Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν δουλεύει το κλιματιστικό σε λειτουργία ψύξης, τα φύλλα αλουμινίου και ο συλλέκτης του νερού από κάτω, μαζεύουν υγρασία.

Όταν κλείνουμε κατευθείαν το κλιματιστικό, η υγρασία αυτή ενδέχεται να μείνει προσκολλημένη στα φύλλα αλουμινίου και να αναπτυχθούν μικρόβια/μούχλα.

Η επιλογή self clean των Midea απενεργοποιεί την ψύξη, το κλιματιστικό λειτουργεί σαν απλός ανεμιστήρας για περίπου 5-10 λεπτά, και η όποια υγρασία έμεινε επάνω στα φύλλα αλουμινίου θα εξατμιστεί και θα επιστρέψει πίσω στο δωμάτιο.

Αυτό συστείνεται να το κάνουμε γενικά στα κλιματιστικά, ανεξάρτητα από το αν έχουν τέτοια επιλογή. Πρίν σβήσουμε το κλιματιστικό, να το αφήνουμε κάνα 10-λεπτο στη λειτουργία ανεμιστήρα για να μήν μείνει εγλωβισμένη η υγρασία μέσα στην μονάδα. Αυτό ισχύει και για τον κλιματισμό στο αυτοκίνητο.

Εγώ προσωπικά όποτε είναι να σβήσει το κλιματιστικό αυτό κάνω.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδες πως θα το αφησουμε σε λειτουργια ανεμιστηρα μονο, ανεβαζοντας του την θερμοκρασια στο χειριστηριο ωστε να μην φερνει μεσα ψυξη? Ποια ειναι τα βηματα που κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο fenrir.

Βέβαια η διαφορά με την απλή λειτουργία του ανεμιστήρα είναι ότι δεν κλείνουν οι περσίδες, αν και δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει στο τελικό αποτέλεσμα.

Ίσως με κλειστές περσίδες να επιτυγχάνεται πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, phanispal είπε

Κι εγώ το κάνω στο αυτοκίνητο κάποιες φορές, που νομίζω είναι ελάχιστοι εκείνοι που ασχολούνται.

Παρόν! Δεν είσαι μόνος ! 9 στις 10 φορές το κάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, phanispal είπε

Κι εγώ το κάνω στο αυτοκίνητο κάποιες φορές, που νομίζω είναι ελάχιστοι εκείνοι που ασχολούνται.

Κι εγω το κανω, επιπλέον με βοηθαει στο να μη νιωθω οτι βγηκα από ψυγείο σε φουρνο κιόλας! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, panther_512 είπε

Όταν δουλεύει το κλιματιστικό σε λειτουργία ψύξης, τα φύλλα αλουμινίου και ο συλλέκτης του νερού από κάτω, μαζεύουν υγρασία.

Όταν κλείνουμε κατευθείαν το κλιματιστικό, η υγρασία αυτή ενδέχεται να μείνει προσκολλημένη στα φύλλα αλουμινίου και να αναπτυχθούν μικρόβια/μούχλα.

Η επιλογή self clean των Midea απενεργοποιεί την ψύξη, το κλιματιστικό λειτουργεί σαν απλός ανεμιστήρας για περίπου 5-10 λεπτά, και η όποια υγρασία έμεινε επάνω στα φύλλα αλουμινίου θα εξατμιστεί και θα επιστρέψει πίσω στο δωμάτιο.

Αυτό συστείνεται να το κάνουμε γενικά στα κλιματιστικά, ανεξάρτητα από το αν έχουν τέτοια επιλογή. Πρίν σβήσουμε το κλιματιστικό, να το αφήνουμε κάνα 10-λεπτο στη λειτουργία ανεμιστήρα για να μήν μείνει εγλωβισμένη η υγρασία μέσα στην μονάδα. Αυτό ισχύει και για τον κλιματισμό στο αυτοκίνητο.

Εγώ προσωπικά όποτε είναι να σβήσει το κλιματιστικό αυτό κάνω.

Eγω συνηθίζω να το βαζω στον ανεμιστηρα όταν αρχισω και κρυωνω από τη ψυξη, αρα χωρις να το γνωριζα τοσο καιρο φροντιζα για την εξαλειψη της υγρασίας στο μηχανακι μου.

Ωστοσο συμφωνα με τον άλλο φιλο, το σχετικο πληκτρο κανει αυτή τη λειτουργια με κλειστες τις περσιδες.

15 ώρες πριν, fenrir είπε

Λειτουργια FAN υπαρχει σε ολα κλιματιστικα την επιλεγεις απο το remote.

Η λειτουργια AUTO τι ακριβως κανει?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rus είπε

Ωστοσο συμφωνα με τον άλλο φιλο, το σχετικο πληκτρο κανει αυτή τη λειτουργια με κλειστες τις περσιδες.

Tα 2 από τα 3 κλιματιστικά μου είναι Midea :-)

Το Self cleaning το τρέχω κάθε μέρα πρίν φύγουμε από το σπίτι.

