Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

5. Για την ορθή, αποδοτική και ασφαλή λειτουργία των κλιματιστικών μονάδων συνιστάται ως καλή πρακτική ο καθαρισμός και η συντήρησή τους σε τακτά χρονικά διαστήματα ανάλογα και με την χρήση τους από εξειδικευμένους προς τούτο και πιστοποιημένους τεχνικούς-συντηρητές.

Να προσθέσω και μια άλλη παράμετρο εδώ: Πιθανώς να πρέπει να αποδείξεις ότι η συντήρηση γίνεται από πιστοποιημένο τεχνίτη.
Αν βρείτε τεχνίτη να σας επιδείξει δελτίο που να λέει ότι είναι πιστοποιημένος αρχιτεχνίτης ψυκτικός πριν σας κάνει την εγκατάσταση ή τη συντήρηση και γράψει επάνω στο δελτίο συντήρησης τα στοιχεία του, να μου τον πείτε να τον φωνάζω και εγώ. 
Επίσης, όσοι έχετε κάνει εγκατάσταση και συντήρηση, δείτε αν έχει γίνει αυτό, από περιέργεια, στα αντίστοιχα έντυπα (αν σας έχουν αφήσει καν)

Προσωπικά, ποντάρω στη διετή εγγύηση, γιατί ο νόμος βοηθάει να τη διεκδικήσεις. Από εκεί και πέρα δεν ασχολούμαι, ούτε το λαμβάνω υπόψιν μου σαν κριτήριο επιλογής.

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, naive είπε

Να προσθέσω και μια άλλη παράμετρο εδώ: Πιθανώς να πρέπει να αποδείξεις ότι η συντήρηση γίνεται από πιστοποιημένο τεχνίτη.
Αν βρείτε τεχνίτη να σας επιδείξει δελτίο που να λέει ότι είναι πιστοποιημένος αρχιτεχνίτης ψυκτικός πριν σας κάνει την εγκατάσταση ή τη συντήρηση και γράψει επάνω στο δελτίο συντήρησης τα στοιχεία του, να μου τον πείτε να τον φωνάζω και εγώ. 
Επίσης, όσοι έχετε κάνει εγκατάσταση και συντήρηση, δείτε αν έχει γίνει αυτό, από περιέργεια, στα αντίστοιχα έντυπα (αν σας έχουν αφήσει καν)

Προσωπικά, ποντάρω στη διετή εγγύηση, γιατί ο νόμος βοηθάει να τη διεκδικήσεις. Από εκεί και πέρα δεν ασχολούμαι, ούτε το λαμβάνω υπόψιν μου σαν κριτήριο επιλογής.

Βασικά μία απόδειξη παροχής υπηρεσιών με περιγραφή εργασίας  "συντήρηση" και σφραγίδα του επαγγελματία αρκεί . Στη σφραγίδα του κάθε επαγγελματία αναγράφεται με τι ασχολείται. Δηλαδή τί κωδικούς έχει ανοίξει στην εφορία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Βασικά μία απόδειξη παροχής υπηρεσιών με περιγραφή εργασίας  "συντήρηση" και σφραγίδα του επαγγελματία αρκεί . Στη σφραγίδα του κάθε επαγγελματία αναγράφεται με τι ασχολείται. Δηλαδή τί κωδικούς έχει ανοίξει στην εφορία . 

Δες λίγο στη σχετική νομοθεσία ότι είναι υποχρεωμένοι να σου αφήνουν υπεύθυνη δήλωση καλής εκτέλεσης και ειδικό έντυπο πληροφοριών  και τι πρέπει να περιλαμβάνουν αυτά.

Το πιο απλό που μπορεί να γίνει αν δεν συμπληρωθεί αυτό, πέραν της απόδειξης που είναι οικονομικό έντυπο και όχι τεχνικό, είναι να σου κάνει την εγκατάσταση κάποιος τεχνίτης  που δεν είναι πιστοποιημένος (και βασικά εκπαιδευμένος) και ας έχει το αφεντικό του άδεια. Αυτό που συμβαίνει κατα κόρον δηλαδή στις εταιρείες του χώρου.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, rus είπε

Nαι, να δουμε τι θα συμβει όταν αρχισουν να χαλανε και θα χρειαστει αυτη η περιφημη 10ετης εγγυηση. Θα τα φτιαχνουν απροβλημάτιστα ή μηπως θα λενε "α δεν εχεις κανει αρκετα σερβις, λυπουμεθα"...

