Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Οτιδήποτε, μπορεί να είναι το ρελέ που κομπλάρει τον συμπιεστή (έτυχε σε εμένα) ή κάτι ηλεκτρονικό...Φώναξε μάστορα!

Αυτό με τρομάζει, γιατί μόλις μετακόμισα και ο ιδιοκτήτης δεν βλέπω να ψήνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, theo93 είπε

Αυτό με τρομάζει, γιατί μόλις μετακόμισα και ο ιδιοκτήτης δεν βλέπω να ψήνετε.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις τον Μαγκάιβερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, theo93 είπε

Αυτό με τρομάζει, γιατί μόλις μετακόμισα και ο ιδιοκτήτης δεν βλέπω να ψήνετε.

 

παρτον και πουλα του εκδουλευση ... εχει χαλασει το κλιματιστικο, να φερω μαστορα και να βγαλουμε το κοστος απο το νοικι? 99.999% θα σου πει στελνω εγω μαστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mechpanos είπε

 

 

37 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις τον Μαγκάιβερ!

έχει ζέστη :P

23 λεπτά πριν, fredd0 είπε

παρτον και πουλα του εκδουλευση ... εχει χαλασει το κλιματιστικο, να φερω μαστορα και να βγαλουμε το κοστος απο το νοικι? 99.999% θα σου πει στελνω εγω μαστορα.

εδώ για συντήρηση λέβητα κάναμε τόσες μέρες να τα βρούμε με δικό του μάστορα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Πάντως, τα air condition δεν είναι καμία εξωτική τεχνολογία αιχμής, για την ακρίβεια ακολουθούν την ίδια φιλοσοφία λειτουργίας εδώ και καμία εκατοστή χρόνια, ώστε να πούμε όοοο τι καλή η κάθε Samsung φτιάχνει κορυφαία Smartphones άρα θα είναι καλή και στα κλιματιστικά! Θα πήγαινα σφαίρα για το Toyotomi!

Όταν θα μπορέσουν να κατασκευαστούν κλιματιστικά οικιακής χρήσης που θα βασίζονται στην θερμοακουστική ψύξη, τότε θα έχουμε κάνει ένα άλμα, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Οτιδήποτε, μπορεί να είναι το ρελέ που κομπλάρει τον συμπιεστή (έτυχε σε εμένα) ή κάτι ηλεκτρονικό...Φώναξε μάστορα!

Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "Wind free" που λέει η Sammy, για marketing trick μου φαίνεται εμένα! Διότι, αν θες να πιάσεις θερμίδες (είτε θέρμανσης, είτε ψύξης!), θέλεις θερμοκρασία αέρα επί παροχή. Και αυξάνοντας την παροχή σε δεδομένη διατομή εξόδου που έχουν τα κλιματιστικά, θα έχεις αύξηση της ταχύτητας εξόδου είτε η παροχή αυτή περάσει μέσα από μια τρύπα, είτε από 21.000 τρυπίτσες. Επίσης, με τις δυνατότητες ρύθμισης της ταχύτητας του ανεμιστήρα που έχουν τα σύγχρονα κλιματιστικά, δεν νομίζω να είναι ούτως ή άλλως τόσο τραγική η δημιουργία ρεύματος αέρα που προκαλουν!

Πάντως, τα air condition δεν είναι καμία εξωτική τεχνολογία αιχμής, για την ακρίβεια ακολουθούν την ίδια φιλοσοφία λειτουργίας εδώ και καμία εκατοστή χρόνια, ώστε να πούμε όοοο τι καλή η κάθε Samsung φτιάχνει κορυφαία Smartphones άρα θα είναι καλή και στα κλιματιστικά! Θα πήγαινα σφαίρα για το Toyotomi!

