Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, fg9000 είπε

από ότι βλέπω έχει γίνει μόδα να ζητάνε 70, 80 και 100 ευρω +ΦΠΑ για να εγκαταστήσουν ένα air con  (εντός Αττικής), επαρχία δεν ξέρω πόσο χρεώνουν.

.....................

Ενώ την ίδια στιγμή φοροδιαφεύγουν και ΔΕΝ κόβουν αποδείξεις; Εδώ μιλάμε για φοβερή αισχροκέρδεια την στιγμή που έχουν 10 - 13 ραντεβού την ημέρα τσεπώνουν 1000  ευρώ αφορολόγητο "μεροκάματο"!!!!

Πως θα χρεωσουν φπα χωρις αποδειξη? Δηλαδη θα σου ζητησουν έναν φπα εν γνωσει σου ότι θα τον βαλουν στη τσεπη τους?

Παντως κανεις δε σε εμποδιζει απ το να ζητησεις αποδειξη. Πριν την εγκατασταση, φυσικα.

20 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Γιατί η χρέωση αυτή είναι τόσο ψηλή, αφού ο σωλήνας ο πλαστικός και ο μεταλλικός δεν κοστίζουν πάνω από 2 - 3 ευρώ το μέτρο; 

Που είναι το "κρυφό κόστος"  στις 8 τρύπες στον τοίχο ή τα 10 ευρώ βενζίνη για να έρθει σπίτι;

Νομίζω ότι οι τιμές που χρεώνουν για μια απλή εγκατάσταση είναι τραγικές, την ίδια στιγμή που αν λείπει φρέον θα το χρεώσουν ξεχωριστά.

Μα δε σε χρεωνουν για τους σωληνες ουτε για τη βενζινη, για το κοπο τους σε χρεωνουν. Πόσο νομιζεις ότι πρεπει να παρει ο μαστορας για μια τετοια δουλεια?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Καλησπέρα,

από ότι βλέπω έχει γίνει μόδα να ζητάνε 70, 80 και 100 ευρω +ΦΠΑ για να εγκαταστήσουν ένα air con  (εντός Αττικής), επαρχία δεν ξέρω πόσο χρεώνουν.

Γιατί η χρέωση αυτή είναι τόσο ψηλή, αφού ο σωλήνας ο πλαστικός και ο μεταλλικός δεν κοστίζουν πάνω από 2 - 3 ευρώ το μέτρο; 

Που είναι το "κρυφό κόστος"  στις 8 τρύπες στον τοίχο ή τα 10 ευρώ βενζίνη για να έρθει σπίτι;

Ενώ την ίδια στιγμή φοροδιαφεύγουν και ΔΕΝ κόβουν αποδείξεις; Εδώ μιλάμε για φοβερή αισχροκέρδεια την στιγμή που έχουν 10 - 13 ραντεβού την ημέρα τσεπώνουν 1000  ευρώ αφορολόγητο "μεροκάματο"!!!!

Νομίζω ότι οι τιμές που χρεώνουν για μια απλή εγκατάσταση είναι τραγικές, την ίδια στιγμή που αν λείπει φρέον θα το χρεώσουν ξεχωριστά.

Κοιτα, σε μενα ηρθε φιλος, και μου το εγκατεστησε με 50 ευρω φιλικη τιμη.

Αλλα ηταν 2 ατομα και παλευαν επι μιαμιση ωρα συνολικα, να τρυπησουν ενα τοιχο εξωτερικο ολο μπετον-αρμε.

Ποσο θα πρεπε να πληρωθουν?

Σκεψου οτι πολλοι τα βαζουν σε μπαλκονια-οροφους, που ειναι και επικινδυνο. Εγω για 10-20 ευρω δεν θα ρισκαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rus είπε

Πως θα χρεωσουν φπα χωρις αποδειξη? Δηλαδη θα σου ζητησουν έναν φπα εν γνωσει σου ότι θα τον βαλουν στη τσεπη τους?

Παντως κανεις δε σε εμποδιζει απ το να ζητησεις αποδειξη. Πριν την εγκατασταση, φυσικα.

Μα δε σε χρεωνουν για τους σωληνες ουτε για τη βενζινη, για το κοπο τους σε χρεωνουν. Πόσο νομιζεις ότι πρεπει να παρει ο μαστορας για μια τετοια δουλεια?

