Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σε όλους ,  έχω ένα κλιματιστικό KFH09SV1 Klimatair Plus που γράφει και ότι είναι Manufactured by Samsung ,αυτό δεν το περίμενα .Σίγουρα δεν είναι inverter καθώς είναι πολλών ετών.

  • COOL/HEAT 9000/10000 BTU/H
  • Current C/H 4.0/4.0
  • Power C/H 890/930Watt
  • Regrigerant R22
  • Climate Class T1

Επειδή το χρησιμοποιώ κάθε μέρα ειδικά τώρα καλοκαίρι ,καθώς τελευταίος όροφος , με κεραμύδια και ψήνομαι πραγματικά στο χώρο μου ,και επειδή πολύ φοβάμαι ότι θα πηδήξω εώς το ταβάνι στο επόμενο λογαριασμό μου...

Σκεφτόμουν για αυτό :

https://www.skroutz.gr/s/9259790/Crown-CDCI-09FO38.html

9000 BTU, Κλάση (Ψύξη/Θέρμανση): A+/A.

 

  1. Σαν αλλαγή , θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο όταν το λειτουργώ τόσο ; 
  2. Επίσης σαν εταιρία η crown λέει τίποτα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.... 

 

Αξιζει να ρισκάρω σε  https://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12b4-fmr1di-eu-wifi-12000btu-inverter-p-HAP.001963 

Τιμη 286 € + 70€ εγκατασταση = 356€  με δύο χρονια εγγυηση

η να παω  σε https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186419-inventor-p9mvi32-12wifi-passion-eco

Τιμη 460 € με δωρεαν εγκατασταση  και 10 χρόνια εγγυηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κύριοι καλησπέρα σας θέλω τα φώτα σας σε ένα διαμέρισμα που ζω υπάρχει ένα Toshiba κλιματιστικό, έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει στην εσωτερική μονάδα στα κάτω ακροφυσια εκεί που υπάρχει το φτερό που πάει πάνω κάτω την υπάρξη μούχλα επίσης με φακό βλέπω αρκετή βρομιά σε αυτά που γυρνάμε μέσα... Είδα βίντεο στο yt με καθαρισμό ερασιτεχνικο αλλά δεν μπορώ να βρω σε κανένα μαγαζί σπρέι καθαρισμού, που μπορώ να βρω? και επίσης πιστεύεετε μπορώ να το επιχειρήσω μόνος μου με κάποιες βασικές γνώσεις και βίντεο απο ίντερνετ? 

Επεξ/σία από sofiathereal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, sofiathereal είπε

Κύριοι καλησπέρα σας θέλω τα φώτα σας σε ένα διαμέρισμα που ζω υπάρχει ένα Toshiba κλιματιστικό, έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει στην εσωτερική μονάδα στα κάτω ακροφυσια εκεί που υπάρχει το φτερό που πάει πάνω κάτω την υπάρξη μούχλα επίσης με φακό βλέπω αρκετή βρομιά σε αυτά που γυρνάμε μέσα... Είδα βίντεο στο yt με καθαρισμό ερασιτεχνικο αλλά δεν μπορώ να βρω σε κανένα μαγαζί σπρέι καθαρισμού, που μπορώ να βρω? και επίσης πιστεύεετε μπορώ να το επιχειρήσω μόνος μου με κάποιες βασικές γνώσεις και βίντεο απο ίντερνετ? 

Aν βλέπεις και μούχλα .... καταρχάς κακώς που δεν του κάνεις (του κάναν ) έστω κάθε 2 χρόνια καθαρισμό . Κακό στην δικιά σου υγεία κάνεις . 
Κατα δεύτερον χρειάζεσαι επαγγελματικό καθαρισμό με ειδικά χημικά. Πλύσιμο και απολύμανση στοιχείου, λεκάνης συμπηκνωμάτων να αφαιρεθεί η πτερωτή απο το μηχάνημα και να πλυθεί και αυτή . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Aν βλέπεις και μούχλα .... καταρχάς κακώς που δεν του κάνεις (του κάναν ) έστω κάθε 2 χρόνια καθαρισμό . Κακό στην δικιά σου υγεία κάνεις . 
Κατα δεύτερον χρειάζεσαι επαγγελματικό καθαρισμό με ειδικά χημικά. Πλύσιμο και απολύμανση στοιχείου, λεκάνης συμπηκνωμάτων να αφαιρεθεί η πτερωτή απο το μηχάνημα και να πλυθεί και αυτή . 

Σε ευχαριστώ για την ταχύτητα που απάντησες δυστυχώς είμαι σε δωμάτιο ξενοδοχείου που εργάζομαι δεν μπορώ να φέρω μάστορα από μόνος μου και ούτε εάν πω τον υπεύθυνο συντήρησης να φέρει μάστορα ένω έχει στο κεφάλι του 300δωματια πελατών, γιατί θέλω να κάνω κάτι απλό και μόνος μου δεν θα κάνει τίποτα πιστεύεις το ότι θα κάνω μόνος με πινέλο και αν τυχόν!! βρω σπρέι η αφρό καθαρισμού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AccountSaver είπε

Καλημέρα σε όλους ,  έχω ένα κλιματιστικό KFH09SV1 Klimatair Plus που γράφει και ότι είναι Manufactured by Samsung ,αυτό δεν το περίμενα .Σίγουρα δεν είναι inverter καθώς είναι πολλών ετών.