Έχει και τις 2 δυνατότητες, δηλαδή και κανονική ροή αέρα (όπου κρύβεται το κάλυμμα με τις 21000 τρυπίτσες) και ροή "wind free" (όπου το εν λόγω κάλυμμα έρχεται και κουμπώνει μπροστά). Αυτό που σου προτείνουν είναι να ξεκινάει το κλιματιστικό με κανονική ή turbo ροή για λίγη ώρα, μέχρι να πλησιάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία και εν συνεχεία (αν το έχεις επιλέξει εκ των προτέρων φυσικά) το κλιματιστικό γυρνάει αυτόματα σε ροή "wind free" , όπου ξαναπέφτει μπροστά το συγκεκριμένο κάλυμμα και  το ψυχρό ρεύμα αέρα, μέσω των οπών, "σπάει" σε χιλιάδες τμήματα και "διαχέεται" σε δεκάδες διαφορετικές κατευθύνσεις (ώστε σχεδόν δεν γίνεται πλέον αντιληπτό) προκειμένου απλώς και μόνο να διατηρηθεί η θερμοκρασία που επιτεύχθηκε όσο το δυνατόν περισσότερο, κι αν τυχόν αυτό δεν επαρκεί σε κάποιες περιπτώσεις, τότε μετά από κάποια ώρα το κλιματιστικό ξαναγυρνάει (αυτόματα) για λίγο σε κανονική ροή και μόλις ξαναπιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία τότε επιστρέφει ξανά (αυτόματα) σε ροή "wind free". Οτι δεν είναι "marketing trick" είναι δεδομένο,  αφού όπως είπα διάβασα αρκετές κριτικές (χρηστών σε ξένα site) που τονίζουν ότι το σύστημα αυτό είναι πολύ αποτελεσματικό. Παραθέτω παρακάτω ένα σχετικό βίντεο για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ. Οι δυνατότητες ρύθμισης των ανεμιστήρων στα σύγχρονα κλιματιστικά βελτιώνουν σίγουρα την κατάσταση, όμως (κατά τη γνώμη μου) όχι σε βαθμό ικανοποιητικό, αν ο χώρος σου είναι μικρός, όπως λ.χ. στη δική μου περίπτωση (και σίγουρα υπάρχουν χιλιάδες σαν εμένα) όπου λόγω διαρρύθμισης  και στενότητας χώρου, ουσιαστικά είμαι υποχρεωμένος να βρίσκομαι σε απόσταση 4-5 μέτρων και σχεδόν απέναντι από το κλιματιστικό και όπως και να ρυθμίσω τις περσίδες, όσο και να κατεβάσω την ταχύτητα των ανεμιστήρων, το κρύο ρεύμα με βρίσκει πάντοτε και είναι απίστευτα ενοχλητικό και συνάμα κι επικίνδυνο. Και μιλάω οτι έχω κλιματιστικό Hitachi  από τα αρκετά ακριβά μοντέλα (την εποχή που το πήρα τουλάχιστον, πριν 8 χρόνια) . Τόσα χρόνια, όταν έφτανα στο "αμήν"  πήγαινα και κολλούσα με κολλητική ταινία κόλλες Α4 πάνω από την έξοδο του αέρα ώστε να "κόβεται" όσο το δυνατόν περισσότερο η  ροή του  αέρα προς τα εμπρός (και να πέφτει προς τα κάτω),  το οποίο ναι μεν είχε ως αποτέλεσμα να καθυστερεί  να ψυχθεί το σύνολο του χώρου, πλην όμως το προτιμούσα χίλιες φορές από το να με  "σακατέψει" το ψυχρό ρεύμα αέρα που δεν μπορούσα να το αποφύγω με τίποτα. Και ξαφνικά,  βλέπω προσφάτως  οτι και η Samsung  σκέφτηκε και έπραξε (με πολύ πιο λειτουργικό τρόπο βέβαια) κάτι αντίστοιχο με αυτό που σκέφτηκα κι εγώ, και γι' αυτό άλλωστε εξέφρασα και την απορία, πως και τόσες δεκαετίες δε σκέφθηκε κάτι αντίστοιχο  (ως προαιρετική δυνατότητα έστω,  σε κάποιο από τα δεκάδες μοντέλα της) κάποια από τις πολύ  γνωστές εταιρίες στο χώρο του κλιματισμού. Από εκεί και πέρα βέβαια,  ασφαλώς και με προβληματίζει το οτι η samsung, παρόλο που στο συγκεκριμένο θέμα που με απασχολούσε μου έδωσε μια πολύ καλή λύση, δεν έχει παράδοση στο χώρο του κλιματισμού, και δεν ξέρω αν τελικά καταστούν αξιόπιστα σε βάθος χρόνου τα μοντέλα της ή μας προκύψουν πολύ "ντελικάτα"...... Το ποσό είναι πολύ μεγάλο (για μένα τουλάχιστον) και προβληματίζομαι αν τελικά αξίζει να πάρω το ρίσκο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wind free το εχει μια χμμ φιλη μου. Βολευει αν το αφηνεις ανοιχτο το βραδυ που κοιμασαι να κρατησει θερμοκρασια, δε βολευει αν μπεις στο σπιτι και θες να κατεβασεις θερμοκρασια σχετικα γρηγορα.

