Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μπερδευτηκα παιδια , ποια απο τα παρακάτω ? μιας και τα MSZ/MUZ-HJ25VA ή MSZ/MUZ-HJ35VA απο κατανάλωση σε σκίζουν !!!!!!!!!

Inventor Omnia O1MVI-09WFR 

Inventor Omnia Plus O2MVI-09WiFiR

inventor omnia eco o3mvi32-09wifir

ή 

General Electric GES-NX2G25

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sotrous είπε

μπερδευτηκα παιδια , ποια απο τα παρακάτω ? μιας και τα MSZ/MUZ-HJ25VA ή MSZ/MUZ-HJ35VA απο κατανάλωση σε σκίζουν !!!!!!!!!

Inventor Omnia O1MVI-09WFR 

Inventor Omnia Plus O2MVI-09WiFiR

inventor omnia eco o3mvi32-09wifir

ή 

General Electric GES-NX2G25

Υπάρχει και αυτό το mitsubishi που είναι Α+ και όχι Α όπως το πιο πάνω.

http://www.electronica.gr/E9988E37.el.aspx

Κατά τ'άλλα και εγώ στο ίδιο δίλημμα βρίσκομαι. Να πάρω φθηνό mitsubishi, daikin (χωρίς wifi και φρου-φρου) ή invertor (Inventor Omnia Eco O3MVI32-09WiFiR) κλπ φασόν...

Από το 9άρι Daikin FTX25 που έχω τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Εχει  μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος το Α+ από το Α++ ;;

Το R32 είναι μονόδρομος;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, GenesisX είπε

Υπάρχει και αυτό το mitsubishi που είναι Α+ και όχι Α όπως το πιο πάνω.

http://www.electronica.gr/E9988E37.el.aspx

Κατά τ'άλλα και εγώ στο ίδιο δίλημμα βρίσκομαι. Να πάρω φθηνό mitsubishi, daikin (χωρίς wifi και φρου-φρου) ή invertor (Inventor Omnia Eco O3MVI32-09WiFiR).

Από το 9άρι Daikin FTX25 που έχω τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Εχει τόσο μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος το Α+ από το Α++ ;;

Το R32 είναι μονόδρομος;

Το συγκεκριμένο mitsubihi (dm series R410) είναι πολύ δουλεμένο σε ξενοδoχεία και αξίζει πραγματικά και ήταν πολύ ακριβότερο μέχρι πέρσυ (το φετινό Mάιο είχε 500 περίπου ευρώ) όπως αξιόπιστη είναι και ftx της daikin.

Προσωπικά σε R32 θα πήγαινα.

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, GenesisX είπε

Για ποιον λόγο;

Μπορείς να δεις πληροφορίες για το R32  εδω:

7 ώρες πριν, sotrous είπε

μπερδευτηκα παιδια , ποια απο τα παρακάτω ? μιας και τα MSZ/MUZ-HJ25VA ή MSZ/MUZ-HJ35VA απο κατανάλωση σε σκίζουν !!!!!!!!!

Inventor Omnia O1MVI-09WFR 

Inventor Omnia Plus O2MVI-09WiFiR

inventor omnia eco o3mvi32-09wifir

ή 

General Electric GES-NX2G25

Αν θες ρίξε μια ματια και στα Gree..Έχω βάλει ένα στο γραφείο μου και δουλεύει άψογα .Και εχει και  δεκα χρονια εγγύηση  
https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistika-gree-inverter-lomo-grs-101ei-jlm1-n3

Και να βλεπεις και τους συντελεστές απόδοσης SEER (Για την ψυξη) & SCOP (για την θέρμανση)..Όσο μεγαλύτερα ειναι τα νουμερα τοσο πιο αποδοτικα και κατ΄ επεκταση οικονομικα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, anikologr είπε

Σε κλιματιστικό που από λάθος στην εγκατάσταση (όχι καλά σφιγμένο ρακορ) έχασε το φρεον του ποια είναι η σωστή μεθοδολογία πλήρωσης;; 

Το σωστό είναι να γίνει κενό (με αντλία κενου) και να πληρωθούν ακριβώς τα γραμμάρια που γράφει στο ταμπελακι της εξωτερικης μονάδας η στο εγχειρίδιο χρήσης του.Το νούμερο βέβαια εξαρτάται και από το πόσα μέτρα είναι η εγκατάσταση.

Επεξ/σία από nikospits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στη φάση να πάρω και εγώ κάποια κλιματιστικά.

Όπως διάβασα και στο θέμα οι καλύτερες ποιοτικά μάρκες είναι Mitsubishi και Daikin. Τυγχάνει να έχω ένα καινούργιο Inventor και είναι σε όλους τους τομείς απίθανο.

