Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Σε καινούριο (2 μηνών) Daikin FTXF25A με ελάχιστη χρήση έως σήμερα (στην κρεβατοκάμαρα)

ξαφνικά τις τελευταίες 2-3 ημέρες όταν ξεκινάει μου βγάζει μία ελαφριά μυρωδία και στη ψύξη και στον σκέτο ανεμιστήρα.

Το έχω βάλει να δουλέψει και με σκέτο ανεμιστήρα μήπως είχε καθόλου υγρασία....αλλά δεν έχω δει βελτίωση.

Τα φίλτρα τα έπλυνα πριν 3 εβδομάδες.

Αντίθετα στο σαλόνι το αντίστοιχο 12αρι (FTXF35A) δεν έχει μυρωδιές.

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Superuser είπε

10 λεπτά με συσκευή κενού είναι καλά;

Τόσο το άφησε ο μάστορας και είπε ότι είναι "μπόμπα"

Τι κλιματιστικό;

Δεν αποκλείεται να είσαι κομπλέ, αλλά με σιγουριά δε θα στο πει κανείς πέρα από εκείνον που το είδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Βασίλης_29 said:

Εντύπωση μου κάνει να βγαίνει το νερό για 5 ώρες. Όταν λειτουργείς το κλιματιστικό στην ψύξη, πριν το κλείσεις άσε να λειτουργεί ένα 5 λεπτό μόνο με τον ανεμιστήρα. Εικάζω οτι έχει πιάσει πάγο το στοιχείο και αργεί να λιώσει.

ok απλα πως γινεται αυτο? xD

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Τι κλιματιστικό;

Δεν αποκλείεται να είσαι κομπλέ, αλλά με σιγουριά δε θα στο πει κανείς πέρα από εκείνον που το είδε.

Μία σελίδα πιο πίσω έχω κάνει κάποιες ερωτήσεις και έχω και Link

JuroPro oxygen eco 12αρι

Από το μεσημέρι που το δουλεύω μαζί με το τριετίας gree, και σε σχέση με το gree, είναι πιο ήσυχο μέσα έξω και λίγο καλύτερη απόδοση έχει..

Προφανώς επειδή είναι καινούργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, powerup είπε

Eβγαλα το παλιο κλιματιστικο(9.000 btu) κι εμεινε η βαση της εξωτερικης μοναδας να την βγαλω κι εκεινη η να την αφησω για το νεο κλιματιστικο(αν κι αυτο ειναι (12000 btu) κι αλλης εταιριας ).Η να την βγαλουν ο εγκαταστατης ? 


To φρέον τί το έκανες ; !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, powerup είπε

Eβγαλα το παλιο κλιματιστικο(9.000 btu) κι εμεινε η βαση της εξωτερικης μοναδας να την βγαλω κι εκεινη η να την αφησω για το νεο κλιματιστικο(αν κι αυτο ειναι (12000 btu) κι αλλης εταιριας ).Η να την βγαλουν ο εγκαταστατης ? 

Νεο μηχανημα υποχρεωτικα να βαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κωτσόβολος έχει Carrier 12άρι στα 449 με εγκατάσταση, Toyotomi 12άρι στα 449 με εγκατάσταση και Pitsos 12άρι στα 449 με εγκατάσταση.
Ποιό είναι καλύτερη επιλογή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε


To φρέον τί το έκανες ; !

Απο λαθος αυτου που το απεγκατεστησε δεν μπορεσε να το μαζεψει στον συμπιεστη κι του εφυγε ολο μαλλον.Πειραζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, powerup είπε

Απο λαθος αυτου που το απεγκατεστησε δεν μπορεσε να το μαζεψει στον συμπιεστη κι του εφυγε ολο μαλλον.Πειραζει?

Έτσι όπως το διάβασα αρχικά νόμιζα ότι το έκανες μόνος σου και απόρησα .  Κακό για το περιβάλλον είναι . Απαγορεύεται από το νόμο να απορρίψεις το φρέον στην ατμόσφαιρά . 

2 ώρες πριν, challenger_4 είπε

Ο Κωτσόβολος έχει Carrier 12άρι στα 449 με εγκατάσταση, Toyotomi 12άρι στα 449 με εγκατάσταση και Pitsos 12άρι στα 449 με εγκατάσταση.
Ποιό είναι καλύτερη επιλογή; 

Απο τα 3 Carrier θα επέλεγα είναι πιο οικονομικό σε κατανάλωση .Η Toyotomi έχει τα θεματάκια της στο support έχω διαβάσει .  Για Pitsos και carrier δεν ξέρω . Δεν έτυχε να διαβάσω κάτι . 

