Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

 τύπε μου να δεις τι παίρνει, ειναι το πιο εύκολο,.........................

Oταν εχει πεταχτει δε μπορεις να δεις τιποτα. Η συζητηση που κανουμε είναι το εάν τα σωληνάκια που περνανε από τη τρυπα επηρεαζονται από το τυπο του φρεοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

 τύπε μου να δεις τι παίρνει, ειναι το πιο εύκολο, να συμπληρωσεις σωστά ειναι το ζόρι. Κοιτα στο πλάι της εξωτερικης μονάδας , το ταμπελακι με πληροφορίες. Ο τυπος φρεον ειναι συνήθως με μπολτ μεγάλα γράμματα και συνοδεύεται απο την λεξη only , οτι παίρνει δηλαδη αυτο αυστηρά. Αρχίζει απο γράμμα R. Αν το παλιό σου ηταν πολυυυυ παλιο, παίζει να επαιρνε R12 (δεν ειμαι σιγουρος για το ονομα) που καταργήθηκε για περιβαλλοντικους λογους και κυκλοφορεί ενα υποκατάστατο που ΛΕΝΕ οτι εχει μειωμένη απόδοση. Συνήθως τωρα εχουνε το R34a και η πιο καινούργια οικολογική εναλλακτική ειναι το R32. Εικάζω οτι ο τυπος που σε ρωτάει υποπτευεται οτι η σωληνωση παει πακετο με το σωστο τύπο φρεον . Δεν ειμαι του χώρου, ας επιβεβαιώσει καποιος, κουβέντα κανω μπας και λυθεί η αρχική σου απορία.

Αν το μηχάνημα το παλιό ήταν με R22 τότε οι σωλήνες πρέπει να πλυθούν καλά με ειδικό χημικό . Συνίσταται να αλλαχθούν βέβαια . 
Ο λόγος είναι τα λάδια για τους συμπιεστές R22 δηλητηριάζουν  τα POE λάδια των R410A και R32 .  Αυτό έχεις ως αποτέλεσμα γρηγορότερη φθορά του καινούριου κλιματιστικού (φθορές στο συμπιεστή) μέχρι και ανεπανόρθωτη ζημιά στο συμπιεστή. Επίσης το λιγότερο είναι ότι μειώνεται η απόδοση του καινούριου κλιματιστικού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2018 στις 11:45 ΜΜ, Tantalord είπε

Να ρώτησω βρε παιδιά.Είπα την εμπειρία με την εγκατάσταση και τώρα βλέπω όταν το βάζω στο ζεστό τα πτερύγια δεν πάνε "πάνω-κάτω" από την επιλογή του χειριστηρίου,και ψιλιάζομαι. ειναι φυσιολογικό? Στις επιλογές Cool-Dry-Fan λειτουργόυν μια χαρά.Έχω το Inventor Omnia Eco...

Αναμένω απάντηση και από την αντιπροσωπεία.


Όπως είπε και ο @Dare-Devil ρύθμισε το στους 30 βαθμούς και περίμενε μερικά λεπτά η περσίδα θα πάρει αυτόματα κατεύθυνση προς τα κάτω και έπειτα θα δουλεύει και το swing κτλ. από το κοντρόλ

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θας πω την εμπειρια μου με 2 inverter κλιματιστικα που εβαλα πριν 2 μηνες ενα haier dawn και ενα mitsubishi MSZ/MUZ-LN25VG 9000btu inverter R32 και τα 2.

Τα κορυφαια μοντελα που βγαζουνε αυτες οι 2 εταιριες στα 9000btu.

Το haier ειναι ενα σκουπιδι δεν ψυχει καθολου η εξωτερικη μοναδα βγαζει απιστευτο χαμηλης συχνοτητας θορυβο

που επειδη ειναι πολυ χαμηλης συχνοτητας δεν μπορουνε να τον σταματησουνε ουτε οι τοιχοι και ακουγετε παντου σε ολο το σπιτι.

Ποιο αθλιο κλιματιστικο δεν εχω δει ποτε μου... πραγματικα απορω πως κυκλοφορουνε στην αγορα τετοια σκουπιδια.

Το mitsubishi βγαζει περιπου τριπλη ψυξη απο το haier και φυσικα η εξωτερικη μοναδα δεν ακουγετε μεσα στο σπιτι.

Οι εσωτερικες μοναδες και στα 2 βγαζουνε τον ιδιο θορυβο που ειναι γυρω αρκετα πανω απο τα 20dB HL ασχετα

που το haier διαφημιζετε ως 15dB και το mitsubishi 19dB στη χαμηλη σκαλα αερα.

