Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, nvel είπε

οι φοβερές επιδόσεις είναι μη πιστοποιημένες γιατί αντιθέτως με τους κατασκευαστές οι έμποροι κλιματιστικών δεν πιστοποιούν τα μηχανήματα που πουλούν λόγω κόστους, οπότε στην σύγκριση ας υπάρχει και μια επιφύλαξη.

Ο μεγάλος χρόνος εγγύησης δεν σημαίνει ότι δεν θα χαλάσει αλλά αν χαλάσει θα επισκευαστεί, όμως στις σοβαρές εγκαταστάσεις μας ενδιαφέρει να μην χαλάσει ένα σύστημα και όχι να είναι σε επισκευή, γιαυτό και δεν θα δείτε τέτοιου είδους μηχανήματα εκεί..

Αυτό είναι που με απασχολεί και εμένα.

Παράδειγμα:

Αυτό http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1837&category_id=134&option=com_virtuemart&Itemid=1

λέει ότι είναι πιστοποιημένο κατά  Eurovent και έχει ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ(SCOP) Θέρμανση(W/W)6.4 (θερμή ζώνη)

Κοιτάω Eurovent και βλέπω https://www.kokotas.gr/el/nea/ti-einai-i-pistopoiisi-eurovent.html

και http://www.eurovent-certification.com/index.php?lg=en

 

και λέω οκ.

Μετά κοιτάω invertor

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/life-pro-wi-fi#perissotera

και ετικέτα 

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/LIFE_PRO_WIFI/energy label_Life Pro WiFi_24k.pdf

 

και gree

https://drive.google.com/file/d/0BzijSC1eY01ESkM0dzY4UmVUUTg/edit

και ετικέτα

https://greeaircondition.gr/oikiakos-klimatismos/klimatistika-toixou/bora/#1529659241758-2ba685bd-ac20

 

Άρα βλέπω (SCOP) Θέρμανση(W/W)5.1(θερμή ζώνη).

 

Ωραία και αναρωτιέμαι :

Πόσο πιστοποιημένες είναι αυτές οι τιμές στην περίπτωση invertor και gree? Τυχαίο είναι που έχουν 5.1 ίσα ίσα για να πάρουν το Α+++???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/8/2018 στις 3:04 ΜΜ, sphinxgr είπε

Είμαι στη φάση να πάρω και εγώ κάποια κλιματιστικά.

Όπως διάβασα και στο θέμα οι καλύτερες ποιοτικά μάρκες είναι Mitsubishi και Daikin. Τυγχάνει να έχω ένα καινούργιο Inventor και είναι σε όλους τους τομείς απίθανο.

Η ερώτηση μου είναι: αξίζει κάποιος να δώσει +30% χρήματα και ακόμα παραπάνω, για να πάρει Mistubishi, όταν τα ίδια χαρακτηριστικά και δείκτες απόδοσης τους δίνει η Inventor αρκετά πιο φθηνά?! Γενικά υπάρχει λόγος για να μην πάρει καποιος Inventor?

Για παράδειγμα:

 https://www.skroutz.gr/s/14920390/Inventor-Passion-Eco-P9MVI32-18WiFi-P9MVO32-18.html

VS

https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG.html

...μια πληροφορία για όσους ενδιαφέρονται. Πριν 2 μέρες έβαλα το Omnia της inventor, σε αντικατάσταση ενός fujitsu. 24άρια και τα 2. Λοιπόν το καινούριο αποδίδει στο μισό, ίσως και λιγότερο από το παλιό!!! τι να τα κάνω τα wifi και τις βλακείες όταν δεν κάνει τη δουλειά του; τι Α+++ αν πρέπει να το έχω στους 17 βαθμούς και μετά από μισή ώρα να δροσίζει λίγο ο χώρος, ενώ το παλιό σε 5 λεπτά στους 25 βαθμούς κρύωνε το χώρο; Νομίζω ότι λένε ότι θέλουν προκειμένου να πουλήσουν, αλλά ο μόνος τρόπος να βρούμε άκρη και να μην πετάμε τα λεφτά μας είναι οι συζητήσεις στα forum. A, να μην ξεχάσω να αναφέρω τις παρεμβολές του wifi στην τηλεόραση κάθε 10" ... σκέτη απογοήτευση. Να δούμε πως θα πείσω αυτόν που μου το πούλησε να το αντικαταστήσει και πόσα θα ζητήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 24/8/2018 στις 7:26 ΠΜ, liakjim είπε

Τί εννοείς με το "φοβερές επιδόσεις;".