να πω την αληθεια εγω δε θα το πληρωνα, σε χαμηλες στροφες τα inventer (στη λειτουργια συντηρισης θερμοκρασιας δηλαδη) δε μπορω να πω οτι κανουν και κανα ενοχλητικο ρευμα αερα, αλλα ... γουστα ειναι αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

το wind free το εχει μια χμμ φιλη μου. Βολευει αν το αφηνεις ανοιχτο το βραδυ που κοιμασαι να κρατησει θερμοκρασια, δε βολευει αν μπεις στο σπιτι και θες να κατεβασεις θερμοκρασια σχετικα γρηγορα.

να πω την αληθεια εγω δε θα το πληρωνα, σε χαμηλες στροφες τα inventer (στη λειτουργια συντηρισης θερμοκρασιας δηλαδη) δε μπορω να πω οτι κανουν και κανα ενοχλητικο ρευμα αερα, αλλα ... γουστα ειναι αυτα

Κάπως έτσι το καταλαβαίνω κι εγώ.... Λεω δηλαδή οτι από το να με "βαράει" 10 ώρες στο κεφάλι το παγωμένο ρεύμα και να "παλαβώνω", προτιμώ να εξαφανιστώ για 1 ώρα από το δωμάτιο, ώστε  να δουλέψει το κλιματιστικό με κανονική ροή αέρα και να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, και εν συνεχεία να μπει σε ροή "wind free" (απλά και μόνο για να διατηρήσει την θερμοκρασία που επιτεύχθηκε) ώστε να έχω για τις υπόλοιπες 9 ώρες το κεφάλι μου ήσυχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, theo93 είπε

Καλησπέρα, από προχθές έχω ένα θέμα με το κλιματιστικό.

Το μεσημέρι δούλευε μια χαρά και το βράδυ απλά έβγαζε αέρα.

Χθες τα ίδια, ρώτησα έναν φίλο και μου είπε να τσεκάρω την εξωτερική μονάδα να δω αν δουλεύει και όντως δεν δούλευε.

Τι μπορεί να συμβαίνει, από την μια στιγμή στην άλλη;

Να ρωτήσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις: μήπως έχεις ορίσει τη ζητούμενη θερμοκρασία ψηλά (π.χ. 29-30°C), και το μεσημέρι που έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία έξω και λογικά και μέσα στο σπίτι δουλεύει, ενώ το βράδυ που υποθετικά πέφτει λίγο ουσιαστικά του ζητάς θερμοκρασία που ήδη έχει το σπίτι;

Δες το και σήμερα το βράδυ τι θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Στέλιος Κ. είπε

