Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, vspyr είπε

Άλλο to inverter (η νέα τεχνολογία των κλιματιστικών) και άλλο το inventor (με 2ν) η μάρκα

Aρα το "ινβερτορ" που ειπαμε εγω κι ο φιλος είναι μια μιξη ινβερτερ και ινβεντορ :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και λέμε για Inventor, δυστυχώς εγώ δεν είχα την καλύτερη εμπειρία ως τώρα απ αυτά (μπορεί να έτυχε). Καθώς είχα ήδη έναν αφυγραντήρα και ήμουν ευχαριστημένος, είπα να πάρουμε 2 Passion ECO (το P9 όχι το P8) ένα 9ρι και ένα 12ρι στην περίοδο που υπήρχε προσφορά απο ΜΜ για δωρεάν εγκατάσταση και δώρο ΦΠΑ, οπότε πήγαν σχετικά φτηνά. Έπεσε λίγο ταλαιπωρία με το πότε θα γίνει η εγκατάσταση κτλ (πήρε 2 βδομάδες) αλλά φυσικά σε αυτό δεν φταίει η Inventor.

Το πρόβλημα ήταν με τα πλαστικά στο 9ρι (συστολή διαστολή). Στο 12ρι στο σαλόνι κάνει κάποια κράκ σε κάποιο μικρό σχετικά βαθμό (οκ καμία σχέση με το panasonic που είχα και ήταν πάντα αθόρυβο σε τέτοια θέματα πλαστικών.. αν και πιο θορυβώδες σε άλλα όπως πχ στην ροή του αέρα όπως είναι φυσιολογικό λόγω ηλικίας και τεχνολογίας), αλλά το 9ρι στην κρεβατοκάμαρα ήταν ΜΑΡΤΥΡΙΟ.. μιλάμε για αμετρητα δυνατά κρακ (σαν να σπας πλαστικό με δύναμη) όταν άνοιγε, όταν έριχνε στροφές, όταν σταμάταγε, όταν ανέβαζες ή κατέβαζες θερμοκρασία, όταν το έβαζες στο silent (...) και το χειρότερο, αν το έκλεινες για τουλάχιστον 2-3 ώρες μετά ανα ελάχιστα δευτερόλεπτα όπου φυσικά δεν μπορούσες να κοιμηθείς. Κανονίσαμε με την inventor για αλλαγή με το συνεργείο που συνεργάζονται με το ίδιο μοντέλο. Μας είπαν τότε να μας βάλουν το OMNIA 3 όπως ακριβώς μου είπαν αλλά δεν δέχτηκα καθώς πρόκειται για φτηνότερο μοντέλο και επέμεινα για το passion eco γιατί αυτό είχα πληρώσει και είχα δώσει παραπάνω λεφτά (αφού και το media markt δεν αναλάμβανε να μου δώσει την όποια διαφορά πίσω). Συνολικά ήρθαν 2 φορές το είδαν, επιβεβαίωσαν  ότι έχει θέμα, την πρώτη έριξαν και κάποιο σπρέϊ σιλικόνης που δεν έκανε τίποτα (ίσα ίσα το πρόβλημα γινόταν χειρότερο μέρα με την μέρα). Τελικά μετά απο λίγες μέρες ήρθαν οι τεχνικοί φέρνοντας μια ίδια εσωτερική μονάδα και μας την άλλαξαν λέγοντας μας πως είμαστε απλά άτυχοι και πέσαμε πάνω σε προβληματική μονάδα. Έκαναν όσο μπόρεσα να καταλάβω, όσο καλύτερη δουλειά μπορούσαν (άλλωστε ήταν πλέον απ την ίδια την inventor) και πίστευα πως ξεμπέρδεψα. Τα κρακ δεν σταμάτησαν εντελώς και πάλι η συγκεκριμένη μονάδα ήταν λίγο χειρότερη απ το 12ρι σε αυτό το θέμα ΑΛΛΑ απ την άλλη δεν είχε καμία σχέση με πριν (πράγμα που δείχνει απ την μια ότι τα πλαστικά δεν είναι ίδια φυσικά με τα ακριβά μοντέλα και ίσως να είμαι άδικος με το δεύτερο 9ρι και με το 12ρι αφού είχα πριν πανασονικ αλλά ταυτόχρονα και ότι όντως η άλλη μονάδα ήταν προβληματική αφού εκεί γινόταν πάρτι για ώρες με τα κρακ... α να μην ξεχάσω δεν έπαιζε και το wifi σε εκείνη επιβεβαιωμένα απ τους τεχνικούς).. τα κρακ πλέον στην δεύτερη μονάδα ήταν μικρά σαν τους δείκτες ενός ρολογιού τοίχου και για πολύ λιγότερη ώρα οπότε είπαμε ότι οκ θα το κρατήσουμε αυτό (έστω και αν θα προτιμούσα να είναι εντελώς αθόρυβο σε πλαστικά για AC των 500 ευρώ). 3-4 μέρες μετά η γυναίκα μου, μου παραπονέθηκε πως όταν έπεσε να κοιμηθεί άκουγε έναν περίεργο θόρυβο σαν τρτρτρτρ (κατανοητό νομίζω πως θα ακουγόταν) την θεώρησα υπερβολική και δεν έδωσα σημασία ώσπου όταν πήγα να κοιμηθώ και εγώ 4 το πρωί πετάχτηκα απ το χτύπημα που έκανε η φτερωτή μέσα στο μηχάνημα που πλέον χτυπάει πάντα όταν το μηχάνημα ρίχνει στροφές μετά απο αρκετή ώρα λειτουργίας (πχ αν πιάσει στην μέση της νύχτας την θερμοκρασία ή αν βάλεις silent ή follow me κτλ).

