Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 9άρι τι προτείνετε; Κάτι σχετικά οικονομικό αλλά όχι τελείως χάλι.

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185617-carrier-42qhc009d8sa-crystal

Carrier 42QHC009D8SA
 

https://www.e-felekis.gr/toyotomi-hiro-eco-htn-htg-709r32-klimatistiko-9000btu-a-a.html/

Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-709R32


https://hlektrika.gr/index.php/προιοντα/εποχιακά-είδη/gree-lomo-grs-101-ei-jlm1-n2-σε-12-άτοκες-δόσεις-ή-έως-36-δόσεις-χωρίς-πιστωτική-detail
Gree Lomo GRS-101

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, GenesisX είπε

Για 9άρι τι προτείνετε; Κάτι σχετικά οικονομικό αλλά όχι τελείως χάλι.


https://www.kotsovolos.gr/site/air-c...09d8sa-crystal

Carrier 42QHC009D8SA
https://www.e-felekis.gr/toyotomi-hi...tor=aggregator

Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-709R32
https://hlektrika.gr/index.php?optio...oduct_id=14720
Gree Lomo GRS-101

https://www.you.gr/klimatismos-thermansh-leykes-syskeves/air-condition/air-condition-klimatistika/klimatistiko-inventor-omnia-eco-o3mvi32-09wifir-o3

Omnia ECO με κουπόνι -10% +Δώρο WiFi module~ Υπολογίζω περίπου στα 381€. 5/10 χρόνια εγγύησση.

415€ ποιο φθηνός στο skroutz.

Επεξ/σία από Tantalord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tantalord είπε

Εμπειρία μου από εγκατάσταση κλιματιστικού με υπηρεσία της MediaMarkt (εξωτερικός συνεργάτης):

Με αγορά κλιματιστικού επέλεξα εγκατάσταση που παρεχόταν δωρεάν( Βέβαια στο δωρεάν υπάρχει και η ανάλογη εξυπήρετηση χαχαχα ).Με του περίεργους όρους με τα ψιλά γράμματα,πλήρωσα +15€ γιατί η σωλήνωσή ήταν λίγο μεγαλύτερη. Δεκτό καθώς το γνώριζα.....Πάμε λοιπόν στα τεχνικά ζητήματα:

1) Κατά την απεγκατάσταση της εξωτερικής μονάδας,παραλίγο να φύγει από τον 1ο όροφο και ευτυχώς κρατήθηκε το παιδί από τα κάγκελα,γιατί θα είχαμε εργατικό ατύχημα. Φθορές στη συσκευή αλλά είναι το λιγότερο.
2) Κατά την διαδικασία συναρμολόγησης της εσωτερικής μονάδας, οι τεχνικοί συνδεαν τις σωληνώσεις και τα καλώδια, και η μονάδα τραβήχτηκε και έπεσε από ύψος 1ος μέτρου στο πάτωμα. Ευτυχώς δεν έπαθε κάποια γρατζουνιά ή βλάβη. Ο θόρυβος ακούστηκε δυνατά καθώς βρισκόμουν μέσα στο σπίτι.
3) Στο τέλος της εγκατάστασης το καλώδιο του ρεύματος κρεμότανε στη μέση του δωματίου. Δεν αξιώθηκαν καν να το περάσουν στο πλάι.
4) Χώματα από τις τρύπες,βίδες πεταμένες από το παλιό, κομμένες σωλήνες όλα παρατημένα διάσπαρτα. Μια εξωτερική ντουλάπα που μετακίνησαν για την εγκατάσταση παρατημένη έτσι.
5) Για νέες βάσεις για την εξωτερική μονάδα όυτε λόγος,καθώς οι παλιές ήταν 20+ ετών και σκουριασμένες.
6) Εξωτερικό σωληνάκι για το νερό,το μισό καινούργιο και συνδέθηκε με το παλιό που έχει τρύπες,μιας και ήταν δύσκολο λέει ο τεχνικός να βγάλει το παλιό.