Έχει και τις 2 δυνατότητες, δηλαδή και κανονική ροή αέρα (όπου κρύβεται το κάλυμμα με τις 21000 τρυπίτσες) και ροή "wind free" (όπου το εν λόγω κάλυμμα έρχεται και κουμπώνει μπροστά). Αυτό που σου προτείνουν είναι να ξεκινάει το κλιματιστικό με κανονική ή turbo ροή για λίγη ώρα, μέχρι να πλησιάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία και εν συνεχεία (αν το έχεις επιλέξει εκ των προτέρων φυσικά) το κλιματιστικό γυρνάει αυτόματα σε ροή "wind free" , όπου ξαναπέφτει μπροστά το συγκεκριμένο κάλυμμα και  το ψυχρό ρεύμα αέρα, μέσω των οπών, "σπάει" σε χιλιάδες τμήματα και "διαχέεται" σε δεκάδες διαφορετικές κατευθύνσεις (ώστε σχεδόν δεν γίνεται πλέον αντιληπτό) προκειμένου απλώς και μόνο να διατηρηθεί η θερμοκρασία που επιτεύχθηκε όσο το δυνατόν περισσότερο, κι αν τυχόν αυτό δεν επαρκεί σε κάποιες περιπτώσεις, τότε μετά από κάποια ώρα το κλιματιστικό ξαναγυρνάει (αυτόματα) για λίγο σε κανονική ροή και μόλις ξαναπιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία τότε επιστρέφει ξανά (αυτόματα) σε ροή "wind free". Οτι δεν είναι "marketing trick" είναι δεδομένο,  αφού όπως είπα διάβασα αρκετές κριτικές (χρηστών σε ξένα site) που τονίζουν ότι το σύστημα αυτό είναι πολύ αποτελεσματικό. Παραθέτω παρακάτω ένα σχετικό βίντεο για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ. Οι δυνατότητες ρύθμισης των ανεμιστήρων στα σύγχρονα κλιματιστικά βελτιώνουν σίγουρα την κατάσταση, όμως (κατά τη γνώμη μου) όχι σε βαθμό ικανοποιητικό, αν ο χώρος σου είναι μικρός, όπως λ.χ. στη δική μου περίπτωση (και σίγουρα υπάρχουν χιλιάδες σαν εμένα) όπου λόγω διαρρύθμισης  και στενότητας χώρου, ουσιαστικά είμαι υποχρεωμένος να βρίσκομαι σε απόσταση 4-5 μέτρων και σχεδόν απέναντι από το κλιματιστικό και όπως και να ρυθμίσω τις περσίδες, όσο και να κατεβάσω την ταχύτητα των ανεμιστήρων, το κρύο ρεύμα με βρίσκει πάντοτε και είναι απίστευτα ενοχλητικό και συνάμα κι επικίνδυνο. Και μιλάω οτι έχω κλιματιστικό Hitachi  από τα αρκετά ακριβά μοντέλα (την εποχή που το πήρα τουλάχιστον, πριν 8 χρόνια) . Τόσα χρόνια, όταν έφτανα στο "αμήν"  πήγαινα και κολλούσα με κολλητική ταινία κόλλες Α4 πάνω από την έξοδο του αέρα ώστε να "κόβεται" όσο το δυνατόν περισσότερο η  ροή του  αέρα προς τα εμπρός (και να πέφτει προς τα κάτω),  το οποίο ναι μεν είχε ως αποτέλεσμα να καθυστερεί  να ψυχθεί το σύνολο του χώρου, πλην όμως το προτιμούσα χίλιες φορές από το να με  "σακατέψει" το ψυχρό ρεύμα αέρα που δεν μπορούσα να το αποφύγω με τίποτα. Και ξαφνικά,  βλέπω προσφάτως  οτι και η Samsung  σκέφτηκε και έπραξε (με πολύ πιο λειτουργικό τρόπο βέβαια) κάτι αντίστοιχο με αυτό που σκέφτηκα κι εγώ, και γι' αυτό άλλωστε εξέφρασα και την απορία, πως και τόσες δεκαετίες δε σκέφθηκε κάτι αντίστοιχο  (ως προαιρετική δυνατότητα έστω,  σε κάποιο από τα δεκάδες μοντέλα της) κάποια από τις πολύ  γνωστές εταιρίες στο χώρο του κλιματισμού. Από εκεί και πέρα βέβαια,  ασφαλώς και με προβληματίζει το οτι η samsung, παρόλο που στο συγκεκριμένο θέμα που με απασχολούσε μου έδωσε μια πολύ καλή λύση, δεν έχει παράδοση στο χώρο του κλιματισμού, και δεν ξέρω αν τελικά καταστούν αξιόπιστα σε βάθος χρόνου τα μοντέλα της ή μας προκύψουν πολύ "ντελικάτα"...... Το ποσό είναι πολύ μεγάλο (για μένα τουλάχιστον) και προβληματίζομαι αν τελικά αξίζει να πάρω το ρίσκο.

