Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
57 minutes ago, bill999r said:

Πάντως για τα haier γενικά ακούγονται καλά λόγια

Απο 2x 18αρια μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

j2k ,φιλολογικη πλεον η συζητηση αφου το θεμα σου διευθετηθηκε,αλλα εχω την εντυπωση οτι οσο αφορα την αποδοση του κλιματιστικου εφταιγε η λειτουργια " Ecopilot"(δεν ξερω βεβαια αν μπορουσε να απενεργοποιηθει).  

Ecopilot- Αισθητήρας Κίνησης & Φωτός

Αυτόματη ρύθμιση της συχνότητας και των προγραμμάτων λειτουργίας εξοικονομώντας ενέργεια και εξασφαλίζοντας μεγαλύτερη άνεση χάρη στους 2 αισθητήρες οι οποίοι εντοπίζουν την θέση, την κίνηση ή την απουσία των ανθρώπων.

 

Επεξ/σία από pano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rafinha είπε

σε σκρουτζομαγαζα το βρηκα
αλλα ποιο απο τα δυο

καλύτερα στο 835 το οποίο και θα βρεις διαθέσιμο. το 535 δεν υπάρχει πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, j2k είπε

Για το προβλημα ενημερωσα την inventor εντος 10 ημερων απο τοτε που το εβαλα αλλα πηρε 2 μηνες να ξεμπλεξω μαζι τους...

Οταν ειπα του τεχνικου της haier οτι ενα παλιο που ειχα το εκανε ψυγειο μου λεει μη συγκρινεις ανομοια πραγματα

το παλιο λεει ειτανε ON-OFF και με R22 φρεον ενω το haier ειναι inverter με R32 φρεον.

Οταν του ειπα μα και τα 2 9000btu ειναι μου ειπε δεν παιζει σημασια.

Το θεμα ειναι ομως οτι το mitsubishi ειναι inverter και με R32 φρεον και το κανει ψυγειο οποτε η δικαιολογιες που μου ειπε ειναι αστειες.

Αρα η σαβουρα ειναι το haier και η εγκατασταση εχει γινει καλα την ελεγξε ο τεχνικος της haier οτι δεν εχει χασει το φρεον.

Μου ειπε ορθα κοφτα οτι αυτη ειναι αποδοση του... Ποιο σαβουρα απο τα haier δεν δει ποτε ακομα και αυτα των 200 ευρω ειναι καλυτερα..

Αν το ψαξετε στο google θα δειτε οτι και αλλοι εχουνε τα ιδια προβληματα με τα haier.

Ερώτηση:   Το παλιό σου ήταν ON-OFF με R22 . Ο εγκαταστάτης σου χρησιμοποίησε νέες σωληνώσεις ή τις υπάρχουσες  ;

Όσον αφορά το Mitsubishi  μπήκαν νέες σωληνώσεις και αν όχι  το προηγούμενο μηχάνημα τί φρέον είχε ;

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΝΕΕΣ!!!

Νεες σωληνες μπηκανε και στο haier και στο mitsubishi.

To προηγουμενο ειχε R22 αμα θυμαμε καλα..

Το ecopilot φταιει και για τον θορυβο στο haier ?

ΟΧΙ ειναι σαβουρα και το καταλαβαινεις αμεσως μολις τα βαλεις διπλα διπλα με το mitsubishi...

Επεξ/σία από j2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου για τον θορυβο  δεν αναφερθηκα καθολου γιατι ειναι και λιγο υποκειμενικο το θεμα αυτο,απο κει και περα και ενα mitsubishi των 400 ευρω να βαλεις διπλα στο δικο σου σαβουρα θα φαινεται,αλλα δεν παει να πει οτι δεν θα αποδιδει καθολου.

Εν πασει περιπτωσει αφου καταφερες και ξεμπλεξες ,τελος καλο ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα να δεις εγω απο την αρχη ηθελα κατι αθορυβο χωρις να με νοιαζει το κοστος γιατι εχω προβλημα με το θορυβο... και ψαχνω στο google

και βλεπω οτι μονο που ειτανε 15dB στα χαρτια ειτανε το haier και λεω εδω ειμαστε κανενα αλλο κλιματιστικο στα χαρτια δεν ειτανε 15dB ακομα και τα ποιο ακριβα ξεκινουσανε απο τα 19dB(οπως το mitsubishi).

Περνω τηλ την inventor και ρωταω ειναι αληθεια αυτο το 15dB και μου λενε φυσικα ειναι το ποιο αθορυβο...