Κατανοώ πως μπορεί όντως απλά να είμαι άτυχος αλλά ειδικά στο 9ρι 2 στα 2 το χω πάρει απο φόβο το συγκεκριμένο και ειδικά η σύζυγος. Φαντάζομαι αν είναι κάπου λασκαρισμένη η φτερωτή (πχ απ την μεταφορά) και συντονίζει σε συγκεκριμένες στροφές, φτιάχνεται αλλά δεν έχω όρεξη για άλλες δοκιμές (ήδη 2 μήνες κοντά δεν κοιμόμαστε καλά από την πρώτη αγορά). Υπάρχει κανένας να έχει το Omnia να μου πει αν έχει τέτοια προβλήματα? επίσης υπάρχει κάποιος με το 9ρι Passion Eco p9 (όχι p8) να μου πει πως πάει το δικό του για να δω αν είναι θέμα μοντέλου, παρτίδας ή ατυχίας?

Να πω εδώ πως τουλάχιστον η Inventor δείχνει αρκετά μεγάλη διάθεση για after sales support, πέρα απ τα όποια θέματα μπορεί να έχει ένα μοντέλο (ή το πόσο άτυχος μπορεί να είμαι απλά εγώ γιατί ποτέ δεν ξέρεις).

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Craven
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Craven είπε

Μιας και λέμε για Inventor, δυστυχώς εγώ δεν είχα την καλύτερη εμπειρία ως τώρα απ αυτά (μπορεί να έτυχε). Καθώς είχα ήδη έναν αφυγραντήρα και ήμουν ευχαριστημένος, είπα να πάρουμε 2 Passion ECO (το P9 όχι το P8) ένα 9ρι και ένα 12ρι στην περίοδο που υπήρχε προσφορά απο ΜΜ για δωρεάν εγκατάσταση και δώρο ΦΠΑ, οπότε πήγαν σχετικά φτηνά. Έπεσε λίγο ταλαιπωρία με το πότε θα γίνει η εγκατάσταση κτλ (πήρε 2 βδομάδες) αλλά φυσικά σε αυτό δεν φταίει η Inventor.