Σαν καταναλωτές μπορούμε να συγκρίνουμε Seer / Scop καταναλώσεις, ευκολίες και εγγύηση. Τα SEER/ SCOP που διαβάζω είναι κορυφαία στην Inventor. Αν δεν ισχύουν, δυστυχώς δεν μπορώ να το γνωρίζω.

1 ώρα πριν, tapanokat1 είπε

...μια πληροφορία για όσους ενδιαφέρονται. Πριν 2 μέρες έβαλα το Omnia της inventor, σε αντικατάσταση ενός fujitsu. 24άρια και τα 2. Λοιπόν το καινούριο αποδίδει στο μισό, ίσως και λιγότερο από το παλιό!!! τι να τα κάνω τα wifi και τις βλακείες όταν δεν κάνει τη δουλειά του; τι Α+++ αν πρέπει να το έχω στους 17 βαθμούς και μετά από μισή ώρα να δροσίζει λίγο ο χώρος, ενώ το παλιό σε 5 λεπτά στους 25 βαθμούς κρύωνε το χώρο; Νομίζω ότι λένε ότι θέλουν προκειμένου να πουλήσουν, αλλά ο μόνος τρόπος να βρούμε άκρη και να μην πετάμε τα λεφτά μας είναι οι συζητήσεις στα forum. A, να μην ξεχάσω να αναφέρω τις παρεμβολές του wifi στην τηλεόραση κάθε 10" ... σκέτη απογοήτευση. Να δούμε πως θα πείσω αυτόν που μου το πούλησε να το αντικαταστήσει και πόσα θα ζητήσει....

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. on/off κλιματιστικό με Inverter. Τα on/off ακόμα και τα πιο φθηνά είχαν απίθανες αποδόσεις αλλά και τρελή κατανάλωση.

Επίσης έχει γραφτεί ότι νέα κλιματιστικά με R32 εχουν χαμηλότερες αποδόσεις, αν και θεωρητικά έχουν καλύτερες. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει.

*εμένα η χρήση του κλιματιστικού που θα κάνω είναι το μέγιστο 100 ώρες το χρόνο - οπότε ναι δεν θα κάνω απόσβεση ποτέ, ούτε πρόκειται να το φθάσω στα όρια του ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Τα on/off ακόμα και τα πιο φθηνά είχαν απίθανες αποδόσεις αλλά και τρελή κατανάλωση.

Μισό γιατί αυτό μπορεί να παρερμηνευτεί.

ΟΚ, ένα on/off θεωρητικά λειτουργεί στο ~100% όλη την ώρα (μέχρι να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία έστω), ενώ ένα inverter θα λειτουργεί πιο χαλαρά.

Αλλά αν υποθέσουμε ότι συγκρίνουμε ένα on/off με ένα inverter, με το inverter να το έχουμε να λειτουργεί στο μέγιστο δυνατό (π.χ. λειτουργία turbo, ή να του ζητήσουμε μια θερμοκρασία που δεν πρόκειται να πιάσει ποτέ), τότε γιατί το inverter να εξακολουθεί να έχει υποδεέστερη απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Είμαι Θεσσαλονίκη

Έχει κάποιος άποψη για τα carrier ventus supreme; Θα βάλω δύο 9.000 και δύο 18.000 θέρμανση ψύξη. Για την εταιρία σε επίπεδο ονόματος ξέρω ότι είναι καλή. Έχει πράγματι καλά μηχανήματα;

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fylatos είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Είμαι Θεσσαλονίκη

Έχει κάποιος άποψη για τα carrier ventus supreme; Θα βάλω δύο 9.000 και δύο 18.000 θέρμανση ψύξη. Για την εταιρία σε επίπεδο ονόματος ξέρω ότι είναι καλή. Έχει πράγματι καλά μηχανήματα;

Δύσκολα κάποιος από εδώ να μπορεί να σου δώσει πλήρη εικόνα των μηχανημάτων αυτών επειδή είναι καινούριες σειρές και λιγότερο εμπορικές σε σχέση με το συναγωνισμό αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βοηθάτε ρε κοπέλια!!!!Κάποιος ψυκτικός δεν υπάρχει στην παρέα μας???