Μετα απο καποια ταλαιπωρια ευτυχως θα ερθουνε να το ξυλωσουνε το haier απο την αντιπροσωπια θα μου επιστρεψουνε τα χρηματα και θα το αντικαταστησω με mitsubishi.

Βεβαια την ταλαιπωρια το σπασιμο νευρων και τα εξοδα τοποθετησης που εκανα δεν θα τα αποζημιωθω...

Το haier απλα δεν βγαζει καθολου ψυξη το τσεκαρε και ο τεχνικος της αντιπροσωπιας της haier και ειπε οτι δεν εχει προβλημα και ετσι ειναι απο το εργοστασιο...

Συμβουλη ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μη παρετε αυτη την αθλιοτητα που λεγετε haier και ας ειναι ποιο φτηνα η ταλαιπωρια που θα παθετε απο το ξυλωμα

δεν αξιζει τον κοπο.

Mitsubishi αν θελετε να εχετε το κεφαλι σας ησυχο και να κανετε τη δουλεια σας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bill999r είπε

Έλα μου ντε.... 

Λες να λέει παπατζες;;;; 

Δε λεω παπατζες αν ειτανε χαλασμενο απλα θα το αντικαθιστουσανε...

Αλλα αυτο ειναι ετσι απο το εργοστασιο γι αυτο και το περνουνε πισω ειναι ολα αχρηστα αμα μου κανανε αντιτασταση θα μου φερνανε ενα το ιδιο που θα ειχε τα ιδια προβληματα...

Αμα ειχε μονο το συγκεκριμενο προβλημα το ποιο ευκολο θα ειτανε να το αντικαταστησω να γλυτωσω και τα 400 ευρω επιπλεον που κανει το mitsubishi.

Εδω το βαζω φουλ με φουλ τους ανεμιστηρες στους 16 βαθμους το αφηνω ωρες και φευγω απο το δωματιο γιατι δεν αντεχεις να κατσεις με το θορυβο που βγαζει και οταν γυρναω

το δωματιο εχει 25 βαθμους (ετσι λεει η ενδειξη του haier) και η ψυξη ανυπαρκτη ενω το mitsubishi στο διπλα δωματιο με την ιδια χρηση το εχει παει πραγματικα στους 16 γιατι ειναι ψυγειο το δωματιο.

Ποτε ξανα haier και υποψιν το dawn που πηρα ειτανε το ποιο ακριβο μοντελο τους το κορυφαιο και καλα που εχουνε στα 9000btu...

 

Το hair στο skroutz κανει 600 και το mitsubishi 1000 αλλα η διαφορα στην αποδοση ειναι χαωδης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως φιλε j2k και μενα μου φαινεται παραξενη η περιπτωση σου,για να σου δωσω να καταλαβεις  δυο κλιματιστικα αρχαια απο το carefour μου κανουν τα υπνοδωματια  ψυγειο,περισσσοτερο με κακη εγκατασταση μου φερνει η εστω ελατωμματικο προιον.

Απο την αλλη βεβαια σου το αλλαξαν δεν το επισκευασαν,τι να πω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Rafinha είπε

toyotomi izuru 835 zr ή toyotomi izuru 535 zr??

Καλημέρα, το 535 (R410 φρέον) το βρίσκεις διαθέσιμο σε κατάστημα ή απλά το βρήκες από το internet?

Το 835 (R32 φρέον) είναι διαθέσιμο παντού.

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pano είπε

Παντως φιλε j2k και μενα μου φαινεται παραξενη η περιπτωση σου,για να σου δωσω να καταλαβεις  δυο κλιματιστικα αρχαια απο το carefour μου κανουν τα υπνοδωματια  ψυγειο,περισσσοτερο με κακη εγκατασταση μου φερνει η εστω ελατωμματικο προιον.

Απο την αλλη βεβαια σου το αλλαξαν δεν το επισκευασαν,τι να πω..

Για το προβλημα ενημερωσα την inventor εντος 10 ημερων απο τοτε που το εβαλα αλλα πηρε 2 μηνες να ξεμπλεξω μαζι τους...

Οταν ειπα του τεχνικου της haier οτι ενα παλιο που ειχα το εκανε ψυγειο μου λεει μη συγκρινεις ανομοια πραγματα

το παλιο λεει ειτανε ON-OFF και με R22 φρεον ενω το haier ειναι inverter με R32 φρεον.

