Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθανε τα μαστόρια σπίτι σήμερα για την δωρεάν εγκατάσταση. 9αράκι izuru 828zr.  Εντυπώσεις μέτριες προς κακές...  Από το καλημέρα κατάλαβα ότι αν δεν πάρεις από αυτούς το μηχάνημα, μην περιμένεις και πολλά... Στραβώνουν αν ψωνίζεις από μεγάλες αλυσίδες.  Ανοργάνωτοι, πρόχειροι στην δουλειά τους χωρίς να σου δίνουν αίσθηση επαγγελματία. Η εγκατάσταση στο σημείο που έγινε, ήταν πολύ εύκολη. Εγώ αν είχα τα εργαλεία, παίζει και να την έκανα καλύτερα. Βέβαια αυτοί τελείωσαν σε 1.30 ώρα και εγώ θα θελα κανα 2ωρο. Στην επισήμανση μου για αντλία κενού, με ρώτησαν αν είμαι ψυκτικός... Τους απάντησα ότι ξέρω να διαβάζω Ελληνικά και έτσι γράφει το manual. Δεν έκαναν μια νορμάλ τρύπα με ποτηροτρύπανο αλλά μια μεγαλύτερη με καλέμι.. Εντάξει δεν φαίνεται τίποτα μετά το στοκάρισμα με γύψο, αλλά το θεωρώ πρόχειρο και ερασιτεχνικό...  Την αντλία κενού την έβαλε να δουλέψει λιγότερο από 10 λεπτά σε 2,5 μέτρα σωληνώσεων.  Δεν είδα το μανόμετρο αλλά πιστεύω ότι δεν έγινε όπως πρέπει...   Ιδιαίτερα βιαστικοί με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνω να μαζέψω σκόνες κλπ τα οποία μεταφέρθηκαν στο υπόλοιπο σπίτι. Δεν είχα την απαίτηση να μου σφίξουν με δυναμόκλειδο τα ρακόρ, απλά να προσέξουν τα σκαψίματα και το κενό στις σωλήνες. Κατάλαβα ότι περιμένουν να βγάλουν κανα εξτραδάκι κάνοντας καμιά ηλεκτρολογική εργασία ή κάτι άλλο, πέραν της βασικής εγκατάστασης(δωρεάν με την αγορά). Αν δουν ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, ''ξεχνάνε'' να σου βάλουν και τον σωλήνα αποχέτευσης στην εξωτερική μονάδα... Κοιτάνε να γλυτώσουν τα πάντα, σωλήνες καλώδιο ακόμα και τις ρόκες. Η λειτουργία του Izuru ικανοποιητική, με αθόρυβη εξωτερική μονάδα και όχι τόσο την εσωτερική στην δυνατή σκάλα. Στα χαμηλά του, δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Από ιονιστές, φίλτρα κλπ δεν ξέρω.. Το wifi του πάει άψογα με αρκετά καλή εφαρμογή.   Να τελειώσω με ένα βιντεάκι αγαπημένο  https://youtu.be/x2I7RIpEyJY

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Αν δεν εχει φις ,μπορεις.Εκτος αν γραφουν καπου περιορισμο  .Ρωτα αυτον που εβαλε το μηχανημα .

Ευχαριστώ! Δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα το μηχάνημα, είναι στο κουτί του και περιμένω τον ψυκτικό.
Ένα Gree Hansol είναι. Πρίζα με δική της ασφάλεια, που προορίζεται για air-condition, έχω ψηλά στον τοίχο του διπλανού δωματίου. 

 

WVFE.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Philippe είπε

Ευχαριστώ! Δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα το μηχάνημα, είναι στο κουτί του και περιμένω τον ψυκτικό.
Ένα Gree Hansol είναι. Πρίζα με δική της ασφάλεια, που προορίζεται για air-condition, έχω ψηλά στον τοίχο του διπλανού δωματίου. 

WVFE.jpg

Δεν θα ήταν καλύτερο να κάνεις την προετοιμασία εσύ με το καλώδιο από πριν χωρίς να περιμένεις τους τεχνικούς εκείνη τη στιγμή; H μονάδα που πήρες παίρνει ρεύμα μέσα ή έξω?

