Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Αν είσαι αποφασισμένος να πας σε τέτοια σειρά να πας στο πιο τελευταίο μοντέλο που με ένα πρόχειρο ψάξιμο είναι η σειρά msz-f, μοντέλο msz-fh25ve2 (seer 9.1/ scop 5.1)

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, cger είπε

Αν είσαι αποφασισμένος να πας σε τέτοια σειρά να πας στο πιο τελευταίο μοντέλο που με ένα πρόχειρο ψάξιμο είναι η σειρά msz-f, μοντέλο msz-fh25ve2 (seer 9.1/ scop 5.1)

Το σκεφτόμουν πολυ αλλά οι παραγοντες που με εκαναν να πάω σε τετοια σειρά είναι οτι το χρησιμοποιώ κάθε μερα 10ώρες τουλάχιστον και το χειμώνα ειναι το μοναδικο μεσο για θερμανση στο χώρο. Επισης θα υπάρχει και βρέφος οπότε θέλω κατι πιο ηπιο κ "καθαρό".

Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι νεoτερη σειρα η f παρότι εχει καλύτερο seer k scop μιας και η ap ειναι με r32.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει καμία καλή προσφορά αυτές τις μέρες; Αν έχει και δωρεάν εγκατάσταση ακόμα καλύτερα. Είμαι Πάτρα οπότε οι αλυσίδες είναι προτιμότερες. Θέλω δύο 9000btu για υπνοδωμάτια σε νέα οικοδομή. Τιμή γύρω στα 400 με 450 με εγκατάσταση τα δίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπαιζαν Daikin από Leroy αλλά εξαντλήθηκαν και τώρα παίζει 12άρι Μήτσου DM35VA από newsletter e-shop.

 

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτό κάποια άποψη;

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/171389-carrier-42qhc012dsa

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186766-daikin-atxc25a-siesta-sensira

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185589-general electric-ges-nx2g25-prime

58 λεπτά πριν, Philippe είπε

Έπαιζαν Daikin από Leroy αλλά εξαντλήθηκαν και τώρα παίζει 12άρι Μήτσου DM35VA από newsletter e-shop.

Είναι 12άρι και πολύ ψηλά σε τιμή. Ενδιαφέρομαι για κάτι μέχρι 450 άντε 500 ταβάνι με τοποθέτηση...

Επεξ/σία από anikologr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωσα το link και για τους υπόλοιπους που μπορεί να ενδιαφέρονται/ 469,90 είναι η τιμή με την έκπτωση.
Τα inverter έχουν εύρος λειτουργίας και μπορεί να ξεκινάνε από τα ίδια χαμηλά ένα 9άρι και ένα 12άρι. Tα εν λόγω Μήτσου έχουν 0.1 διαφορά στην ελάχιστη απόδοση και ίδια παροχή αέρα.

 

DM.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορίστε κι άλλη προσφορά: Mitsubishi 9άρι, πιο καλό από το παραπάνω, από Κώτσο. Δεν αποκλείεται να είναι εκθεσιακά. Υπάρχει σχετικό μεγάλο θέμα στις προσφορές.

Upd: Μάλλον τα πήρανε κι αυτά https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/121847-mitsubishi-msz-sf25ve-plus

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎28‎/‎6‎/‎2018 στις 6:31 ΜΜ, skillbill007 είπε

τελικα κατοπιν επικοινωνιας με την εταιρεια που πηρα και τα προηγουμενα (θελω να τους εχω απο κοντα γιατι μου κανουν εκπτωση με μετρητα και μηπως ριξουν και κανα ματι στα αλλα μιας και χρονιζουν αν θελουν καποιο σερβις) εχουν ετοιμοπαραδοτα μονο καποια tcl σε αυτα τα χρηματα.. αλλη αγνωστη εταιρεια και αυτη, μου λεει την διαφημιζει ο Νευμαρ στο Μουντιαλ και φετος ηρθε στην Ελλαδα πρωτη φορα. τα φωτα σας και παλι!

