Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σαν ένα datapoint, ενάμιση χρόνο με 2 Inventor Passion Pro που εγκατέστησα στο σπίτι μου, έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος, και από απόδοση, για ψύξη/θέρμανση, και από οικονομία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ferongr είπε

Σαν ένα datapoint,

Και εγω στα 2 χρονια με Midea MSMBBU-12HRFN1 Mission & WiFi Module  + Midea MSMBAU-09HRFN1 Mission & WiFi Module ολα μια χαρα σε ολους τους τομεις ( θερμανση ψυξη θορυβος remote μεσω κινητου κλπ) εδω στην Ευβοια  .
Καθως και 2 χρονια το  AUX ASW-H12A4/FIR1DI-EU 12000BTU INVERTER στην αθηνα και αυτο φτηνο και ΑΨΟΓΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στους φιλους. Ειμαι σε αναζητηση κλιματιστικου κ εχω καταληξει σε καποια κ θελω να μου πειτε τη γνωμη σας.. ολα σε 18αρια , προοριζονται για κυριος θερμανση σε σχετικα ορεινο μερος βεροια. Το gree και inventor επισυμανουν για καλη λειτουργια μεχρι κ -20 και -22 αντιστοιχα..

toyotomi kuro

Toyotomi izuru eco

Gree fairy

Inventor nemesis pro.

 

Τι λετε παιδια? Σε θερμανση πανω κατω εχουν τις ιδιες αποδοσεις. Πια εταιρια να εμπιστευτω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, killmelater είπε

Καλησπερα στους φιλους. Ειμαι σε αναζητηση κλιματιστικου κ εχω καταληξει σε καποια κ θελω να μου πειτε τη γνωμη σας.. ολα σε 18αρια , προοριζονται για κυριος θερμανση σε σχετικα ορεινο μερος βεροια. Το gree και inventor επισυμανουν για καλη λειτουργια μεχρι κ -20 και -22 αντιστοιχα..

toyotomi kuro

Toyotomi izuru eco

Gree fairy

Inventor nemesis pro.

Τι λετε παιδια? Σε θερμανση πανω κατω εχουν τις ιδιες αποδοσεις. Πια εταιρια να εμπιστευτω??

Για πόσα τμ σκέφτεσαι να το βάλεις? Από που σκέφτεσαι να το πάρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

εχω ενοικιαζόμενες μεζονέτες στην Χαλκιδική και θέλω να περάσω κλιματιστικά.οι μεζονέτες είναι 8 x 75 τμ

και 5 χ 55 τμ . Οι μεγάλες έχουν μια σάλο κουζίνα και δυο υπνοδωμάτια και οι μικρές μια σάλο κουζίνα και ένα υπνοδωμάτιο . Για τις μεγάλες σκέφτομαι να βάλω ένα 14αρι και δυο εννιαρια και για τις μικρές ένα 14αρι και ένα 9 αρι .

Εχω κλείσει σχεδόν στα daikin : για τα μεγάλα εξωτερική μονάδα μούλτι 4mxm 80 και εσωτερικές Ftxm 25m και ftxm 42m.

Για τις μικρές : εξωτερική μονάδα 3mxm68m μουλτι και εσωτερικές μονάδες τις ίδιες με τα μεγάλα .

Ειναι καλή επιλογή ; Έχετε να μου προτείνεται κάτι καλύτερο ; Επίσης άκουσα ότι για ενοικιαζόμενα δωμάτια υπάρχουν κάτι συστηματα που όταν φεύγουν οι ενοικιαστές τα κλιματιστικά κλείνουν αυτόματα . Γνωρίζεται αν τα daikin έχουν αυτή τη λειτουργία ή είναι κάτι έξτρα που τοποθετήται εκ των υστέρων ; 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, cger είπε

Για πόσα τμ σκέφτεσαι να το βάλεις? Από που σκέφτεσαι να το πάρεις?

Τιμες skroutz περιπου πανω κατω.. απλα με ενδιαφερει η αποδοση κυριος και αντοχη στο χρονο γτ δε θελω να εχω προβλημα.. γυρο στα 37τμ πανω κατω

 

Επεξ/σία από killmelater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2018 στις 2:57 ΠΜ, Βασίλης_29 είπε

Για 60τμ χώρο χρειάζεσαι δύο μηχανήματα, 18αρια ή 18αρι+24αρι.

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε τουλάχιστον 2 κλιματιστικά.