Έχω καταλήξει σε 4 . Να υπενθυμίσω, 60τμ ενιαίος (σαλόνι, κουζίνα, τραπεζαρία, σκάλα που φεύγει πάνω, Ωρωπός άρα πιο κρύα από Αθήνα, κύρια θέρμανση μόνο, καλές όχι άριστες μονώσεις ήτοι διπλή τοιχοποιεία και 5άρι dow με αλουμίνια χωρις θερμοδιακοπή, εκτεθειμένο στον βόρειο άνεμο.).

Τα έχω πινακοποιήσει.

Screenshot.png

 

Τα Inventor και Gree έχουν πολύ παρόμοια χαρακτηριστικά και κόστος ενώ έχουν την καλύτερη εγγύηση με διαφορά.

Το Fujitsu φαίνεται ότι έχει την μεγαλύτερη απόδοση (SCOP) και με μεγάλη διαφορά. Στερείται το wifi αλλά έχει λίγο μεγαλύτερο κόστος και μικρότερη εγγύηση για μηχανικά και ηλεκτρικά μέρη , 3έτη έναντι 10 των άλλων.

Το Toyotomi , είναι το φθηνότερο (~200-300€) ,  παρόμοια χαρακτηριστικά με Invertor και Gree αλλά τη μικρότερη εγγύηση από όλα (2 έτη για μηχανικά και ηλεκτρικά μέρη και 5 για τον συμπιεστή).

 

Τί λέτε;

 

airconditions.xlsx

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βοηθάτε ρε κοπέλια!!!!Κάποιος ψυκτικός δεν υπάρχει στην παρέα μας??? 

Έχω καταλήξει σε 4 . Να υπενθυμίσω, 60τμ ενιαίος (σαλόνι, κουζίνα, τραπεζαρία, σκάλα που φεύγει πάνω, Ωρωπός άρα πιο κρύα από Αθήνα, κύρια θέρμανση μόνο, καλές όχι άριστες μονώσεις ήτοι διπλή τοιχοποιεία και 5άρι dow με αλουμίνια χωρις θερμοδιακοπή, εκτεθειμένο στον βόρειο άνεμο.). 

Τα έχω πινακοποιήσει. 

Screenshot.png

Τα Inventor και Gree έχουν πολύ παρόμοια χαρακτηριστικά και κόστος ενώ έχουν την καλύτερη εγγύηση με διαφορά.

Το Fujitsu φαίνεται ότι έχει την μεγαλύτερη απόδοση (SCOP) και με μεγάλη διαφορά. Στερείται το wifi αλλά έχει λίγο μεγαλύτερο κόστος και μικρότερη εγγύηση για μηχανικά και ηλεκτρικά μέρη , 3έτη έναντι 10 των άλλων. 

Το Toyotomi , είναι το φθηνότερο (~200-300€) ,  παρόμοια χαρακτηριστικά με Invertor και Gree αλλά τη μικρότερη εγγύηση από όλα (2 έτη για μηχανικά και ηλεκτρικά μέρη και 5 για τον συμπιεστή).

Τί λέτε;

airconditions.xlsx

Δεν ξέρω αλλά στον πίνακα η ετήσια κατανάλωση ενέργειας, από πού βγαίνει; Του Fujitsu έχει σημαντική διαφορά από όλα τα άλλα, που δεν δικαιολογείται μόνο από τον SCOP!
Οπότε τσέκαρε γενικά αν αυτά που λέει είναι σωστά. Εγώ πάντως, αυτό θα επέλεγα -χωρίς να είμαι ειδικός- και μετά Mitsubishi, έχουμε στο γραφείο εδώ και 20 χρόνια και έχουν αποδειχθεί σκυλιά, από τα 11 που έχουμε σκέψου το ένα μόνο έβγαλε βλάβη στην 20ετία, η οποία ήταν κολλημένο ρελέ του συμπιεστή (το κτύπησε ο ψυκτικός ένα τακ, ξεκόλλησε και από τότε δουλεύει ρολόι)!!! Το Fujitsu στον πίνακα λες ότι έχει wi fi. Πάντως για εμένα το wi fi είναι φρου-φρου κι αρώματα άσε που είναι και ευπάθεια ασφαλείας όσον αφορά το δίκτυο σου!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δεν ξέρω αλλά στον πίνακα η ετήσια κατανάλωση ενέργειας, από πού βγαίνει; Του Fujitsu έχει σημαντική διαφορά από όλα τα άλλα, που δεν δικαιολογείται μόνο από τον SCOP!
Οπότε τσέκαρε γενικά αν αυτά που λέει είναι σωστά. Εγώ πάντως, αυτό θα επέλεγα -χωρίς να είμαι ειδικός- και μετά Mitsubishi, έχουμε στο γραφείο εδώ και 20 χρόνια και έχουν αποδειχθεί σκυλιά, από τα 11 που έχουμε σκέψου το ένα μόνο έβγαλε βλάβη στην 20ετία, η οποία ήταν κολλημένο ρελέ του συμπιεστή (το κτύπησε ο ψυκτικός ένα τακ, ξεκόλλησε και από τότε δουλεύει ρολόι)!!! Το Fujitsu στον πίνακα λες ότι έχει wi fi. Πάντως για εμένα το wi fi είναι φρου-φρου κι αρώματα άσε που είναι και ευπάθεια ασφαλείας όσον αφορά το δίκτυο σου!

