Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, rus είπε

Στη δικη μου εγκατασταση οι μεταλλικες σωλήνες που περνανε από τη τρυπα του τοιχου αφεθηκαν οι ιδιοι, μου ειπε οτι δε χρειαζονται αντικατασταση.

Ισχυει?

Νομιζω ναι αλλα θελει καθαρισμα θεωρητικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Νομιζω ναι αλλα θελει καθαρισμα θεωρητικα

Μιλαμε για δυο αν θυμαμαι καλα, χρυσαφί στενα σωληνακια. Πως καθαριζονται, φυσωντας με καποιο μηχανημα?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ParhsG είπε

Αν βιάζονται και ριχνουν καντηλια και παναγίες και ξύλο στο βοηθό τι να τους πεις πχ

Να τους ρίξεις εσύ καντήλια και παναγίες να κάνουν την δουλειά τους σωστά. Αλλιώς να μην αναλαμβάνουν. Υπάρχουν και σωστά συνεργεία που είναι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rus είπε

Στη δικη μου εγκατασταση οι μεταλλικες σωλήνες που περνανε από τη τρυπα του τοιχου αφεθηκαν οι ιδιοι, μου ειπε οτι δε χρειαζονται αντικατασταση.

Ισχυει?

Με τί φρέον κλιματιστικό είχες πρίν  και με τι φρέον είναι το τωρινό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αναγκη να βαζετε κλιματιστικα μεσα στο κατακαλοκαιρο;;;; Λιγο πιο νωρις δεν γινεται;;;

Αντιλαμβανεστε οτι τωρα τρεχουν σαν παλαβοι για να προλαβουν οσες πιο πολλες τοποθετησεις γινεται με αποτελεσμα να κανουν ενδεχομενως εκγαταστασεις που δεν ειναι απολυτα σωστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Ειναι αναγκη να βαζετε κλιματιστικα μεσα στο κατακαλοκαιρο;;;; Λιγο πιο νωρις δεν γινεται;;;

λογικα φταινε τα μεγαλομαγαζα που βγζουν προσφορες κλιματιστικων μες στο καλοκαιρι και οχι πριν ωστε να ειναι ολα οκ και ηρεμα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2018 στις 9:26 ΠΜ, mp123 είπε

τωρα σοβαρα.  μην βαζετε νερο γιατι μπορει να καψεις τον ανεμιστιρα η' τον συμπιεστη. αν μπορεις με στεγνο καθαρισμα , καθαρισε τον ανεμιστηρα , τον συμπιεστη εξωτερικα , και το στοιχειο.

το στοιχειο μπορεις να το καθαρισεις με την ηλεκτρικη σκουπα η' ( καπως δυσκολο ) αν εχεις πεπιεσμενο αερα .για μενα καλυτερα στεγνο καθαρισμα.

Υ.Γ το φιλτρο στο εσωτερικο στοιχειο να το βγαζεις καθε δυο μηνες να το πλενεις.πλαστικο ειναι.

Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα blower αέρα που είχα πάρει παλιότερα από Praktiker, φέυγει η χοντρή σκόνη. Το ίδιο χρησιμοποιώ και για να καθαρίζω το PC οπότε τα λεφτά του τα έχει βγάλει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

εχω ένα Inventor Life Pro 12άρι ενός έτους στο σαλόνι ( ~25 τμ ) και είμαι ικανοποιημένος από την λειτουργία του ως τώρα. Επειδή παίζει το ενδεχόμενο μετακόμισης σε σπίτι με μεγαλύτερο σαλόνι - τραπεζαρία ( ~ 35+ τμ ) με διπλά παράθυρα κτλ κτλ παίζει να μπορεί να το καλύψει? Λογικά για τέτοιο χώρο θέλει 18άρι αλλά το κόστος είναι πολύ μεγάλο και μετά το 12άρι θα πρέπει να το βάλω σε υπνοδωμάτιο, κάτι που δεν έχει νόημα.

Δεν θέλω να το κάνει ψυγείο, έτσι κι αλλιώς και τώρα στους 27-28 το βάζουμε. Επίσης μιλάμε για ενοίκιο, αν ήταν δικό μου το σπίτι δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bkran είπε

Καλησπέρα σε όλους,

εχω ένα Inventor Life Pro 12άρι ενός έτους στο σαλόνι ( ~25 τμ ) και είμαι ικανοποιημένος από την λειτουργία του ως τώρα. Επειδή παίζει το ενδεχόμενο μετακόμισης σε σπίτι με μεγαλύτερο σαλόνι - τραπεζαρία ( ~ 35+ τμ ) με διπλά παράθυρα κτλ κτλ παίζει να μπορεί να το καλύψει? Λογικά για τέτοιο χώρο θέλει 18άρι αλλά το κόστος είναι πολύ μεγάλο και μετά το 12άρι θα πρέπει να το βάλω σε υπνοδωμάτιο, κάτι που δεν έχει νόημα.