Επεξ/σία από cger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cger είπε

Δεν θα ήταν καλύτερο να κάνεις την προετοιμασία εσύ με το καλώδιο από πριν χωρίς να περιμένεις τους τεχνικούς εκείνη τη στιγμή;

Σίγουρα καλύτερο, γι' αυτό ρωτάω, γιατί δεν έχω ιδέα τι χρειάζεται να κάνω από πριν! Τα 10ετίας κλιματιστικά που έχω στο σπίτι νομίζω ότι είχαν 1,5μ ηλεκτρικό καλώδιο με φις που έβγαινε από την εσωτερική μονάδα. Υποθέτω η εξωτερική μονάδα έπαιρνε ρεύμα από την εσωτερική και η ηλεκτρολογική καλωδίωση έβγαινε έξω μαζί με τις σωληνώσεις του φρέον.

Τα καινούργια δεν έχουν καθόλου καλώδιο μέσα; Επομένως να πάω να κόψω το θηλυκό άκρο από μια μονή μπαλαντέζα και να την περάσω μέσα από τον τοίχο να είναι στην αναμονή;

Γιατί αν είναι να έχουν καλώδιο με φις όπως νομίζω ότι είχαν τα παλιά, να μην το κόψω και χάσω εγγύηση, αλλά να βγάλω νέα πρίζα στο δωμάτιο που δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/6/2018 στις 9:02 ΠΜ, vspyr είπε

Γεια και χαρά σε όλους!

Πρόκειται να αλλάξω κλιματιστικό και δεν έχω χώρο να το βάλω , εκτός από το ξύλινο κουτί των ρολλών.

20180623_085257-2.jpg.07d14b9dd9e1388bb0816fd56f22fa18.jpg

Το παλιό έχει κάποιες φορές θόρυβο ανεμιστήρα και συντονισμό.

Δεν ξέρω κατά πόσο οφείλεται στο ξύλινο κουτί και πόσο σε πρόβλημα του κλιματιστικού.

Έχει κάποιος σχετική εμπειρία; Είναι σίγουρο ότι θα δημιουργείται πάντα πρόβλημα θορύβου όταν μπαίνει σε ξύλινο κουτί;

Ευχαριστώ

Στο low fan κανει βουητο?

Αν οχι θεμα συντονισμου..ακουμπα με το χερι σου το ξυλο διπλα ,σε ολες τις ταχυτητες..

Θες βασεις κουρτινας- οροφης ή βασεις ταφ.. 0010263_-924000btuh_300.png

Αμα θες το πας και πιο κεντρικα το a.c. και τους σωληνες τους κρυβεις στο κατω μερος απο την κολωνα με καναλι kanalia.jpg

_____________

Μια ερωτηση προς  οποιον γνωριζει τα καναλια των a.c. ειναι τα ιδια με τα ηλεκτρολογικα?pvc ολα?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kage είπε

Στο low fan κανει βουητο?

Αν οχι θεμα συντονισμου..ακουμπα με το χερι σου το ξυλο διπλα ,σε ολες τις ταχυτητες..

Θες βασεις κουρτινας- οροφης ή βασεις ταφ.. 0010263_-924000btuh_300.png

Αμα θες το πας και πιο κεντρικα το a.c. και τους σωληνες τους κρυβεις στο κατω μερος απο την κολωνα με καναλι kanalia.jpg

_____________

Μια ερωτηση προς  οποιον γνωριζει τα καναλια των a.c. ειναι τα ιδια με τα ηλεκτρολογικα?pvc ολα?

