Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Dare-Devil είπε

Mειωμένη απόδοση και ο πιθανότερος λόγος είναι απώλεια φρέον απο τα ρακόρ της εγκατάστασης . Πίεσε τον να έρθει . 

Θα μου χρεώσει τίποτα από την στιγμή που ήταν δικό του το λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ASTOU είπε

Θα μου χρεώσει τίποτα από την στιγμή που ήταν δικό του το λάθος?

Αν είναι αυτό που σου λέω και τολμήσει να σου ζητήσει λεφτά για φρέον είναι τουλάχιστον για σφαλιάρες . Λάθη μπορεί να γίνουν !Ανθρώπινο είναι.

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Αν είναι αυτό που σου λέω και τολμήσει να σου ζητήσει λεφτά για φρέον είναι τουλάχιστον για σφαλιάρες . 

Ευχαριστώ πολύ θα τον πάρω αύριο πρωί πρωί. Ίσως ο αέρας του ac είναι πιο ζεστός τώρα που άναψα τον ανεμιστήρα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Βγήκα έξω και παρατήρησα ότι για 2+ ώρες χρήσης το νερό που έβγαλε από το λάστιχο ήταν ελάχιστο και επίσης ότι έσταζε νερό από μια άλλη τρύπα που βρίσκεται κάτω από την εξωτερική μονάδα

 

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Αναλόγως . Αν πήραν την μέσα αποχέτευση και την ρίξαν στο λεκανάκι της έξω μονάδας τότε θα βγάζει απο την έξω . 

Eγω απαντησα γιατι απο την περιγραφη του καταλαβα οτι υπαρχουν δυο αποχευευσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα , να κανω κ εγω μια ερωτηση ... 

Σε σπιτι που ειναι στον 4ο ( εχει 6 οροφους συνολικα ) η κεντρικη μοναδα για 3 κλιματιστικα θα παει ταρατσα . 

Μιλαμε για σπιτι με νεα αλουμινια κ θερμομονωση κλπ ... 

Τι προτεινετε για multi με δυο 9ρια λογικα για τα υπνοδωματια και ενα πιο μεγαλο για σαλονι που εχει μαζι κ την κουζινα περιπου 35 τετραγωνικα ? 

Με ενδιαφερει να εχει wifi- νεο ψυκτικο υγρο  και καλο ειναι να ειναι οτι πιο "καλο" για να μεινει και να δουλευει σωστα . Ο παραγοντας θορυβος επισης ειναι σημαντικος ... 

 

Επεξ/σία από themis_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, themis_81 είπε

Καλημερα , να κανω κ εγω μια ερωτηση ... 

Σε σπιτι που ειναι στον 4ο ( εχει 6 οροφους συνολικα ) η κεντρικη μοναδα για 3 κλιματιστικα θα παει ταρατσα 

Μιλαμε για σπιτι με νεα αλουμινια κ θερμομονωση κλπ ... 

Τι προτεινετε για multi με δυο 9ρια λογικα για τα υπνοδωματια και ενα πιο μεγαλο για σαλονι που εχει μαζι κ την κουζινα περιπου 35 τετραγωνικα 

Με ενδιαφερει να εχει wifi- νεο ψυκτικο υγρο  και καλο ειναι να ειναι οτι πιο "καλο" για να μεινει και να δουλευει σωστα . Ο παραγοντας θορυβος επισης ειναι σημαντικος ... 

Καλημέρα, από τις λίγες περιπτώσεις που έχω δει αρκετοί έχουν daikin/mitsubishi.

Πρέπει να βεβαιωθείς βέβαια ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με το ύψος που θα βάλεις την εξωτερική μονάδα και ότι σε αφήνουν οι ένοικοι να το κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cger είπε

Καλημέρα, από τις λίγες περιπτώσεις που έχω δει αρκετοί έχουν daikin/mitsubishi.

Πρέπει να βεβαιωθείς βέβαια ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με το ύψος που θα βάλεις την εξωτερική μονάδα και ότι σε αφήνουν οι ένοικοι να το κάνεις.

