεσμα να αποκτησει μικρα σκισιματα ο σωληνας οπως αυτα στη φωτο. Μπορει να εχω θεμα με την αποδοση του A/C?

Επίσης οταν τους ειπα για την αντλια κενου μου ειπαν με υφακι απο που την ακουσα και τους ειπα τη διαβασα στο εγχειριδιο εγκαταστασης και μου ειπανε οτι ειναι υποχρεωτικη η αντλια κενου και οτι αυτοι την κανουν παντα. Το θεμα ομως ειναι πως ξερω εγω οτι την κανανε σιγουρα ή δεν με κοροιδευανε? Η συνολικη διαρκεια της εγκαταστασης ηταν περιπου μιαμισι ωρα με 2 ατομα.

ευχαριστω!

IMG_20180617_133523.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ilias8513 είπε

Ήρθανε και σε εμενα οι συνεργαζομενοι τεχνικοι με τα media markt και εχω να ρωτησω τα εξης ως ασχετος!

Καταρχας εβαλα 5 μετρα σωληνα μεχρι την εξωτερικη μοναδα. Οπως βγαζανε ομως τον σωληνα απο την τρυπα απο μεσα προς τα εξω αυτος γδαρθηκε στα πλαστικα καρφια για τα περιστερια που εχω στα καγκελα του μπαλκονιου με αποτελεσμα να αποκτησει μικρα σκισιματα ο σωληνας οπως αυτα στη φωτο. Μπορει να εχω θεμα με την αποδοση του A/C?

Επίσης οταν τους ειπα για την αντλια κενου μου ειπαν με υφακι απο που την ακουσα και τους ειπα τη διαβασα στο εγχειριδιο εγκαταστασης και μου ειπανε οτι ειναι υποχρεωτικη η αντλια κενου και οτι αυτοι την κανουν παντα. Το θεμα ομως ειναι πως ξερω εγω οτι την κανανε σιγουρα ή δεν με κοροιδευανε? Η συνολικη διαρκεια της εγκαταστασης ηταν περιπου μιαμισι ωρα με 2 ατομα.

ευχαριστω!

IMG_20180617_133523.jpg

Mμην ασχολείσαι . Δεν έχεις κανένα θέμα απόδοσης με ένα γδάρσιμο της μόνωσης ακόμα και αν δεν είναι επιφανειακό . 

Το αν κάναν κενό ή όχι : Είδες να χρησιμοποιούν ένα μηχάνημα σαν και αυτα όπου κανει θόρυβο οταν δουλεύει;

https://www.google.gr/search?q=αντλια+κενου&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjYh6Oyx9rbAhWJjCwKHfMkAwEQ_AUICigB&biw=1920&bih=947
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια 2 φιλτρα αποσπωμενα παραλληλογραμμα που εχει πανω στο κλασσικο φιλτρο το κλιματιστικιο ξερετε τι ειναι?

inventor passion ειναι το κλιμα

Επεξ/σία από dkangel000039
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dkangel000039 είπε

παιδια 2 φιλτρα αποσπωμενα παραλληλογραμμα που εχει πανω στο κλασσικο φιλτρο το κλιματιστικιο ξερετε τι ειναι?

inventor passion ειναι το κλιμα

Φιλτρο τριπλης δρασης(Vitamin C, Silver Ion και Cold Catalyst) και φιλτρο αποστείρωσης ΗΕPA, εκανα λογο για τον καθαρισμο τους τις προαλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Δε μπορω να καταλαβω πως μπορουμε να συγκρινουμε κατασκευαστες με φασον μαρκες που παιρνουν τα μετρια μοντελα των κατασκευστων. ΠΧ twin rotary κομπρεσορα η gree και η toshiba εχει μοντελα, η inventor θα παρει οταν οι αλλοι βρουν κατι αλλο πρωτα. Είναι σημαντικο τεχνικο χαρακτηριστικο που διαθετουν μερκιες εταιρειες.

Rotary , twin rotary,  2 stage rotary είναι διαφορετικές τεχνολογίες συμπιεστών που εξελίσσονται απο όλους τους κατασκευαστές μέχρι και σήμερα . Δεν υπάρχει παλιά και νέα τεχνολογία σε αυτους του τύπους συμπιεστών.  Ο κάθε κατασκευαστής αποφασίζει τί τύπο συμπιεστή θα χρησιμοποιήσει σύμφωνα με το τί αποδώσεις θέλει να πετύχει και σύμφωνα και με τα χαρακτηριστικά σχεδιασμού των υπολοίπων μερών της μονάδας . 