 

😮 Από που προκύπτει αυτό;! Σε σπίτι 80τμ με Daikin 24αρι 28ετιας, δροσίζει όλο το σπίτι παρόλο που είναι αρκετά περίεργη η διαμόρφωση. Ένα 18αρι Max είναι υπεραρκετό για 60τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα το σπιτι ειναι 90τμ. Σκεφτομουν ενα 18αρι κ ενα 9αρι στο υπνοδωματιο. Δηλ ειναι σχετικα παραπανω απο 37 +18 αν ανοιγω κ το αλλο δωματιο

Για τα btu ηρθε ειδικος κ ειδε το σπιτι. Απο κει κ περα θελω να καταληξω σε ενα απο τα 4. Εχει καποιος γνωμη? Κλεινω για toyotomi kuro

Επεξ/σία από killmelater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλεις οπωσδήποτε ξεχωριστό στο υπνοδωμάτιο οκ το 9αρι. Φαντάζομαι το υπόλοιπο είναι σαλοκουζίνα + κάποιος άλλο μικρό δωμάτιο. Αν είναι δίπλα - δίπλα μπορεί να σε καλύπτει και λίγο μικρότερο. Βέβαια, πολλά εξαρτώνται και από άλλες παραμέτρους όπως η μόνωση, σε ποιον όροφο είσαι, αν χτυπάει πολλές ώρες ο ήλιος κλπ.

Αν θελήσεις, πάντως, να πάρεις τα σωστά μηχανήματα και όχι τα μεγαλύτερα δυνατά (και πιο ακριβά κατά συνέπεια) που θα σε καλύπτουν σίγουρα, μπορείς να φέρεις έναν τεχνικό να κάνει τις μετρήσεις του για όλα αυτά και να σου πει τι μηχανήματα σε καλύπτουν.

 

Edit: Με πρόλαβες. Οπότε ήρθε και σου είπε για 9αρι και 18αρι οπότε διευκρινίστηκε αυτό. Ας πουν τώρα οι ειδικοί τι μηχάνημα προτείνουν.

Επεξ/σία από dali13gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 ώρες πριν, zeroGravity είπε

φιλτρο αερα και ιονιστη που δεν εχει ομως ειναι συμαντικα η να μην δωσω τοσο βαση;

Απ' όσο γνωρίζω (διαβάζοντας και ρωτώντας), σε όλα τα φτηνά μηχανάκια ο "ιονιστής" δεν είναι πραγματικός ιονιστής, αλλά μπιχλιμπίδι του μάρκετιγκ. Έχει αμφίβολη απόδοση ενώ προσθέτει άχρηστη πολυπλοκότητα στο μηχάνημα. Αν θέλεις ουσιαστικά λειτουργικό ιονιστή πρέπει να ανέβεις σημαντικά σε κόστος και να πας σε ακριβές φίρμες.

Σχετικά με τα φίλτρα, αν θέλεις κάνε τον κόπο και διάβασε το post #10507 του χρήστη Anakin_ εδώ.

Όλα έχουν να κάνουν με τις συνθήκες του χώρου (σκόνη, υγρασία, αερισμός χώρου, κατοικίδια, επίπλωση και τύπος δωματίου). Στην πράξη, (και κατά τη γνώμη μου πάντα), καλύτερα απλά φίλτρα και πολύ συχνός καθαρισμός (συχνότερος κι από τις οδηγίες του κατασκευαστή). Προσωπικά προτιμώ απλά φίλτρα που μπορώ να καθαρίζω μόνος μου συχνά, παρά πολύπλοκα που κανονικά χρειάζονται αντικατάσταση πολύ νωρίτερα από το προτεινόμενο και που εκ των πραγμάτων κάποια στιγμή παραμελούνται λόγω κόστους ή/και διαθεσιμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες φιρμες.. δωσε μου ενα πλανο μιας κ γνωριζεις..δε ξερω περα απο την mitsubishi που ειναι τοπ αλλα πολυ ακριβη τι να κοιταξω παρα κατω

1 mitsubishi

2 gree 

3 toyotomi

4 haier

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, argiris_k είπε

εχω ενοικιαζόμενες μεζονέτες στην Χαλκιδική και θέλω να περάσω κλιματιστικά.οι μεζονέτες είναι 8 x 75 τμ

Δωσε βαση στην πολυετη εγγυηση ( κοιτα μην σε πεταει εξω η εγγυηση λογω επαγγελματικης χρησης ) καθως και στο εαν υπαρχει τεχνικος να τα υποστυριζει ( τη μαρκα που θα διαλεξεις ).
δες και inventor .

40 λεπτά πριν, argiris_k είπε

Επίσης άκουσα ότι για ενοικιαζόμενα δωμάτια υπάρχουν κάτι συστηματα που όταν φεύγουν οι ενοικιαστές τα κλιματιστικά κλείνουν αυτόματα . Γνωρίζεται αν τα daikin έχουν αυτή τη λειτουργία ή είναι κάτι έξτρα που τοποθετήται εκ των υστέρων ; 

To συστημα αυτο ειναι με την καρτα που την βαζεις και "ανοιγει" το ρευμα.
δεν ειναι του κλιματιστικου αλλα της εγκατασταης του δωματιου .
κοβει το ρευμα απο παντου εκτος της μπριζας του ψυγειου . εαν δεν εχεις τετοια εγκατασταση πρεπει να βαλεις τουλαχιστον για τις μπριζες των κλιματιστικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Stahab είπε

Απ' όσο γνωρίζω (διαβάζοντας και ρωτώντας), σε όλα τα φτηνά μηχανάκια ο "ιονιστής" δεν είναι πραγματικός ιονιστής, αλλά μπιχλιμπίδι του μάρκετιγκ. Έχει αμφίβολη απόδοση ενώ προσθέτει άχρηστη πολυπλοκότητα στο μηχάνημα. Αν θέλεις ουσιαστικά λειτουργικό ιονιστή πρέπει να ανέβεις σημαντικά σε κόστος και να πας σε ακριβές φίρμες.

