Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Stahab είπε

Στο κομμάτι εξοικονόμησης ενέργειας, θα πρέπει να τοποθετήσεις αισθητήρες σε πόρτες και παράθυρα ώστε να απενεργοποιείς τα κλιματιστικά αν κάποιος τα αφήνει ανοιχτά. Επίσης, μπορείς να τοποθετήσεις στις πόρτες εισόδου ηλεκτρικούς διακόπτες-κλειδαριές τύπου "κάρτας", με τους οποίους ενεργοποιείται/απενεργοποιείται ολόκληρο το ηλεκτρικό κύκλωμα του σπιτιού (και ο κλιματισμός) όταν λείπει ο ένοικος, όπως στα ξενοδοχεία. Και στις δύο περιπτώσεις χρειάζεται η εγκατάσταση σχετικής καλωδίωσης.

Ένας ακόμα εναλλακτικός τρόπος εξοικονόμησης ενέργειας χωρίς μετατροπές (που έχω εφαρμόσει στα δικά μου ενοικιαζόμενα) και που μπορεί να εφαρμοστεί σχεδόν σε κάθε κλιματιστικό που κυκλοφορεί, είναι αυτό το universal τηλεχειριστήριο 4000 κωδικών, το οποίο διαθέτει επιλεκτικό "κλείδωμα" στις ρυθμίσεις ανώτερης και κατώτερης επιλέξιμης θερμοκρασίας, σε θέρμανση και ψύξη.
Στα δικά μου π.χ. το έχω ρυθμίσει να δέχεται min 23 - max 29 βαθμούς στην ψύξη και min 18 - max 23 στη θέρμανση.
Βοηθάει σημαντικά στην εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος και προφυλάσσει τα μηχανήματα από ακραίες ρυθμίσεις χρηστών.

Αυτό με τους αισθητήρες ψάχνω και εγώ αλλά δεν ξέρω αν μπαίνουν σε συγκεκριμένα κλιματιστικά ή σε όλα . Πχ πρέπει τα κλιματιστικά που θα διαλέξω να έχουν ασύρματη σύνδεση ; Αυτούς τους αισθητήρες τους κατασκευάζουν πι εταιρείες κλιματιστικών ή θα πρέπει να τους βρω από άλλες εταιρίες ; Γνωρίζεις περίπου κόστος ; Ή αν ξέρεις κανένα site να τους δω θα με βοηθούσε πολύ . 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
23 λεπτά πριν, zeroGravity είπε

αρα αυτο που μου προτεινες εχει απλσ φιλτρα σωστα;

Ναι, δεν έχει κάτι εξεζητημένο, μόνο απλά που καθαρίζονται με ηλ. σκούπα  ή πλύσιμο με σαπουνάδα κι ένα κλασσικό φιλτράκι "air purifying" το οποίο μάλλον είναι πολύ φτηνό (δεν τα άλλαξα ακόμα). Επίσης αναφέρει στο manual ότι έχει και σύστημα αυτοκαθαρισμού, αν και στα φτηνά μηχανάκια όπως σου είπα, δεν θα έδινα σημασία σε τέτοιες γκατζετιές. Δώσε περισσότερη βάση στον κλασσικό τακτικό καθαρισμό των φίλτρων από σένα και στον εποχιακό χημικό καθαρισμό στα πλαίσια της συντήρησης, όπως πρέπει να γίνεται σε κάθε κλιματιστικό.

15 λεπτά πριν, argiris_k είπε

Αυτό με τους αισθητήρες ψάχνω και εγώ αλλά δεν ξέρω αν μπαίνουν σε συγκεκριμένα κλιματιστικά ή σε όλα . Πχ πρέπει τα κλιματιστικά που θα διαλέξω να έχουν ασύρματη σύνδεση ; Αυτούς τους αισθητήρες τους κατασκευάζουν πι εταιρείες κλιματιστικών ή θα πρέπει να τους βρω από άλλες εταιρίες ; Γνωρίζεις περίπου κόστος ; Ή αν ξέρεις κανένα site να τους δω θα με βοηθούσε πολύ . 

Ευχαριστω 

Φίλε  μου το είχα ψάξει παλιότερα, αλλά δεν συγκράτησα λεπτομέρειες επειδή δεν μπορούσα να κάνω επεμβάσεις στα ενοικιαζόμενά μου και με τα split μηχανάκια που είχα, μου ήταν ασύμφορο στη δεδομένη στιγμή. Γι αυτό και επέλεξα τη λύση του "κλειδωμένου" τηλεχειριστηρίου.
Αυτό που θυμάμαι είναι ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι κλασσικοί αισθητήρες συναγερμού μαζί με έξτρα κυκλωματάκι ελέγχου, γιατί δεν κάνει να σβήνεις ένα κλιματιστικό κόβοντας απλά την τροφοδοσία του όσο λειτουργεί, ειδικά τα inverter.
Υπήρχαν και συστήματα ελέγχου με αισθητήρες κίνησης, αλλά είχαν πολλά θέματα αξιοπιστίας με τη λειτουργία τους.