 

37 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Καλησπέρα,

από ότι βλέπω έχει γίνει μόδα να ζητάνε 70, 80 και 100 ευρω +ΦΠΑ για να εγκαταστήσουν ένα air con  (εντός Αττικής), επαρχία δεν ξέρω πόσο χρεώνουν.

Γιατί η χρέωση αυτή είναι τόσο ψηλή, αφού ο σωλήνας ο πλαστικός και ο μεταλλικός δεν κοστίζουν πάνω από 2 - 3 ευρώ το μέτρο; 

Που είναι το "κρυφό κόστος"  στις 8 τρύπες στον τοίχο ή τα 10 ευρώ βενζίνη για να έρθει σπίτι;

Ενώ την ίδια στιγμή φοροδιαφεύγουν και ΔΕΝ κόβουν αποδείξεις; Εδώ μιλάμε για φοβερή αισχροκέρδεια την στιγμή που έχουν 10 - 13 ραντεβού την ημέρα τσεπώνουν 1000  ευρώ αφορολόγητο "μεροκάματο"!!!!

Νομίζω ότι οι τιμές που χρεώνουν για μια απλή εγκατάσταση είναι τραγικές, την ίδια στιγμή που αν λείπει φρέον θα το χρεώσουν ξεχωριστά.

Σε χρεώνουν και για τους σωλήνες . Γιατί όταν μια σωστή εγκατάσταση θέλει τουλάχιστον 2.5-3 μετρα μήκος σωληνώσεων δηλαδη 5-6 μέτρα συνολικό μήκος . Με 3 ευρώ το μέτρο οι σωληνώσεις βγαίνουν 15-18 ευρώ . Οι βάσεις αν το θες στο τοίχο έχουν 4 ευρώ . 1.5-2 ευρώ οι μονώσεις των σωληνώσεων . 2 ευρώ πες το καλώδιο ρεύματος . Φτάσαμε  ήδη 22 ευρώ στην καλύτερη τα υλικά

και 1μιση 2 ώρες εργασία για να στο εγκαταστήσει σωστά συν πόσο χρόνο θα φάει στο δρόμο αν είναι Αθήνα για να πάει στην επόμενη εγκατάσταση.  Ναι σου ζητάει 50 ή 60  ή 70 + το ΦΠΑ  και ξεχνάς ότι τους ελευθερους επαγγελματίες τους έχουν καραξεσκίσει με τρομερους φορους , υψηλό συντελεστή φορολόγησης κερδών, προκαταβολές φόρων, φόρο επιτιδευματία, ΤΕΒΕ , δημοτικά τέλη, συντήρηση επαγγελματικού οχήματος, καύσιμα  κ.α .  Πάνω απο τα μισα λεφτά που θεωρείς ότι παίρνουν καθαρα μετά το ΦΠΑ 24 % πάνε σε έξοδα και άλλους έμμεσους και άμεσους φόρους . 
Κάτω απο 50 ευρώ συν ΦΠΑ εγκατάσταση μπαίνεις μέσα  ή το κέρδος σου είναι μηδαμινό (εφόσον δεν κάνεις εκπτώσεις στην ποιότητα της δουλειάς σου) . 

Μην ξεχνάς επίσης ότι είναι μια εποχιακή δουλειά όπου σε σύντομο χρονικό διάστημα (καλοκαίρι) τρέχουν και δεν φτάνουν για να κάνουν ένα τζίρο.

Επειδή ο πατέρας μου ήταν ελευθερος επαγγελματίας  (υδραυλικός)  ξέρω πολύ καλά το ξέσκισμα φόρων  που δέχονται  ειδικά απο τότε που ξεκίνησε η κρίση . Πλέον νόμιμος να θες να είσαι δεν σου δίνουν περιθώρια να σαι τόσο νόμιμος . Δεν έχει προηγούμενο αυτό που συμβαίνει . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toyotomi izuru eco 535zr και 835zr

Ειμαι νομιζω αναμεσα σε αυτα αλλα δεν μπορω να δω τις διαφορες, το 835 ειναι νεοτερο ισως? 

Μια βοηθεια please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, buuren είπε

Toyotomi izuru eco 535zr και 835zr

Ειμαι νομιζω αναμεσα σε αυτα αλλα δεν μπορω να δω τις διαφορες, το 835 ειναι νεοτερο ισως? 

