Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρε toyotomi inverter. Αν το θες για εως 48τμ παρε 24.000btu. Για μικρο δωματιο 9.000 κ.τ.λ

 

Τα toyotomi ειναι τα καλυτερα κλιματιστικα,τα πιο αξιοπιστα και τα πιο αθορυβα. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ να ειναι made in japan, γιατι κατασκευαζονται και στην Κινα και φυσικα ειναι φθηνοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια δεδομενου οτι ξεκινησα να το ψαχνω και γω για τα Inverter klp., μιας που ειχα μαθει και για την επιδοτηση κλπ. Περα απο τοτι επικρατει η γενικη (AΓ)"ελλαδικη" ασχετοσυνη κλασικα οπως καταλαβα για αλλη μια φορα, οχι μεσω των απαντησεων αλλα γενικοτερα οτι αυτοι που θα επρεπε να ξερουν, δν ξερουν και μεις που θελουμε παροτι δν ξεραμε μαθαινουμε μονοι μας τελικα! :rolleyes:

 

Τελοσπαντων να μη πω περισσοτερα, απλα μιας που γραφτηκα εδω για ακριβως αυτο το λογω ωστε δλδ. να μπορεσω να λαβω μερικες διευκρινισεις, ας ξεκινησω:

 

1> Μπηκα στη σελιδα του Υπουργειου που λεει αρκετα περι της αντικαταστασης κλπ. αλλα...μολις ανοιξα το pdf με τις επιλεξιμες συσκευες, οπου οπως ελεγε το Υπουργειο>>>

 

"Για να δείτε τις επιλογές που έχετε σε σχέση με τις επιλέξιμες συσκευές και τις ενδεικτικές τιμές αγοράς τους, κάντε κλικ στη: Λίστα Επιλέξιμων Συσκευών.

Η λίστα δεν είναι εξαντλητική και δύναται να επικαιροποιείται κατά τη διάρκεια εφαρμογής της δράσης."

...αρχισα λιγο να παραξενευομαι με αυτα που βρηκα μεσα!

 

Το λοιπον:

α) Τα νεα κλιματιστικα που πρεπει να αγορασουμε ωστε να αντικαταστησουμε τα παλια πρεπει να ειναι "DC Inverter Ενεργειακής Κλάσης Α/Α, για συσκευές μέχρι και 16000 BTU // DC Inverter Ενεργειακής Κλάσης Α/Α, Α/Β, Β/Α, Β/Β, για συσκευές πάνω από 16000 BTU " συμφωνα με το Υπουργειο παλι.

Τα μονα inverter που βρηκα στη λιστα ηταν συσκευες που:

- Δν γνωριζα την μαρκα τους (δν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο αλλα μου φενεται περιεργο...:confused:

- Η τιμη τους ηταν οχι μονο προσιτη αλλα πολυ φθηνη για τα υποτιθεμενα κλιματιστικα νεας τεχνολογιας! Μ.Ο. 600-700ευρω?!?! Δλδ ενδικτικα: INVENTOR COLD PLASMA DC INVERTER CVI-12/CVO-12 12.000 3,23 A 3,62 A 716 €

- Η μονη μαρκα της οποιας ολη η σειρα ανεξερετου BTU, κοστιζε ανω των 1000ευρω ηταν η CHOFU-SERENO?!?! Ειμαι ασχετος δλδ. που δν εχω ακουσει ποτε τι εστι?!

- Βρηκα και στη Toshiba, inverter αλλα ελεγε "SUPER DIGITAL INVERTER", οποτε λογικα δν ειναι στη λιστα..(?)

β) Εχει δεικτες διπλα σε καθε συσκευη που κατα μεσο όρο, το EER (Energy Efficiency Ratio) με COP (coefficient of performance) ειναι πανω κατω τα ιδια! Εγω γιατι διαβασα και βρηκα στο ιντερνετ οτι το EER=3,413*COP δλδ το ενα παντα μεγαλυτερο (κατα πολυ μαλιστα) του αλλου?!?!?! :confused: :shock:

 

Οπως επισης διαβασα οτι στις ΗΠΑ ο δεικτης SEER (Seasonal energy efficiency ratio)οπου EER=0,875*SEER, για ολες τις συσκευες εμποριου πρεπει να ειναι τουλαχιστον 13!!! Meaning οτι αυτες οι συσκευες εχουν EER κοντα στα 10!!! Αυτες που προτινει το Υπουργειο ειναι ολες στα 3-5! :confused:

 

 

2> Τελικα τα inverter ειναι μονο για ψυξη η κανουν χρηση της ιδιας τεχνολογιας και στη θερμανση?! Εγω πχ στο σπιτι μου χρησιμοποιω κλιματιστικα ολο το χρονο!