Δεν το είχε σκεφτεί, γιατί είναι marketing trick! Αν δεν έχεις επίσης ταχύτητα εξόδου, δεν επιτυγχάνεις κάλυψη όλου του χώρου, οπότε το ρεύμα είναι απαραίτητο.

Άλλες εταιρείες κατευθύνουν τον ψυχρό αέρα ψηλά προς το ταβάνι, ώστε να καθίσει απαλά προς τα κάτω λόγω διαφοράς που πυκνότητας.

Εγώ που έχω ένα Sharp 10ετίας σχεδόν, όταν πιάνει θερμοκρασία και με το fan στο αυτόματο (όχι στο χαμηλό), κόβει τόσο πολύ που ούτε ακούγεται καθόλου, ούτε κάνει ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2018 στις 5:01 ΜΜ, phanispal είπε

Μισό γιατί αυτό μπορεί να παρερμηνευτεί.

ΟΚ, ένα on/off θεωρητικά λειτουργεί στο ~100% όλη την ώρα (μέχρι να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία έστω), ενώ ένα inverter θα λειτουργεί πιο χαλαρά.

Αλλά αν υποθέσουμε ότι συγκρίνουμε ένα on/off με ένα inverter, με το inverter να το έχουμε να λειτουργεί στο μέγιστο δυνατό (π.χ. λειτουργία turbo, ή να του ζητήσουμε μια θερμοκρασία που δεν πρόκειται να πιάσει ποτέ), τότε γιατί το inverter να εξακολουθεί να έχει υποδεέστερη απόδοση;

 Αυτή η θεωρία ότι ένα on/off είναι πιο αποδοτικό σε ψύξη απο ένα inverter προέρχεται απο την ημιμάθεια μερικών . Δεν ισχύει και φυσικά δεν ισχύει ούτε το αντίστροφο . 

Επίσης δεν έχει κανένα νόημα να μιλάμε για συμβατικά κλιματιστικά. Δε πρόκειται να βρείτε πουθενά συμβατικά . Έχουν απαγορευθεί απο την Ευρωπαϊκή ένωση για περιβαλλοντικούς λόγους . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, theo93 είπε

Καλησπέρα, από προχθές έχω ένα θέμα με το κλιματιστικό.

Το μεσημέρι δούλευε μια χαρά και το βράδυ απλά έβγαζε αέρα.

Χθες τα ίδια, ρώτησα έναν φίλο και μου είπε να τσεκάρω την εξωτερική μονάδα να δω αν δουλεύει και όντως δεν δούλευε.

Τι μπορεί να συμβαίνει, από την μια στιγμή στην άλλη;

Βγαζει πλεον μονίμως αερα δηλ. λειτουργια fan, ή κανει αυτοματη εναλλαγη μεταξυ cool και fan?