Η ερώτηση μου είναι: αξίζει κάποιος να δώσει +30% χρήματα και ακόμα παραπάνω, για να πάρει Mistubishi, όταν τα ίδια χαρακτηριστικά και δείκτες απόδοσης τους δίνει η Inventor αρκετά πιο φθηνά?! Γενικά υπάρχει λόγος για να μην πάρει καποιος Inventor?

Για παράδειγμα:

 https://www.skroutz.gr/s/14920390/Inventor-Passion-Eco-P9MVI32-18WiFi-P9MVO32-18.html

VS

https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG.html

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τα συγκρίνεις με άλλα φασόν, υπάρχουν αρκετά inventor που έχουν παραφουσκωμένες τιμές. Ισως γι' αυτό δίνουν 10ετή εγγύηση, είναι μέσα στην τιμή.

900 ευρώ για φασον δεν θα έδινα. Mε την ίδια λογική γιατί να πάρεις inventor 18άρι με 900 και όχι daewoo, finlux, aux με 500 ευρώ;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, GenesisX είπε

Αν τα συγκρίνεις με άλλα φασόν, υπάρχουν αρκετά inventor που έχουν παραφουσκωμένες τιμές. Ισως γι' αυτό δίνουν 10ετή εγγύηση, είναι μέσα στην τιμή.

900 ευρώ για φασον δεν θα έδινα. Mε την ίδια λογική γιατί να πάρεις inventor 18άρι με 900 και όχι daewoo, finlux, aux με 500 ευρώ;

Συγκρίνω τεχνικά χαρακτηριστικά / βαθμό απόδοσης και αξιοπιστία. Δεν συγκρίνω ένα τυχαίο Inverter με ένα τυχαίο Inverter!

Για τα λεφτά τους τα Inventor έχουν φοβερές αποδόσεις και δεν υπάρχουν άλλες μάρκες αξιόπιστες στα ίδια χρήματα με τις ίδιες αποδόσεις. Για αυτό ρωτάω, υπάρχει λόγος για να μην πάρει καποιος Inventor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxι, προς το παρον δεν εχει χαλασει κανενα. Όταν αρχισουν να χαλανε εκει θα δουμε κατα ποσον ανταποκρίνεται η 10ετης εγγυηση που εχουν υποσχεθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Συγκρίνω τεχνικά χαρακτηριστικά / βαθμό απόδοσης και αξιοπιστία. Δεν συγκρίνω ένα τυχαίο Inverter με ένα τυχαίο Inverter!

Για τα λεφτά τους τα Inventor έχουν φοβερές αποδόσεις και δεν υπάρχουν άλλες μάρκες αξιόπιστες στα ίδια χρήματα με τις ίδιες αποδόσεις. Για αυτό ρωτάω, υπάρχει λόγος για να μην πάρει καποιος Inventor?

Τα κλιματιστικά θα λειτουργούν χειμώνα καλοκαίρι?

Χειροπιαστά στοιχεία για το πόσο αντέχουν τα inventor δεν έχω, αλλά θεωρώ σχεδόν σίγουρο οτι αν το κλιματιστικό προορίζεται για πολύωρη χρήση, daikin/mitshubishi όπως και toshiba, fujitsu θα αντέξουν περισσότερο χρονικό διάστημα, θα μπορουσες να κοιτάξεις και άλλες μάρκες όπως carrier, general electric, panasonic. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Συγκρίνω τεχνικά χαρακτηριστικά / βαθμό απόδοσης και αξιοπιστία. Δεν συγκρίνω ένα τυχαίο Inverter με ένα τυχαίο Inverter!

Για τα λεφτά τους τα Inventor έχουν φοβερές αποδόσεις και δεν υπάρχουν άλλες μάρκες αξιόπιστες στα ίδια χρήματα με τις ίδιες αποδόσεις. Για αυτό ρωτάω, υπάρχει λόγος για να μην πάρει καποιος Inventor?

Τί εννοείς με το "φοβερές επιδόσεις;".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι φοβερές επιδόσεις είναι μη πιστοποιημένες γιατί αντιθέτως με τους κατασκευαστές οι έμποροι κλιματιστικών δεν πιστοποιούν τα μηχανήματα που πουλούν λόγω κόστους, οπότε στην σύγκριση ας υπάρχει και μια επιφύλαξη.

Ο μεγάλος χρόνος εγγύησης δεν σημαίνει ότι δεν θα χαλάσει αλλά αν χαλάσει θα επισκευαστεί, όμως στις σοβαρές εγκαταστάσεις μας ενδιαφέρει να μην χαλάσει ένα σύστημα και όχι να είναι σε επισκευή, γιαυτό και δεν θα δείτε τέτοιου είδους μηχανήματα εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...