Συμφερει να κανω την αλλαγη-αντικατασταση των παλιων μου με νεα inverter-type?

 

 

3> Και αν ναι, μιας που τα δωματια ειναι περιπου 25τ.ε. το καθενα, το λογικο ειναι τα κλιματιστικα να ειναι 12-14 BTU σωστα?

 

Οποιος μπορεσει και απαντησει-εστω συζητησει-διευκρινισει τα παραπανω, ευχαριστω εκ των προτερων! :-) ;)

Οποιος παλι δν, αλλα απλα προσπατθησει να βοηθησει, παλι ευχαριστω! ;)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:27 ----------

 

Επισης κ συγχωρεστε με για το "σπαμ", μπραβο στους "RadiatedSoul" kai "Grigas" για τις πληροφοριες τους, οπως και σε πολλους αλλους.

Ειδικα ο "Γριγας" εγραψε:

"Ένα κλιματιστικό Inverter έχει μεταβλητή ψυκτική ισχύ. Το 12άρι δηλαδή έχει ένα εύρος ισχύος που ξεκινάει ας πούμε από τα 5000 btu/h και φτάνει τα 12.000 btu/h. Αυτό έχει αντίκτυπο στην κατανάλωση. αντί να δουλεύει ας πούμε 45 λεπτά την ώρα στα 12.000 δουλεύει συνεχώς με μεταβλητή ισχύ (όση χρειάζεται).

Επίσης έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης (συντελεστής συμπεριφοράς COP). Αυτό εκφράζει το πόσα watt ρεύματος καταναλώνει για κάθε btu/h. Προφανώς όσο μεγαλύτερο είναι το COP τόσο λιγότερο ρεύμα καίει."

 

Αρα ρε "γριγας-μαν" ενα κλιματιστικο με 4-5 COP ειναι σουπερ σωστα?

Και τελικα τα ιδια ισχιουν και για τη θερμανση η μονο για τη ψυξη, οτι εγραψες?

Επεξ/σία από Panayotisu
διορθωσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H βασική αρχή είναι ότι όσο μεγαλύτερα τα COP και ΕΕR τόσο πιο αποδοτικό/οικονομικό είναι το κλιματιστικό.

 

Ας δούμε τι ισχύει όμως με αυτούς τους 2 συντελεστές.

 

Πρώτα από όλα θα περιγράψω όσο πιο απλά γίνεται την λειτουργία του ψυκτικού κύκλου ο οποίος λαμβάνει χώρα στα ακόλουθα 4 βασικά εξαρτήματα :

1. Εξατμιστής

2. Συμπιεστής

3. Συμπυκνωτής

4. Εκτονωτικό μέσο

 

Το ψυκτικό μέσο (R410A κλπ) περνά από τον εξατμιστή και από υγρό γίνεται αέριο. Η εξαέρωση αυτή έχει σαν συνέπεια την απορρόφηση θερμότητας (δημιουργία ψύξης). Στην συνέχεια πηγαίνει στον συμπιεστή ο οποίος του προσφέρει ενέργεια (την οποία παίρνει από το ρεύμα που καταναλώνει - ο συμπιεστής είναι η κύρια πηγή κατανάλωσης ρεύματος ενός κλιματιστικού) και το συμπιέζει (η αύξηση της πίεσης καθιστά δυνατή την επόμενη διεργασία). Το συμπιεσμένο ψυκτικό μέσο εισέρχεται ύστερα στον συμπυκνωτή όπου ξαναγίνεται υγρό αποβάλλοντας την θερμότητα που απορρόφησε στον εξατμιστή. Κατόπιν περνά από το εκτονωτικό μέσο, η πίεσή του πέφτει και ο κύκλος αρχίζει από την αρχή.

 

Παρατηρούμε ότι κατανάλωση ενέργειας έχουμε μόνο στον συμπιεστή. Αυτή η ενέργεια είναι ίση με το έργο του συμπιεστή.

 

Τι ισχύει τώρα με το COP. To COP είναι ένα αδιαστατο νούμερο που εκφράζει το πηλίκο της ψυκτικής ισχύος διά την ισχύ του συμπιεστή. Για να είναι αδιάστατο πρέπει τόσο η ψυκτική ισχύς, όσο και η ισχύς του συμπιεστή να είναι στις ίδιες μονάδες.