Δεν εχει να κανει με ενοικους γιατι υπαρχει ηδη η εγκατασταση εσωτερικα ( Νεοδμητο ) 

Απλα ψαχνω για συγκεκριμενες λυσεις που να εχει εγκαταστησει καποιος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους 

Μετά από μπόλικο διάβασμα εδώ 

για 3 9αρακια που χρειάζομαι 

λέω να πάρω μαγαζιά να ρωτήσω για τα 

https://www.skroutz.gr/s/9183491/Mitsubishi-MSZ-DM25VA-MUZ-DM25VA.html#

https://www.skroutz.gr/s/6515211/Daikin-FTX25J3-RX25K.html

WiFi και λοιπά τέτοια δε με πολυνοιαζουν. Αθόρυβα, καλής ποιότητας και αποδοτικά θέλω να είναι. Χρήση ψύξη θέρμανση. 

Το αθόρυβα βεβαίως με προϋπόθεση σωστής εγκατάστασης 

Γνώμες; έχω χάσει κάποια επιλογή καλύτερη που έχει αναφερθεί στο νήμα; 

Ευχαριστώ 

Αυτό https://www.skroutz.gr/s/14825092/Inventor-Omnia-Eco-O3MVI32-09WiFiR-O3MVO32-09.html ;;;;;;;

Επεξ/σία από el00019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα και εγώ την απόφαση μου και αγόρασα το Toyotomi Izuru Eco TRN TRG 828ZR 9.000 BTU (Κωτσό) με δωρεάν εγκατάσταση και είμαι από την προηγούμενη εβδομάδα (Πέμπτη) εν αναμονή για το τηλεφώνημα του τεχνικού για να μου κλείσει ραντεβού. Έτσι γίνεται ?  νόμιζα πως θα τους έπαιρνα τηλέφωνο εγώ για να κλείσω ραντεβού..  Το έβγαλα από το κουτί του και περιμένω. Κατασκευή καλή θα έλεγα αν και περιμένω να τοποθετηθεί για να γράψω τα περαιτέρω... 

Επεξ/σία από GeminiMAX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GeminiMAX είπε

Πήρα και εγώ την απόφαση μου και αγόρασα το Toyotomi Izuru Eco TRN TRG 828ZR 9.000 BTU (Κωτσό) με δωρεάν εγκατάσταση και είμαι από την προηγούμενη εβδομάδα (Πέμπτη) εν αναμονή για το τηλεφώνημα του τεχνικού για να μου κλείσει ραντεβού. Έτσι γίνεται ?  νόμιζα πως θα τους έπαιρνα τηλέφωνο εγώ για να κλείσω ραντεβού..  Το έβγαλα από το κουτί του και περιμένω. Κατασκευή καλή θα έλεγα αν και περιμένω να τοποθετηθεί για να γράψω τα περαιτέρω... 

Και χειρότερα γίνεται στον ψυκτικό κλάδο . Όταν θυμόμαστε όλοι μας τελευταία στιγμή να αγοράσουμε κλιματιστικά όταν μπουν οι ζέστες είναι λογικό .  Γίνεται πανικός .  Καλά... στα περσινά 39 άρια οι αναμονές φτάναν και τις 20 μέρες  στον κλάδο των ψυκτικών . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2.5 βδομάδες περιμένω για συντήρηση/καθαρισμό...

1 μήνα καυστηρατζή για καθαρισμό του λέβητα/καυστήρα...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελησα να ανοιξω για λιγο το κλιματιστικο, στο δωματιο μου ειχε μονο 26ο oποτε το εβαλα στους 25ο. Aλλα αρχικα δεν εβγαζε κρυο αερα, μαλλον δουλευε μόνο ο ανεμιστήρας(σε οποιαδήποτε θερμ/σια το εβαζα), εκανε καπου 10-15 λεπτα για να βγαλει κρυο αερα. Είναι φυσιολογικο αυτό?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, themis_81 είπε

Καλημερα , να κανω κ εγω μια ερωτηση ... 