Το πρόβλημα ήταν με τα πλαστικά στο 9ρι (συστολή διαστολή). Στο 12ρι στο σαλόνι κάνει κάποια κράκ σε κάποιο μικρό σχετικά βαθμό (οκ καμία σχέση με το panasonic που είχα και ήταν αθόρυβο σε τέτοια θέματα.. λίγο απαράδεκτο για ac που έχει 550 ευρώ), αλλά το 9ρι στην κρεβατοκάμαρα ήταν ΜΑΡΤΥΡΙΟ.. μιλάμε για αμετρητα δυνατά κρακ (σαν να σπας πλαστικό με δύναμη) όταν άνοιγε, όταν έριχνε στροφές, όταν σταμάταγε, όταν ανέβαζες ή κατέβαζες θερμοκρασία, όταν το έβαζες στο silent (...) και το χειρότερο, αν το έκλεινες για τουλάχιστον 2-3 ώρες μετά ανα ελάχιστα δευτερόλεπτα όπου φυσικά δεν μπορούσες να κοιμηθείς. Κανονίσαμε με την inventor για αλλαγή με το συνεργείο που συνεργάζονται με το ίδιο μοντέλο. Μας είπαν τότε να μας βάλουν το OMNIA 3 όπως ακριβώς μου είπαν και επέμεναν, πράγμα που μου φάνηκε περίεργο και η σκέψη μου πήγε για καμιά προβληματική παρτίδα αλλά επέμεινα για το passion eco γιατί αυτό είχα πληρώσει και είχα δώσει παραπάνω λεφτά (αφού κανείς δεν αναλάμβανε να μου δώσει την διαφορά) Συνολικά ήρθαν 2 φορές το είδαν, επιβεβαίωσαν  ότι έχει θέμα, την πρώτη έριξαν και κάποιο σπρέϊ σιλικόνης που δεν έκανε τίποτα (ίσα ίσα το πρόβλημα γινόταν χειρότερο μέρα με την μέρα). Τελικά μετά απο κάποιες μέρες ήρθαν οι τεχνικοί φέρνοντας μια ίδια εσωτερική μονάδα και μας την άλλαξαν λέγοντας μας πως είμαστε απλά άτυχοι και πέσαμε πάνω σε προβληματική μονάδα. Τα κρακ δεν σταμάτησαν εντελώς και πάλι η συγκεκριμένη μονάδα ήταν χειρότερη απ το 12ρι ΑΛΛΑ τουλάχιστον δεν είχε καμία σχέση με πριν (πράγμα που δείχνει απ την μια ότι τα πλαστικά δεν είναι τα καλύτερα αλλά και ότι όντως η άλλη μονάδα ήταν προβληματική... α να μην ξεχάσω δεν έπαιζε και το wifi σε εκείνη).. τα κρακ πλέον ήταν μικρά σαν τους δείκτες ενός ρολογιού τοίχου και για πολύ λιγότερη ώρα οπότε είπαμε ότι οκ θα το κρατήσουμε αυτό (φυσικά δεν ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος για ένα AC που έχει 500 ευρώ αλλά τέλοσπάντων...). 3-4 μέρες μετά η γυναίκα μου, μου παραπονέθηκε πως όταν έπεσε να κοιμηθεί άκουγε έναν περίεργο θόρυβο σαν τρτρτρτρ (κατανοητό) την θεώρησα υπερβολική και δεν έδωσα σημασία ώσπου όταν πήγα να κοιμηθώ και εγώ 4 το πρωί πετάχτηκα απ το χτύπημα που έκανε η φτερωτή μέσα στο μηχάνημα που πλέον χτυπάει πάντα όταν το μηχάνημα ρίχνει στροφές μετά απο αρκετή ώρα λειτουργίας (πχ αν πιάσει στην μέση της νύχτας την θερμοκρασία ή αν βάλεις silent ή follow me κτλ).