Όντως έχω κάνει λάθος, το Fujitsu ΔΕΝ έχει wifi.

Τα στοιχεία τα πήρα είτε από τα site των κατασκευαστών, είτε από site εμπόρων.

Του Fujitsu , τα θερμής ζώνης ΔΕΝ υπάρχουν στον κατασκευαστή. https://www.fgeurope.gr/el/products/klca-24kbtu

Tα είδα πχ από εδώ https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/fujitsu-asyg24klca.html?source=external

Ίσως είναι ορθογραφικό και να είναι 1832???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Θέλω να τοποθετήσω ένα κλιματιστικό τοίχου, αλλά επειδή  είναι τέτοια η διαρρύθμιση του σπιτιού, σε συνδυασμό και  με το οτι το μπαλκόνι μου είναι πολύ μικρό (1,4m μήκος),  ώστε αυτό που θα με βόλευε πάρα πολύ (για να μην  φράξω εντελώς το μπαλκονάκι  τοποθετώντας την εξωτερική μονάδα στο δάπεδο), θα ήταν η τοποθέτηση  να γίνει  σε στύλ «back to back», δηλαδή  η εξωτερική μονάδα να τοποθετηθεί σε βάση τοίχου στο μπαλκόνι  και  να τη χωρίζει από την εσωτερική μονάδα μόνο ο τοίχος. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια, το μήκος τον σωληνώσεων δεν θα είναι μεγαλύτερο από 50-60cm, δηλαδή πολύ  μικρότερο από τα 3m που γενικά προβλέπεται ως ελάχιστο μήκος  σωληνώσεων μεταξύ εσωτερικής-εξωτερικής μονάδας (το αναφέρει άλλωστε και στο τεχνικό εγχειρίδιο και του κλιματιστικού που σκέφτομαι  να αγοράσω), αν και στην πράξη, για λόγους οικονομίας σε χαλκοσωλήνα, τα συνεργεία τοποθέτησης, όταν έχουν την δυνατότητα, ρίχνουν το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων ακόμα και στο 1,5m, αλλά και πάλι εγώ θα είμαι αρκετά πιο κάτω  από αυτό το όριο, με ότι αυτό συνεπάγεται (θόρυβος στην εσωτερική μονάδα, πτώση απόδοσης, ενδεχομένως να θεωρηθεί σε περίπτωση βλάβης ότι δεν έγινε σωστή εγκατάσταση και να μη με καλύψει η εγγύηση κλπ).