Τους ρωταω στην χαμηλη σκαλα που ειναι τα 15dB ψυχει η οχι και μου λενε φυσικα και ψυχει...

Ετσι μου δινουνε το τηλ του πωλητη και παω και το παιρνω... 600 ευρω εκανε στο σκρουτζ 500 μου το αφησε..

Οταν το εβαλα καταλαβα οτι η εσωτερικη μοναδα στην χαμηλη σκαλα ΔΕΝ ειτανε 15dB η εξωτερικη εκανε βουητο δυνατο χαμηλης συχνοτητας

που ακουγετε παντου σε ολο το σπιτι ουτε 6 τοιχοι δεν το σταματανε... και οτι δεν κανει ψυξη πουθενα ουτε στη χαμηλη σκαλα ουτε στο φουλ...

Ο θορυβος δεν ειναι υποκειμενικος τον μετρας ανετα με ντεσιμπελομετρο... και τα 15dB που λενε οπως και τα 9000btu ειναι ΨΕΜΑΤΑ!!!

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Απο 2x 18αρια μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα...

Τα εχεις συγκρινει με αλλα 18αρια ? ή το λες χωρις να εχεις μετρο συγκρισης ?

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/8/2018 στις 1:24 ΜΜ, j2k είπε

Θας πω την εμπειρια μου με 2 inverter κλιματιστικα που εβαλα πριν 2 μηνες ενα haier dawn και ενα mitsubishi MSZ/MUZ-LN25VG 9000btu inverter R32 και τα 2.

Τα κορυφαια μοντελα που βγαζουνε αυτες οι 2 εταιριες στα 9000btu.

Το haier ειναι ενα σκουπιδι δεν ψυχει καθολου η εξωτερικη μοναδα βγαζει απιστευτο χαμηλης συχνοτητας θορυβο

που επειδη ειναι πολυ χαμηλης συχνοτητας δεν μπορουνε να τον σταματησουνε ουτε οι τοιχοι και ακουγετε παντου σε ολο το σπιτι.

Ποιο αθλιο κλιματιστικο δεν εχω δει ποτε μου... πραγματικα απορω πως κυκλοφορουνε στην αγορα τετοια σκουπιδια.

Το mitsubishi βγαζει περιπου τριπλη ψυξη απο το haier και φυσικα η εξωτερικη μοναδα δεν ακουγετε μεσα στο σπιτι.

Οι εσωτερικες μοναδες και στα 2 βγαζουνε τον ιδιο θορυβο που ειναι γυρω αρκετα πανω απο τα 20dB HL ασχετα

που το haier διαφημιζετε ως 15dB και το mitsubishi 19dB στη χαμηλη σκαλα αερα.

Μετα απο καποια ταλαιπωρια ευτυχως θα ερθουνε να το ξυλωσουνε το haier απο την αντιπροσωπια θα μου επιστρεψουνε τα χρηματα και θα το αντικαταστησω με mitsubishi.

Βεβαια την ταλαιπωρια το σπασιμο νευρων και τα εξοδα τοποθετησης που εκανα δεν θα τα αποζημιωθω...

Το haier απλα δεν βγαζει καθολου ψυξη το τσεκαρε και ο τεχνικος της αντιπροσωπιας της haier και ειπε οτι δεν εχει προβλημα και ετσι ειναι απο το εργοστασιο...

Συμβουλη ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μη παρετε αυτη την αθλιοτητα που λεγετε haier και ας ειναι ποιο φτηνα η ταλαιπωρια που θα παθετε απο το ξυλωμα

δεν αξιζει τον κοπο.

Mitsubishi αν θελετε να εχετε το κεφαλι σας ησυχο και να κανετε τη δουλεια σας.

 

56 λεπτά πριν, j2k είπε

Κοιτα να δεις εγω απο την αρχη ηθελα κατι αθορυβο χωρις να με νοιαζει το κοστος γιατι εχω προβλημα με το θορυβο... και ψαχνω στο google

και βλεπω οτι μονο που ειτανε 15dB στα χαρτια ειτανε το haier και λεω εδω ειμαστε κανενα αλλο κλιματιστικο στα χαρτια δεν ειτανε 15dB ακομα και τα ποιο ακριβα ξεκινουσανε απο τα 19dB(οπως το mitsubishi).

Περνω τηλ την inventor και ρωταω ειναι αληθεια αυτο το 15dB και μου λενε φυσικα ειναι το ποιο αθορυβο...

Τους ρωταω στην χαμηλη σκαλα που ειναι τα 15dB ψυχει η οχι και μου λενε φυσικα και ψυχει...

