Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάνει κενό και δεν κάνει οικονομία στις σωληνώσεις, ΟΚ.

Το ότι δεν έχεις ακούσει όμως αρνητικά σχόλια δε σημαίνει απαραίτητα ότι ο κόσμος σκαμπάζει από σωστές εγκαταστάσεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2018 στις 9:19 ΠΜ, phanispal είπε

Το θέμα με το 5λιτρο και τη μέθοδο που προτείνει ο Dare είναι τι θα κάνεις όσο σου απομείνει για να το γεμίσεις με νερό.

Είναι ασφαλές να το ρίξεις σε άλλο δοχείο και μετά να ξαναβάλεις στην αντλία;

Εκτός κι αν το ξοδέψεις όλο.

Θα φτιάξει μια αρχική ποσότητα μίγματος μέσα στη δεξαμενή του ψεκαστήρα τόση όση θέλει να ρίξει στο μηχάνημα . Όταν τελειώσει θα γεμίσει τον ψεκαστήρα με νερό για ξέπλυμα  του μηχανήματος. Αν θέλει η άν χρειαστεί θα επαναλάβει την διαδικασία . ΠΙστεύω ότι 2-3 λίτρα νερού- everbrite είναι μια χαρά . 

Στις 7/9/2018 στις 8:30 ΠΜ, panther_512 είπε

Thanks Daredevil, για πρώτη φορά θα δοκιμάσω με 1:40 και βλέπουμε.

Δεν βρήκα τη συσκευασία ενός λίτρου και πήρα το 5όλιτρο. Έχει επάνω ημερομηνία λήξης (τέλος 2020). Από τη δική σου εμπειρία, μπορώ να χρησιμοποιήσω το χημικό αυτό και μετά το πέρας της ημερομηνίας λήξης?

Επίσης είναι ασφαλές για καθαρισμό πατωμάτων σε σπίτι που υπάρχει και μωρό?

Δεν ξέρω αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μετά το πέρας της ημερομηνίας λήξης . 
Είναι σιχυρό απολυμαντικό που χρησιμοποιείται κυρίως στην βιομηχανία τροφήμων για απολυμάνσεις . Σε επιφάνειες είναι ικανό να εξουδετερώσει και τον ιο HIV  . Καλό είναι όταν το ψεκάζεις να φοράς μια μάσκα . Πολύ σημαντικό να φοράς προστατευτική μάσκα για τα μάτια σου και ακόμα καλύτερα  με σύστημα έμμεσου αερισμού . Επειδή ψεκάζεις με πίεση κατα 95 % θα πέσουν αρκετές σταγόνες επάνω σου .  
Δες αυτό το λινκ:  https://www.frigohellas.gr/nch-europe-shine-side-ugro-katharismou-eswterikwn-stoixeiwn-klimatistikwn-suskeuasia-1lit-araiwsi-1-338

Διάβασε τις οδηγίες : 
15364120269311777259123.jpg.0d760bcbbc3fbb9aadd2738d7d502b0a.jpg

15364121015401893527225.jpg

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Αν κάνει κενό και δεν κάνει οικονομία στις σωληνώσεις, ΟΚ.

Το ότι δεν έχεις ακούσει όμως αρνητικά σχόλια δε σημαίνει απαραίτητα ότι ο κόσμος σκαμπάζει από σωστές εγκαταστάσεις.

Δεν διαφωνω αλλα ειμαι απο επαρχεια τεχνιτης σε αλλο τομεα και λιγο πολυ γνωριζουμε τις δουλειες τον αλλον απο κοινους γνωστους και εχουμε συνεργαστη αρκετες φορες με τον συγκεγκριμενο τεχνικο.Σαν μαρκα μοντελο καποια γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aslanG7 είπε

.Σαν μαρκα μοντελο καποια γνωμη?

Σαν μάρκα φίλε μου ,ως κάτοχος 12αριού  toshiba inverter  σε σαλόνι 35 τ.μ και δουλεύοντας το μέρα νύχτα για σχεδόν 5 χρόνια,είμαι ευχαριστημένος,ως μοντέλο όμως δεν  το γνωρίζω το συγκεκριμένο ,αν και θα πάρω και εγώ 2  ίδια  9άρια για τα υπνοδωμάτια.

Επεξ/σία από pano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμουν σε φαση να παρω 12 κλιματιστικο για τον χωρο μου 25 τ.μ καλα μονομενο και μαλιστα για αυτο το μοντελο. https://www.skroutz.gr/s/15310104/Daikin-FTXF35A-RXF35A.html#specs 700 ευρω με την εγκατασταση.

