Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, naive είπε

δεν είναι ότι τα ζητάω εγώ, αυτά πρέπει να γίνονται, τα ζητάει ο κατασκευαστής στις οδηγίες.

Eννοειται, ολοι τα ζηταμε αυτά, αλλα που να βρεθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή πολλοί αναζητούν κλιματιστικό σε προσφορά θα ήθελα να προτείνω το 18άρι: https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/174995-toshiba-shorai-ras18pavsg/pkvsg-e το οποίο με παζάρι κατεβαίνει στα 800,00 ή και φθηνότερα με τιμή στο σκρούτζ αρκετά παραπάνω https://www.skroutz.gr/s/12068812/Toshiba-Shorai-R32-RAS-18PAVSG-E-RAS-18PKVSG-E.html.

Πιθανότατα θα υπάρχουν και άλλες παρόμοιές περιπτώσεις, εγώ απλά επειδή παρακολουθούσα το συγκεκριμένο είδα ότι η προσφορά ξεπερνά τα 200 ευρώ. Επίσης αν κάποιος έχει παλιό για απόσυρση κερδίζει και 100 ευρώ δωροεπιταγή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα λοιπόν και το NCH Everbrite σε αναλογία 1-30. Δυστυχώς απογοήτευση για το πρόβλημά μου.

Όταν το κλιματιστικό κάνει ψύξη, ο αέρας δεν μυρίζει και είναι δροσερός.

Όταν πιάσει τη θερμοκρασία που θέλω (26 βαθμοί) και το κλιματιστικό δεν κάνει ψύξη ή μπαίνει σε λειτουργία που δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας, ο αέρας μυρίζει άσχημα.

Πλέον έχω επιβεβαιώσει ότι η άσχημη μυρωδιά βγαίνει όταν υπάρχει υγρασία εντός της εσωτερικής μονάδας και δεν δουλεύει η ψύξη.

Αν η εσωτερική μονάδα δεν έχει υγρασία,  τότε όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας δεν βγάζει την άσχημη μυρωδιά......

Αυτά σε ολοκαίνουργιο κλιματιστικό inverter που δεν έχει δουλέψει περισότερες από 10-15 φορές......

Τα παραπάνω είναι επακριβώς το πρόβλημα που είχα με το παλιότερο κλιματιστικό που αντικαταστάθηκε....

Πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους!!

Ψαχνομαι για δυο οικονομικα κλιματιστικα για το χωριο σε δωματια 16 τετραγωνικων ενα 9αρι κι ενα 12αρι για το πιο κρυο δωματιο..Τα χρειαζομαι για θερμανση κυριως αφου το σπιτι ειναι πολυ δροσερο το καλοκαιρι.Δεν θα δουλευουν σε καθημερινη βαση αλλα περιπου 3 φορες τη βδομαδα κι οχι πανω απο 8 ωρες τη μερα, γι αυτο και δεν θελω να δωσω πανω απο 350 ευρω εκαστο..Η μονωση του σπιτιου ειναι σχετικα καλη με ενεργειακα αλουμινια, αλλα οχι κατι παραπανω..

Κοιταζα λοιπον τα παρακατω midea..  https://www.skroutz.gr/s/9002905/Midea-RF-New-MS12FU-12HRDN1.html

Exουν καλες κριτικες κι η τιμη τους ειναι πολυ καλη νομιζω 325 το ενα..Το συγκεκριμενο midea δεν το βρισκω στην πολη μου πρεπει να το παραγγειλω οποτε αλλα 25-30 ευρω τα μεταφορικα απο σκρουτζ/bestprice

Σημερα ομως περνωντας απο electronet ειδα στη βιτρινα ενα TCL.. αυτο https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-tcl-glory-tac-12chsaxa21i-12000btu

Λεω δε ρωταω, μου λεει ο πωλητης 359 το 12αρι και 329 το 9αρι με 10ετη εγγυηση ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ που μονο η TCL κι η GREE δινουν πλεον..Εντελως αθορυβα, κτλ.. και μου λεει η tcl ειναι απ τους μεγαλυτερους κατασκευαστες κλικατιστικων!! 120 ευρω η εγκατασταση και για τα 2..

Να πω την αληθεια με εψησε για τα TCL με το πλεονεκτημα στην εγγυηση και πως το προμηθευομαι απο τοπικο καταστημα,που σιγουρα ειναι αλλιως αν συμβει κατι και χρειαζομαι σερβις..

.

Θα θελα τη γνωμη σας ποιο απο τα 2 κι αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο σ αυτο το budget ευχαριστως να το ακουσω!

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα Midea έχουν μπει σε σπίτι συγγενή (ένα 9αρι & ένα 12αρι) και είναι απόλυτα ευχαριστημένος

Και εγώ σπίτι 2 Midea έχω (την πιο ακριβή σειρά όμως - τα blanc) και επίσης δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής το 12άρι στη μεσαία σκάλα που το βάζω στο υπνοδωμάτιο δεν είναι και "τάφος", αλλά και τα TCL δε θεωρώ ότι θα είναι και "εντελώς αθόρυβο" που σου είπε ο πωλητής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, keravnos21 είπε

Βαλτε το χερι βαθια στην τσεπη και παρτε mitsubishi, δεν θα το μετανοιωσετε ειδικα αμα ειναι και heavy industry η τα kirigamine που εχω εγω.

Δε νομίζω ότι για εξοχικό αξίζει τέτοια επένδυση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midea RF New έχω πλέον τρία, δύο 9άρια και ένα 12άρι.