Σίγουρα θα υπάρχουν μηχανήματα που υποστηρίζουν εν γένει τέτοια λειτουργία, αλλά δεν γνωρίζω προσωπικά κάποια split. Πιθανότατα κάποιος επαγγελματίας ψυκτικός/εταιρία θα μπορεί να σε κατατοπίσει σχετικά, ειδικά όσοι ασχολούνται με ξενοδοχεία.
Η Daikin (που ήδη έχεις έρθει σε επαφή) έχει παράδοση στις επαγγελματικές εγκαταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, argiris_k είπε

Αυτό με τους αισθητήρες ψάχνω και εγώ αλλά δεν ξέρω αν μπαίνουν σε συγκεκριμένα κλιματιστικά ή σε όλα . Πχ πρέπει τα κλιματιστικά που θα διαλέξω να έχουν ασύρματη σύνδεση ; Αυτούς τους αισθητήρες τους κατασκευάζουν πι εταιρείες κλιματιστικών ή θα πρέπει να τους βρω από άλλες εταιρίες ; Γνωρίζεις περίπου κόστος ; Ή αν ξέρεις κανένα site να τους δω θα με βοηθούσε πολύ . 

Ευχαριστω 

Οι αισθητήρες είναι δουλειά του ηλεκτρολόγου, δεν έχει να κάνει με το κλιματιστικό. Είναι παρόμοιοι με αυτούς των συναγερμών που μόλις ανοίξει το παράθυρο χτυπάει ο συναγερμός. Στο κλιματιστικό απλά κλείνει το ρεύμα της παροχής του κλιματιστικού. Συνήθως, μπαίνει και χρονοδιακόπτης για να μην ανοίγει/κλείνει συνέχεια το μηχάνημα σε περίπτωση που θες να πάρεις κάτι από το μπαλκόνι π.χ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dali13gr είπε

😮 Από που προκύπτει αυτό;! Σε σπίτι 80τμ με Daikin 24αρι 28ετιας, δροσίζει όλο το σπίτι παρόλο που είναι αρκετά περίεργη η διαμόρφωση. Ένα 18αρι Max είναι υπεραρκετό για 60τμ.

Φίλε μου, το Daikin 28ετίας (πέρα από το ότι είναι Daikin που σημαίνει πολύ μεγάλα όρια λειτουργίας) είναι μάλλον On/Off και όχι inverter.
Πιθανόν να δουλεύει οριακά (συνεχώς ON) για να δροσίσει τον χώρο και να καταναλώνει πολύ ρεύμα. Αν ισχύει αυτό, ένα 24άρι inverter θα δούλευε συνέχεια στο τέρμα, καταναλώνοντας εξίσου πολύ ρεύμα και δουλεύοντας συνεχώς στο όριο, ακυρώνοντας τα οφέλη της τεχνολογίας inverter.

Επιλέγοντας το κατάλληλο inverter μηχάνημα για τον εκάστοτε χώρο έχεις πολύ καλύτερη οικονομία σε ρεύμα και μακροζωία του μηχανήματος (απόσβεση αγοράς), με παράλληλα πολύ χαμηλότερο θόρυβο. Επίσης δεν ξηραίνεις υπερβολικά τον αέρα του χώρου.

Όλα είναι ΠΟΛΥ σχετικά. Για αυτό και είναι παρακινδυνευμένη οποιαδήποτε αξιολόγηση από μακριά. Κάθε χώρος είναι μοναδικός και κάθε μηχάνημα αποδίδει διαφορετικά στις εκάστοτε συνθήκες θερμοκρασίας αλλά και υγρασίας.
Το ίδιο ισχύει και για το τι θεωρεί ο καθένας "αρκετό", μιας και ο καθένας μας έχει διαφορετική αίσθηση της "δροσιάς" και της "ζέστης".

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Stahab είπε

Φίλε μου, το Daikin 28ετίας (πέρα από το ότι είναι Daikin που σημαίνει πολύ μεγάλα όρια λειτουργίας) είναι μάλλον On/Off και όχι inverter.
Πιθανόν να δουλεύει οριακά (συνεχώς ON) για να δροσίσει τον χώρο και να καταναλώνει πολύ ρεύμα. Αν ισχύει αυτό, ένα 24άρι inverter θα δούλευε συνέχεια στο τέρμα, καταναλώνοντας εξίσου πολύ ρεύμα και δουλεύοντας συνεχώς στο όριο, ακυρώνοντας τα οφέλη της τεχνολογίας inverter.