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, αν κάποιος γνωρίζει ή του έτυχε κάτι αντίστοιχο, εάν υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος να ξεπεραστεί αυτό το εμπόδιο.  Αν λ.χ.  υπάρχει η δυνατότητα να γίνουν μια ή δύο μεγάλες «κουλούρες»  στις σωληνώσεις , πριν  συνδεθούν  με  την εξωτερική μονάδα (και  οι οποίες θα τοποθετηθούν κάπου πίσω από αυτήν) , ώστε να φθάσω  τα 1,5-2m σωληνώσεων. (Σε αυτή την περίπτωση φυσικά, ο σωλήνας  αποχέτευσης του νερού θα κατεβεί ανεξάρτητα από  τους χαλκοσωλήνες, ώστε να μην δυσχεραίνεται  η ροή του νερού  και πλημυρίσει η εσωτερική  μονάδα). Είναι άραγε αυτό (δηλαδή η περιστροφή/κουλούριασμα  των χαλκοσωλήνων ώστε να κερδηθεί  μήκος) τεχνικά επιτρεπτό ή θα μου δημιουργήσει κάποιο άλλο πρόβλημα; Υπάρχει μήπως κάποια άλλη λύση; Κάθε απάντηση – βοήθεια – συμβουλή, είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δευτερευόντως (αυτό που πρωτίστως με αποσχολεί είναι το ζήτημα της τοποθέτησης που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου), θα με ενδιέφερε και η γνώμη σας ως προς το κλιματιστικό (12000btu)  που σκέφτομαι να αγοράσω. Είμαι μεταξύ του Samsung AR12MSPXBWK Wind Free  (https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/175067-samsung-ar12mspxbwk-wind-free?nosto=productpage-nosto-2 ), 919 ευρώ  (σε προσφορά για λίγες ακόμα ημέρες) και  του Toyotomi  Izuru TRN/TRG-835ZR (https://www.skondo.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=11553&ref=bestprice.gr) , 400 ευρώ (σε διαρκή προσφορά επίσης)

 

Το μεγάλο πλεονέκτημα του κλιματιστικού Samsung είναι ότι έχει μία νέα και αποκλειστική τεχνολογία / πατέντα ( το "Wind free"), όπου στην ψύξη υπάρχει η επιλογή ο αέρας να διοχετεύεται απαλά μέσα από 21.000 μικρές οπές, έτσι ώστε να μη γίνεται  αισθητή η  ροή του αέρα και  να απολαμβάνεις συνθήκες απόλυτης άνεσης, και απ’ ότι διάβασα σε κριτικές πελατών (σε site του εξωτερικού, αφού στην Ελλάδα δεν βρήκα δυστυχώς τίποτα) η πατέντα αυτή λειτουργεί  όντως και μάλιστα είναι πολύ αποτελεσματική, και αυτό  είναι κάτι που με ενδιαφέρει πάρα πολύ  γιατί με ενοχλούν ιδιαιτέρως τα ψυχρά ρεύματα των κλιματιστικών (που αν ο χώρος σου  είναι μικρός, με τίποτα δεν μπορείς να τα αποφύγεις αφού όπως και να στρέψεις τις περσίδες και πάλι θα σε βρούν, είτε ευθέως είτε εξ αντανακλάσεως). Φυσικά έχει και άλλα πολλά θετικά το συγκεκριμένο κλιματιστικό  (π.χ. ενσωματωμένο προστατευτικό από υπέρταση ρεύματος, εξελιγμένο ιονιστή τύπου plasma κ.λ.π) και γενικά θεωρείται High-end κλιματιστικό, το σπουδαιότερο όμως "αβαντάζ" του είναι η καινοτομία του "Wind free", που καμιά άλλη εταιρεία δεν διαθέτει. Η Mitsubishi μόνο έχει κάποια High-end μοντέλα (αρκετά ακριβότερα μάλιστα)  όπου απλά υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης (μέσω ενός αισθητήρα κίνησης  που διαθέτει) ώστε όταν αντιλαμβάνεται ανθρώπινη παρουσία στο χώρο  να κατευθύνει αυτόματα τον κρύο αέρα προς το ταβάνι  ώστε να ενοχλεί λιγότερο, αν και όπως είπα και προηγουμένως, αν ο χώρος σου είναι σχετικά μικρός, το ψυχρό ρεύμα θα σε βρει και πάλι, έστω και εξ αντανακλάσεως, οπότε  η Samsung φαίνεται να είναι η μοναδική (για την ώρα τουλάχιστον) που κυριολεκτικά εμφανίζεται σχεδόν από το "πουθενά" (καθόσον δεν είχε κάποια "παράδοση" στο χώρο του κλιματισμού) και δίνει μια άκρως ικανοποιητική  λύση στο πολύ ενοχλητικό πρόβλημα των κρύων ρευμάτων, που είναι βέβαιο οτι απασχολεί πάρα πολύ κόσμο, και ειλικρινά απορώ πως μεγάλοι "κολοσσοί" στο χώρο του κλιματισμού ( όπως η Mitsubish,  η Hitachi, η  Daiklin κ.λ.π) ουσιαστικά δεν έκαναν σχεδόν τίποτα όλες αυτές τις δεκαετίες για να  το επιλύσουν αποτελεσματικά. Από την άλλη πλευρά,  το κλιματιστικό Toyotomi Iziru eco είναι ένα μεσαίας κλάσης κλιματιστικό, που όμως έχει πάρα πολύ καλές κριτικές  (και από Έλληνες χρήστες), διαθέτει σχεδόν τα πάντα (μέχρι και wifi) αν και σε χαμηλότερη ποιότητα φυσικά από  το Samsung Wind free (π.χ. έχει απλούστερο ιονιστή και υποδεέστερα φίλτρα), και πολύ καλές αποδόσεις (στην ψύξη μάλιστα φαίνεται να έχει ελαφρώς καλύτερες αποδόσεις από το  Samsung, το οποίο πάντως φαίνεται να υπερέχει αισθητά στη θέρμανση, ως προς το κόστος λειτουργίας). Έτσι λοιπόν, ναι μεν η Samsung έχει το μεγάλο «ατού» (Wind free), η  διαφορά  στην τιμή όμως μεταξύ των δύο κλιματιστικών είναι τόσο μεγάλη, που ενώ αρχικά ήμουν έτοιμος να επιλέξω τη Samsung, τώρα πλέον είμαι σε μεγάλο δίλημμα.... Κι αν δεν υπήρχε η πατέντα του "Wind free" (που με ενδιαφέρει πάρα πολύ) δεν θα το σκεφτόμουν καν,  θα επέλεγα Toyotomi με κλειστά τα μάτια, ως  "best value for money", τώρα το σκέφτομαι ακόμα, και κάθε συμβουλή δεκτή!