Δεν κάνει πάντα θόρυβο. Συνήθως στο low fan στην ψύξη μέχρι τους 25-26ο C. Αν το ανεβάσω στους 27-28 που χαμηλώνει στροφές,σταματάει ο θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GeminiMAX είπε

Ήρθανε τα μαστόρια σπίτι σήμερα για την δωρεάν εγκατάσταση. 9αράκι izuru 828zr.  Εντυπώσεις μέτριες προς κακές...  Από το καλημέρα κατάλαβα ότι αν δεν πάρεις από αυτούς το μηχάνημα, μην περιμένεις και πολλά... Στραβώνουν αν ψωνίζεις από μεγάλες αλυσίδες.  Ανοργάνωτοι, πρόχειροι στην δουλειά τους χωρίς να σου δίνουν αίσθηση επαγγελματία. Η εγκατάσταση στο σημείο που έγινε, ήταν πολύ εύκολη. Εγώ αν είχα τα εργαλεία, παίζει και να την έκανα καλύτερα. Βέβαια αυτοί τελείωσαν σε 1.30 ώρα και εγώ θα θελα κανα 2ωρο. Στην επισήμανση μου για αντλία κενού, με ρώτησαν αν είμαι ψυκτικός... Τους απάντησα ότι ξέρω να διαβάζω Ελληνικά και έτσι γράφει το manual. Δεν έκαναν μια νορμάλ τρύπα με ποτηροτρύπανο αλλά μια μεγαλύτερη με καλέμι.. Εντάξει δεν φαίνεται τίποτα μετά το στοκάρισμα με γύψο, αλλά το θεωρώ πρόχειρο και ερασιτεχνικό...  Την αντλία κενού την έβαλε να δουλέψει λιγότερο από 10 λεπτά σε 2,5 μέτρα σωληνώσεων.  Δεν είδα το μανόμετρο αλλά πιστεύω ότι δεν έγινε όπως πρέπει...   Ιδιαίτερα βιαστικοί με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνω να μαζέψω σκόνες κλπ τα οποία μεταφέρθηκαν στο υπόλοιπο σπίτι. Δεν είχα την απαίτηση να μου σφίξουν με δυναμόκλειδο τα ρακόρ, απλά να προσέξουν τα σκαψίματα και το κενό στις σωλήνες. Κατάλαβα ότι περιμένουν να βγάλουν κανα εξτραδάκι κάνοντας καμιά ηλεκτρολογική εργασία ή κάτι άλλο, πέραν της βασικής εγκατάστασης(δωρεάν με την αγορά). Αν δουν ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, ''ξεχνάνε'' να σου βάλουν και τον σωλήνα αποχέτευσης στην εξωτερική μονάδα... Κοιτάνε να γλυτώσουν τα πάντα, σωλήνες καλώδιο ακόμα και τις ρόκες. Η λειτουργία του Izuru ικανοποιητική, με αθόρυβη εξωτερική μονάδα και όχι τόσο την εσωτερική στην δυνατή σκάλα. Στα χαμηλά του, δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Από ιονιστές, φίλτρα κλπ δεν ξέρω.. Το wifi του πάει άψογα με αρκετά καλή εφαρμογή.   Να τελειώσω με ένα βιντεάκι αγαπημένο https://youtu.be/x2I7RIpEyJY

Καμια φορα η εξωτερικη δε θελει σωληνα αν εισαι σε μερος που πιανει παγο ευκολα.

Το συνεργειο απο πιο καταστημα ειναι; να ξερουμε να το αποφυγουμε. Το καλυτερο ειναι ξηγα απο πριν αλλιως τους διωχνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Κότσο το πήρα.  Απλά από μια έρευνα που έκανα, είδα ότι παλιότερα συνεργαζόταν με το άλλο μεγάλο κατάστημα με τις πολλές δόσεις. Η ΄΄ξήγα'' έγινε από πρίν αλλά μετά αρχίσανε οι δικαιολογίες όπως '' δεν βάζω ποτηροτρύπανο γιατί μπορεί να έχει καλώδια ο τοίχος''. Σου λέει κάτσε μην πέσω σε καμιά κολώνα πάνω και μπλέξω... Τόσο ερασιτέχνες...  Στην αντλία κενού σου λέει ότι κάνει σωστά την δουλειά του και ξέρει πόσο χρόνο χρειάζεται...  Ξέρουν ότι δεν θα μας ξαναδούν οπότε κάνουν προχειροδουλειά... Οπότε σας προτείνω μακριά από δωρεάν εγκαταστάσεις τις οποίες προπληρώνεις...  Διαλέξτε έναν τεχνικό και θα τον πληρώσετε κατόπιν συμφωνίας και αφού έχει κάνει καλά την δουλειά. Όταν μπλέκουνε μαγαζιά,  δόσεις, προπληρωμές υπηρεσιών, και μαστόρια του καλοκαιριού, δύσκολα μετά βγάζεις άκρη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeminiMAX είπε