Οταν του ειπα μα και τα 2 9000btu ειναι μου ειπε δεν παιζει σημασια.

Το θεμα ειναι ομως οτι το mitsubishi ειναι inverter και με R32 φρεον και το κανει ψυγειο οποτε η δικαιολογιες που μου ειπε ειναι αστειες.

Αρα η σαβουρα ειναι το haier και η εγκατασταση εχει γινει καλα την ελεγξε ο τεχνικος της haier οτι δεν εχει χασει το φρεον.

Μου ειπε ορθα κοφτα οτι αυτη ειναι αποδοση του... Ποιο σαβουρα απο τα haier δεν δει ποτε ακομα και αυτα των 200 ευρω ειναι καλυτερα..

Αν το ψαξετε στο google θα δειτε οτι και αλλοι εχουνε τα ιδια προβληματα με τα haier.

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, j2k είπε

Αλλα αυτο ειναι ετσι απο το εργοστασιο γι αυτο και το περνουνε πισω

Φίλε μου δεν έχω ξανακούσει περίπτωση να παίρνουν πίσω κλιματιστικό ή το οτιδήποτε απλά επειδή δεν αρέσει στον πελάτη. 

Εκτός κ αν η όλη κατάσταση έγινε σε διάστημα μικρότερο των 14 ημερών που μπορείς να το επιστρέψεις χωρίς καμία δικαιολογία. Αλλά εσύ μας λες ότι το έχεις 2 μήνες. 

Απλά μου φαίνεται όλο το ποστ περίεργο κ θα σου εξηγήσω. 

Πήρες 2 κλιματιστικά, το ένα ίσως το κορυφαίο της αγοράς κ το άλλο ένα καλό κλιματιστικό της σειράς ( γτ δεν πήρες δύο ίδια για παράδειγμα;). 

Το haier λες ότι έκανε θόρυβο κ ενώ ο τεχνικός σου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα δέχτηκε να στο πάρει πίσω κ να σου επιστρέψει τα λεφτά. 

Εμένα μου φαίνεται περίεργη όλη η ιστορία.

Κάτι δεν μας λες σωστά νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το προβλημα ενημερωσα την inventor εντος 10 ημερων απο τοτε που το εβαλα αλλα πηρε 2 μηνες να ξεμπλεξω μαζι τους...

ΜΕ καθυστερουσανε μπας και βαρεθω και σταματησω να τους ενοχλω...

Δεν δεχτηκε να το παρει πισω ο τεχνικος.

Ο τεχνικος κατεγραψε αυτα που ειδε και μετα απο μερικη ενοχληση δεχτηκε η inventor αποφασισε να το παρει πισω.

Ο τεχνικος μου ειπε οτι κατα αυτον παιζει σωστα και οτι αρμοδια για επιστροφη ειναι η inventor.

Ευτυχως που ξεφορτωνομαι τη σαβουρα..

Επισης εκτος απο σαβουρα σε ψυξη και θορυβο ειναι και γκουμουτσα με μεγεθος...

---edit

Πηρα πρωτα το haier και αφου με ταλαιπωρουσανε και δεν το παιρνανε πισω και για να μην σκασω στη ζεστη

πηγα και πηρα μετα το mitsubishi και το εβαλα σε αλλο δωματιο... δεν θα το επερνα αν το περνανε πισω με την ωρα τους...

Σαν ειδανε οτι δεν θα το φαω αμασητο και οτι δεν θα ξεμπλεξουνε μαζι μου πηρανε αποφαση να ερθουνε να το ξυλωσουνε...

Το θετικο ειναι οτι θα ερθουνε να το ξυλωσουνε τελικα...

το αρνητικο ειναι οτι μου φαγανε 2 μηνες με δικαιολογιες και ετσι πληρωσα ξανα για να παρω αλλο κλιματιστικο της προκοπης.

Ποτε ξανα haier ποτε το γραφω για να μην την παθουνε και αλλοι..

Επεξ/σία από j2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK τώρα κατάλαβα την όλη ιστορία. 

Κρίμα όντως για την ταλαιπωρία που έφαγες αλλά μπράβο σου που δεν το άφησες να περάσει στο ντούκου. 

Πάντως για τα haier γενικά ακούγονται καλά λόγια, αλλά ίσως το συγκεκριμένο μοντέλο όντως να βγαίνει προβληματικό. 

Ps Συγγνώμη για το πρώτο μου ποστ απλά η ιστορία ήταν μπερδεμένη κ δεν έβγαινε νόημα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...