Και δεν με προβληματίζει μόνο το οικονομικό, με προβληματίζει επίσης ότι παρ’ όλο που η Samsung είναι γενικά μια κορυφαία εταιρεία, με καινοτομίες και τεχνολογίες αιχμής,  εντούτοις όμως, όπως ήδη επεσήμανα δεν έχει κάποια «παράδοση» στο χώρο του κλιματισμού, αφού τα μοντέλα που έχει βγάλει στην αγορά  όλα αυτά τα χρόνια είναι ελάχιστα, και κανένα από αυτά δεν φαίνεται πως  ήταν κάτι το ιδιαίτερο, μέχρι φυσικά να βγάλει τη σειρά "Wind free". Ανησυχώ λοιπόν,  μήπως τα συγκεκριμένα μοντέλα μας προκύψουν τελικά σε βάθος χρόνου πολύ «ντελικάτα»  (ή «μη μου άπτου»). Θα με ενδιέφερε λοιπόν επίσης, και η άποψη κάποιου χρήστη, που έτυχε να έχει κάποιο μοντέλο κλιματιστικού της Samsung (ή κάποιου που έτυχε να  το ψάξει περισσότερο) ως προς το αν έμεινε ικανοποιημένος ως προς την απόδοση και κυρίως ως προς την αντοχή τους σε βάθος χρόνου.

Επεξ/σία από Στέλιος Κ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μitsubishi Heavy Industries κλιματιστικα σκυλια !!!  Ψαξε το ... Επαναλαμβανω τα γνησια Mitsubishi τα Ηeavy Industries, οχι τα General Electric τα αγοραζεις για μια ζωη.  Εχω δυο και δουλεουν αψογα εδω και > 20 χρονια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, από προχθές έχω ένα θέμα με το κλιματιστικό.

Το μεσημέρι δούλευε μια χαρά και το βράδυ απλά έβγαζε αέρα.

Χθες τα ίδια, ρώτησα έναν φίλο και μου είπε να τσεκάρω την εξωτερική μονάδα να δω αν δουλεύει και όντως δεν δούλευε.

Τι μπορεί να συμβαίνει, από την μια στιγμή στην άλλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, theo93 είπε

Καλησπέρα, από προχθές έχω ένα θέμα με το κλιματιστικό.

Το μεσημέρι δούλευε μια χαρά και το βράδυ απλά έβγαζε αέρα.

Χθες τα ίδια, ρώτησα έναν φίλο και μου είπε να τσεκάρω την εξωτερική μονάδα να δω αν δουλεύει και όντως δεν δούλευε.