Από Κότσο το πήρα.  Απλά από μια έρευνα που έκανα, είδα ότι παλιότερα συνεργαζόταν με το άλλο μεγάλο κατάστημα με τις πολλές δόσεις. Η ΄΄ξήγα'' έγινε από πρίν αλλά μετά αρχίσανε οι δικαιολογίες όπως '' δεν βάζω ποτηροτρύπανο γιατί μπορεί να έχει καλώδια ο τοίχος''. Σου λέει κάτσε μην πέσω σε καμιά κολώνα πάνω και μπλέξω... Τόσο ερασιτέχνες...  Στην αντλία κενού σου λέει ότι κάνει σωστά την δουλειά του και ξέρει πόσο χρόνο χρειάζεται...  Ξέρουν ότι δεν θα μας ξαναδούν οπότε κάνουν προχειροδουλειά... Οπότε σας προτείνω μακριά από δωρεάν εγκαταστάσεις τις οποίες προπληρώνεις...  Διαλέξτε έναν τεχνικό και θα τον πληρώσετε κατόπιν συμφωνίας και αφού έχει κάνει καλά την δουλειά. Όταν μπλέκουνε μαγαζιά,  δόσεις, προπληρωμές υπηρεσιών, και μαστόρια του καλοκαιριού, δύσκολα μετά βγάζεις άκρη...

Πολυ καλα εκανε κ σου εκανε την τρυπα με το καλεμι κ οχι με το ποτηρι.. ξερεις ποσες κακοτεχνιες ηλεκτρολογικες εχουν δει τα ματια των ψυκτικων;;; μεχρι  κ καλωδια να πηγαινουν ΔΙΑΓΩΝΙΑ  προς τα κατω εχω πετυχει προσωπικα. το ποτηροτρυπανο αν δεν εισαι 1000% σιγουρος οτι δεν περναει καλωδιο απο πισω, μπορει να σου κανει τετοια ζημια που να πρεπει να κανεις τρελο μερεμετι για να διορθωθει.

 

Τα υπολοιπα που γραφεις τα αφηνω ασχολιαστα. Το να διαβασεις πως πρεπει να γινει κατι μεχρι να το κανεις  μονος και να το κανεις σωστα, εχει τεραστια διαφορα. Διαβασατε 20 σελιδες φορουμ και γινατε ολοι ειδήμονες..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, kallair είπε

Πολυ καλα εκανε κ σου εκανε την τρυπα με το καλεμι κ οχι με το ποτηρι.. ξερεις ποσες κακοτεχνιες ηλεκτρολογικες εχουν δει τα ματια των ψυκτικων;;; μεχρι  κ καλωδια να πηγαινουν ΔΙΑΓΩΝΙΑ  προς τα κατω εχω πετυχει προσωπικα. το ποτηροτρυπανο αν δεν εισαι 1000% σιγουρος οτι δεν περναει καλωδιο απο πισω, μπορει να σου κανει τετοια ζημια που να πρεπει να κανεις τρελο μερεμετι για να διορθωθει.

Τα υπολοιπα που γραφεις τα αφηνω ασχολιαστα. Το να διαβασεις πως πρεπει να γινει κατι μεχρι να το κανεις  μονος και να το κανεις σωστα, εχει τεραστια διαφορα. Διαβασατε 20 σελιδες φορουμ και γινατε ολοι ειδήμονες..

