Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panther_512 είπε

Αυτό συμβαίνει. Δυστυχώς το σπίτι δεν είναι δικό μου, η υφιστάμενη σωλήνα είναι εντοιχιζόμενη, οπότε το κλιμαστιστικό θα μείνει σε αχρηστεία.

Άλλη λύση που σκέφτομαι είναι καθαριστικό τύπου αφρού, να το πετάξω με σωληνάκι απευθείας στην τρυπούλα (εισοδος υδροροής) της εσωτερικής μονάδας, ελπίζοντας ότι ο αφρός θα πιάσει τα τοιχώματα της υδροροής....

Το κλιματιστικό είναι ολοκαίνουργιο......

Λεμε τα ιδια και τα ιδια, το ξερω οτι το σπιτι δεν είναι δικο σου, αλλα και εσυ πρέπει να καταλάβεις οτι έχεις πρόβλημα με την αποχέτευση και η μυρωδιά δεν έρχεται από το σωληνάκι, έρχεται από κει που καταλήγει το σωληνάκι.

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Λεμε τα ιδια και τα ιδια, το ξερω οτι το σπιτι δεν είναι δικο σου, αλλα και εσυ πρέπει να καταλάβεις οτι έχεις πρόβλημα με την αποχέτευση και η μυρωδιά δεν έρχεται από το σωληνάκι, έρχεται από κει που καταλήγει το σωληνάκι.

Κοίταξε, το ψάχνω πάρα πολύ το πράγμα και επιτέλους βρήκα ένα νήμα όπου έχει μαζεμένα άτομα με ακριβώς αυτό το θέμα:

https://forums.whirlpool.net.au/archive/1626443

Δηλαδή, όσο κάνει ψύξη η μονάδα, ο αέρας είναι καθαρός, και μόλις γυρίσει σε λειτουργία ανεμιστήρα, αρχίζει και μυρίζει άσχημα, και από ότι επιβεβαίωσα, μυρίζει για όση ώρα υπάρχει υγρασία μέσα στην μονάδα. Αν δουλέψει δηλαδή η μονάδα για αρκετή ώρα και μετά βάλω λειτουργία ανεμιστήρα, για περίπου μισή ώρα θα μυρίζει σχετικά έντονα και μετά η μυρωδιά θα αρχίσει να σβήνει. Στο παλιό κλιματιστικό η μυρωδιά δεν έσβηνε, διότι λόγο λάθος κλίσης του συλλέκτη νερού, η μονάδα είχε πάντα μέσα της στάσιμο νερό.

Ουσιαστικά αυτό που μυρίζει τόσο άσχημα είναι η εξάτμιση της υγρασίας σε συνδυασμό με την σχετικά υψηλή θερμοκρασία (26 βαθμοί) του χώρου. Διαβάζω για περιπτώσεις όπως τη δική μου, με καινούργια μηχανήματα, και μάλιστα με άλλους που έκαναν πλήρη χημικό καθαρισμό των πάντων (μονάδα, στοιχεία, σωληνώσεις και πάει λέγοντας) ή ακόμα και άλλαξαν κλιματιστικά/σωληνώσεις. Οπότε φαίνεται ότι η υπόθεση που κάνουμε για την σωλήνα της υδροροής να είναι πιθανότατα λάθος.

Ουσιαστικά φαίνεται ότι ο παράγοντας της μυρωδιάς είναι εξωγενής, αφορά το περιβάλλον στο οποίο βρίσκεται η εσωτερική μονάδα, σε συνδυασμό με την επιλογή της λειτουργίας (ψύξη) και της θερμοκρασίας (26) της μονάδας.

Κάποιοι έλυσαν το πρόβλημα επιλέγοντας τη λειτουργία Auto στις μονάδες τους, ενώ άλλοι με τη λειτουργία Dry.