Επιλέγοντας το κατάλληλο inverter μηχάνημα για τον εκάστοτε χώρο έχεις πολύ καλύτερη οικονομία σε ρεύμα και μακροζωία του μηχανήματος (απόσβεση αγοράς), με παράλληλα πολύ χαμηλότερο θόρυβο. Επίσης δεν ξηραίνεις υπερβολικά τον αέρα του χώρου.

Όλα είναι ΠΟΛΥ σχετικά. Για αυτό και είναι παρακινδυνευμένη οποιαδήποτε αξιολόγηση από μακριά. Κάθε χώρος είναι μοναδικός και κάθε μηχάνημα αποδίδει διαφορετικά στις εκάστοτε συνθήκες θερμοκρασίας αλλά και υγρασίας.
Το ίδιο ισχύει και για το τι θεωρεί ο καθένας "αρκετό", μιας και ο καθένας μας έχει διαφορετική αίσθηση της "δροσιάς" και της "ζέστης".

Ναι, εννοείται ότι δεν είναι inverter, αλλά θεωρώ ότι η μονάδα μέτρησης (btu) είναι αυτή που μας ενδιαφέρει και σε αυτή την περίπτωση αν προσπαθήσεις να κατέβεις από τους 35 βαθμούς στους 20 ας πούμε, μέχρι να κατέβει εκεί, το ίδιο ρεύμα θα κάψει (οκ, το δικό μου είναι παλιό και με μεγαλύτερη κατανάλωση, αλλά πες ότι είναι ένα σύγχρονο μη inverter).

Η οικονομία θα έρθει από εκεί και μετά, στη διατήρηση της θερμοκρασίας όπου ένα inverter θα έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση.

Ασφαλώς παίζουν πάρα πολλοί παράγοντες ρόλο (μόνωση, υγρασία, όροφος, κουφώματα) γι αυτό πρότεινα να έρθει κάποιος μηχανικός να μετρήσει. Απλά απάντησα στην απολυτότητα ότι χρειάζονται 2 18αρια ή 1 18αρι κι ένα 24αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Ναι, εννοείται ότι δεν είναι inverter, αλλά θεωρώ ότι η μονάδα μέτρησης (btu) είναι αυτή που μας ενδιαφέρει και σε αυτή την περίπτωση αν προσπαθήσεις να κατέβεις από τους 35 βαθμούς στους 20 ας πούμε, μέχρι να κατέβει εκεί, το ίδιο ρεύμα θα κάψει (οκ, το δικό μου είναι παλιό και με μεγαλύτερη κατανάλωση, αλλά πες ότι είναι ένα σύγχρονο μη inverter).

Η οικονομία θα έρθει από εκεί και μετά, στη διατήρηση της θερμοκρασίας όπου ένα inverter θα έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση.

Ασφαλώς παίζουν πάρα πολλοί παράγοντες ρόλο (μόνωση, υγρασία, όροφος, κουφώματα) γι αυτό πρότεινα να έρθει κάποιος μηχανικός να μετρήσει. Απλά απάντησα στην απολυτότητα ότι χρειάζονται 2 18αρια ή 1 18αρι κι ένα 24αρι.

Συμφωνώ και επαυξάνω ότι κάθε απολυτότητα είναι τουλάχιστον ύποπτη!

2 ώρες πριν, killmelater είπε

Μπορει καποιος να μου πεις πως να διαλεξω εναν σωστο κατασκευστει γτ υπαρχει πολυ διαφημισει απο τις εταιριες κ δε βγαζω ακρη

Φίλε μου τσέκαρε τα π.μ. σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, rus είπε

Που να φυγουν οι μαυριλες με σκετο νερο, σαπουναδα και τριψιμο θελει :)

Το τρίψιμο χαλάει και φθείρει το φίλτρο, τέτοιο θέμα μόνο αν έχεις να το καθαρίσεις 5 χρόνια. Στα δικά μου που τα κάνω κάθε έτος, απλό νερό υπο πίεση από το μπάνιο και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

14 ώρες πριν, panther_512 είπε

Βασίλη, μιλάμε για καινούργιο κλιματιστικό στην πρώτη μέρα λειτουργίας του. Μόλις έπιασε θερμοκρασία, μύριζε όπως το παλιό. Κάτι άλλο συμβαίνει. 

Δεν έχει τίποτα το κλιματιστικό σου αν είναι καινούργιο. Μπορεί κάτι να γίνεται μέσα στο λούκι που πηγαίνει κατευθείαν ο σωλήνας για το συμπύκνωμα, ο σωλήνας καλύτερα να πηγαίνει έξω στο μπαλκόνι σε έναν κουβά.