5-10 λεπτά ανεμιστήρας και μετά σβήνει. Οι περσίδες δεν κλείνουν. Τα μοντέλα μου είναι:

- ΜΑ 12NXD0-I

- MA 18NXD0-I

Προφανώς σε κάποιο άλλο μοντέλο κλείνει και τις περσίδες, ώστε η υγρασία να κατευθυνθεί στο συλλέκτη νερού και όχι στον περιβάλλοντα χώρο, ή να βοηθάει να γίνει η αφύγρανση της μονάδας πιό γρήγορα, αλλά η φιλοσοφία είναι ακριβώς η ίδια.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Το Self cleaning το τρέχω κάθε μέρα πρίν φύγουμε από το σπίτι.

Kαθε μερα το τρεχεις? :o

Αυτή είναι η συνιστωμενη χρηση τoυ self cleaning?

Ο περισσοτερος λαος δε το τρεχει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το τρέχω καθημερινά, δεν είναι κάτι το σπουδαίο. Θέμα συνήθειας καθαρά. Το ίδιο κάνω και στο αυτοκίνητο. Δεν παθαίνει κάτι το κλιματιστικό. Απλή λειτουργία ανεμιστήρα είναι.

Έτσι, οι δυσάρεστες μυρωδιές από ανάπτυξη μούχλας καθυστερούν να εμφανιστούν και το πιό πιθανό να κάνεις καθαρισμό της μονάδας πρωτού παρατηρήσεις μυρωδιά μούχλας.

Επίσης στο κλιματιστικό του σαλονιού που δουλεύει πολλές ώρες, καθαρίζω τα φίλτρα κάθε 2 εβδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2018 στις 11:43 ΠΜ, AccountSaver είπε

Καλημέρα σε όλους ,  έχω ένα κλιματιστικό KFH09SV1 Klimatair Plus που γράφει και ότι είναι Manufactured by Samsung ,αυτό δεν το περίμενα .Σίγουρα δεν είναι inverter καθώς είναι πολλών ετών.

  • COOL/HEAT 9000/10000 BTU/H
  • Current C/H 4.0/4.0
  • Power C/H 890/930Watt
  • Regrigerant R22
  • Climate Class T1

Επειδή το χρησιμοποιώ κάθε μέρα ειδικά τώρα καλοκαίρι ,καθώς τελευταίος όροφος , με κεραμύδια και ψήνομαι πραγματικά στο χώρο μου ,και επειδή πολύ φοβάμαι ότι θα πηδήξω εώς το ταβάνι στο επόμενο λογαριασμό μου...

Σκεφτόμουν για αυτό :

https://www.skroutz.gr/s/9259790/Crown-CDCI-09FO38.html

9000 BTU, Κλάση (Ψύξη/Θέρμανση): A+/A.

  1. Σαν αλλαγή , θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο όταν το λειτουργώ τόσο ; 
  2. Επίσης σαν εταιρία η crown λέει τίποτα ;

Δεν νομίζω να προλάβεις να κάνεις απόσβεση κατά την γνώμη μου κράτα το ήδη υπάρχον αρκεί να είναι συντηρημένο (ειδικά τα φίλτρα - εξωτερικό στοιχείο) αφού κοιτάς για χαμηλότερη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δεν νομίζω να προλάβεις να κάνεις απόσβεση κατά την γνώμη μου κράτα το ήδη υπάρχον αρκεί να είναι συντηρημένο (ειδικά τα φίλτρα - εξωτερικό στοιχείο) αφού κοιτάς για χαμηλότερη κατανάλωση.

Ναι,είναι και φέτος όλα ελεγμένα κτλ. ακόμα τάπα δουλεύει παράπονο δεν έχω.

Απλά λέω,επειδή το καίω ΠΟΛΥ,να κάνω "απόσβεση" με τον λογαριασμό και τις νέες λειτουργίες όπως ιονίστη κτλ. 

Δεν αξίζει ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα στο όμορφο παρεάκι

 

θα ήθελα να ζητήσω αν κάποιος ξέρει οικονομικό και με μεράκι ψυκτικό για σέρβις κλιματιστικού που να καλύπτει την περιοχή της βορειοανατολικής αττικής, να μου στείλει ένα π.μ.

επίσης σε περίπτωση που το κόστος ενός επαγγελματία αποβεί απαγορευτικό, θα ήθελα όποιος γνωρίζει σχετικώς, να ενημερώσει και εμάς τους αδαείς, εάν με πλύσιμο με λάστιχο της εξωτερικής μονάδας, καθαρισμό σε ξύδι των φίλτρων και ψέκασμα με αντιμουχλικό στον χώρο? που αποκαλύπτεται αν αφαιρέσεις τα φίλτρα, είσαι στοιχειωδώς εντάξει. Υπάρχει κάποιο τμήμα της εξωτερικής μονάδας πχ η πλευρά που βλέπει στον τοίχο, που δεν πρέπει να βραχεί; Επίσης το αντιμουχλικό έχει διαβαθμίσεις ποιότητας πχ ένα οικονομικό αντιμικροβιακό από πράκτικερ ή αξίζει η αναζήτηση σε πλέον εξειδικευμένα? καταστήματα;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων 😬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...