Υπάρχουν rotary κλιματιστικά που έχουν έτη φωτός καλύτερες αποδόσεις και καταναλώσεις απο άλλα που είναι twin rotary και το αντίθετο . 

Όπως και με τα αυτοκίνητα:  Άλλοι πετυχαίνουν αποδόσεις σε 1.6 μοτέρ 180 hp  με ένα turbo σταθερών πτερυγίων . Άλλοι πετυχαίνουν την ίδια απόδοση με 1 turbo μεταβαλλόμενων πτερυγίων (VGT)   άλλοι χρησιμοποιούν λύση διπλού turbo . Άλλοι κατασκευαστές επιλέγουν λύση συνδυασμού με μηχανικό συμπιεστή compressor και turbo  .  

Στη πράξη όταν επιλέγεις κλιματιστικό τι σε ενδιαφέρει ;   Σε ενδιαφέρουν οι συντελεστές απόδοσης , η καταναλωση του και το εύρος απόδοσης σε btu/h ή σε νοιάζει με τι τεχνολογία ο κάθε κατασκευαστής πετυχαίνει την όποια απόδοση ; 

Αγοράζεις τύπο τεχνολογίας ή αγοράζει αποδόσεις και καταναλώσεις ; 

Τόσο η Toshiba όσο και η Gree  αλλά και όλες οι εταιρείες εξελίσσουν rotary συμπιεστές  και χρησιμοποιούν σε μοντέλα τους . Ακόμα και το Gree Hansol όπου είναι απο τις ακριβές σειρές της Gree στο 9άρι χρησιμοποιεί Rotary Panasonic .  Η προηγούμενη γενιά Hansol επίσης Rotary Sanyo στο 9άρι . 

Y.Γ Το Lomo της Gree έχει Rotary συμπιεστή όπως και το Inventor Life pro . 

Η ουσία είναι τι πληρώνω τί παίρνω σε αποδόσεις, χαρακτηριστικά και αξιοπιστία , τι after sales έχει η όποια εταιρεία (εγγύηση, ποιότητα υπηρεσιών κ.α) και όχι τί τεχνολογία συμπιεστή φοράει ή αν χρησιμοποιεί τριχοειδή σωλήνα ή ηλεκτρονική εκτονωτική βαλβίδα . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια ,θα ηθελα να ρωτησω ,εχω ενα κλιματιστικο στο δωματιο το οποιο η εσωτερικη μοναδα εχει σπασει αλλα δουλευει κανονικα και η εξωτερικη ειναι σε αριστη κατασταση,θα μπορουσα να αντικαταστισω την εσωτερικη μοναδα μονο που εχει διαληθει? ειναι μαρκας general electric και ειναι 10ετιας +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, sikelianos είπε

καλησπερα παιδια ,θα ηθελα να ρωτησω ,εχω ενα κλιματιστικο στο δωματιο το οποιο η εσωτερικη μοναδα εχει σπασει αλλα δουλευει κανονικα και η εξωτερικη ειναι σε αριστη κατασταση,θα μπορουσα να αντικαταστισω την εσωτερικη μοναδα μονο που εχει διαληθει? ειναι μαρκας general electric και ειναι 10ετιας +

Αν βρεις το ίδιο μοντέλο σε μεταχειρισμένο ή ανάλογο της GE εκείνης της χρονολογίας όπου είναι συμβατό ναι . 

Εγώ προσωπικά δε θα δινα 100 ευρώ να πάρω εσωτερική μονάδα για ένα παλιό και ενεργοβόρο κλιματιστικό όταν μπορώ με 300 ευρώ να πάω να πάρω το πιο απλό 9αρι inverter κλιματιστικό που σε οικονομία ρεύματος δε συγκρίνεται με αυτό που έχεις  ή να επιλέξω ένα καλό 9άρι με 400+ ευρώ αν το σηκώνει η τσέπη μου . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Mμην ασχολείσαι . Δεν έχεις κανένα θέμα απόδοσης με ένα γδάρσιμο της μόνωσης ακόμα και αν δεν είναι επιφανειακό . 