Ετσι μου δινουνε το τηλ του πωλητη και παω και το παιρνω... 600 ευρω εκανε στο σκρουτζ 500 μου το αφησε..

Οταν το εβαλα καταλαβα οτι η εσωτερικη μοναδα στην χαμηλη σκαλα ΔΕΝ ειτανε 15dB η εξωτερικη εκανε βουητο δυνατο χαμηλης συχνοτητας

που ακουγετε παντου σε ολο το σπιτι ουτε 6 τοιχοι δεν το σταματανε... και οτι δεν κανει ψυξη πουθενα ουτε στη χαμηλη σκαλα ουτε στο φουλ...

Ο θορυβος δεν ειναι υποκειμενικος τον μετρας ανετα με ντεσιμπελομετρο... και τα 15dB που λενε οπως και τα 9000btu ειναι ΨΕΜΑΤΑ!!!

Τα εχεις συγκρινει με αλλα 18αρια ? ή το λες χωρις να εχεις μετρο συγκρισης ?

Για να τα αποσαφηνίσουμε λιγάκι ,

Τα 2 κλιματιστικά (Mitshubishi και Haier) είναι πιστοποιημένα κατά Eurovent  (Europe's Industry Association for Indoor Climate (HVAC), Process Cooling, and Food Cold Chain Technologies)
Ο πιο αναγνωρισμένος μή κερδοσκοπικός οργανισμός που πιστοποιεί τα τεχνικά χαρακτηριστικά των μοντέλων όπως  απόδοση στη ψύξη και στη θέρμανση, συντελεστές απόδοσης, ισχύς θορύβου της μέσα και έξω μονάδας κ.α
Κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει την εγκυρότητα των πιστοποιητικών αυτού του οργανισμού και είναι ο πιο αναγνωρισμένος οργανισμός στον τομέα του κλιματισμού και της ψύξης. (Δεν είναι όλα τα μοντέλα της αγοράς πιστοποιημένα κατα Eurovent.)


Οπότε έχουμε και λέμε:

Mitsubishi:

Ονομαστική απόδοση ψύξης κατά Eurovent:  2.5 kw δηλαδή 8530 btu/h.

Haier:

Ονομαστική απόδοση ψύξης κατά Eurovent: 2.6 kw δηλαδή 8871 btu/h.


Όπως καταλαβαίνεις ο ισχυρισμός σου για την απόδοση στη ψύξη καταρρίπτεται και όχι μόνο. Το Dawn έχει ελαφρώς μεγαλύτερη εγγυημένη απόδοση σε btu/h σύμφωνα πάντα με τον οργανισμό που πιστοποίησε το Haier αλλά και το Mitsubishi.


Οι μόνοι λόγοι για να έχεις μειωμένη απόδοση απο αυτά που έχουν πιστοποιηθεί είναι να έχει κάποιο πρόβλημα λειτουργικό το συγκεκριμένο που έχεις εσύ ή να έχει γίνει λάθος εγκατάσταση.

Παραθέτω μερικούς λόγους μειωμένης απόδοσης εξαιτίας της εγκατάστασης:

  • Δεν έγινε κενό με αντλία κενού ή δεν έγινε καλό κενό.
  • Απώλεια φρέον απο τα ρακόρ της εγκατάστασης .
  • Μεγαλύτερο μήκος σωληνώσεων (πάνω απο 5 μέτρα) και ο εγκαταστάτης δεν πρόσθεσε έξτρα φρέον που είναι απαραίτητο . 
  • Χρησιμοποιήθηκαν οι σωληνώσεις του παλιού μηχανήματος όπου δούλευε με R22  (ή και με άλλο φρέον παλιού τύπου) . ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ και γονατίζει οποιοδήποτε σύγχρονο κλιματιστικό. (ενδεικτικά να το γνωρίζεις αν και μου είπες ότι μπήκαν νέες σωληνώσεις)


Όσον αφορά το θόρυβο των εσωτερικών μονάδων και τα 2 μοντέλα όπως είπα έχουν πιστοποιηθεί κατα Eurovent . Δεν μπορώ να δεχθώ ως μηχανολόγος ότι κάνουν περισσότερο θόρυβο απο αυτά που πιστοποίησε ο οργανισμός.
Ειδικότερα δε μπορώ να δεχθώ τη δικιά σου μέτρηση. Πώς το μέτρησες;  Έχεις ειδικό ανηχοικό θάλαμo και εργαστηριακό εξoπλισμό μερικών δεκάδων χιλιάδων ευρώ;  Εφάρμοσες διεθνή πρότυπα μετρήσεων; Έτρεξες μαθηματικά μοντέλα για διόρθωση των μετρητικών σφαλμάτων ;  