Στα χρονια που υποσχονται ολοι, μπορει ναχουν σταματησει να πουλανε κατι, να εχουν κλεισει γενικα και οτιδηποτε.Πληρωσε δικηγορο να βγαλεις τοτε ακρη  αν σε συμφερει.

51 λεπτά πριν, naive είπε

 

Το πιο απλό που μπορεί να γίνει αν δεν συμπληρωθεί αυτό, πέραν της απόδειξης που είναι οικονομικό έντυπο και όχι τεχνικό, είναι να σου κάνει την εγκατάσταση κάποιος τεχνίτης  που δεν είναι πιστοποιημένος (και βασικά εκπαιδευμένος) και ας έχει το αφεντικό του άδεια. Αυτό που συμβαίνει κατα κόρον δηλαδή στις εταιρείες του χώρου.

Πολλοι βαζουν σφραγγιδα,.δινουν βεβαιωση αλλου που συνεργαζονται ..Οπως πολλοι κοβουν αποδειξη σε αλλο ονομα .Οσο αφορα πλακετες κανενας δεν καλυπτει.Ειναι θεμα  ΔΕΗ σου λενε .Το εχουν και ορο.

Επεξ/σία από Diskimpex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Πολλοι βαζουν σφραγγιδα,.δινουν βεβαιωση αλλου που συνεργαζονται ..Οπως πολλοι κοβουν αποδειξη σε αλλο ονομα

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι ο χώρος κατακλύζεται από σκιτζήδες και "μαύρους", με τα αντίστοιχα αποτελέσματα στην απόδοση και τη διάρκεια ζωής των κλιματιστικών και δυστυχώς και στο περιβάλλον, γιατί οι περισσότεροι εκλύουν ψυκτικό υγρό στην ατμόσφαιρα.
Και ο κατασκευαστής έχει δίκιο να σου πει ότι δε σε καλύπτω γιατι δεν ξέρω αν έκανες καλή εγκατάσταση ή  συντήρηση και έχει δικαίωμα να σου ζητήσει τα αποδεικτικά του νόμου. Γιατί πχ αν δεν κάνεις σωστή απαέρωση ή σωστό έλεγχο διαρροών, το κλιματιστικό θα λειτουργεί με λαθος παραμέτρους (πχ υψηλή πίεση) και θα χαλάσει πιο νωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μπορειτε να μου προτεινετε ενα κλιματιστικο για περιπου 30-35τμ με καλή απόδοση σε θερμανση?
Η μονωση του σπιτιου ειναι μετρια αλλα να πω πως θα υπαρχει επισης βοηθητικη χρηση καλοριφερ σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.
Δεν θελω να ξεφυγω πολυ σε τιμη (ανω του χιλιαρικου).

Επεξ/σία από marten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Τι θα συμβεί ;  Θα συμβεί ξεκάθαρα ότι αναφέρονται στους όρους της εγγύησης :
https://www.inventoraircondition.gr/uploads/warranty/10-years-warranty-premium-GR.pdf

5. Για την ορθή, αποδοτική και ασφαλή λειτουργία των κλιματιστικών μονάδων συνιστάται ως καλή πρακτική ο καθαρισμός και η συντήρησή τους σε τακτά χρονικά διαστήματα ανάλογα και με την χρήση τους από εξειδικευμένους προς τούτο και πιστοποιημένους τεχνικούς-συντηρητές.

Τι σημαίνει η λέξη συνιστάται: ............................

Αυτά που αναφέρονται δεν είναι ξεκάθαρα, ειναι αοριστα.

Το Νο5 που παρεθεσες δε λεει κατι για το θεμα μας, δηλ. την εγγυηση.

Από το ποστ σου δε καταλαβα ποια ειναι η αποψη σου, θα ισχυει ανεξαρτήτως σερβις η εγγυηση ή δε θα ισχυει?

2 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Στα χρονια που υποσχονται ολοι, μπορει ναχουν σταματησει να πουλανε κατι, να εχουν κλεισει γενικα και οτιδηποτε.Πληρωσε δικηγορο να βγαλεις τοτε ακρη  αν σε συμφερει.

Αν εχουν κλεισει δε τιθεται θεμα, παυει να ισχυει η εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά το καταλάβαμε !!!!

Μην αγοράζετε Invertor με την 10ετη εγγύηση , γιατί μπορεί να κλείσει η εταιρεία και να μην ισχύει η εγγύηση , γιατί ο εξουσιοδοτημένος εγκατάστασης έχει μουστάκι και πράσινα μάτια και μπορεί να μην ισχύει η εγγύηση κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Εντάξει παιδιά το καταλάβαμε !!!!