Οπότε θα δοκιμάσω και αυτές τις επιλογές και βλέπουμε.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Κοίταξε, το ψάχνω πάρα πολύ το πράγμα και επιτέλους βρήκα ένα νήμα όπου έχει μαζεμένα άτομα με ακριβώς αυτό το θέμα:

https://forums.whirlpool.net.au/archive/1626443

Δηλαδή, όσο κάνει ψύξη η μονάδα, ο αέρας είναι καθαρός, και μόλις γυρίσει σε λειτουργία ανεμιστήρα, αρχίζει και μυρίζει άσχημα, και από ότι επιβεβαίωσα, μυρίζει για όση ώρα υπάρχει υγρασία μέσα στην μονάδα. Αν δουλέψει δηλαδή η μονάδα για αρκετή ώρα και μετά βάλω λειτουργία ανεμιστήρα, για περίπου μισή ώρα θα μυρίζει σχετικά έντονα και μετά η μυρωδιά θα αρχίσει να σβήνει. Στο παλιό κλιματιστικό η μυρωδιά δεν έσβηνε, διότι λόγο λάθος κλίσης του συλλέκτη νερού, η μονάδα είχε πάντα μέσα της στάσιμο νερό.

Ουσιαστικά αυτό που μυρίζει τόσο άσχημα είναι η εξάτμιση της υγρασίας σε συνδυασμό με την σχετικά υψηλή θερμοκρασία (26 βαθμοί) του χώρου. Διαβάζω για περιπτώσεις όπως τη δική μου, με καινούργια μηχανήματα, και μάλιστα με άλλους που έκαναν πλήρη χημικό καθαρισμό των πάντων (μονάδα, στοιχεία, σωληνώσεις και πάει λέγοντας) ή ακόμα και άλλαξαν κλιματιστικά/σωληνώσεις. Οπότε φαίνεται ότι η υπόθεση που κάνουμε για την σωλήνα της υδροροής να είναι πιθανότατα λάθος.

Ουσιαστικά φαίνεται ότι ο παράγοντας της μυρωδιάς είναι εξωγενής, αφορά το περιβάλλον στο οποίο βρίσκεται η εσωτερική μονάδα, σε συνδυασμό με την επιλογή της λειτουργίας (ψύξη) και της θερμοκρασίας (26) της μονάδας.

Κάποιοι έλυσαν το πρόβλημα επιλέγοντας τη λειτουργία Auto στις μονάδες τους, ενώ άλλοι με τη λειτουργία Dry.

Οπότε θα δοκιμάσω και αυτές τις επιλογές και βλέπουμε.

Οσο η μοναδα λειτουργεί στην ψύξη υπάρχει νερό μέσα στη σωλήνα και μάλιστα κρύο που Αποτρέπει τη μυρωδιά. Οταν σταματήσει η ψύξη δεν υπάρχει νερό και ο ανεμιστήρας ρουφάει αέρα μέσα από το σωληνάκι για αυτό σου μυρίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Οσο η μοναδα λειτουργεί στην ψύξη υπάρχει νερό μέσα στη σωλήνα και μάλιστα κρύο που Αποτρέπει τη μυρωδιά. Οταν σταματήσει η ψύξη δεν υπάρχει νερό και ο ανεμιστήρας ρουφάει αέρα μέσα από το σωληνάκι για αυτό σου μυρίζει.

Αυτή είναι και η δικιά μου αρχική υπόθεση. Αλλά όπως έγραψα, μετά από μισή ώρα λειτουργίας σε ανεμιστήρα, η μυρωδιά αρχίζει και σβήνει. Στέγνωσε δηλαδή η υδροροή 3όροφης πολυκατοικίας και σταματάει να φέρνει μυρωδιά επάνω?

Επειδή διαβάζω για πανομοιότυπες περιπτώσεις με την δική μου, όπου το σωληνάκι είναι επιβεβαιωμένα καθαρό, θα δώ και τις άλλες επιλογές.

Επισης διάβασα ότι το πρόβλημα αυτό είναι κοινό σε μονάδες μεγαλύτερες από ότι χρειαζεται για το χώρο που καλύπτουν, και αυτό ισχύει, διότι το κλιματιστικό είναι 12άρι inverter σε χώρο 25 τετραγωνικά. Κρυώνει το δωμάτιο σε ελάχιστο χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, energy52 είπε

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!!