Φαντάζομαι κατέβασες ένα app στο smartphone και μέτρησες (αυτό εννοείς όταν λες για ντεσιμπελόμετρο;) . Αν μπορούσαν έτσι να γίνουν μετρήσεις δεν θα υπήρχαν εργαστήρια για να μετράνε θορύβους συσκευκών τεράστιας αξίας με πανάκριβους εξοπλισμούς . Εδώ ένα ντεσιμπελόμετρο των 500 ευρώ θα δείξει τιμές μετρήσεων αλλου για αλλού πόσο μάλλον εκτός ανηχοικού θαλάμου  που ακόμα και η αναπνοή σου καταγράφεται ως σφάλμα στις μετρήσεις . 

Η μέτρηση θορύβου είναι επιστήμη . Οπότε επέτρεψε μου να σου πώ ότι τα παραλές τόσο για το Mitshubishi όσο και για το Haier .

Όσο για το θόρυβο της εξωτερικής επίσης έχει μετρηθεί κατα Eurovent. 

Λόγοι που επηρρεάζουν την μεταφορά θορύβου μέσα στο χώρο μας και αυξάνουν και το θόρυβο:

  • Μικρες σωληνώσεις κάτω απο 2 μέτρα.
  • Παλιές σωληνώσεις όπου μέσα σε αυτές έτρεχε παλιού τύπου φρεόν .
  • Ανάρτηση εξωτερικής μονάδας στη τοιχοποιία . Δε συνίσταται . Είναι λύση αναγκης . Ανάλογα το πάχος τη συνοχή και το είδος των υλικών της τοιχοποιίας σου στο σημείο πυο θα αναρτηθεί η μονάδα υπάρχει πιθανότητα συντονισμού με την τοιχοποιία σου και μεταφορά θορύβου στο μέσα χώρο . 
  • Σε περίτπωση ανάρτησης στο τοίχο , τοποθετήθηκαν αντικραδασμικά λαστιχα στην εξωτερική μονάδα;


Tέλος δεν καταλαβαίνω πως συγκρίνεις αυτές τις δύο μονάδες για την απόδοση τους μέσα σε ένα χώρο αφου δεν έχεις και τα 2 κλιματιστικά στον ίδιο χώρο. Κάθε χώρος στην οικία μας έχει διαφορετικές ανάγκες σε btu/h δηλαδή διαφορετικές απώλειες  ο κάθε χώρος . Όχι δεν πάνε με τα τετραγωνικά τα btu/h . Αυτός είναι ένας πολύ μπακαλίστικος τρόπος που δεν έχει εγγυημένα αποτελέσματα . 
Εγώ σου εγγυώμαι ότι ένα 9άρι κάνει για έναν Α χώρο 12 τ.μ  αλλά καλύπτει άνετα και ένα Β χώρο 100 τ.μ . Η διαφορά των 2 αυτών χώρων είναι ότι ο Α είναι απλά μονωμένος ενώ ο Β μονώθηκε με τεχνολογία αιχμής και το παράδειγμα μου δεν είναι ουτοπικό . Τα πάντα είναι θέμα απωλειών . Τα τετραγωνικά είναι μιά μικρή μεταβλητή στις 10-20 μεταβλητές που μας δείχνουν τι ανάγκες έχει ένας χώρος .
Μερικες μεταβλητές:  Προσανατολισμός των τοίχων, πάχος υλικών τοιχοποιίας, Συντελεστής U θερμοπερατότητας υλικών της τοιχοποιίας, Αεροστεγανότητα κτιρίου, Συντελεστής θερμοπερατότητας κουφωμάτων (Uf), Συντελεστής θερμοπερατότητας υαλοπινάκων (Ug),
Mέσα κλιματικά δεδομένα περιοχής, ανθρώπινη παρουσία στο χώρο, θερμικά φορτία (π.χ λάμπες ηλεκτρικές συσκευές κ.α), καθώς και το θερμικό φορτίο του ήλιου όπου χτυπάει το κτίριο (πολύ σημαντικό ) .

Oπότε 3 πράγματα μπορούν να συμβαίνουν :

Ή λάθος εγκατάσταση (σου εξήγησα λόγους όπου επηρεάζουν τον θόρυβο και την απόδοση ενός κλιματιστικού)
Ή ήθελες 12άρι αντί για 9άρι για τον συγκεκριμένο χώρο  (αυτό όσον αφορά την απόδοση του Haier μέσα στο χώρο σου)
Ή κάποιο βλάβη στο κλιματιστικό σου .