Τι μπορεί να συμβαίνει, από την μια στιγμή στην άλλη;

Οτιδήποτε, μπορεί να είναι το ρελέ που κομπλάρει τον συμπιεστή (έτυχε σε εμένα) ή κάτι ηλεκτρονικό...Φώναξε μάστορα!

2 ώρες πριν, Στέλιος Κ. είπε

Δευτερευόντως (αυτό που πρωτίστως με αποσχολεί είναι το ζήτημα της τοποθέτησης που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου), θα με ενδιέφερε και η γνώμη σας ως προς το κλιματιστικό (12000btu)  που σκέφτομαι να αγοράσω. Είμαι μεταξύ του Samsung AR12MSPXBWK Wind Free  (https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/175067-samsung-ar12mspxbwk-wind-free?nosto=productpage-nosto-2 ), 919 ευρώ  (σε προσφορά για λίγες ακόμα ημέρες) και  του Toyotomi  Izuru TRN/TRG-835ZR (https://www.skondo.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=11553&ref=bestprice.gr) , 400 ευρώ (σε διαρκή προσφορά επίσης)

Το μεγάλο πλεονέκτημα του κλιματιστικού Samsung είναι ότι έχει μία νέα και αποκλειστική τεχνολογία / πατέντα ( το "Wind free"), όπου στην ψύξη υπάρχει η επιλογή ο αέρας να διοχετεύεται απαλά μέσα από 21.000 μικρές οπές, έτσι ώστε να μη γίνεται  αισθητή η  ροή του αέρα και  να απολαμβάνεις συνθήκες απόλυτης άνεσης, και απ’ ότι διάβασα σε κριτικές πελατών (σε site του εξωτερικού, αφού στην Ελλάδα δεν βρήκα δυστυχώς τίποτα) η πατέντα αυτή λειτουργεί  όντως και μάλιστα είναι πολύ αποτελεσματική, και αυτό  είναι κάτι που με ενδιαφέρει πάρα πολύ  γιατί με ενοχλούν ιδιαιτέρως τα ψυχρά ρεύματα των κλιματιστικών (που αν ο χώρος σου  είναι μικρός, με τίποτα δεν μπορείς να τα αποφύγεις αφού όπως και να στρέψεις τις περσίδες και πάλι θα σε βρούν, είτε ευθέως είτε εξ αντανακλάσεως). Φυσικά έχει και άλλα πολλά θετικά το συγκεκριμένο κλιματιστικό  (π.χ. ενσωματωμένο προστατευτικό από υπέρταση ρεύματος, εξελιγμένο ιονιστή τύπου plasma κ.λ.π) και γενικά θεωρείται High-end κλιματιστικό, το σπουδαιότερο όμως "αβαντάζ" του είναι η καινοτομία του "Wind free", που καμιά άλλη εταιρεία δεν διαθέτει. Η Mitsubishi μόνο έχει κάποια High-end μοντέλα (αρκετά ακριβότερα μάλιστα)  όπου απλά υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης (μέσω ενός αισθητήρα κίνησης  που διαθέτει) ώστε όταν αντιλαμβάνεται ανθρώπινη παρουσία στο χώρο  να κατευθύνει αυτόματα τον κρύο αέρα προς το ταβάνι  ώστε να ενοχλεί λιγότερο, αν και όπως είπα και προηγουμένως, αν ο χώρος σου είναι σχετικά μικρός, το ψυχρό ρεύμα θα σε βρει και πάλι, έστω και εξ αντανακλάσεως, οπότε  η Samsung φαίνεται να είναι η μοναδική (για την ώρα τουλάχιστον) που κυριολεκτικά εμφανίζεται σχεδόν από το "πουθενά" (καθόσον δεν είχε κάποια "παράδοση" στο χώρο του κλιματισμού) και δίνει μια άκρως ικανοποιητική  λύση στο πολύ ενοχλητικό πρόβλημα των κρύων ρευμάτων, που είναι βέβαιο οτι απασχολεί πάρα πολύ κόσμο, και ειλικρινά απορώ πως μεγάλοι "κολοσσοί" στο χώρο του κλιματισμού ( όπως η Mitsubish,  η Hitachi, η  Daiklin κ.λ.π) ουσιαστικά δεν έκαναν σχεδόν τίποτα όλες αυτές τις δεκαετίες για να  το επιλύσουν αποτελεσματικά. Από την άλλη πλευρά,  το κλιματιστικό Toyotomi Iziru eco είναι ένα μεσαίας κλάσης κλιματιστικό, που όμως έχει πάρα πολύ καλές κριτικές  (και από Έλληνες χρήστες), διαθέτει σχεδόν τα πάντα (μέχρι και wifi) αν και σε χαμηλότερη ποιότητα φυσικά από  το Samsung Wind free (π.χ. έχει απλούστερο ιονιστή και υποδεέστερα φίλτρα), και πολύ καλές αποδόσεις (στην ψύξη μάλιστα φαίνεται να έχει ελαφρώς καλύτερες αποδόσεις από το  Samsung, το οποίο πάντως φαίνεται να υπερέχει αισθητά στη θέρμανση, ως προς το κόστος λειτουργίας). Έτσι λοιπόν, ναι μεν η Samsung έχει το μεγάλο «ατού» (Wind free), η  διαφορά  στην τιμή όμως μεταξύ των δύο κλιματιστικών είναι τόσο μεγάλη, που ενώ αρχικά ήμουν έτοιμος να επιλέξω τη Samsung, τώρα πλέον είμαι σε μεγάλο δίλημμα.... Κι αν δεν υπήρχε η πατέντα του "Wind free" (που με ενδιαφέρει πάρα πολύ) δεν θα το σκεφτόμουν καν,  θα επέλεγα Toyotomi με κλειστά τα μάτια, ως  "best value for money", τώρα το σκέφτομαι ακόμα, και κάθε συμβουλή δεκτή!