  • COOL/HEAT 9000/10000 BTU/H
  • Current C/H 4.0/4.0
  • Power C/H 890/930Watt
  • Regrigerant R22
  • Climate Class T1

Επειδή το χρησιμοποιώ κάθε μέρα ειδικά τώρα καλοκαίρι ,καθώς τελευταίος όροφος , με κεραμύδια και ψήνομαι πραγματικά στο χώρο μου ,και επειδή πολύ φοβάμαι ότι θα πηδήξω εώς το ταβάνι στο επόμενο λογαριασμό μου...

Σκεφτόμουν για αυτό :

https://www.skroutz.gr/s/9259790/Crown-CDCI-09FO38.html

9000 BTU, Κλάση (Ψύξη/Θέρμανση): A+/A.

  1. Σαν αλλαγή , θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο όταν το λειτουργώ τόσο ; 
  2. Επίσης σαν εταιρία η crown λέει τίποτα ;

Θα την απέφευγα, κοίτα για midea, inventor, toyotomi, carrier, general electric.

2 ώρες πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα.... 

Αξιζει να ρισκάρω σε  https://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12b4-fmr1di-eu-wifi-12000btu-inverter-p-HAP.001963 

Τιμη 286 € + 70€ εγκατασταση = 356€  με δύο χρονια εγγυηση

η να παω  σε https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186419-inventor-p9mvi32-12wifi-passion-eco

Τιμη 460 € με δωρεαν εγκατασταση  και 10 χρόνια εγγυηση

Το δεύτερο.

2 ώρες πριν, Kaxri1 είπε

Παιδια μεταξυ toshiba kai inventor pasion eco 12ari , τι προτεινεται?

Θα επέλεγα toshiba.

26 λεπτά πριν, sofiathereal είπε

Σε ευχαριστώ για την ταχύτητα που απάντησες δυστυχώς είμαι σε δωμάτιο ξενοδοχείου που εργάζομαι δεν μπορώ να φέρω μάστορα από μόνος μου και ούτε εάν πω τον υπεύθυνο συντήρησης να φέρει μάστορα ένω έχει στο κεφάλι του 300δωματια πελατών, γιατί θέλω να κάνω κάτι απλό και μόνος μου δεν θα κάνει τίποτα πιστεύεις το ότι θα κάνω μόνος με πινέλο και αν τυχόν!! βρω σπρέι η αφρό καθαρισμού 

Για να καταλάβω, μιλάμε για επιτοίχιο κλιματιστικό split και οχι κάποιο στοιχείο που ανήκει σε σύστημα κεντρικής κλιματιστικής μονάδας με αεραγωγούς; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι ο ηθοποιος Ακης Σακελλαριου προσβληθηκε από τη νοσο των λεγεωναριων και είναι στην εντατικη.

Στις ‎31‎/‎7‎/‎2018 στις 7:38 ΠΜ, phanispal είπε

Θέτει την εσωτερική μονάδα σε λειτουργία ανεμιστήρα ας το πούμε έτσι, ώστε να μειώσει την υγρασία προς αποφυγή μούχλας.

Mα για τη λειτουργια ανεμιστηρα υπαρχει ξεχωριστη επιλογη ετσι κι αλλιως.

Στο manual απλα αναφέρεται  το πληκτρο  self clean, χωρις καμμια αλλη επεξηγηση. Οποτε δε ξερω ποτε το πατω, για ποιο λογο και για ποση ωρα. Οταν το πατησω βγαινει μια  ενδειξη στην εσωτερικη μοναδα και φευγει μονο αν κανω off το αρκουδισιον.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να αναφέρω ότι κλείνουν οι περσίδες ενώ ο ανεμιστήρας συνεχίζει να λειτουργεί. Σκέτος ανεμιστήρας, δε βγάζει ψύξη.

Έτσι «στεγνώνουν» τα μέρη που συγκεντρώνουν (υποτίθεται τουλάχιστον) υγρασία.

Το πατάς λίγο πριν το κλείσεις, καθώς παίρνει μερικά λεπτά (5-10 περίπου), και μετά κλείνει μόνο του.

Αυτό που λες με την υγρασία είναι άλλο πράγμα, άλλη λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι, ειναι για την υγρασια του δωματιου, το εσβησα με edit.

Ώστε με το πληκτρο self clean δουλευει ο ανεμιστήρας με κλειστες τις περσιδες. Θα δω αν κλεινει μόνο του μετα απο μερικα λεπτα, και αν δε κλεισει θα σου πω.

Εν τω μεταξύ χτες που καθαρισα τα φιλτρα, κοιτωντας πισω απ τις περσιδες ειδα αυτό το κυλινδρο που γυριζει, και ειχε αρκετη σκονη στις ακρες του(αν και το μηχανακι εχει δουλεψει μόνο 4 μηνες). Είναι καλη ιδεα να κατσω να το καθαρισω με ένα βουρτσακι? 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου (Midea) όντως κλείνει μετά από λίγη ώρα, περίπου 10 λεπτά το υπολογίζω, δεν το έχω μετρήσει.

Μην το κλείσεις εσύ μέχρι να κλείσει μόνο του, εκτός κι αν περάσει καμιά ώρα και βάλε ας πούμε και ακόμα το ακούς.

Γενικότερα ό,τι μπορείς να καθαρίσεις σε εσωτερική και εξωτερική μονάδα, καλό είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...