Με την φαντασία που έχεις μπορεί να βρείς και πετρέλαιο σκάβοντας με το ποτηροτρύπανο...  Θα χεις καλεμιάσει πολλά ντουβάρια απ΄ ότι καταλαβαίνω. Οι άλλοι που βάζουν ποτηροτρύπανο είναι κορόιδα..  1000% σιγουριά δεν υπάρχει. Η ξέρεις την δουλειά ή όχι. Αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις τα κατάλληλα εργαλεία μπορείς να τοποθετήσεις ένα κλιματιστικό. Σε άλλες χώρες δίνουν και έτοιμους σωλήνες μαζί με τα κλιματιστικά για DIY εγκατάσταση. Εντάξει δεν θα σου φάω την δουλειά, μην αγχώνεσαι..  https://youtu.be/zMxsj4r1qh8?t=38s

Επεξ/σία από GeminiMAX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeminiMAX είπε

Με την φαντασία που έχεις μπορεί να βρείς και πετρέλαιο σκάβοντας με το ποτηροτρύπανο...  Θα χεις καλεμιάσει πολλά ντουβάρια απ΄ ότι καταλαβαίνω. Οι άλλοι που βάζουν ποτηροτρύπανο είναι κορόιδα..  1000% σιγουριά δεν υπάρχει. Η ξέρεις την δουλειά ή όχι. Αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις τα κατάλληλα εργαλεία μπορείς να τοποθετήσεις ένα κλιματιστικό. Σε άλλες χώρες δίνουν και έτοιμους σωλήνες μαζί με τα κλιματιστικά για DIY εγκατάσταση. Εντάξει δεν θα σου φάω την δουλειά, μην αγχώνεσαι..

lol μαλιστα φωτεινε παντογνωστη των 20 σελιδων κ του πληκτρολογιου. η λυση του ποτηροτρυπανου να ξερεις, ειναι η ευκολη λυση αλλα οχι η σωστη. Αναρωτηθηκες καθολου για ποιον λογο προτιμησε να το σκαψει με το καλεμι κ να κανει χ χρονο και οχι με το ποτηροπανο που θα εκανε 3 λεπτα να κανει την τρυπα μεσα-εξω; αλλα ειπαμε. εχεις διαβασει 20 σελιδες και το μανουαλ...

 

επισης... σε καμια χωρα δεν δινουν ετοιμες σωληνες για DIY.. μην το πεις παραεξω γιατι θα γελανε κ οι πετρες. Σωληνωσεις μαζι με κλιματιστικο εδιναν ΚΑΠΟΤΕ οι καλες "μαρκες". αλλα οχι για να το κανεις μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, GeminiMAX είπε

Ρίξε μια ματια…  https://youtu.be/zMxsj4r1qh8?t=38s

απλα γελάω.

http://www.utcccs-cdn.com/hvac/docs/1009/Public/07/39004DP569.pdf

παρε την εγγυηση των ductless συστημάτων. Ω τι γραφει πρωτο πρώτο;;;

FOR WARRANTY SERVICE OR REPAIR: Contact the installer.

κοινώς ΔΕΝ ειναι για να τα βάζετε μονοι σας οσο και αν πιανουν τα χερια σας, αν θελετε να ισχυει η εγγυηση.

Το DIY ειναι διαφημιστικό τρικ, εκτος και αν δεν σε νοιαζει η εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα diy μηχανήματα δεν είναι απαραίτητη η εγκατάσταση από πιστοποιημένο εγκαταστάτη για να ισχύει η εγγύηση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι καλύπτονται και τα προβλήματα που οφείλονται σε σφάλματα εγκατάστασης του diyer

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, nvel είπε

στα diy μηχανήματα δεν είναι απαραίτητη η εγκατάσταση από πιστοποιημένο εγκαταστάτη για να ισχύει η εγγύηση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι καλύπτονται και τα προβλήματα που οφείλονται σε σφάλματα εγκατάστασης του diyer

απο τους ορους της εγγυησης τετοιου ductless μηχανηματος που παρεθεσα πιο πάνω:

5. Product must be installed properly and by a licensed HVAC technician.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...