Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

ΟΚ, τότε είναι άλλο το πρόβλημα. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί το βράδυ.

Χθες/σήμερα σου έκανε τα ίδια;

sorry αν δεν έγινα ξεκάθαρος, ξεκίνησε προχθές το βράδυ και από τότε γενικά δεν κρυώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, phanispal είπε

Έτσι όπως το έγραψες, θεώρησα ότι δύο μεσημέρια σου δούλεψε κανονικά.

χαχαχα δικό μου λάθος, αυτό θα ήταν όντως πού περίεργο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, phanispal είπε

Αν μιλάς για ψύξη, και με την προϋπόθεση ότι το κλιματιστικό διαβάζει σωστά τη θερμοκρασία του χώρου, λογικά ναι, δεν πρόκειται να λειτουργήσει μέχρι να διαβάσει θερμοκρασία υψηλότερη από αυτή που του ζητάς.

Το αν τα κλιματιστικά αντιλαμβάνονται σωστά τη θερμοκρασία του χώρου είναι άλλο θέμα βέβαια.

Εγώ αυτό που δε μπορώ να προσδιορίσω για ποιο λόγο συμβαίνει είναι το εξής: στο σπίτι έχω τρία (3) κλιματιστικά Midea, δύο ίδια 9άρια στα υπνοδωμάτια και ένα ίδιο μοντέλο 12άρι στο σαλόνι. Το ένα 9άρι τοποθετήθηκε πέρσι, τα άλλα δύο φέτος. Παρατηρώ λοιπόν ότι το περσινό 9άρι πρέπει να το έχω ρυθμισμένο 1-2 βαθμούς πιο κάτω από το 12άρι του σαλονιού για να λειτουργεί (να βγάζει κρύο αέρα). Στο σαλόνι μπορώ να το έχω στους 29°C, ακόμα και στους 30°C και να βγάζει κρύο αέρα, ενώ στο υπνοδωμάτιο με το περσινό 9άρι, από τους 28°C και πάνω δύσκολα θα λειτουργήσει.

Δε θεωρώ πως οι χώροι έχουν τέτοια διαφορά θερμοκρασίας, ανεξαρτήτως κλιματιστικών, απ' όσο μπορώ να αντιληφθώ τουλάχιστον. Πρέπει να αγοράσω μερικά θερμόμετρα και να τα βάλω σε διάφορα σημεία στο σπίτι για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Αναρωτιέμαι μήπως είναι φυσιολογικό ακόμα και δύο ολόιδιες μονάδες να συμπεριφέρονται διαφορετικά, υποθετικά στις ίδιες ακριβώς συνθήκες και προϋποθέσεις, αν είναι θέμα απόδοσης λόγω εγκατάστασης, ή οτιδήποτε άλλο.

Για ψυξη μιλαω βεβαια. Μηπως το αρκουδισιον δεν προσαρμόζεται αναλογα τη θερμικρασια του χωρου αλλα αναλογα  τη δικη του θερμοκρασια?

Υπαρχουνε ινβερτερ που κανουν αυτοματη εναλλαγη μεταξυ cool και fan, και ινβερτερ που δουλευουν στανταρ cool μεχρι να τα κλεισεις? Αυτη είναι η απορια μου.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι τα inverter κάνουν εναλλαγή μεταξύ Cool και Fan. 

Αυτό που έχω παρατηρήσει, είναι όταν πιάνει τη θερμοκρασία που του έχω ζητήσει, να σταματά ο ανεμιστήρας σχεδόν τελείως, ανεξάρτητα απ' το αν βγάζει κρύο ή χλιαρό αέρα.

Επίσης νομίζω κάποιος είχε γράψει εδώ ότι υπάρχουν inverter που κακώς σταματούν εντελώς, και πως είναι λάθος σχεδιασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2018 στις 1:47 ΜΜ, Στέλιος Κ. είπε

Δευτερευόντως (αυτό που πρωτίστως με αποσχολεί είναι το ζήτημα της τοποθέτησης που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου), θα με ενδιέφερε και η γνώμη σας ως προς το κλιματιστικό (12000btu)  που σκέφτομαι να αγοράσω. Είμαι μεταξύ του Samsung AR12MSPXBWK Wind Free  (https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/175067-samsung-ar12mspxbwk-wind-free?nosto=productpage-nosto-2 ), 919 ευρώ  (σε προσφορά για λίγες ακόμα ημέρες) και  του Toyotomi  Izuru TRN/TRG-835ZR (https://www.skondo.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=11553&ref=bestprice.gr) , 400 ευρώ (σε διαρκή προσφορά επίσης)