Σχετικά με τα φίλτρα, αν θέλεις κάνε τον κόπο και διάβασε το post #10507 του χρήστη Anakin_ εδώ.

Όλα έχουν να κάνουν με τις συνθήκες του χώρου (σκόνη, υγρασία, αερισμός χώρου, κατοικίδια, επίπλωση και τύπος δωματίου). Στην πράξη, (και κατά τη γνώμη μου πάντα), καλύτερα απλά φίλτρα και πολύ συχνός καθαρισμός (συχνότερος κι από τις οδηγίες του κατασκευαστή). Προσωπικά προτιμώ απλά φίλτρα που μπορώ να καθαρίζω μόνος μου συχνά, παρά πολύπλοκα που κανονικά χρειάζονται αντικατάσταση πολύ νωρίτερα από το προτεινόμενο και που εκ των πραγμάτων κάποια στιγμή παραμελούνται λόγω κόστους ή/και διαθεσιμότητας.

αρα αυτο που μου προτεινες εχει απλσ φιλτρα σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, argiris_k είπε

Καλησπέρα ,

εχω ενοικιαζόμενες μεζονέτες στην Χαλκιδική και θέλω να περάσω κλιματιστικά.οι μεζονέτες είναι 8 x 75 τμ

και 5 χ 55 τμ . Οι μεγάλες έχουν μια σάλο κουζίνα και δυο υπνοδωμάτια και οι μικρές μια σάλο κουζίνα και ένα υπνοδωμάτιο . Για τις μεγάλες σκέφτομαι να βάλω ένα 14αρι και δυο εννιαρια και για τις μικρές ένα 14αρι και ένα 9 αρι .

Εχω κλείσει σχεδόν στα daikin : για τα μεγάλα εξωτερική μονάδα μούλτι 4mxm 80 και εσωτερικές Ftxm 25m και ftxm 42m.

Για τις μικρές : εξωτερική μονάδα 3mxm68m μουλτι και εσωτερικές μονάδες τις ίδιες με τα μεγάλα .

Ειναι καλή επιλογή ; Έχετε να μου προτείνεται κάτι καλύτερο ; Επίσης άκουσα ότι για ενοικιαζόμενα δωμάτια υπάρχουν κάτι συστηματα που όταν φεύγουν οι ενοικιαστές τα κλιματιστικά κλείνουν αυτόματα . Γνωρίζεται αν τα daikin έχουν αυτή τη λειτουργία ή είναι κάτι έξτρα που τοποθετήται εκ των υστέρων ; 

Ευχαριστω!

Στο κομμάτι εξοικονόμησης ενέργειας, θα πρέπει να τοποθετήσεις αισθητήρες σε πόρτες και παράθυρα ώστε να απενεργοποιείς τα κλιματιστικά αν κάποιος τα αφήνει ανοιχτά. Επίσης, μπορείς να τοποθετήσεις στις πόρτες εισόδου ηλεκτρικούς διακόπτες-κλειδαριές τύπου "κάρτας", με τους οποίους ενεργοποιείται/απενεργοποιείται ολόκληρο το ηλεκτρικό κύκλωμα του σπιτιού (και ο κλιματισμός) όταν λείπει ο ένοικος, όπως στα ξενοδοχεία. Και στις δύο περιπτώσεις χρειάζεται η εγκατάσταση σχετικής καλωδίωσης.

Ένας ακόμα εναλλακτικός τρόπος εξοικονόμησης ενέργειας χωρίς μετατροπές (που έχω εφαρμόσει στα δικά μου ενοικιαζόμενα) και που μπορεί να εφαρμοστεί σχεδόν σε κάθε κλιματιστικό που κυκλοφορεί, είναι αυτό το universal τηλεχειριστήριο 4000 κωδικών, το οποίο διαθέτει επιλεκτικό "κλείδωμα" στις ρυθμίσεις ανώτερης και κατώτερης επιλέξιμης θερμοκρασίας, σε θέρμανση και ψύξη.
Στα δικά μου π.χ. το έχω ρυθμίσει να δέχεται min 23 - max 29 βαθμούς στην ψύξη και min 18 - max 23 στη θέρμανση.
Βοηθάει σημαντικά στην εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος και προφυλάσσει τα μηχανήματα από ακραίες ρυθμίσεις χρηστών.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...