Μια βοηθεια please

Στο site της toyotomi άμα μπεις:
To 535 είναι με ψυκτικό R410A  . Το 835 zr είναι νεότερο με ψυκτικό R32 και καλύτερο εποχιακό συντελεστή απόδοσης στη ψύξη . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Στο site της toyotomi άμα μπεις:
To 535 είναι με ψυκτικό R410A  . Το 835 zr είναι νεότερο με ψυκτικό R32 και καλύτερο εποχιακό συντελεστή απόδοσης στη ψύξη . 

 

Ευχαριστω πολυ. Ειχα μπει αλλα δεν το προσεξα αυτο. Στα 448 ευρω να χτυπησω το 835 zr ? Το προτεινεις σαν μηχανημα?

Edit:  το 12αρι

Επεξ/σία από buuren
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, buuren είπε

Ευχαριστω πολυ. Ειχα μπει αλλα δεν το προσεξα αυτο. Στα 448 ευρω να χτυπησω το 835 zr ? Το προτεινεις σαν μηχανημα?

Edit:  το 12αρι

Σαν τεχνικά χαρακτηριστικά είναι αρκετά καλό για τα λεφτά που θα δώσεις . Όμως γενικά η toyotomi έχει τα θεματάκια της απο όσα διαβάζω σε ανταλλακτικά και εξυπηρέτηση εντός εγγύησης . 
Εγω πάντα σχεδόν είμαι της άποψης καλό κλιματιστικό με μεγάλη εγγύηση και απο εταιρεία όπου δεν έχει θέματα επάρκειας ανταλλακτικών αλλά ούτε και κακής εξυπηρέτησης . 
Μεγάλη εγγύηση διότι μια πλακέτα να σου καεί σε συμφέρει να το πετάξεις . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Σαν τεχνικά χαρακτηριστικά είναι αρκετά καλό για τα λεφτά που θα δώσεις . Όμως γενικά η toyotomi έχει τα θεματάκια της απο όσα διαβάζω σε ανταλλακτικά και εξυπηρέτηση εντός εγγύησης . 
Εγω πάντα σχεδόν είμαι της άποψης καλό κλιματιστικό με μεγάλη εγγύηση και απο εταιρεία όπου δεν έχει θέματα επάρκειας ανταλλακτικών αλλά ούτε και κακής εξυπηρέτησης . 
Μεγάλη εγγύηση διότι μια πλακέτα να σου καεί σε συμφέρει να το πετάξεις . 

Επομενως παμε για inventor...

Mπορεις να δωσεις 2-3 επιλογες για 12αρι μεχρι τα 500 ευρω πανω κατω?

Το ξερω κανω καταχρηση αλλα ειναι ευκαιρια τωρα που σε βρηκα 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, buuren είπε

Επομενως παμε για inventor...

Mπορεις να δωσεις 2-3 επιλογες για 12αρι μεχρι τα 500 ευρω πανω κατω?

Το ξερω κανω καταχρηση αλλα ειναι ευκαιρια τωρα που σε βρηκα 🙂

Κατάχρηση ; Μου έχετε πιει το αίμα !  😛 Θα βάλω ένα paypal donate button για υπογραφή ! 😂

Aντίστοιχο με το izuru σε καταναλώσεις και χαρακτηριστικά  είναι αυτό:https://www.skroutz.gr/s/14920180/Inventor-Passion-Eco-P9MVI32-12WiFi-P9MVO32-12.html

Στα συν του wifi και χαμηλότερη στάθμη θορύβου στη μέσα μονάδα .

Πολύ καλύτερο σε καταναλώσεις και απο το izuru eco είναι το :  https://www.skroutz.gr/s/12834249/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-12WiFi-N2VO32-12.html

Ερώτηση:   Το θες ψύξη και θέρμανση ή μόνο ψύξη ; Πόσες ώρες υπολογίζεις να καίει την ημέρα ; 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fg9000 είπε

Καλησπέρα,

από ότι βλέπω έχει γίνει μόδα να ζητάνε 70, 80 και 100 ευρω +ΦΠΑ για να εγκαταστήσουν ένα air con  (εντός Αττικής), επαρχία δεν ξέρω πόσο χρεώνουν.