Το μεγάλο πλεονέκτημα του κλιματιστικού Samsung είναι ότι έχει μία νέα και αποκλειστική τεχνολογία / πατέντα ( το "Wind free"), όπου στην ψύξη υπάρχει η επιλογή ο αέρας να διοχετεύεται απαλά μέσα από 21.000 μικρές οπές, έτσι ώστε να μη γίνεται  αισθητή η  ροή του αέρα και  να απολαμβάνεις συνθήκες απόλυτης άνεσης, και απ’ ότι διάβασα σε κριτικές πελατών (σε site του εξωτερικού, αφού στην Ελλάδα δεν βρήκα δυστυχώς τίποτα) η πατέντα αυτή λειτουργεί  όντως και μάλιστα είναι πολύ αποτελεσματική, και αυτό  είναι κάτι που με ενδιαφέρει πάρα πολύ  γιατί με ενοχλούν ιδιαιτέρως τα ψυχρά ρεύματα των κλιματιστικών (που αν ο χώρος σου  είναι μικρός, με τίποτα δεν μπορείς να τα αποφύγεις αφού όπως και να στρέψεις τις περσίδες και πάλι θα σε βρούν, είτε ευθέως είτε εξ αντανακλάσεως). Φυσικά έχει και άλλα πολλά θετικά το συγκεκριμένο κλιματιστικό  (π.χ. ενσωματωμένο προστατευτικό από υπέρταση ρεύματος, εξελιγμένο ιονιστή τύπου plasma κ.λ.π) και γενικά θεωρείται High-end κλιματιστικό, το σπουδαιότερο όμως "αβαντάζ" του είναι η καινοτομία του "Wind free", που καμιά άλλη εταιρεία δεν διαθέτει. Η Mitsubishi μόνο έχει κάποια High-end μοντέλα (αρκετά ακριβότερα μάλιστα)  όπου απλά υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης (μέσω ενός αισθητήρα κίνησης  που διαθέτει) ώστε όταν αντιλαμβάνεται ανθρώπινη παρουσία στο χώρο  να κατευθύνει αυτόματα τον κρύο αέρα προς το ταβάνι  ώστε να ενοχλεί λιγότερο, αν και όπως είπα και προηγουμένως, αν ο χώρος σου είναι σχετικά μικρός, το ψυχρό ρεύμα θα σε βρει και πάλι, έστω και εξ αντανακλάσεως, οπότε  η Samsung φαίνεται να είναι η μοναδική (για την ώρα τουλάχιστον) που κυριολεκτικά εμφανίζεται σχεδόν από το "πουθενά" (καθόσον δεν είχε κάποια "παράδοση" στο χώρο του κλιματισμού) και δίνει μια άκρως ικανοποιητική  λύση στο πολύ ενοχλητικό πρόβλημα των κρύων ρευμάτων, που είναι βέβαιο οτι απασχολεί πάρα πολύ κόσμο, και ειλικρινά απορώ πως μεγάλοι "κολοσσοί" στο χώρο του κλιματισμού ( όπως η Mitsubish,  η Hitachi, η  Daiklin κ.λ.π) ουσιαστικά δεν έκαναν σχεδόν τίποτα όλες αυτές τις δεκαετίες για να  το επιλύσουν αποτελεσματικά. Από την άλλη πλευρά,  το κλιματιστικό Toyotomi Iziru eco είναι ένα μεσαίας κλάσης κλιματιστικό, που όμως έχει πάρα πολύ καλές κριτικές  (και από Έλληνες χρήστες), διαθέτει σχεδόν τα πάντα (μέχρι και wifi) αν και σε χαμηλότερη ποιότητα φυσικά από  το Samsung Wind free (π.χ. έχει απλούστερο ιονιστή και υποδεέστερα φίλτρα), και πολύ καλές αποδόσεις (στην ψύξη μάλιστα φαίνεται να έχει ελαφρώς καλύτερες αποδόσεις από το  Samsung, το οποίο πάντως φαίνεται να υπερέχει αισθητά στη θέρμανση, ως προς το κόστος λειτουργίας). Έτσι λοιπόν, ναι μεν η Samsung έχει το μεγάλο «ατού» (Wind free), η  διαφορά  στην τιμή όμως μεταξύ των δύο κλιματιστικών είναι τόσο μεγάλη, που ενώ αρχικά ήμουν έτοιμος να επιλέξω τη Samsung, τώρα πλέον είμαι σε μεγάλο δίλημμα.... Κι αν δεν υπήρχε η πατέντα του "Wind free" (που με ενδιαφέρει πάρα πολύ) δεν θα το σκεφτόμουν καν,  θα επέλεγα Toyotomi με κλειστά τα μάτια, ως  "best value for money", τώρα το σκέφτομαι ακόμα, και κάθε συμβουλή δεκτή!