Αλλα εκατσε αυτη η προσφορα και εφυγε η παραγγελια μιλωντας φυσικα με δυο ψυκτικους εγκαταστατες και μαλιστα ο ενας μου ειπε με κλειστα ματια με τετοια τιμη ουτε εγω δεν αγοραζω.

Επεξ/σία από aslanG7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Θα φτιάξει μια αρχική ποσότητα μίγματος μέσα στη δεξαμενή του ψεκαστήρα τόση όση θέλει να ρίξει στο μηχάνημα . Όταν τελειώσει θα γεμίσει τον ψεκαστήρα με νερό για ξέπλυμα  του μηχανήματος. Αν θέλει η άν χρειαστεί θα επαναλάβει την διαδικασία . ΠΙστεύω ότι 2-3 λίτρα νερού- everbrite είναι μια χαρά . 

Δεν ξέρω αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μετά το πέρας της ημερομηνίας λήξης . 
Είναι σιχυρό απολυμαντικό που χρησιμοποιείται κυρίως στην βιομηχανία τροφήμων για απολυμάνσεις . Σε επιφάνειες είναι ικανό να εξουδετερώσει και τον ιο HIV  . Καλό είναι όταν το ψεκάζεις να φοράς μια μάσκα . Πολύ σημαντικό να φοράς προστατευτική μάσκα για τα μάτια σου και ακόμα καλύτερα  με σύστημα έμμεσου αερισμού . Επειδή ψεκάζεις με πίεση κατα 95 % θα πέσουν αρκετές σταγόνες επάνω σου .  
Δες αυτό το λινκ:  https://www.frigohellas.gr/nch-europe-shine-side-ugro-katharismou-eswterikwn-stoixeiwn-klimatistikwn-suskeuasia-1lit-araiwsi-1-338

Διάβασε τις οδηγίες : 
15364120269311777259123.jpg.0d760bcbbc3fbb9aadd2738d7d502b0a.jpg

15364121015401893527225.jpg

Οκ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Από μέτρα ατομικής προστασίας είμαι πλήρης. Και γυαλιά ασφαλείας, και μάσκα ffp2 της 3M, η οποία αν και μάσκα σωματιδίων κράτα τις οσμες των χημικών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Θα φτιάξει μια αρχική ποσότητα μίγματος μέσα στη δεξαμενή του ψεκαστήρα τόση όση θέλει να ρίξει στο μηχάνημα . Όταν τελειώσει θα γεμίσει τον ψεκαστήρα με νερό για ξέπλυμα  του μηχανήματος. Αν θέλει η άν χρειαστεί θα επαναλάβει την διαδικασία . ΠΙστεύω ότι 2-3 λίτρα νερού- everbrite είναι μια χαρά . 

Δεν ξέρω αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μετά το πέρας της ημερομηνίας λήξης . 
Είναι σιχυρό απολυμαντικό που χρησιμοποιείται κυρίως στην βιομηχανία τροφήμων για απολυμάνσεις . Σε επιφάνειες είναι ικανό να εξουδετερώσει και τον ιο HIV  . Καλό είναι όταν το ψεκάζεις να φοράς μια μάσκα . Πολύ σημαντικό να φοράς προστατευτική μάσκα για τα μάτια σου και ακόμα καλύτερα  με σύστημα έμμεσου αερισμού . Επειδή ψεκάζεις με πίεση κατα 95 % θα πέσουν αρκετές σταγόνες επάνω σου .  
Δες αυτό το λινκ:  https://www.frigohellas.gr/nch-europe-shine-side-ugro-katharismou-eswterikwn-stoixeiwn-klimatistikwn-suskeuasia-1lit-araiwsi-1-338

Διάβασε τις οδηγίες : 
15364120269311777259123.jpg.0d760bcbbc3fbb9aadd2738d7d502b0a.jpg

15364121015401893527225.jpg

Εγώ εξακολουθώ να το χρησιμοποιώ πάντως, δεν βλέπω κάποια διαφορά. Δεν λέει να πετάξω τόσο χημικό που μου έχει μείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Fri Sep 07 2018 στις 11:52 ΠΜ, cger είπε

Δεν νομίζω ότι η συγκεκριμένη κατηγορία του Mitsuboshi Electric έχει καμία σχέση με το Nemesis Pro σε όλα τα επίπεδα.

Φαντάζομαι εννοείς ότι τα Mitsubishi είναι καλύτερα έτσι;

Κάποιος που να έχει βάλει ή να έχει άποψη για την σειρά MSZ/MUZ-AP....VG της Mitsubishi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/9/2018 στις 7:56 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Η αναλογία για καθαρισμό  κλιματιστικών μονάδων είναι 1:50 .  Aν είναι εξαιρετικά βρόμικο το στοιχείο παίξε σε αναλογία 1:40 . 
 