Σαφως και ζηταω συμβουλη για κλιματιστικο σε χωριο/εξοχικο με συγκεκριμενο budget..αν ηταν να παρω κατι για το κυριως σπιτι μας θα πηγαινα αβλεπι σε inventor που χω ηδη 2 και δουλευουν σα σκυλια 8 χρονια τωρα χειμωνα-καλοκαιρι..Αλλα να δωσω τοσα χρηματα για περιστασιακη χρηση οχι δεν το βλεπω..Γι αυτο και κοιταζω αυτες τις 2 μαρκες που ανεφερα..Τα midea σειρα RF NEW δοκιμασμενα μηχανηματα  λοιπον στα υπ οψιν..

τωρα επεσα και σ ενα toyotomi 9 αρι οικονομικο κι αυτο https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

αλλα οσο πιο πολυ ψαχνεις ,μπερδευεσαι κιολας..Να στε καλα,θα ενημερωσω μολις κανω την αγορα!!

Από εμένα Midea Blanc/ Prime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cger είπε

Από εμένα Midea Blanc/ Prime.

Το prime που αναφερεις μου το δινει 380 το 12αρι και 350 το 9 αρι..Ειναι λιγο πιο ακριβα,παραυτα καλη τιμη νομιζω..Εχεις καποιο απ αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, panther_512 είπε

Κοίταξε, το ψάχνω πάρα πολύ το πράγμα και επιτέλους βρήκα ένα νήμα όπου έχει μαζεμένα άτομα με ακριβώς αυτό το θέμα:

https://forums.whirlpool.net.au/archive/1626443

Δηλαδή, όσο κάνει ψύξη η μονάδα, ο αέρας είναι καθαρός, και μόλις γυρίσει σε λειτουργία ανεμιστήρα, αρχίζει και μυρίζει άσχημα, και από ότι επιβεβαίωσα, μυρίζει για όση ώρα υπάρχει υγρασία μέσα στην μονάδα. Αν δουλέψει δηλαδή η μονάδα για αρκετή ώρα και μετά βάλω λειτουργία ανεμιστήρα, για περίπου μισή ώρα θα μυρίζει σχετικά έντονα και μετά η μυρωδιά θα αρχίσει να σβήνει. Στο παλιό κλιματιστικό η μυρωδιά δεν έσβηνε, διότι λόγο λάθος κλίσης του συλλέκτη νερού, η μονάδα είχε πάντα μέσα της στάσιμο νερό.

Ουσιαστικά αυτό που μυρίζει τόσο άσχημα είναι η εξάτμιση της υγρασίας σε συνδυασμό με την σχετικά υψηλή θερμοκρασία (26 βαθμοί) του χώρου. Διαβάζω για περιπτώσεις όπως τη δική μου, με καινούργια μηχανήματα, και μάλιστα με άλλους που έκαναν πλήρη χημικό καθαρισμό των πάντων (μονάδα, στοιχεία, σωληνώσεις και πάει λέγοντας) ή ακόμα και άλλαξαν κλιματιστικά/σωληνώσεις. Οπότε φαίνεται ότι η υπόθεση που κάνουμε για την σωλήνα της υδροροής να είναι πιθανότατα λάθος.

Ουσιαστικά φαίνεται ότι ο παράγοντας της μυρωδιάς είναι εξωγενής, αφορά το περιβάλλον στο οποίο βρίσκεται η εσωτερική μονάδα, σε συνδυασμό με την επιλογή της λειτουργίας (ψύξη) και της θερμοκρασίας (26) της μονάδας.

Κάποιοι έλυσαν το πρόβλημα επιλέγοντας τη λειτουργία Auto στις μονάδες τους, ενώ άλλοι με τη λειτουργία Dry.

Οπότε θα δοκιμάσω και αυτές τις επιλογές και βλέπουμε. 

Η μυρωδιά υπάρχει και στον ψυχρό αέρα άπλα δεν μπορείς να την αντιληφθείς.