Πήρα και προσφορά για να μου εγκαταστήσουν ένα άλλο αλλά "δεννννν"😋

Αυτά τα ωραία λοιπόν χεχε.😄

 

Το θέμα δεν είναι πόσα είδες αλλά τι δεν είδες που θα εμφανιστούν στο μέλλον 🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλω να αγοράσω κλιματιστικό για κρεβατοκάμαρα (περίπου 15τμ)  και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία κλιματιστικά (Κοιτάζω κυρίως κωτσόβολο επειδή έχω ένα παλίο κλιματιστικό το οποίο θέλω να δώσω). Το σπίτι είναι περίπου 50τμ (2αρι) και δεν υπάρχει κάποιο κλιματιστικό στο σαλόνι.  Να κινηθώ προς 12άρι μήπως δρόσιζει πιο εύκολα γενικά το σπίτι ή δεν υπάρχει λόγος? 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185638-carrier-42qhc012dsl-iplus

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185632-carrier-42qhc009d8sc-coastal

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185642-toyotomi-izuru-eco-trn-trg-828zr

 

Ποιό θα διαλέγατε και γιατί? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Tantalord είπε

Εμπειρία μου από εγκατάσταση κλιματιστικού με υπηρεσία της MediaMarkt (εξωτερικός συνεργάτης):

Με αγορά κλιματιστικού επέλεξα εγκατάσταση που παρεχόταν δωρεάν( Βέβαια στο δωρεάν υπάρχει και η ανάλογη εξυπήρετηση χαχαχα ).Με του περίεργους όρους με τα ψιλά γράμματα,πλήρωσα +15€ γιατί η σωλήνωσή ήταν λίγο μεγαλύτερη. Δεκτό καθώς το γνώριζα.....Πάμε λοιπόν στα τεχνικά ζητήματα:

1) Κατά την απεγκατάσταση της εξωτερικής μονάδας,παραλίγο να φύγει από τον 1ο όροφο και ευτυχώς κρατήθηκε το παιδί από τα κάγκελα,γιατί θα είχαμε εργατικό ατύχημα. Φθορές στη συσκευή αλλά είναι το λιγότερο.
2) Κατά την διαδικασία συναρμολόγησης της εσωτερικής μονάδας, οι τεχνικοί συνδεαν τις σωληνώσεις και τα καλώδια, και η μονάδα τραβήχτηκε και έπεσε από ύψος 1ος μέτρου στο πάτωμα. Ευτυχώς δεν έπαθε κάποια γρατζουνιά ή βλάβη. Ο θόρυβος ακούστηκε δυνατά καθώς βρισκόμουν μέσα στο σπίτι.
3) Στο τέλος της εγκατάστασης το καλώδιο του ρεύματος κρεμότανε στη μέση του δωματίου. Δεν αξιώθηκαν καν να το περάσουν στο πλάι.
4) Χώματα από τις τρύπες,βίδες πεταμένες από το παλιό, κομμένες σωλήνες όλα παρατημένα διάσπαρτα. Μια εξωτερική ντουλάπα που μετακίνησαν για την εγκατάσταση παρατημένη έτσι.
5) Για νέες βάσεις για την εξωτερική μονάδα όυτε λόγος,καθώς οι παλιές ήταν 20+ ετών και σκουριασμένες.
6) Εξωτερικό σωληνάκι για το νερό,το μισό καινούργιο και συνδέθηκε με το παλιό που έχει τρύπες,μιας και ήταν δύσκολο λέει ο τεχνικός να βγάλει το παλιό.

