Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Δε μπορω να καταλαβω πως μπορουμε να συγκρινουμε κατασκευαστες με φασον μαρκες που παιρνουν τα μετρια μοντελα των κατασκευστων. ΠΧ twin rotary κομπρεσορα η gree και η toshiba εχει μοντελα, η inventor θα παρει οταν οι αλλοι βρουν κατι αλλο πρωτα. Είναι σημαντικο τεχνικο χαρακτηριστικο που διαθετουν μερκιες εταιρειες.

Οτι τους συμφερει καθε φορα βαζουν μεσα .Γι αυτο  φτιαχνουν ετσι οι φασον μαρκες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε


Τόσο η Toshiba όσο και η Gree  αλλά και όλες οι εταιρείες εξελίσσουν rotary συμπιεστές  και χρησιμοποιούν σε μοντέλα τους . Ακόμα και το Gree Hansol όπου είναι απο τις ακριβές σειρές της Gree στο 9άρι χρησιμοποιεί Rotary Panasonic .  Η προηγούμενη γενιά Hansol επίσης Rotary Sanyo στο 9άρι . 
 

Αν βαζουν στα καλα τους μοντελα πιο φιρμες εσωτερικα ,μαλλον οι αλλοι βγαζουν καλυτερα προιοντα

Επεξ/σία από Diskimpex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Dare Devil καλα δεν εχεις αδικο οτι τον τελικο καταναλωτη δεν τον ενδιαφερει με τι τεχνολογια ψυχεται, αλλά αν καταλαβαινει σαφως θα παρει τη νεα τεχνολογια. Ολοι οι συμπιεστες γαι οικιακα περιστροφικους συμπιεστες εχουν, ο twin rotary απλα ειναι μια εξεληξη εχει λιγοτερο θορυβο κραθασμους και αλλα. Η inventor και τα αλλα φασον δε θα παρουν ποτε το σύνολο της τεχνολογιας αιχμής. Οταν θα βαλουν twin rotary ή θα εχει βγει αλλος κομπρεσορας ή θα έχουν βγει αλλα τμήματα του κλιματιστικου που δε θα τα εχει το φασον.

https://www.youtube.com/watch?v=8Hd0NIWl3DI

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ParhsG είπε

Αλλη προταση σε μη φασον;

Τι εννοείς; Εταιρεία που να φτιάχνει η ίδια όλα τα μέρη;

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη στιγμή που διαθέτεις τέτοιο ποσό θα επέλεγα κάποια μοντέλα της mitsuishi electric/toshiba/fujitsu

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cger είπε

Από τη στιγμή που διαθέτεις τέτοιο ποσό θα επέλεγα κάποια μοντέλα της mitsuishi electric/toshiba

Ειδα της heavy ενα αλλα δε ξερω αν αξιζει heavy η electric.

Θα δω και toshiba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Dare Devil καλα δεν εχεις αδικο οτι τον τελικο καταναλωτη δεν τον ενδιαφερει με τι τεχνολογια ψυχεται, αλλά αν καταλαβαινει σαφως θα παρει τη νεα τεχνολογια. Ολοι οι συμπιεστες γαι οικιακα περιστροφικους συμπιεστες εχουν, ο twin rotary απλα ειναι μια εξεληξη εχει λιγοτερο θορυβο κραθασμους και αλλα. Η inventor και τα αλλα φασον δε θα παρουν ποτε το σύνολο της τεχνολογιας αιχμής. Οταν θα βαλουν twin rotary ή θα εχει βγει αλλος κομπρεσορας ή θα έχουν βγει αλλα τμήματα του κλιματιστικου που δε θα τα εχει το φασον.

https://www.youtube.com/watch?v=8Hd0NIWl3DI

Οι rotary δεν είναι παλιά τεχνολογία σε σύγκριση με τους twin rotary  με την έννοια ότι δεν είναι μια παρατημένη τεχνολογία (εξελίσσεται ακόμα απο όλους).Ίσα ίσα  οι rotary συμπιεστές είναι οι πιο διαδεδομένη στα μοντέλα οικιακού κλιματισμού με λιγότερα κινούμενα μέρη.Ναι  ένας twin rotary έχει λιγότερους κραδασμούς ή θόρυβο . Στα χαρτιά . Στην πράξη όμως ο θόρυβος μιας εξωτερικής μονάδας επηρεάζεται απο την τελική υλοποίηση  . Δεν είναι μόνο ο συμπιεστής που ακούγεται . Όπως επίσης παίζει μεγάλο ρόλο και η τοποθέτηση του συμπιεστή μέσα στην εξωτερική μονάδα . Με τί μόνωση θα ντύσει τον συμπιεστή ο κατασκευαστής του κλιματιστικού και τί αντικραδασμικά θα χρησιμοποιήσει ;