Την μυρωδιά την αντιλαμβάνονται και άλλα άτομα στο χώρο η μόνο εσύ;

Εφόσον δεν είναι πρόβλημα αποχέτευσης υπάρχουν κάτι ταμπλέτες που μπορείς να της βάλεις μέσα στο λεκανακι (εάν δεν χωράνε όρθιες) η μάρκα είναι ενδεικτική σε καταστήματα με ψυκτικά υπάρχουν διάφορες.
StayClean-Mini-Tablets-GB.jpg.cc63bfd9495dba9aa13a6102bde19577.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Επιβεβαιώνω ότι στη λειτουργία dry δεν υπάρχει άσχημη μυρωδιά από τη μονάδα καθόλη τη διάρκεια λειτουργίας της. 

Noμιζω και από εμπειρια ότι οι ασχημες μυρωδιες ερχονται από τη λειτουργια fan, και από τη ψυξη οταν το βαζεις σε θερμοκρασια μεγαλυτερη του χωρου/περιβαλλοντος/κλιματιστικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ αυτές τις μέρες πρόβλημα με μυρωδιά. Καθάρισα τα στοιχεία και τον ανεμιστήρα, αλλά δεν έφευγε.
Τελικά είχε πιάσει γλίτσα ο δίσκος που μαζεύει την υγρασία από κάτω. Χρειάστηκε να αφαιρέσω όλο το πλαστικό κάλυμμα, (όχι μόνο το καπάκι) για να το διαπιστώσω και να το καθαρίσω καλά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε να προτείνετε ένα καλό κλιματιστικό για περίπου 35-40 τμ με καλή απόδοση στη θέρμανση?

Το καλοριφέρ θα καίει συμπληρωματικά, στα δύσκολα δλδ. 

Μέτρια μόνωση στο σπίτι. 

Με Budget κάπου στα 600 με 700. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/9/2018 στις 11:45 ΠΜ, panther_512 είπε

Δοκίμασα λοιπόν και το NCH Everbrite σε αναλογία 1-30. Δυστυχώς απογοήτευση για το πρόβλημά μου.

Όταν το κλιματιστικό κάνει ψύξη, ο αέρας δεν μυρίζει και είναι δροσερός.

Όταν πιάσει τη θερμοκρασία που θέλω (26 βαθμοί) και το κλιματιστικό δεν κάνει ψύξη ή μπαίνει σε λειτουργία που δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας, ο αέρας μυρίζει άσχημα.

Πλέον έχω επιβεβαιώσει ότι η άσχημη μυρωδιά βγαίνει όταν υπάρχει υγρασία εντός της εσωτερικής μονάδας και δεν δουλεύει η ψύξη.

Αν η εσωτερική μονάδα δεν έχει υγρασία,  τότε όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας δεν βγάζει την άσχημη μυρωδιά......

Αυτά σε ολοκαίνουργιο κλιματιστικό inverter που δεν έχει δουλέψει περισότερες από 10-15 φορές......

Τα παραπάνω είναι επακριβώς το πρόβλημα που είχα με το παλιότερο κλιματιστικό που αντικαταστάθηκε....

Πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Επιτελους διαβαζω για κατι που ειχα την αισθηση, το ειχα πει και σε αυτον που κανει τον καθαρισμο και κατεληξα να το θεωρω  φυσιολογικο απο καποια χρονια χρησης  και μετα στα κλιματιστικα...την ιδια λογικη δεν εχει και η μυρωδια  στο αυτοκιινητο οταν  κλεινεις το a/c και αφηνεις για λιγα λεπτα τον ανεμιστηρα...

Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι οτι γινεται σε inverter, που η λογικη του ειναι να μην σταματαει εντελως αλλα να μειωνει στροφες...

1 ώρα πριν, naive είπε

Είχα και εγώ αυτές τις μέρες πρόβλημα με μυρωδιά. Καθάρισα τα στοιχεία και τον ανεμιστήρα, αλλά δεν έφευγε.
Τελικά είχε πιάσει γλίτσα ο δίσκος που μαζεύει την υγρασία από κάτω. Χρειάστηκε να αφαιρέσω όλο το πλαστικό κάλυμμα, (όχι μόνο το καπάκι) για να το διαπιστώσω και να το καθαρίσω καλά.  