 

f09707d13f25ca99f0a19141326d4b0d.png

 

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα κλιματιστικό 12.000 BTU/h που ξέρουμε ότι καταναλώνει 900 W. Για να βρούμε το COP πρέπει πρώτα με μετατρέψουμε τα BTU/h σε Watt (ή και το ανάποδο).

 

1 Btu/h = 0,2931 W

1 W = 3,412 Btu/h

 

άρα έχουμε 12.000 Βtu/h = 12.000 x 0,2931 = 3517,2 Watt

 

και συνεπώς το COP του κλιματιστικού μας είναι 3517,2 / 900 = 3,9

 

Τί έγινε τώρα όμως και η πηγή του φίλου Panayotisu λέει ότι EER = COP * 3,412???

Πολύ απλά το EER που διάβασες δεν είναι αδιάστατο, είναι το αποτέλεσμα της διαίρεσης των Btu/h με Watt. Γι αυτό βγαίνει τόσο μεγαλύτερο.

 

Με κίνδυνο να γίνω κουραστικός, θα το προχωρήσω λίγο παραπάνω και θα εξηγήσω και τον λόγο για τον οποίο ο συντελεστής απόδοσης ενός κλιματιστικού στην θέρμανση είναι μεγαλύτερος από ο,τι στην ψύξη (εσκεμμένα δεν χρησιμοποιώ όρους COP & EER για να μην μπερδευτούμε).

Όπως είπαμε και πριν ο συμπιεστής συμπιέζει το ψυκτικό μέσο αυξάνοντας την πίεσή του. Μαζί με την πίεση, αυξάνεται και η θερμοκρασία (ένα μέρος δηλαδή της ενέργειας που δίνει ο συμπιεστής γίνεται θερμότητα). Αυτή η θερμότητα, όταν το κλιματιστικό δουλεύει στην ψύξη είναι άχρηστη και απορρίπτεται από την εξωτερική μονάδα στο περιβάλλον. Στην θέρμανση όμως, έρχεται να προστεθεί στην θερμότητα που άντλησε η συσκευή από το περιβάλλον και καταλήγει στον θερμαινόμενο χώρο. Γι αυτό και το COP της θέρμανσης υπολογίζεται ως εξής:

 

2bf9d91e83ed954f831b8877569762b0.png

 

Αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι μλκιες κανανε στο υπουργειο, και εχει γινει μπαχαλο το ολο θεμα. Η Ε.Ε θελει να αλλαξουμε ολοι μας τα κλιματιστικα με τα καινουργια που καινε πολυ λιγοτερο ρευμα, ομως με τον τροπο που πανε να το κανουν στην ελλαδα , δημιουργηθηκαν ηδη καρτελ..

 

Κλιματιστικα που πριν την επιδοτηση απο την Ε.Ε κοστιζαν 400 ευρω, τα ανατιμησαν ΟΛΟΙ μαζι (γιαυτο λεω καρτελ) σε 500 ευρω, και μετα σου κανουν εκπτωση -35% την οποια ετσι και αλλιως θα την τσεπωσουν απο την Ε.Ε..

 

Μην δωσετε πολλα λεφτα για τετοια κλιματιστικα, ενταξει ειπαμε κανουν οικονομια αλλα οχι 1200 ευρω δε θα τα βγαλεις ουτε σε 15 χρονια λειτουργιας.. Μεχρι 400 ευρω αν δωσει καποιος καλα ειναι. Εγω το δικο μου δε το αλλαζω τωρα με αυτον το χαμο. Σε 3-4 χρονια που ολα τα κλιματιστικα θα ειναι ενεργιακης κλασης Α και θα τα πουλανε στα "καλαθια" θα παρω ενα φτηνο..

Εξαλλου δε το δουλευω και πολυ το κλιματιστικο μου, για να βγαλω τα παραπανω λεφτα που θα δωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το λέει ο πάνω...Προσοχή λοιπόν όσοι αγοράστε....

 

Grigas ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες αλλά ακόμα έχουμε απορίες!!:-)

 

Βλέποντας τη λίστα του υπουργείου με τα COP + EER παρατήρησα ότι τα περισσότερα κλιματιστικά έχουν COP μεγαλύτερο από EER. Σε κάποια όμως συμβαίνει το αντίστροφο. Γιατί συμβαίνει αυτό??