Η περίπτωση άλλα διαφημίζονται και άλλα ισχύουν καταρρίπτεται και στα 2 μοντέλα εξαιτίας των πιστοποιήσεων Eurovent . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εσεις που ξερετε.. μια ερωτηση για αυτο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186929-daikin-atxm50m-siesta-perfera

απο που βγαλανε οτι "Συνιστάται για Χώρους εως m2  36"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα δεν ειμαι χθεσινος εχω 2 καλιμπραρισμενους κλινικους ακουογραφους(σαν αυτους που εχουνε οι εχουνε οι ΩΡΛ στα νοσοκομεια) που μετρανε ο ενας απο 125Hz εως 8Khz και ο αλλος απο 125Hz εως 16Khz σε βηματα 5dB ο πρωτος και 1dB ο δευτερος μονο τα ακουστικα του υψισυχνου ακουογραφου κανουνε παραπανω απο 2 haier...

Οταν δινεις 15dB HL και συγκρινεις την ενταση αυτου με του haier μπορεις ανετα να καταλαβεις οτι το haier ειναι πανω απο 30dB HL στη χαμηλη σκαλα.

Στα 0dB ακουνε οι υγιεις χωρις προβληματα ακοης εφηβοι που δεν εχουνε βλαψει την ακοη τους. Οι μεγαλυτερες ηλικιες συνηθως εχουνε μετρια εως μεγαλη πτωση ακοης στις υψηλες συχνοτητες και ελαφρια στις μεσαιες.Πχ ενας 35αρης-40αρης χωρις προβληματα ακοης το ακουογραμμα του 90% εχει τουλαχιστον 10dB πτωση σε ολες τις συχνοτητες

e_audiogramme.gif

Τα 15dB που λεει το haier ειναι ηχος που πρακτικα δεν τον αντιλαμβανεσε καθολου ειναι πολυ μικρης εντασης...

H τυπικη ομιλια ειναι 60dB HL

Επισης εχω ντεσιμπελομετρο το οποιο ομως δεν θεωρω αξιοπιστη τη μετρηση του γιατι ειναι κινεζικο και δεν εχει καλιμπραριστει.

Την πιστοποιηση την πηρε το haier με την μοναδα που εστειλε για πιστοποιηση το θεμα ειναι ομως

τι στελνει για πιστοποιηση και τι στελνει στους πελατες μετα.... και προφανως δεν στελνει το ιδιο προιον.

Τα 2 κλιματιστικα ειναι σε κολλητα δωματια με ιδιους τοιχους ιδια τετραγωνικα ιδια μονωση ιδιο οροφο ιδιο κουφωμα ιδιο κλιμα κτλπ

Κατι που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι φορωντας αυτες τις ωτοασπιδες ακους το θορυβο του haier οποτε αυτο τα καταριπτει ολα...

https://www.3m.com/3M/en_US/company-us/all-3m-products/~/3M-PELTOR-X5-Earmuffs-X5A-37274-AAD-Over-the-Head-10-EA-Case/?N=5002385+3294326317&rt=rud

Επισης η Eurovent ΠΟΤΕ δεν πιστοποιησε το haier dawn για 15dB αυτο ειναι ενα ψεμα στο διαφημιστικο του φυλαδιο και ιδου η αληθεια...

Εχει πιστοποιησει την εσωτερικη μοναδα στα 54dB και την εξωτερικη στα 61dB. Για την εσωτερικη ειναι αληθεια τα 54dB για την εξωτερικη ειναι

ψεμα τα 61dB ειναι παραπανω γιατι το θορυβο δεν τον σταματανε ολοι οι τοιχοι του σπιτιου...

20180411172317_40267c71.jpeg

 

Αυτα απο μενα τα γραφω να μην την πατησει κανεις αλλος.....

Επεξ/σία από j2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, j2k said:

Τα εχεις συγκρινει με αλλα 18αρια ? ή το λες χωρις να εχεις μετρο συγκρισης ?

Αν δεν είναι στον ίδιο χωρο-ίδιες απώλειες δεν μπορεί να γίνει σωστή σύγκριση και πάλι. Το θέμα είναι ότι αποδίδουν μια χαρά στον χώρο που έχουν μπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για μεγάλο κλιματιστικό  (πάνω από  18000) που θα δουλέψει μόνο για θέρμανση, έχουμε καμιά πρόταση;

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις για mishubishi, daikin, toshiba, fujitsu.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...