Και δεν με προβληματίζει μόνο το οικονομικό, με προβληματίζει επίσης ότι παρ’ όλο που η Samsung είναι γενικά μια κορυφαία εταιρεία, με καινοτομίες και τεχνολογίες αιχμής,  εντούτοις όμως, όπως ήδη επεσήμανα δεν έχει κάποια «παράδοση» στο χώρο του κλιματισμού, αφού τα μοντέλα που έχει βγάλει στην αγορά  όλα αυτά τα χρόνια είναι ελάχιστα, και κανένα από αυτά δεν φαίνεται πως  ήταν κάτι το ιδιαίτερο, μέχρι φυσικά να βγάλει τη σειρά "Wind free". Ανησυχώ λοιπόν,  μήπως τα συγκεκριμένα μοντέλα μας προκύψουν τελικά σε βάθος χρόνου πολύ «ντελικάτα»  (ή «μη μου άπτου»). Θα με ενδιέφερε λοιπόν επίσης, και η άποψη κάποιου χρήστη, που έτυχε να έχει κάποιο μοντέλο κλιματιστικού της Samsung (ή κάποιου που έτυχε να  το ψάξει περισσότερο) ως προς το αν έμεινε ικανοποιημένος ως προς την απόδοση και κυρίως ως προς την αντοχή τους σε βάθος χρόνου.

Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "Wind free" που λέει η Sammy, για marketing trick μου φαίνεται εμένα! Διότι, αν θες να πιάσεις θερμίδες (είτε θέρμανσης, είτε ψύξης!), θέλεις θερμοκρασία αέρα επί παροχή. Και αυξάνοντας την παροχή σε δεδομένη διατομή εξόδου που έχουν τα κλιματιστικά, θα έχεις αύξηση της ταχύτητας εξόδου είτε η παροχή αυτή περάσει μέσα από μια τρύπα, είτε από 21.000 τρυπίτσες. Επίσης, με τις δυνατότητες ρύθμισης της ταχύτητας του ανεμιστήρα που έχουν τα σύγχρονα κλιματιστικά, δεν νομίζω να είναι ούτως ή άλλως τόσο τραγική η δημιουργία ρεύματος αέρα που προκαλουν!

Πάντως, τα air condition δεν είναι καμία εξωτική τεχνολογία αιχμής, για την ακρίβεια ακολουθούν την ίδια φιλοσοφία λειτουργίας εδώ και καμία εκατοστή χρόνια, ώστε να πούμε όοοο τι καλή η κάθε Samsung φτιάχνει κορυφαία Smartphones άρα θα είναι καλή και στα κλιματιστικά! Θα πήγαινα σφαίρα για το Toyotomi!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...