Πάλι όπως είπα το τελικό αποτέλεσμα κοιτάς . Τί DB θορύβου έχει η έξω μονάδα;  Όχι τι db έχει ο συμπιεστής . Mην τα βλέπετε μεμονωμένα .

44 λεπτά πριν, cger είπε

Τι εννοείς; Εταιρεία που να φτιάχνει η ίδια όλα τα μέρη;

Αν εννοεί αυτό απλά να τον πληροφορήσουμε ότι καμία μα καμία εταιρεία κλιματισμού δεν φτιάχνει όλα τα μέρη ενός κλιματιστικού η ίδια . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ilias8513 είπε

Ήρθανε και σε εμενα οι συνεργαζομενοι τεχνικοι με τα media markt και εχω να ρωτησω τα εξης ως ασχετος!

Καταρχας εβαλα 5 μετρα σωληνα μεχρι την εξωτερικη μοναδα. Οπως βγαζανε ομως τον σωληνα απο την τρυπα απο μεσα προς τα εξω αυτος γδαρθηκε στα πλαστικα καρφια για τα περιστερια που εχω στα καγκελα του μπαλκονιου με αποτελεσμα να αποκτησει μικρα σκισιματα ο σωληνας οπως αυτα στη φωτο. Μπορει να εχω θεμα με την αποδοση του A/C?

Επίσης οταν τους ειπα για την αντλια κενου μου ειπαν με υφακι απο που την ακουσα και τους ειπα τη διαβασα στο εγχειριδιο εγκαταστασης και μου ειπανε οτι ειναι υποχρεωτικη η αντλια κενου και οτι αυτοι την κανουν παντα. Το θεμα ομως ειναι πως ξερω εγω οτι την κανανε σιγουρα ή δεν με κοροιδευανε? Η συνολικη διαρκεια της εγκαταστασης ηταν περιπου μιαμισι ωρα με 2 ατομα.

ευχαριστω!

IMG_20180617_133523.jpg

Για να τους πήρε 1.5 ώρα για ένα κλιματιστικό τότε σχεδόν σίγουρα θα σου έχουν κάνει κενό. Η αντλία είναι ένα μηχάνημα που το βάζουν στις άκρες των σωληνώσεων για να αφαιρέσουν το φρέον, πρέπει να άκουγες και θόρυβο λογικό για κάποιο διάστημα 15 λεπτών ή και παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Για να τους πήρε 1.5 ώρα για ένα κλιματιστικό τότε σχεδόν σίγουρα θα σου έχουν κάνει κενό. Η αντλία είναι ένα μηχάνημα που το βάζουν στις άκρες των σωληνώσεων για να αφαιρέσουν το φρέον, πρέπει να άκουγες και θόρυβο λογικό για κάποιο διάστημα 15 λεπτών ή και παραπάνω.

Δεν αφαιρουν το 'φρέον' αλλά υγρασία και γενικά ότι υπάρχει, οι πορωμενοι ακομα και τυχον δαχτυλιές αλλα θελει ωρες να τρομπάρει.Νομιζω δεν υπαρχει τροπος να διαπιστώσει αν του καναν κενο η οχι.

Εγώ δε ξέρω πως να το διαχειριστώ για να τους αναγκάσω να το τοποθετήσουν σωστά δλδ με αντλία κτλ. Δε θα το παρω απο mediamarkt. Λογικά λογω φορτου εργασίας δυσκολα θα κατσουν αλλα δε ξερω αν με αμοιβη θα το κανουν. Ακομα στενοχωριέμαι που ειχε δώσει ο πατερας μου 1000+ ευρώ για κλιματιστικο και το αναβουν 1 φορα το χρόνο και σηκωνει τον κοσμο απο βουητό μιας και μπηκε σωληνα μισό μέτρο μολις αλλα οτι και να ειπα ελεγε ο μαστορας δε ξέρεις κτλ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...