 

Επίσης, χαζεύοντας specs στα σαιτ των εταιρειών παρατήρησα ότι το cop το δίνουν για θέρμανση και το EER για ψύξη.

 

Eστω ότι θέλω να διαλέξω μεταξύ 2 κλιματιστικών.

Το ένα έχει EER/COP = 4.1/3.6 και το 2ο έχει EER/COP = 3,8/4,1. Ποιο είναι το πιο οικονομικό?? Αυτό με το πιο μεγάλο EER ή αυτό με το πιο μεγάλο COP??

 

(συγγνώμη αν είναι χαζή η ερώτηση και κάτι δεν κατάλαβα από τα γραφόμενα σου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην μπερδεύεστε : το μεγαλύτερο νούμερο είναι της θέρμανσης και το μικρότερο της ψύξης. όταν συγκρίνουμε δύο κλιματιστικά με 3.6/4.3 και 3.8/4.1 τότε το μεν πρώτο είναι αποδοτικότερο στην θέρμανση για το δεύτερο είναι αποδοτικότερο στην ψύξη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

grigas σ'ευχαριστώ!!!

 

Αρα χρήστης που ενδιαφέρεται για ψύξη και μόνο κοιτά το EER βασικά, όσο πιο υψηλό τόσο πιο καλά.

Χρήστης που το χρησιμοποιεί όλο το χρόνο όμως και θέλει και θέρμανση κοιτά και τα 2 να είναι πολύ υψηλά!!

 

Zoranb και γω χαμπάρι δεν είχα, αλλά για να ψωνίσεις στην ελλάδα σήμερα πρέπει να πας πλήρως ενημερωμένος. Στα περισσότερα μαγαζιά οι πωλητές δεν ξέρουν και απλά σου προτείνουν ό,τι έχει πιο μεγάλη διαθεσιμότητα ή διαφημίζεται παραπάνω. Σε πολλά τα καρτελάκια είναι λάθος (πήγαν να μου πουλήσουν πλυντήριο κλάσης Β για Α τις προάλλες), ενώ δεν λείπουν φορές που ο πωλητής θα μιλήσει και εκ του πονηρού για να σου πουλήσει αυτό που θέλει. Οπότε νομίζω αυτά που λέμε βοηθάνε τον κόσμο να διαλέξει τι να πάρει και να καταλάβει τι θα κερδίσει.

 

 

@Panayotisu Δεν είμαι και γω ειδικος αλλά ρωτώντας τους ειδικούς κάτι μαθαμε. Για το χώρο σου το 12αρι θα το έκρινα καλό. Επειδή θέλεις και για ψύξη και για θέρμανση διαλέγεις κάτι με υψηλό τόσο το COP όσο και το EER. Tώρα για τις μάρκες....Φίλος μου (του επαγγέλματος) μου είπε τα εξής: Καλύτερα όλων (ποιότητα/τιμή) είναι τα mitsubishi. Από κει και πέρα όποια εταιρεία βγάζει σειρά inverter είναι αξιοπρεπής. Οι άπειρες κινέζικες εταιρείες που κυκλοφορούν δεν το τολμούν. Καλά επίσης είναι όλα τα Ιαπωνέζικα (fujitsu, hitachi, toshiba κτλ). Για τα κορεάτικα (samsung κτλ) δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο.

 

Από μένα περάσαν Hitachi, Fujitsu, Daikin, Τοyotomi + ένα κινέζικο. Το daikin είναι άνω των 20 ετών και αθάνατο. Fujitsu,Hitachi 10ετίας και επίσης είμαι ευχαριστημένη. Το toyotomi πιο καινούριο (5ετίας, κάτι τέτοιο) και οκ και αυτό για την ώρα τουλ.

 

Το κινέζικο το άλλαξα με inverter και η κατανάλωση στην ψύξη μειώθηκε στα 2/3. Για να έχεις αίσθηση της μείωσης στο ρεύμα. Για θέρμανση δεν ξέρω, δεν μπόρεσα να βρω specs του κινέζικου.

Υποψιάζομαι ότι η μείωση είναι ανάλογη, ίσως και περισσότερη στη θέρμανση (κάποιος ειδικός αν μπορεί να μας πει...)

Το κινέζικο 10ετίας.