Πήρα και προσφορά για να μου εγκαταστήσουν ένα άλλο αλλά "δεννννν"😋

Αυτά τα ωραία λοιπόν χεχε.😄

 

Τιναφτά ρε...Έπρεπε να τους πεις να το πάρουν πίσω και να σου φέρουν άλλο. Δηλαδή σου πετάξανε τα μηχανήματα 2 φορές κάτω σε πήξανε και στα πασαλείμματα και στην ακαταστασία και δεν είπες κουβέντα;;;; Και ΟΧΙ η δωρεάν εγκατάσταση δεν σημαίνει προχειρότητα, ας κάτσουνε να τα φτιάξουνε σωστά και ας τα βρούνε με την κάθε εταιρεία για αυτά που καλύπτει ή δεν καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Τιναφτά ρε...Έπρεπε να τους πεις να το πάρουν πίσω και να σου φέρουν άλλο. Δηλαδή σου πετάξανε τα μηχανήματα 2 φορές κάτω σε πήξανε και στα πασαλείμματα και στην ακαταστασία και δεν είπες κουβέντα;;;; Και ΟΧΙ η δωρεάν εγκατάσταση δεν σημαίνει προχειρότητα, ας κάτσουνε να τα φτιάξουνε σωστά και ας τα βρούνε με την κάθε εταιρεία για αυτά που καλύπτει ή δεν καλύπτει.

Και εγώ παρόμοιο πασάλειμα χωρις το πέσιμο είχα απο ακριβοπληρωμενο συνεργείο και φυσικά το μαγαζί δε μπορούσε να κανει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω τέτοια εμπειρία από δωρεάν εγκατάσταση κότσοβολου. Αντίθετα ήταν άψογοι και ικανοποίησαν όλες μου τις επιθυμίες (κενό, 3 μέτρα σωλήνες, ξεχωριστή μόνωση). Απλά πρέπει να είσαι από πάνω.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Τιναφτά ρε...Έπρεπε να τους πεις να το πάρουν πίσω και να σου φέρουν άλλο. Δηλαδή σου πετάξανε τα μηχανήματα 2 φορές κάτω σε πήξανε και στα πασαλείμματα και στην ακαταστασία και δεν είπες κουβέντα;;;; Και ΟΧΙ η δωρεάν εγκατάσταση δεν σημαίνει προχειρότητα, ας κάτσουνε να τα φτιάξουνε σωστά και ας τα βρούνε με την κάθε εταιρεία για αυτά που καλύπτει ή δεν καλύπτει.

Όταν λέμε βιασύνη,και ο Flash εξαφανίζεται ποιό αργά...Επίδειξη λειτουργίας ή τοποθέτηση για καλύτερη απόδοσή "δενννν" και αυτό. Βάλτο μία ώρα να δουλέψεί και μετά είσαι οκ...Άσε και μία βίδα που χρειαζόταν η βάση του χειριστηρίου δεν έβαλαν αφού το ζήτησα κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικά πράγματα με την εγκατάσταση, φοβάμαι πως σχεδόν σίγουρα θα σου εμφανίσει κάποιο θέμα μελλοντικά το μηχάνημα. 

Την εσωτερική μονάδα την έριξαν κάτω δύο φορές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τραγικά πράγματα με την εγκατάσταση, φοβάμαι πως σχεδόν σίγουρα θα σου εμφανίσει κάποιο θέμα μελλοντικά το μηχάνημα. 

Την εσωτερική μονάδα την έριξαν κάτω δύο φορές; 

Όχι η εσωτερική μονάδα μία φορά, και η παλιά εξωτερική μονάδα προστατεύτηκε από το κάγκελο(θα δωθεί για ανκύκλωση)...Έχει μία λειτουργία που κάνει έλεγχο για σφάλματα λειτουργίας ηλεκτρονικά οπότε ότι βγάλει είναι επιβλέψιμο. Μελλοντικά θα δείξει...Πάντως ενημέρωσα τα MediaMark σχετικά κα άφησα αξιολόγηση σε e-mail που έλαβα για την παραγγελία. Από Δευτέρα μπορεί να επικοινωνήσουν μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, anikologr είπε

Εγώ πάντως δεν έχω τέτοια εμπειρία από δωρεάν εγκατάσταση κότσοβολου. Αντίθετα ήταν άψογοι και ικανοποίησαν όλες μου τις επιθυμίες (κενό, 3 μέτρα σωλήνες, ξεχωριστή μόνωση). Απλά πρέπει να είσαι από πάνω.. 