To oτι τη διαφημιζει ο Νευμαρ είναι επιχειρημα? :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα πρεπει να επισημανουμε στον τεχνικο πριν και κατα  την  τοποθετηση του κληματιστικου?(ενα ειναι να γινει η τοποθετηση με ανλτια κενου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, powerup είπε

τι θα πρεπει να επισημανουμε στον τεχνικο πριν και κατα  την  τοποθετηση του κληματιστικου?(ενα ειναι να γινει η τοποθετηση με ανλτια κενου)

Αντλία κενου δεν εχει σημασία γιατι και να τη βάλει 2 λεπτα τη βαζουν.Γενικά βιάζονται και δε πρόκειται να κανουν σωστή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Αντλία κενου δεν εχει σημασία γιατι και να τη βάλει 2 λεπτα τη βαζουν.Γενικά βιάζονται και δε πρόκειται να κανουν σωστή δουλειά.

Σωστα το εξηγησα πιο παλια

Στις 26/6/2018 στις 8:13 ΜΜ, villasg είπε

Επειδη πολλοι εχουν αναγαγει σε επιστημη το κενο , να σας πληροφορήσω οτι γινετε και με αλλο τροπο ......... μην πεφτεται απο τα συνεφα  ...... επειδη καποιοι εγκαταστατες πηραν ενα παλιο συμπιεστή απο ψυγειο και εκαναν αντλια κενου και σας εβαλαν το aircon .

Σχετικα με το "κενο" κατα την εγκατασταση που ψαχνονται ολοι τωρα τελευταια και επειδη καποιοι εγκαταστατες πηραν ενα παλιο συμπιεστή απο ψυγειο και εκαναν αντλια κενου και σας εβαλαν το aircon .

Να ξερετε οι πιο πολλοι μας παραμυθιαζουν , πιο τιμιο ηταν αυτο που κανανε οι παλιοι εγκαταστατες ( αλλα μη φιλικο προς το περιβαλον )που απλα ξεκιναγανε το κυκλωμα με ανοιχτη την τριωδη ωστε το φρεον να "σπρωξει" εξω τον εγκλωβισμενο αερα , αλλα φευγει και λιγο φρεον στην ατμοσφαιρα .........

Πχ δειτε τι λεει το service manual για το Midea MSMBAU-09HRFN1-QRD0GW που εχω βαλει εγω .
Βασικα δειτε το χρονο που θελει το κενο και συγκρινετε με το χρονο που εκανε ο εγκαταστατης σε εσας ....

Με αντλια κενου
qG8Y8j7.pngeQUK8ip.png

Και χωρις
lG3rPkv.pngiDwC96c.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ParhsG είπε

Αντλία κενου δεν εχει σημασία γιατι και να τη βάλει 2 λεπτα τη βαζουν.Γενικά βιάζονται και δε πρόκειται να κανουν σωστή δουλειά.

Να μην φέρεις τότε τεχνικό που θα τη βάλει για 2 λεπτά . Ξεκαθαρίζεις την θέση σου εξαρχής . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα λίγη βοήθεια για να επιλέξω για καινούργιο 24αρι κλιματιστικό.
Σε αυτό το σημείο μετά από έρευνα έχω καταλήξει στα
Toshiba: https://www.skroutz.gr/s/12068847/Toshiba-Shorai-R32-RAS-24PAVSG-E-RAS-24PKVSG-E.html
Fujitsu: https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html

Από κόστος, το Fujitsu θα μου βγει ~100 ευρώ ακριβότερο.

Το Toshiba έχει αυτόματες κάθετες περσίδες, είναι πιο φτηνό αλλά σαν μάρκα την θεωρώ πιο αξιόπιστη και ίσως να έχει καλύτερα φίλτρα.
Το Fujitsu έχει καλύτερα νούμερα και είναι πιο μικρό σε μέγεθος. Επίσης είναι φετινό μοντέλο. Έχει και πιο μεγάλη εγγύηση (3/10 αντί 3/5).

Να πω την αλήθεια, κλίνω προς το Fujitsu..

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...