Μην αγοράζετε Invertor με την 10ετη εγγύηση , γιατί μπορεί να κλείσει η εταιρεία και να μην ισχύει η εγγύηση , γιατί ο εξουσιοδοτημένος εγκατάστασης έχει μουστάκι και πράσινα μάτια και μπορεί να μην ισχύει η εγγύηση κλπ κλπ

Ο " εξουσιοδοτημένος" εγκαταστάτης είναι μια κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, με το θέμα της άσχημης μυρωδιάς του κλιματιστικού έχω πλέον καταλήξει και επιτέλους βρήκα τη λύση.

Στην περίπτωσή μου, το ολοκαίνουργιο κλιματιστικό μύριζε άσχημα μόλις σταματούσε να κάνει ψύξη. Το ίδιο ακριβώς έκανε και το κλιματιστικό το οποίο είχε αντικαταστήσει.

Στην περίπτωσή μου, το πρόβλημα λύνεται με την λειτουργία dry. Για μία εβδομάδα όποτε εργαζόταν η μονάδα ήταν σε λειτουργία dry. Ουδέποτε έβγαλε την οποιαδήποτε μυρωδιά.

Σήμερα το πρωί όταν αέριζα το σπίτι, έβαλα το κλιματιστικό να δουλέψει σε λειτουργία ανεμιστήρα. Ομοίως καμία απολύτως μυρωδιά δεν βγήκε από την μονάδα.

Οπότε καταλήγω ότι το κλιματιστικό είναι μεγαλύτερης ισχύος από ότι απαιτείται για το χώρο που καλύπτει, με αποτέλεσμα σε λειτουργία ψύξης να πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία πολύ γρήγορα, και επειδή η θερμοκρασία αυτή είναι σχετικά υψηλή (26 βαθμοί) και επειδή η μονάδα δεν πρόλαβε να στείλει τη φυλακισμένη στο στοιχείο υγρασία στην υδροροή, ξαναστέλνει την υγρασία μέσα στο δωμάτιο, η οποία υγρασία μυρίζει δυσάρεστα.

Συνεπώς, για όποιον βρίσκεται σε παρόμοια περίπτωση, και εφόσον έχει επιβεβαιώσει ότι η εσωτερική μονάδα είναι πεντακάθαρη (ειδικά η οριζόντια υδροροή που πιάνει συνήθως βακτηριακό φίλμ και μούχλα), να δοκιμάσει τη λειτουργία dry.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού για σπίτι 30 τ.μ. 

Το air condition είναι τοποθετημένο στο χώρο του σαλονιού . Το διπλανό δωμάτιο από το σαλόνι είναι το υπνοδωμάτιο και χωρίζονται με τοίχο και πόρτα. 

Σε αυτούς τους δύο χώρους με ενδιαφέρει να κάνει δουλειά το κλιματιστικό. 

Αυτό που έχω τώρα είναι ένα haier 12.000 btu το οποίο πνέει τα λοίσθια. 

Οι ανάγκες είναι κυρίως για θέρμανση διότι δεν έχει άλλο μέσο θέρμανσης το σπίτι και το χειμώνα έχει πολύ κρύο. Σαφώς και το καλοκαίρι μόνο με αυτό και 1 ανεμιστήρα τη βγάζουμε αλλά είναι πιο υποφερτά. 

Budget ~400-500€

Τι θα προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ξέρετε κάποιον αξιοπιστο εμπορο κλιματιστικών(για Αθηνα) που να συμμετέχει στο πρόγραμμα Εξοικονομηση Κατ'οίκον 2;

Οικονομικών μοντελων όχι Daikin κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Εντάξει παιδιά το καταλάβαμε !!!!

Μην αγοράζετε Invertor με την 10ετη εγγύηση , γιατί μπορεί να κλείσει η εταιρεία και να μην ισχύει η εγγύηση , γιατί ο εξουσιοδοτημένος εγκατάστασης έχει μουστάκι και πράσινα μάτια και μπορεί να μην ισχύει η εγγύηση κλπ κλπ

Aν απευθυνεσαι σε μενα, εγω δεν ειπα κατι τετοιο, αλλωστε 2 ινβερτορ εχω παρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, vspyr είπε

Άλλο to inverter (η νέα τεχνολογία των κλιματιστικών) και άλλο το inventor (με 2ν) η μάρκα

αμα όμως είναι και inventor τεχνολογίας inverter; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...