οκ η αναλογια αλλα ποση ποσοτητα καθαριστικου θες αν κλιματιστικο και ανα φορα ετησιου (?) καθαρισμου; δλδ το λιτρο ποσο σου βγαζει τελικα;

εδιτ ειδα το ποστ σου λες 3-4 λιτρα νερου, δλδ θες 75 με 100 ml καθαριστικου για καθε κλιμαστικο;;; το σουαζ ειναι αχρηστο για αυτην την δουλεια ή πολύ υποδεεστερο σε σχέση με το καθαριστικο που λετε;

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω για να αγοράσω 2 9αρια κλιματιστικά. Έχετε να μου προτείνετε κάποια σε φυσιολογική τιμή? Έχω δει αυτό https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kousman είπε

Καλησπέρα, ψάχνω για να αγοράσω 2 9αρια κλιματιστικά. Έχετε να μου προτείνετε κάποια σε φυσιολογική τιμή? Έχω δει αυτό https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

Για υπνοδωμάτιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά έχει βρει κανείς κάποιον ψυκτικό ή κάποια εταιρεία που να κάνει μια σωστή εγκατάσταση; Δηλαδή:

Να είναι αδειούχος, ώστε να παραδώσει έντυπο εγκατάστασης με σφραγίδα και υπογραφή

Να κάνει απαέρωση των σωλήνων και έλεγχο στεγανότητας με αντλία κενού 

Να  κουρμπάρει τους σωλήνες με κουρμπαδόρο ή τουλάχιστον μα μην τους τσακίσει ή παραδιπλώσει

Να μην παρασφίξει τα ρακόρ (να χρησιμοποιήσει δυναμόμετρο)

Να κόψει απόδειξη.


Κάθε φορά που πάνε να μου βάλουν ένα γαμοκλιματιστικό μου γίνονται τα νεύρα κρόσια.
Σκας ένα σωρό λεφτά να πάρεις ένα καλό μηχάνημα και έρχεται ο κάθε αλμπάνης που νομίζει ότι τα ξέρει καλύτερα από αυτόν που έφτιαξε το κλιματιστικό και στο κάνει να υπολειτουργεί, και νομίζεις εσύ ότι έχεις το Α+++ ή το σούπερ αξιόπιστο και σε 5 χρόνια τα φτύνει.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, naive είπε

Βρε παιδιά έχει βρει κανείς κάποιον ψυκτικό ή κάποια εταιρεία που να κάνει μια σωστή εγκατάσταση; Δηλαδή:

Να είναι αδειούχος, ώστε να παραδώσει έντυπο εγκατάστασης με σφραγίδα και υπογραφή

Να κάνει απαέρωση των σωλήνων και έλεγχο στεγανότητας με αντλία κενού 

Να  κουρμπάρει τους σωλήνες με κουρμπαδόρο ή τουλάχιστον μα μην τους τσακίσει ή παραδιπλώσει

Να μην παρασφίξει τα ρακόρ (να χρησιμοποιήσει δυναμόμετρο)

Να κόψει απόδειξη.

Moνο αυτά ζητας? :)

Θυμαμαι πριν από χρονια καποιος μου ειχε στειλει δυο παιδια απ το μαγαζι του να κανουν τη δουλεια, φαινονταν όχι πανω από 17, φανταζομαι θα τους πεταγες εξω κατευθείαν.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Moνο αυτά ζητας? :)

Θυμαμαι πριν από χρονια καποιος μου ειχε στειλει δυο παιδια απ το μαγαζι του να κανουν τη δουλεια, φαινονταν όχι πανω από 17, φανταζομαι θα τους πεταγες εξω κατευθείαν.

δεν είναι ότι τα ζητάω εγώ, αυτά πρέπει να γίνονται, τα ζητάει ο κατασκευαστής στις οδηγίες.

Είμαι παθών από τέτοια κατάσταση και το κλιματιστικό όταν έπεφτε η θερμοκρασία κάτω από 5 βαθμούς σταματούσε το χειμώνα και στο τέλος κόντεψε να μου πέσει και στο κεφάλι γιατί ξεκόλλησε από τον τοίχο.
Για αυτό δίνω βάση στην εγκατάσταση, αλλά το θέμα είναι ότι παιρνεις τηλέφωνο, τα συμφωνείς αυτά και στο τέλος έρχονται και σου λένε, δε χρειάζεται το ένα, δε χρειάζεται το άλλο (γιατί ο απόφοιτος ΕΠΑΛ ψυκτικός - αν είναι καν, ξέρει περισσότερα και έχει μεγαλύτερη εμπειρία από τον μηχανικό της mitsubishi).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...