 

χμ 🤔

 

οι εξωτ μοναδες τελικα παθαινουν τιποτις αμα ριξεις νερο αναμεσα, απο κατω προς τα πανω, με πιεση κλπ;

ενα σπρει του πρακτικερ 750 ml για εσωτ μοναδες καθαρισμα αξιζει; εχει ενα τάλαρο και σε μαγαζιά σε κεντρο-αποκεντρο με ψυκτικα/καθαριστικα βλεπω τετραλιτρο που το αραιωνεις κιολας στα 2 τάλαρα

 

και λεει προσοχη μην ψεκαζετε τα ηλεκτρονικα μερη, θα παμε για μαλλι και θα βγουμε κουρεμενοι μου φαινεται

παππου μιλα, ριξε πατεντα 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

χμ 🤔

οι εξωτ μοναδες τελικα παθαινουν τιποτις αμα ριξεις νερο αναμεσα, απο κατω προς τα πανω, με πιεση κλπ;

ενα σπρει του πρακτικερ 750 ml για εσωτ μοναδες καθαρισμα αξιζει; εχει ενα τάλαρο και σε μαγαζιά σε κεντρο-αποκεντρο με ψυκτικα/καθαριστικα βλεπω τετραλιτρο που το αραιωνεις κιολας στα 2 τάλαρα

και λεει προσοχη μην ψεκαζετε τα ηλεκτρονικα μερη, θα παμε για μαλλι και θα βγουμε κουρεμενοι μου φαινεται

παππου μιλα, ριξε πατεντα 😊

τωρα σοβαρα.  μην βαζετε νερο γιατι μπορει να καψεις τον ανεμιστιρα η' τον συμπιεστη. αν μπορεις με στεγνο καθαρισμα , καθαρισε τον ανεμιστηρα , τον συμπιεστη εξωτερικα , και το στοιχειο.

το στοιχειο μπορεις να το καθαρισεις με την ηλεκτρικη σκουπα η' ( καπως δυσκολο ) αν εχεις πεπιεσμενο αερα .για μενα καλυτερα στεγνο καθαρισμα.

Υ.Γ το φιλτρο στο εσωτερικο στοιχειο να το βγαζεις καθε δυο μηνες να το πλενεις.πλαστικο ειναι.

Επεξ/σία από mp123
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σοβαρά λέτε μην καθαριζεται την εξωτερική μονάδα με νερό γιατι θα πάθει ζημιά, αν ηταν ετσι οι μισές εξωτερικές μονάδες θα έπρεπε απο την πρώτη βροχή να σταματούσαν να λειτουργούν

Οταν λειτουργεί μία μονάδα και βρέχει το νερό της βροχής παει παντού, εκτός βέβαια απο τα ηλεκτρονικά που είναι προστατευμένα

Αυτο έλειπε να χαλάνε οι μονάδες με το νερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, anikologr είπε

Εγώ πάντως δεν έχω τέτοια εμπειρία από δωρεάν εγκατάσταση κότσοβολου. Αντίθετα ήταν άψογοι και ικανοποίησαν όλες μου τις επιθυμίες (κενό, 3 μέτρα σωλήνες, ξεχωριστή μόνωση). Απλά πρέπει να είσαι από πάνω.. 

Αν βιάζονται και ριχνουν καντηλια και παναγίες και ξύλο στο βοηθό τι να τους πεις πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎3‎/‎8‎/‎2018 στις 8:34 ΜΜ, Tantalord είπε

..................
6) Εξωτερικό σωληνάκι για το νερό,το μισό καινούργιο και συνδέθηκε με το παλιό που έχει τρύπες,μιας και ήταν δύσκολο λέει ο τεχνικός να βγάλει το παλιό.

 

Στη δικη μου εγκατασταση οι μεταλλικες σωλήνες που περνανε από τη τρυπα του τοιχου αφεθηκαν οι ιδιοι, μου ειπε οτι δε χρειαζονται αντικατασταση.

Ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...