Επεξ/σία από Draculina
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλη μια φορα ευχαριστω για τις διευκρινισεις-απαντησεις ;)

Απλα να πω μερικα τελευταια και απο μερους μου και καποιες διορθωσεις στα λεγομενα μου για να μη γινονται παρεξηγησεις:

 

- Αυτο που ειπα περι της λιστας και τα inverter, αποτι καταλαβα λογικα πρεπει να ειναι ολα inverter μεσα στη λιστα απλα να μην εχουν ολα την ονομασια αναλογα τη μαρκα κλπ. Γιατι δεν εξηγειται διαφορετικα το οτι υπαρχουν ολα αυτα στη λιστα. Αυτο ως προς την αρχικη μου "χαζομαρα" :-D :P

Οπως επισης και για την τιμη που μιλησα οτι ειναι πολυ χαμηλη...εεμμμ, οκ να πω οτι τοσο καιρο που εχω να ασχοληθω ειχα ξεχασει οτι τα απλα κλιματιστικα εχουν πεσει στα 150-300 ευρω? :o Αρα δν πολυ-ισχυει αυτο που ειπα οτι ενα ενεργειακης κλασης των 700-800 ευρω ειναι προσιτο και συμφερει απαραιτητα (εξαρταται το "νοικοκυριο" και την οικονομικη κατασταση του καθενα φυσικα κλπ.)

 

- Οσο για τις μαρκες και παλι ευχαριστω! Draculina σου εχουν περασει τοσα πολλα κλιματιστικα απο τα "χερια" σου?! :-D συλλογη κανεις τοσα χρονια?! χαχα! :P

Εγω εχω 2 PANASONIC (κατα ποσο "τρωνε" ομως δν ετυχε να ασχοληθω ιδιαιτερα ποτε) κοντα στα 15 χρονια το καθενα, μια χαρα κανενα προβλημα επισης! Ιαπωνες stadar οπως προτινες παντως! ;) ΕΓΓΥΗΣΗ!

 

- Περι COP, EER, μιας που τα ειπε ο Grigas και φενεται να γνωριζει το θεμα να μην ασχοληθω περαιτερω. Σημαντικο στη διευκρινιση που εδωσε ειναι το οτι ανεφερε πολυ απλα τι ειναι το καθενα, και με ορους αλλα και για τον "απλο κοσμακη" :-) και επισης το > "Πολύ απλά το EER που διάβασες δεν είναι αδιάστατο, είναι το αποτέλεσμα της διαίρεσης των Btu/h με Watt. Γι αυτό βγαίνει τόσο μεγαλύτερο."

 

- Οσο για την αυξηση τιμων κλπ. που αναφερθηκε ο RadiatedSoul νομιζω εχει δικιο, οπως συμβαινει γενικοτερα στην Ελλαδα και με αλλες αναλογες περιπτωσεις. Εγω προσωπικα αν αλλαξω θα αλλαξω το ενα (που ειναι το μικρο και θα μου χρησιμευε ενα 12αρι) δινοντας κανα 500ρικο τοπς με την επιδοτηση κλπ.

Αυτα και απο μενα, κατι τελευταιο ως "PS" :P απλα ως προσωπικη απορια, αν εχει ορεξη παλι ο "γριγας" απανταει :-D

 

PS@Grigas (η οποισδηποτε θελει να απαντησει και εδω):

Οπως ειπε και ο/η (?) Draculina (η λογικα?) αυτο με τις μικρες/μεγαλες τιμες στα EER&COP ισχυει. Δλδ μερικα EER ειναι μεγαλυτερα απο τα COP. Tο λοιπον....

 

Εγω αυτο που δν καταλαβα ειναι...αφου "Γριγας" ειπες πως το μικρο ειναι της ψυξης και το μεγαλο της θερμανσης τοτε γιατι ειναι μια μεγαλο το EER και την αλλη το COP?

Βασικα αυτο που με μπερδευει ειναι γιατι αντιστιχουν αυτες οι 2 ονομασιες στην αποδοση θερμανσης-ψυξης ενω ως ορολογια σημαινουν κατι αλλο. :confused:

Ελπιζω να καταλαβατε την απορια μου και συγγνωμη παιδες για το εκτασης της απαντησης για ακομη μια φορα! :-):o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote=Panayotisu;2777551

 

- Οσο για τις μαρκες και παλι ευχαριστω! Draculina σου εχουν περασει τοσα πολλα κλιματιστικα απο τα "χερια" σου?! :-D συλλογη κανεις τοσα χρονια?! χαχα! :P

 

 

Τόσο το σπίτι όσο και ο χώρος εργασίας είναι παλιά, μεγάλα, χωρίς μόνωση, με νοτιοδυτικό προσανατολισμό (ψήνονται ολημερίς δλδ, αυγά κάνεις στον τοίχο) οπότε εντρυφήσαμε στο θέμα. Για το θέμα της κατανάλωσης, είναι καλύτερα πολλά και μικρά κλιματιστικά (ένα ανά χώρο και οι άλλοι κλειστοί), τα μικρά είναι και αποδοτικότερα... Οπότε έχουν μαζευτεί ένα σωρό!!