Το αν κάναν κενό ή όχι : Είδες να χρησιμοποιούν ένα μηχάνημα σαν και αυτα όπου κανει θόρυβο οταν δουλεύει;

https://www.google.gr/search?q=αντλια+κενου&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjYh6Oyx9rbAhWJjCwKHfMkAwEQ_AUICigB&biw=1920&bih=947
 

Ευτυχως γιατι ειχα ανησυχησει! Ειχαν ενα τετοιο μηχανηματακι ακουμπησμενο στο μπαλκονι και μαλιστα μου λενε το βλεπεις αυτο? ειναι η αντλια κενου. Αλλα η αληθεια ειναι δεν ακουσα καποιον θορυβο αν και δεν ημουν συνεχεια εξω μαζι τους. Αλλα ειναι δυνατον να φερανε το μηχανημα και να μην το κανουν? κουλο ακουγεται αλλα τωρα εκ των υστερων μπορω καπως να ξερω αν το κανανε ή οχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilias8513 είπε

Ευτυχως γιατι ειχα ανησυχησει! Ειχαν ενα τετοιο μηχανηματακι ακουμπησμενο στο μπαλκονι και μαλιστα μου λενε το βλεπεις αυτο? ειναι η αντλια κενου. Αλλα η αληθεια ειναι δεν ακουσα καποιον θορυβο αν και δεν ημουν συνεχεια εξω μαζι τους. Αλλα ειναι δυνατον να φερανε το μηχανημα και να μην το κανουν? κουλο ακουγεται αλλα τωρα εκ των υστερων μπορω καπως να ξερω αν το κανανε ή οχι? 

Όχι δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν τους είδες να το συνδέουν ή δεν ακουσες το μηχάνημα να δουλεύει . 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω κλιματιστικο για χώρο 9τετραγωνικών 3x3x3 με ξυλινο παραθυρα στη μια πλευρα. Υπάρχει ηδη ενα αλλα θα παει σε αλλο χωρο.
Το budget ειναι υπερβολικά χαμηλό 700 ευρώ περιπου για αγορά.

Τι προτείνετε σε επώνυμο; 

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Ψάχνω κλιματιστικο για χώρο 9τετραγωνικών 3x3x3 με ξυλινο παραθυρα στη μια πλευρα. Υπάρχει ηδη ενα αλλα θα παει σε αλλο χωρο.
Το budget ειναι υπερβολικά χαμηλό 700 ευρώ περιπου για αγορά.

Τι προτείνετε σε επώνυμο; 

Χαμηλό το λες 700 ευρώ για 9άρι;  😛

Το θες ψύξη και θέρμανση; 

Πόσες ώρες την ημέρα θα το δουλεύεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Χαμηλό το λες 700 ευρώ για 9άρι;  😛

Το θες ψύξη και θέρμανση; 

Πόσες ώρες την ημέρα θα το δουλεύεις ; 

https://www.skroutz.gr/s/4070810/Daikin-Ururu-Sarara-FTXZ25N-RXZ25N.html

Οταν υπαρχει αυτο ** budget ειναι.

Το δουλεύω κάθε μέρα κυρίως το βράδυ χειμώνα/καλοκαίρι

Σκεφτομαι να παω σε καταστημα που ειναι αποκλειστικα για κλιματισμο κτλ γιατι θέλω σοβαρή εγκατάσταση και να ξηγηθώ

  • Τοποθέτηση εξ μονάδας κάτω οχι κρεμασμενο κολητα στο ταβανι με αποτέλεσμα απο δονησεις να εχει πεσει ο σοβάς και να εχει διαρροη η αποχευτευση που ειναι απο πίσω και να μην εχω προσβαση ούτε υδραυλικος αν δε φυγει
  • Χρηση αντλιας κενου.
  • Σωστή μονωση σωλήνων
Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Κοιτα αυτα ειναι για λιγους..

Αλλο παραδειγμα με τις εγγυησεις καινουργιων αυτοκινητων οτι πρεπει να το πηγαινεις μονο στην αντιπροσωπεια για service...

Πριν σου πουλησουν ολα καλα τα λενε .Οταν μπλεκεις μετα τα θυμασαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ParhsG είπε

https://www.skroutz.gr/s/4070810/Daikin-Ururu-Sarara-FTXZ25N-RXZ25N.html

Οταν υπαρχει αυτο ** budget ειναι.

Το δουλεύω κάθε μέρα κυρίως το βράδυ χειμώνα/καλοκαίρι

Μη συγκρίνεις ururu sharara με όλα τα άλλα .  Το ururu είναι split κλιματιστικό με ενσωματωμένη είσοδο νωπού αέρα και ύγρανση . Είναι μια "άλλη κατηγορία" για συγκεκριμένες απαιτήσεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...