7 ώρες πριν, dioz είπε

Καλησπέρα

Σε καινούριο (2 μηνών) Daikin FTXF25A με ελάχιστη χρήση έως σήμερα (στην κρεβατοκάμαρα)

ξαφνικά τις τελευταίες 2-3 ημέρες όταν ξεκινάει μου βγάζει μία ελαφριά μυρωδία και στη ψύξη και στον σκέτο ανεμιστήρα.

Το έχω βάλει να δουλέψει και με σκέτο ανεμιστήρα μήπως είχε καθόλου υγρασία....αλλά δεν έχω δει βελτίωση.

Τα φίλτρα τα έπλυνα πριν 3 εβδομάδες.

Αντίθετα στο σαλόνι το αντίστοιχο 12αρι (FTXF35A) δεν έχει μυρωδιές.

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Μπορεί να μην στραγγίζει καλά τα νερά απο το λεκανάκι του π.χ απο όχι τόσο καλή κλίση της αποχέτευσης και να παραμένει μια Α υγρασία. Αυτό σου μυρίζει . 
Επίσης αν η αποχέτευση του κλιματιστικού καταλήγει σε σιφόνι ή υδρορροή είναι πιθανό να μεταφέρονται οσμές προς τα μέσα . 

Στις 24/7/2018 στις 9:46 ΜΜ, devil-ji είπε

Παρατηρησα οτι αφου εκλεισα το ac , εβγαινε νερο απο το εξωτερικο σωληνακι (ελαχιστη ποσοτητα) ακομη και μετα απο 5 ωρες αφοτου το ειχα κλεισει.

Η αποδοση δεν εχει επηρεαστει καθολου.

Ειναι λογικη 'συμπεριφορα' ή μπορει να εχω προβλημα στο μελλον?

Όταν το δουλέψεις πάλι για αρκετή ώρα (ας πούμε μία ώρα) άνοιξε το καπάκι του και κοίτα αν επάνω στο στοιχείο έχει μαζέψει πάγο  και πες μας .

Στις 25/7/2018 στις 4:03 ΜΜ, Vasivouzoukos είπε

Πόσο κοστίζει η εγκατάσταση ενός κλιματιστικού γύρω στα 12000 BTU?

Μια σοβαρή προσεγμένη εγκατάσταση σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή κοστίζει μαζί με τα υλικά απο 70 ευρώ συν ΦΠΑ και ανάλογα πόσα μέτρα σωλήνας θα μπει στο μηχάνημα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dare-Devil said:

 

 

Όταν το δουλέψεις πάλι για αρκετή ώρα (ας πούμε μία ώρα) άνοιξε το καπάκι του και κοίτα αν επάνω στο στοιχείο έχει μαζέψει πάγο  και πες μας .

 

Δεν εχει παγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Μπορεί να μην στραγγίζει καλά τα νερά απο το λεκανάκι του π.χ απο όχι τόσο καλή κλίση της αποχέτευσης και να παραμένει μια Α υγρασία. Αυτό σου μυρίζει . 
Επίσης αν η αποχέτευση του κλιματιστικού καταλήγει σε σιφόνι ή υδρορροή είναι πιθανό να μεταφέρονται οσμές προς τα μέσα . 

Χμμμ...η αποχέτευση καταλήγει ακριβώς πάνω από το σιφόνι....άρα θα πρέπει με κάποιο τρόπο να την απομακρύνω...?

Γιατί  όμως τόσο καιρό δεν το έκανε και ξαφνικά μύρισε...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, challenger_4 είπε

Ο Κωτσόβολος έχει Carrier 12άρι στα 449 με εγκατάσταση, Toyotomi 12άρι στα 449 με εγκατάσταση και Pitsos 12άρι στα 449 με εγκατάσταση.
Ποιό είναι καλύτερη επιλογή; 

Κοίτα Carrier και Toyotomi, μην ασχοληθείς με Pitsos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, powerup είπε

Eβγαλα το παλιο κλιματιστικο(9.000 btu) κι εμεινε η βαση της εξωτερικης μοναδας να την βγαλω κι εκεινη η να την αφησω για το νεο κλιματιστικο(αν κι αυτο ειναι (12000 btu) κι αλλης εταιριας ).Η να την βγαλουν ο εγκαταστατης ? 

Aστην γιατι μπορει να φανει χρησιμη στην επομενη εγκατασταση.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...