10 ώρες πριν, phanispal είπε

Να ρωτήσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις: μήπως έχεις ορίσει τη ζητούμενη θερμοκρασία ψηλά (π.χ. 29-30°C), και το μεσημέρι που έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία έξω και λογικά και μέσα στο σπίτι δουλεύει, ενώ το βράδυ που υποθετικά πέφτει λίγο ουσιαστικά του ζητάς θερμοκρασία που ήδη έχει το σπίτι;

Oταν το ορισεις στους 29ο αλλα στο δωματιο εχει 27o, το αρκουδισιον θα σταματησει αυτομάτως και θα μπει σε φαση fan μεχρι η θερμοκρασια να παει 29ο? Καπου διαβασα ότι αυτό είναι φυσιολογικο στα ινβερτερ.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

Oταν το ορισεις στους 29ο αλλα στο δωματιο εχει 27o, το αρκουδισιον θα σταματησει αυτομάτως και θα μπει σε φαση fan μεχρι η θερμοκρασια να παει 29ο? Καπου διαβασα ότι αυτό είναι φυσιολογικο στα ινβερτερ.

Αν μιλάς για ψύξη, και με την προϋπόθεση ότι το κλιματιστικό διαβάζει σωστά τη θερμοκρασία του χώρου, λογικά ναι, δεν πρόκειται να λειτουργήσει μέχρι να διαβάσει θερμοκρασία υψηλότερη από αυτή που του ζητάς.

Το αν τα κλιματιστικά αντιλαμβάνονται σωστά τη θερμοκρασία του χώρου είναι άλλο θέμα βέβαια.

Εγώ αυτό που δε μπορώ να προσδιορίσω για ποιο λόγο συμβαίνει είναι το εξής: στο σπίτι έχω τρία (3) κλιματιστικά Midea, δύο ίδια 9άρια στα υπνοδωμάτια και ένα ίδιο μοντέλο 12άρι στο σαλόνι. Το ένα 9άρι τοποθετήθηκε πέρσι, τα άλλα δύο φέτος. Παρατηρώ λοιπόν ότι το περσινό 9άρι πρέπει να το έχω ρυθμισμένο 1-2 βαθμούς πιο κάτω από το 12άρι του σαλονιού για να λειτουργεί (να βγάζει κρύο αέρα). Στο σαλόνι μπορώ να το έχω στους 29°C, ακόμα και στους 30°C και να βγάζει κρύο αέρα, ενώ στο υπνοδωμάτιο με το περσινό 9άρι, από τους 28°C και πάνω δύσκολα θα λειτουργήσει.

Δε θεωρώ πως οι χώροι έχουν τέτοια διαφορά θερμοκρασίας, ανεξαρτήτως κλιματιστικών, απ' όσο μπορώ να αντιληφθώ τουλάχιστον. Πρέπει να αγοράσω μερικά θερμόμετρα και να τα βάλω σε διάφορα σημεία στο σπίτι για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Αναρωτιέμαι μήπως είναι φυσιολογικό ακόμα και δύο ολόιδιες μονάδες να συμπεριφέρονται διαφορετικά, υποθετικά στις ίδιες ακριβώς συνθήκες και προϋποθέσεις, αν είναι θέμα απόδοσης λόγω εγκατάστασης, ή οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, phanispal είπε

Να ρωτήσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις: μήπως έχεις ορίσει τη ζητούμενη θερμοκρασία ψηλά (π.χ. 29-30°C), και το μεσημέρι που έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία έξω και λογικά και μέσα στο σπίτι δουλεύει, ενώ το βράδυ που υποθετικά πέφτει λίγο ουσιαστικά του ζητάς θερμοκρασία που ήδη έχει το σπίτι;

Δες το και σήμερα το βράδυ τι θα κάνει.

το είχα δοκιμάσει και στους 18 για κανα μισάωρο και τίποτα.

Η εξωτερική μονάδα γυρνάει αλλά παρατηρώ ότι πάει να φορτσάρει και κόβετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...