Σε σπιτι που ειναι στον 4ο ( εχει 6 οροφους συνολικα ) η κεντρικη μοναδα για 3 κλιματιστικα θα παει ταρατσα . 

Μιλαμε για σπιτι με νεα αλουμινια κ θερμομονωση κλπ ... 

Τι προτεινετε για multi με δυο 9ρια λογικα για τα υπνοδωματια και ενα πιο μεγαλο για σαλονι που εχει μαζι κ την κουζινα περιπου 35 τετραγωνικα ? 

Με ενδιαφερει να εχει wifi- νεο ψυκτικο υγρο  και καλο ειναι να ειναι οτι πιο "καλο" για να μεινει και να δουλευει σωστα . Ο παραγοντας θορυβος επισης ειναι σημαντικος ... 

Κοιταξε σε Inventor τα multi τους ειναι με R32 και το wifi ειναι standard 

Οι εσωτερικες τοιχου εχουνε πολυ καλο design , χαμηλη σταθμη θορυβου απο 20 DB και εχει εγγυηση 10 ετη

Ριξε μια ματια εδω https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/multi-split 

Επεξ/σία από lexusr450
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, el00019 είπε

Καλημέρα σε όλους 

Μετά από μπόλικο διάβασμα εδώ 

για 3 9αρακια που χρειάζομαι 

λέω να πάρω μαγαζιά να ρωτήσω για τα 

https://www.skroutz.gr/s/9183491/Mitsubishi-MSZ-DM25VA-MUZ-DM25VA.html#

https://www.skroutz.gr/s/6515211/Daikin-FTX25J3-RX25K.html

WiFi και λοιπά τέτοια δε με πολυνοιαζουν. Αθόρυβα, καλής ποιότητας και αποδοτικά θέλω να είναι. Χρήση ψύξη θέρμανση. 

Το αθόρυβα βεβαίως με προϋπόθεση σωστής εγκατάστασης 

Γνώμες; έχω χάσει κάποια επιλογή καλύτερη που έχει αναφερθεί στο νήμα; 

Ευχαριστώ 

Αυτό https://www.skroutz.gr/s/14825092/Inventor-Omnia-Eco-O3MVI32-09WiFiR-O3MVO32-09.html ;;;;;;;

Και τα δύο φαίνονται να έχουν ίδια χαρακτηριστικά, η σημαντικότερη διαφορά τους στην θέρμανση και την εξοικονόμηση στην θέρμανση. Αλλά επειδή μιλάμε για 9αρι, εγώ θα επέλεγα mitsubishi, η daikin είναι ανταγωνιστική σε τεχνικές επιδόσεις με άλλες μάρκες από 18αρι-24αρι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα,

από ότι βλέπω έχει γίνει μόδα να ζητάνε 70, 80 και 100 ευρω +ΦΠΑ για να εγκαταστήσουν ένα air con  (εντός Αττικής), επαρχία δεν ξέρω πόσο χρεώνουν.

Γιατί η χρέωση αυτή είναι τόσο ψηλή, αφού ο σωλήνας ο πλαστικός και ο μεταλλικός δεν κοστίζουν πάνω από 2 - 3 ευρώ το μέτρο; 

Που είναι το "κρυφό κόστος"  στις 8 τρύπες στον τοίχο ή τα 10 ευρώ βενζίνη για να έρθει σπίτι;

Ενώ την ίδια στιγμή φοροδιαφεύγουν και ΔΕΝ κόβουν αποδείξεις; Εδώ μιλάμε για φοβερή αισχροκέρδεια την στιγμή που έχουν 10 - 13 ραντεβού την ημέρα τσεπώνουν 1000  ευρώ αφορολόγητο "μεροκάματο"!!!!

Νομίζω ότι οι τιμές που χρεώνουν για μια απλή εγκατάσταση είναι τραγικές, την ίδια στιγμή που αν λείπει φρέον θα το χρεώσουν ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...