Γιατί η χρέωση αυτή είναι τόσο ψηλή, αφού ο σωλήνας ο πλαστικός και ο μεταλλικός δεν κοστίζουν πάνω από 2 - 3 ευρώ το μέτρο; 

Που είναι το "κρυφό κόστος"  στις 8 τρύπες στον τοίχο ή τα 10 ευρώ βενζίνη για να έρθει σπίτι;

Ενώ την ίδια στιγμή φοροδιαφεύγουν και ΔΕΝ κόβουν αποδείξεις; Εδώ μιλάμε για φοβερή αισχροκέρδεια την στιγμή που έχουν 10 - 13 ραντεβού την ημέρα τσεπώνουν 1000  ευρώ αφορολόγητο "μεροκάματο"!!!!

Νομίζω ότι οι τιμές που χρεώνουν για μια απλή εγκατάσταση είναι τραγικές, την ίδια στιγμή που αν λείπει φρέον θα το χρεώσουν ξεχωριστά.

Κάτι σελίδες πριν έλεγε ένας οτι επαρχία ζητάνε από 100 ευρώ και πάνω. Για μένα μια τιμή 70-80 ευρώ είναι καλή. Αλλά αν μιλάμε για εγκατάσταση οχι σε μπαλκόνι ή πρέπει να ανέβει ο άλλος από καμιά σκάλα για να φτάσει τότε και πάνω από 100 ευρώ να ζητήσει. Ένας άλλος λόγος που ορισμένοι και οχι όλοι αυξάνουν τιμές είναι οτι ξεσκίζονται στην δουλειά μόλις μπει το καλοκαίρι, καλώς η κακώς το γεγονός οτι είμαστε της τελευταίας στιγμής πληρώνεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

σου τρύπησαν τοιχίο (και τους πλήρωσες κιόλας) αλλά θεωρείς την εγκατάσταση σε μπαλκόνι επικίνδυνη;

Θα πρεπε να με πληρωσουν? δεν καταλαβα τι εννοεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Κατάχρηση ; Μου έχετε πιει το αίμα !  😛 Θα βάλω ένα paypal donate button για υπογραφή ! 😂

Aντίστοιχο με το izuru σε καταναλώσεις και χαρακτηριστικά  είναι αυτό:https://www.skroutz.gr/s/14920180/Inventor-Passion-Eco-P9MVI32-12WiFi-P9MVO32-12.html

Στα συν του wifi και χαμηλότερη στάθμη θορύβου στη μέσα μονάδα .

Πολύ καλύτερο σε καταναλώσεις και απο το izuru eco είναι το :  https://www.skroutz.gr/s/12834249/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-12WiFi-N2VO32-12.html

Ερώτηση:   Το θες ψύξη και θέρμανση ή μόνο ψύξη ; Πόσες ώρες υπολογίζεις να καίει την ημέρα ; 

κατ αρχην 1000 ευχαριστω για την απαντηση.

Το θελω για το δωματιο ψυξη- θερμανση και λεω να παω σε 12αρι για να εχει την απαιτουμενη δυναμη το χειμωνα να ζεσταινει,  κανει ψωφοκρυο το χειμωνα στην αθηνα... Μενω σε 30τμ συνολικα. Το δωματιο θα ειναι 12-14τμ περιπου. Θα δουλευει 4-5 ωρες τη μερα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Κάτι σελίδες πριν έλεγε ένας οτι επαρχία ζητάνε από 100 ευρώ και πάνω. Για μένα μια τιμή 70-80 ευρώ είναι καλή. Αλλά αν μιλάμε για εγκατάσταση οχι σε μπαλκόνι ή πρέπει να ανέβει ο άλλος από καμιά σκάλα για να φτάσει τότε και πάνω από 100 ευρώ να ζητήσει. Ένας άλλος λόγος που ορισμένοι και οχι όλοι αυξάνουν τιμές είναι οτι ξεσκίζονται στην δουλειά μόλις μπει το καλοκαίρι, καλώς η κακώς το γεγονός οτι είμαστε της τελευταίας στιγμής πληρώνεται. 

Και εγώ τα θεωρω λογικά. Αν μου τα κανει οπως πρέπει δίνω και 120++ δηλαδή αντλία κενου, σωστές αποστάσεις σωστά εργαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Θα πρεπε να με πληρωσουν? δεν καταλαβα τι εννοεις...

τα ξετρυπήματα σε τοιχίο αν δεν είναι υπολογισμένα από πριν καλό είναι να αποφεύγονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...