Νταξ δεν έχω ξετρελαθεί, θα τα ήθελα περισσότερο αθόρυβα βασικά. Από απόδοση είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 2 9ρια mitsubishi electric, ένα 24ρι mitsubishi heavy industries και ένα 9ρι samsung (inverter όλα)
Το samsung για κλωτσιές

Τα mitsu, εκτός από το καλοκαίρι, τα χρησιμοποιώ και για θέρμανση. Το ένα 9ρι και το 24ρι, ανοίγουν με τα πρώτα κρύα Οκτώβριο και κλείνουν το Μάρτιο- Απρίλιο. 

Δεν καταλαβαίνεις καν από που έρχεται η ζέστη/δροσιά όταν δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panther_512 είπε

Δοκίμασα λοιπόν και το NCH Everbrite σε αναλογία 1-30. Δυστυχώς απογοήτευση για το πρόβλημά μου.

Όταν το κλιματιστικό κάνει ψύξη, ο αέρας δεν μυρίζει και είναι δροσερός.

Όταν πιάσει τη θερμοκρασία που θέλω (26 βαθμοί) και το κλιματιστικό δεν κάνει ψύξη ή μπαίνει σε λειτουργία που δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας, ο αέρας μυρίζει άσχημα.

Πλέον έχω επιβεβαιώσει ότι η άσχημη μυρωδιά βγαίνει όταν υπάρχει υγρασία εντός της εσωτερικής μονάδας και δεν δουλεύει η ψύξη.

Αν η εσωτερική μονάδα δεν έχει υγρασία,  τότε όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας δεν βγάζει την άσχημη μυρωδιά......

Αυτά σε ολοκαίνουργιο κλιματιστικό inverter που δεν έχει δουλέψει περισότερες από 10-15 φορές......

Τα παραπάνω είναι επακριβώς το πρόβλημα που είχα με το παλιότερο κλιματιστικό που αντικαταστάθηκε....

Πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Τα είχαμε πει νομιζω και παλαιότερα(εκτος αν κανω λαθος) πρεπει να παρακάμψει την εντοιχισμενη αποχέτευση του εσωτερικού μηχανήματος, αλλιώς οτι και να κανεις θα παιδευεσαι τζάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!!

Σαφως και ζηταω συμβουλη για κλιματιστικο σε χωριο/εξοχικο με συγκεκριμενο budget..αν ηταν να παρω κατι για το κυριως σπιτι μας θα πηγαινα αβλεπι σε inventor που χω ηδη 2 και δουλευουν σα σκυλια 8 χρονια τωρα χειμωνα-καλοκαιρι..Αλλα να δωσω τοσα χρηματα για περιστασιακη χρηση οχι δεν το βλεπω..Γι αυτο και κοιταζω αυτες τις 2 μαρκες που ανεφερα..Τα midea σειρα RF NEW δοκιμασμενα μηχανηματα  λοιπον στα υπ οψιν..

τωρα επεσα και σ ενα toyotomi 9 αρι οικονομικο κι αυτο https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

αλλα οσο πιο πολυ ψαχνεις ,μπερδευεσαι κιολας..Να στε καλα,θα ενημερωσω μολις κανω την αγορα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panther_512 είπε

Δοκίμασα λοιπόν και το NCH Everbrite σε αναλογία 1-30. Δυστυχώς απογοήτευση για το πρόβλημά μου.

Όταν το κλιματιστικό κάνει ψύξη, ο αέρας δεν μυρίζει και είναι δροσερός.

Όταν πιάσει τη θερμοκρασία που θέλω (26 βαθμοί) και το κλιματιστικό δεν κάνει ψύξη ή μπαίνει σε λειτουργία που δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας, ο αέρας μυρίζει άσχημα.

Πλέον έχω επιβεβαιώσει ότι η άσχημη μυρωδιά βγαίνει όταν υπάρχει υγρασία εντός της εσωτερικής μονάδας και δεν δουλεύει η ψύξη.

Αν η εσωτερική μονάδα δεν έχει υγρασία,  τότε όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας δεν βγάζει την άσχημη μυρωδιά......

Αυτά σε ολοκαίνουργιο κλιματιστικό inverter που δεν έχει δουλέψει περισότερες από 10-15 φορές......

Τα παραπάνω είναι επακριβώς το πρόβλημα που είχα με το παλιότερο κλιματιστικό που αντικαταστάθηκε....

Πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά.

τον ανεμιστήρα τον καθαρίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τα είχαμε πει νομιζω και παλαιότερα(εκτος αν κανω λαθος) πρεπει να παρακάμψει την εντοιχισμενη αποχέτευση του εσωτερικού μηχανήματος, αλλιώς οτι και να κανεις θα παιδευεσαι τζάμπα.

Αυτό συμβαίνει. Δυστυχώς το σπίτι δεν είναι δικό μου, η υφιστάμενη σωλήνα είναι εντοιχιζόμενη, οπότε το κλιμαστιστικό θα μείνει σε αχρηστεία.

Άλλη λύση που σκέφτομαι είναι καθαριστικό τύπου αφρού, να το πετάξω με σωληνάκι απευθείας στην τρυπούλα (εισοδος υδροροής) της εσωτερικής μονάδας, ελπίζοντας ότι ο αφρός θα πιάσει τα τοιχώματα της υδροροής....

12 ώρες πριν, naive είπε

τον ανεμιστήρα τον καθαρίζεις;

Το κλιματιστικό είναι ολοκαίνουργιο......

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...