Και δεν με προβληματίζει μόνο το οικονομικό, με προβληματίζει επίσης ότι παρ’ όλο που η Samsung είναι γενικά μια κορυφαία εταιρεία, με καινοτομίες και τεχνολογίες αιχμής,  εντούτοις όμως, όπως ήδη επεσήμανα δεν έχει κάποια «παράδοση» στο χώρο του κλιματισμού, αφού τα μοντέλα που έχει βγάλει στην αγορά  όλα αυτά τα χρόνια είναι ελάχιστα, και κανένα από αυτά δεν φαίνεται πως  ήταν κάτι το ιδιαίτερο, μέχρι φυσικά να βγάλει τη σειρά "Wind free". Ανησυχώ λοιπόν,  μήπως τα συγκεκριμένα μοντέλα μας προκύψουν τελικά σε βάθος χρόνου πολύ «ντελικάτα»  (ή «μη μου άπτου»). Θα με ενδιέφερε λοιπόν επίσης, και η άποψη κάποιου χρήστη, που έτυχε να έχει κάποιο μοντέλο κλιματιστικού της Samsung (ή κάποιου που έτυχε να  το ψάξει περισσότερο) ως προς το αν έμεινε ικανοποιημένος ως προς την απόδοση και κυρίως ως προς την αντοχή τους σε βάθος χρόνου.

Μακριά από Samsung και LG, χαλάνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, phanispal είπε

Δε νομίζω ότι τα inverter κάνουν εναλλαγή μεταξύ Cool και Fan. 

Αυτό που έχω παρατηρήσει, είναι όταν πιάνει τη θερμοκρασία που του έχω ζητήσει, να σταματά ο ανεμιστήρας σχεδόν τελείως, ανεξάρτητα απ' το αν βγάζει κρύο ή χλιαρό αέρα.

Επίσης νομίζω κάποιος είχε γράψει εδώ ότι υπάρχουν inverter που κακώς σταματούν εντελώς, και πως είναι λάθος σχεδιασμός.

Eισαι σιγουρος ότι σταματα τελειως? Γυρισε τις περσιδες προς το μερος σου και τσεκαρε αν σου ερχεται αερας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rafinha είπε

Σε 32 τμ ψιλοταβανο με καλύπτει 12αρι?

Ενιαίο; Εγώ έχω 14αρι σε αντίστοιχο χώρο και με έναν τοίχο ενδιάμεσα δεν είναι όλο το ίδιο ζεστό. 

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι ενιαιο απλα ειναι μαγαζι απο τη μια εχει τζαμαρια
ειναι αναμεσα απο κτιρια
και ειναι γυρω στα  5 μετρα υψος

στη θερμανση φτανει τα 17500 btu

Επεξ/σία από Rafinha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους βρήκα το καθαριστικό NCH Everbrite στην Κύπρο!!!

Έπρεπε να μιλήσω με τα κεντρικά της Ευρώπης για να βγάλω άκρη.

Λοιπόν, κάποιος που έχει δουλέψει με αυτό το βιοκτόνο, μπορεί να μου προτείνει δοκιμασμένη αναλογία που να εγγυηθεί το καθάρισμα στοιχείου, συλλέκτη νερού, υδροροής για μιά σεζόν?

Δεν θέλω να βάλω μεγάλη ποσότητα Everbrite και να πεθάνω να το ξεπλύνω από την εσωτερική μονάδα (όσο πιό πολύ βάλεις τόσο πιό πολύ μοιάζει με σαπουνάδα), αλλά ούτε και να βάλω λιγότερο και να έχω επανεμφάνιση οσμών μετά από μία δύο εβδομάδες....

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Rafinha είπε

ναι ενιαιο απλα ειναι μαγαζι απο τη μια εχει τζαμαρια
ειναι αναμεσα απο κτιρια
και ειναι γυρω στα  5 μετρα υψος

στη θερμανση φτανει τα 17500 btu

Θεωρώ ότι δε θα σου φτάσει. Για καλύτερη οικονομία κανένα 18.000?

Δεν είναι μεγάλη η διαφορά και έτσι κι αλλιώς θα το περάσεις στα έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Rafinha είπε

ναι ενιαιο απλα ειναι μαγαζι απο τη μια εχει τζαμαρια
ειναι αναμεσα απο κτιρια
και ειναι γυρω στα  5 μετρα υψος

στη θερμανση φτανει τα 17500 btu

Μη κάνεις το ίδιο λάθος που έκανα. Η τζαμαρία και το άνοιξε κλείσε της πόρτας χαλάνε όλη τη μόνωση. Πάρε δυνατό κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...