10 ώρες πριν, dali13gr είπε

😮 Από που προκύπτει αυτό;! Σε σπίτι 80τμ με Daikin 24αρι 28ετιας, δροσίζει όλο το σπίτι παρόλο που είναι αρκετά περίεργη η διαμόρφωση. Ένα 18αρι Max είναι υπεραρκετό για 60τμ.

Το ανέφερα και σε κάποιον άλλον μην επαναλαμβάνομαι, το "δροσίζει" τον χώρο δεν μου λέει κάτι, και έναν ανεμιστήρα να βάλεις να ρίχνει τον αέρα επάνω σου σε δροσίζει. 18αρι σε 60τμ δεν βγαίνεις με τίποτα ούτε 24αρι σε 80τμ, εκτός αν υπάρχει καλή μόνωση στον χώρο τόσο στην τοιχοποιία όσο και στα κουφώματα ή αν δεν έχεις μεγάλη επιφάνεια από εξωτερικούς τοίχους και ταράτσα από πάνω, δηλαδή από όλες τις επιφάνειες και τους προσανατολισμούς να γειτνιάζεις με άλλα διαμερίσματα οπότε αν χτυπάει ο ήλιος το κτίριο εσύ να δέχεσαι την μικρότερη επίδραση.

Και το δικό μου 12αρι σε 35τμ χωρίς μόνωση δροσίζει μετά 30-40λεπτά, ποτέ μα ποτέ όμως δεν θα φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία από το χειριστήριο ακόμα και στους 29 να το βάλεις σε καύσωνα, μπορεί αν το βάλεις 26-27 το βράδυ με ήπια ζέστη να τα καταφέρει, ο χώρος μου θέλει 18αρι με 24αρι. Το δικό μου είναι παλαιό μηχναήμα on/off, αν ήταν inverter τότε ακόμα χειρότερα καθώς θα λειτουργούσε με την μέγιστη ισχύ του.  

Το κλιματιστικό inverter απαιτεί σωστή εκτίμηση του φορτίου για να λειτουργήσει σωστά σε όλες τις συνθήκες και να προσφέρει τα οφέλη που μπορεί να δώσει ακόμα και σε ακραίες συνθήκες. Μπορεί να χρειαστεί για τον χώρο 18αρι και 9αρι, πάντως μόνο με 18αρι σε τόσα τμ είτε έχεις ανεπαρκή κάλυψη είτε δεν θα έχεις τα πλεονεκτήματα του inverter.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, dali13gr said:

😮 Από που προκύπτει αυτό;! Σε σπίτι 80τμ με Daikin 24αρι 28ετιας, δροσίζει όλο το σπίτι παρόλο που είναι αρκετά περίεργη η διαμόρφωση. Ένα 18αρι Max είναι υπεραρκετό για 60τμ.

Από BTU "Calculators" οι οποίοι χονδρικά υπολογίζουν πόσα BTU χρειάζονται τα Χ τμ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Το τρίψιμο χαλάει και φθείρει το φίλτρο, τέτοιο θέμα μόνο αν έχεις να το καθαρίσεις 5 χρόνια. Στα δικά μου που τα κάνω κάθε έτος, απλό νερό υπο πίεση από το μπάνιο και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Καλα, δε μιλαμε για δυνατο τριψιμο ωστε ένα το διαλυσεις. Οι οδηγιες ετσι γραφουν συνηθως, τριψιμο με χλιαρο σαπουνονερο. Εξαλλου τα μαυριδια δε φευγουν μονο με ξέβγαλμα, πρεπει να χρησιμοποιησεις τα δαχτυλα σου.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Μπορεί κάτι να γίνεται μέσα στο λούκι που πηγαίνει κατευθείαν ο σωλήνας για το συμπύκνωμα, ο σωλήνας καλύτερα να πηγαίνει έξω στο μπαλκόνι σε έναν κουβά.

Προσοχή όταν η άκρη του σωλήνα έρθει σε επαφή με το νερό στον κουβά το κλιματιστικό θα βγάλει τα συμπηκνώματα από την εσωτερική μονάδα, θα στάζει νερό δηλαδή στον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 6/6/2009 στις 1:47 ΜΜ, kapes είπε

Επίσης πολυ σημαντική είναι η εγκατασταση.Δηλαδη ποσο καλός είναι ο τεχνικός που θα εγκαταστησει το κλιματιστικο καθως μεγάλο μερος του θορυβου μπορει να οφειλεται σε λάθος εγκατασταση!

Πάντως προσοχη στις τιμες....

+1 θορυβος και Πιστεύω πως και η αποδοση έχει σχέση με την εγκατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...