Δεν θέλω να το κάνει ψυγείο, έτσι κι αλλιώς και τώρα στους 27-28 το βάζουμε. Επίσης μιλάμε για ενοίκιο, αν ήταν δικό μου το σπίτι δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Κάτι θα κάνει, απλά θα ζορίζεται στις πολλές ζέστες/πολλά κρύα. Αν δεν σε πειράζει ή δεν το λειτουργείς και τώρα στο full, ειδικά αφού πας σε νοίκι (όπου προφανώς ανά πάσα στιγμή μπορεί να ξενοικιάσεις και να αλλάξει και πάλι η κατάσταση) μια χαρά θα σε βολέψει το 12άρι δεν είναι καιρός για παραπάνω έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2018 στις 12:03 ΠΜ, Klausx είπε

Το θέμα δεν είναι πόσα είδες αλλά τι δεν είδες που θα εμφανιστούν στο μέλλον 🙄

Να ρώτησω βρε παιδιά.Είπα την εμπειρία με την εγκατάσταση και τώρα βλέπω όταν το βάζω στο ζεστό τα πτερύγια δεν πάνε "πάνω-κάτω" από την επιλογή του χειριστηρίου,και ψιλιάζομαι. ειναι φυσιολογικό? Στις επιλογές Cool-Dry-Fan λειτουργόυν μια χαρά.Έχω το Inventor Omnia Eco...

Αναμένω απάντηση και από την αντιπροσωπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tantalord είπε

Να ρώτησω βρε παιδιά.Είπα την εμπειρία με την εγκατάσταση και τώρα βλέπω όταν το βάζω στο ζεστό τα πτερύγια δεν πάνε "πάνω-κάτω" από την επιλογή του χειριστηρίου,και ψιλιάζομαι. ειναι φυσιολογικό? Στις επιλογές Cool-Dry-Fan λειτουργόυν μια χαρά.Έχω το Inventor Omnia Eco...

Αναμένω απάντηση και από την αντιπροσωπεία.

Στο κρύο θες να πεις.

Αν πατάς το swing και δεν ανεβοκατεβαίνουν τα πτερύγια υπάρχει θέμα.

Φυσικά περίμενε την απάντησή τους πριν το οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Tantalord είπε

Όχι στο Heat συγκεκρίμένα μένουν σε ορισμένη θέση....Στο κρύο και στα υπόλοιπα μια χαρά.

Περιμένεις κάποια λεπτά να πιάσει θερμοκρασία το στοιχείο ; Έχει ξεκινήσει να δουλεύει σε θέρμανση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎6‎/‎8‎/‎2018 στις 1:53 ΠΜ, Dare-Devil είπε

Με τί φρέον κλιματιστικό είχες πρίν  και με τι φρέον είναι το τωρινό ; 

 

18 ώρες πριν, rus είπε

Δεν εχω ιδεα :)

 τύπε μου να δεις τι παίρνει, ειναι το πιο εύκολο, να συμπληρωσεις σωστά ειναι το ζόρι. Κοιτα στο πλάι της εξωτερικης μονάδας , το ταμπελακι με πληροφορίες. Ο τυπος φρεον ειναι συνήθως με μπολτ μεγάλα γράμματα και συνοδεύεται απο την λεξη only , οτι παίρνει δηλαδη αυτο αυστηρά. Αρχίζει απο γράμμα R. Αν το παλιό σου ηταν πολυυυυ παλιο, παίζει να επαιρνε R12 (δεν ειμαι σιγουρος για το ονομα) που καταργήθηκε για περιβαλλοντικους λογους και κυκλοφορεί ενα υποκατάστατο που ΛΕΝΕ οτι εχει μειωμένη απόδοση. Συνήθως τωρα εχουνε το R34a και η πιο καινούργια οικολογική εναλλακτική ειναι το R32. Εικάζω οτι ο τυπος που σε ρωτάει υποπτευεται οτι η σωληνωση παει πακετο με το σωστο τύπο φρεον . Δεν ειμαι του χώρου, ας επιβεβαιώσει καποιος, κουβέντα κανω μπας και λυθεί η αρχική σου απορία.

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...