 

Οτι έχει η λίστα είναι inverter, και κλάση Α για τα μικρά ή Α/Β για τα πιο μεγάλα. Οτι βλέπεις στη λίστα επιδοτείται και είναι έγκυρο. Πρόσεξε όταν πας σε μαγαζί τι μοντέλο θα σου δείξουν, τσεκαρε το ότι είναι στη λίστα με τον κωδικό του και διασταυρωσε τα χαρακτηριστικά του. Υπήρξαν κρούσματα με παλιά μοντέλα που θέλαν να τα ξεφορτωθούν και τα πουλούσαν δήθεν με επιδότηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο/η (?) Draculina (η λογικα?) αυτο με τις μικρες/μεγαλες τιμες στα EER&COP ισχυει. Δλδ μερικα EER ειναι μεγαλυτερα απο τα COP. Tο λοιπον....

 

Εγω αυτο που δν καταλαβα ειναι...αφου "Γριγας" ειπες πως το μικρο ειναι της ψυξης και το μεγαλο της θερμανσης τοτε γιατι ειναι μια μεγαλο το EER και την αλλη το COP?

Βασικα αυτο που με μπερδευει ειναι γιατι αντιστιχουν αυτες οι 2 ονομασιες στην αποδοση θερμανσης-ψυξης ενω ως ορολογια σημαινουν κατι αλλο. :confused:

 

Ομολογώ ότι δεν το είχα ψάξει τόσο... Ψάχνοντας όμως μια ανάλυση της ευρωπαικής ένωσης για την ενεργειακή συμπεριφορά διαφόρων οικιακών συσκευών κατάλαβα ότι έχει καθιερωθεί να αναφέρουν το EER για την ψύξη και το COP για την θέρμανση (αν και τόσα χρόνια σε όσα βιβλία ψύξης έχω διαβάσει COP και για τα 2 έβλεπα). Ίσως το κάναν για να είναι πιο εύκολη η διάκριση.

 

Τώρα για το αν σε ορισμένα κλιματιστικά η απόδοση της θέρμανσης είναι μικρότερη από της ψύξης κοιτάξτε τι γίνεται : τα inverter σαν αρχή λειτουργίας έχουν μεταβλητή ισχύ του συμπιεστή και κατά συνέπεια και ψυκτική ισχύ. Έχουν όμως και μία κάποια ονομαστική ψυκτική ισχύ ισχύ (τόσο στην ψύξη, όσο και στην θέρμανση). Σε ορισμένες συσκευές τυχαίνει η ονομαστική ισχύς της θέρμανσης να έχει μικρότερο βαθμό απόδοσης από την ονομαστική ισχύ της ψύξης. Και επειδή 99% δεν καταλάβατε τι εννοώ δείτε ένα παραδειγματάκι από ένα κλιματιστικό της Hitachi (D10EX3)

 

95287916.jpg

 

όπως βλεπετε το κλιματιστικό αυτό έχει μεγαλύτερη απόδοση στην ψύξη από ότι στην θέρμανση στην ονομαστική τιμή αλλά μικρότερη στην ελάχιστη και την μέγιστη. Τώρα για ποιο λόγο η hitachi το βάφτισε 11600 στη θέρμανση δεν το γνωρίζω, πάντως έαν το είχε βαφτίσει κάτι άλλο ίσως να έβγαζε μεγαλύτερο συντελεστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το site της greenpeace:

 

Ένας χονδρικός κανόνας για να υπολογίσετε σωστά την ψυκτική ικανότατητα του κλιματιστικού σας (διαιρούμενου τύπου ή αλλιώς split unit) είναι ο εξής:

 

(Επιφάνεια δωματίου)*100 + 3.000 = τα Btu/h του κλιματιστικού

 

Για παράδειγμα, αν θέλετε να βάλετε κλιματιστικό σε ένα δωμάτιο 36 τετραγωνικών μέτρων, το σωστό μέγεθος είναι:

 

36 * 100 + 3.000 = 6.600 Btu/h

 

Άρα θα βάλετε ένα κλιματιστικό των 7.000 Btu/h. Δεν χρειάζεστε μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...