Εκνευριζομαι γιατι  δεν το συμπεριλαμβανουν και αυτο στην τακτικο καθαρισμο που κανουν οι ψυκτικοι και ειδικα οταν τους το εχεις υποδειξει..

αντε ενα χρονο το γλιτωσες, 2-3 δεν θα μυρισει τελικα;;

@naive υπαρχει καποιο αρθρο, εικονα. βιντεο που βρισκεται αυτο το δοχειο συλλογης να το κανω μονος μου;

 

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Επιτελους διαβαζω για κατι που ειχα την αισθηση, το ειχα πει και σε αυτον που κανει τον καθαρισμο και κατεληξα να το θεωρω  φυσιολογικο απο καποια χρονια χρησης  και μετα στα κλιματιστικα...την ιδια λογικη δεν εχει και η μυρωδια  στο αυτοκιινητο οταν  κλεινεις το a/c και αφηνεις για λιγα λεπτα τον ανεμιστηρα...

Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι οτι γινεται σε inverter, που η λογικη του ειναι να μην σταματαει εντελως αλλα να μειωνει στροφες...

Εκνευριζομαι γιατι  δεν το συμπεριλαμβανουν και αυτο στην τακτικο καθαρισμο που κανουν οι ψυκτικοι και ειδικα οταν τους το εχεις υποδειξει..

αντε ενα χρονο το γλιτωσες, 2-3 δεν θα μυρισει τελικα;;

@naive υπαρχει καποιο αρθρο, εικονα. βιντεο που βρισκεται αυτο το δοχειο συλλογης να το κανω μονος μου;

Μολις ξεβιδωσεις την προσοψη, θα το δεις κατευθειαν. ειναι ενα πλαστικο σαν πιατο ζαρτινιερας μεγαλο, ακριβως κατω απο το εσωτερικό στοιχειο. υπόψιν δεν βγαινει απο εκει για να το πλυνεις μιας κ η υδροροη συνδεεται στο ενα ακρο της λεκανης αυτης.. 

 

προτιμοτερο ειναι παιδες για να μην εχετε θεμα με λιμναζοντα νερα στο σημειο αυτο κ μετεπειτα αλλα θεματακια, να δινει ο ψυκτικος μια ελαφρια κλιση (και ας φαινεται με το ματι) στο κλιματιστικο.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου είναι μεταλλικό. Στραγγίζει, αλλά ίσως να χρειάζονταν λίγο μελαλύτερη κλίση. Ίσως και  με τον καιρό μάζεψε εκεί σκόνες και βακτήρια και έπιασε γλίτσα που μύριζε. Και πλένω τα στοιχεία 2 φορές το χρόνο, αλλά το κλιματιστικό δουλεύει συνέχεια.
 

40 λεπτά πριν, bjj-p είπε

@naive υπαρχει καποιο αρθρο, εικονα. βιντεο που βρισκεται αυτο το δοχειο συλλογης να το κανω μονος μου;

συνήθως κάτω από τις περσίδες έχει κάτι μικρά καπάκια που τα βγάζεις και βλέπεις βίδες αποπίσω. Τις ξεβιδώνεις και μετά το ξεκουμπώνεις και από το επάνω μέρος και το παίρνεις όλο (αφού έχεις αφαιρέσει το καπάκι του).
Προσοχή γιατί σπάει εύκολα και επίσης προσοχή γιατί αυτό στεγανοποιεί και τα ηλεκτρικά, οπότε το βγάζεις από την πρίζα πρώτα, και αν ρίξεις νερά προσέχεις να μη βρέξεις την πλακέτα.
Το δοχείο συλλογής είναι η επιφάνεια κάτω από τα στοιχεία. Εγώ έριξα απορρυπαντικό και καυτό νερό εκεί για να καθαρίσει, και ξέπλυνα με πίεση γιατί δε χωράει κάτι να το καθαρίσω μέχρι μέσα μηχανικά. Επίσης γενικά καλό είναι να προσέχεις να μη στραβώνεις τα στοιχεία. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...