Οι τεχνικοί που συνεργάζονται με την Inventor, λένε απ την μια πως είμαστε άτυχοι, απ την άλλη επιμένουν για το Omnia 3 (το λέω έτσι γιατί έτσι μου το αναφέρουν κάθε φορά) και πως με αυτό δεν θα έχω πρόβλημα (δεν γνωρίζω πως είναι τόσο σίγουροι βέβαια). Ζήτησα αλλαγή με το Nemesis και να πληρώσω την διαφορά (θεωρώντας πως σαν ακριβότερο μοντέλο θα είναι λίγο πιο προσεγμένο) αλλά δεν τους είδα "ζεστούς" μιας και μου είπαν για κάτι τέτοιο να μιλήσω με ΜΜ (που όμως δεν το έχει καν το συγκεκριμένο). Κατανοώ πως μπορεί όντως απλά να είμαι άτυχος (άλλωστε το 12ρι στο σαλόνι έχει τα θεματάκια του και αυτό με την ποιότητα κατασκευής και κάνει τους θορύβους του αλλά τουλάχιστον δεν κοιμόμαστε εκεί και παλεύεται) αλλά στο 9ρι 2 στα 2 το χω πάρει απο φόβο το συγκεκριμένο. Φαντάζομαι αν είναι κάπου λασκαρισμένη η φτερωτή (πχ απ την μεταφορά) και συντονίζει σε συγκεκριμένες στροφές, φτιάχνεται αλλά δεν έχω όρεξη για άλλες δοκιμές (ήδη 2 μήνες κοντά δεν κοιμόμαστε καλά από την πρώτη αγορά). Υπάρχει κανένας να έχει το Omnia να μου πει αν έχει τέτοια προβλήματα? επίσης υπάρχει κάποιος με το 9ρι Passion Eco p9 (όχι p8) να μου πει πως πάει το δικό του για να δω αν είναι θέμα μοντέλου, παρτίδας ή ατυχίας?

Να πω εδώ πως τουλάχιστον η Inventor (αν και θέλουν λίγο πίεση μέχρι να σου ρθουν), δείχνει διάθεση για after sales support, πέρα απ τα όποια θέματα μπορεί να έχει ένα μοντέλο (ή το πόσο άτυχος μπορεί να είμαι απλά εγώ γιατί ποτέ δεν ξέρεις).

Ευχαριστώ!

Εχω 9αρι και 18 αρη passion eco απο κοτσοβολο. Φαινονται πολυ καλα, το 9 αρι ακουγεται που και που τα πλαστικααλλα καμια σχεση με την περιγραφη σου. Ατυχος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Craven είπε

Κατανοώ πως μπορεί όντως απλά να είμαι άτυχος (άλλωστε το 12ρι στο σαλόνι έχει τα θεματάκια του και αυτό με την ποιότητα κατασκευής και κάνει τους θορύβους του αλλά τουλάχιστον δεν κοιμόμαστε εκεί και παλεύεται) αλλά στο 9ρι 2 στα 2 το χω πάρει απο φόβο το συγκεκριμένο.

υπάρχει και το ενδεχόμενο των σφαλμάτων στην τοποθέτηση, δες και προηγούμενα ποστ 

επίσης, για το υπνοδωμάτιο, αυτό το tip:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 ώρες πριν, Jason13 είπε

Εχω 9αρι και 18 αρη passion eco απο κοτσοβολο. Φαινονται πολυ καλα, το 9 αρι ακουγεται που και που τα πλαστικααλλα καμια σχεση με την περιγραφη σου. Ατυχος..

Οπότε το δικό σου 9ρι είναι σαν το δικό μου 12ρι να το πω που παλεύεται... μάλιστα, τόσο άτυχος :)

Θυμάσαι αν είναι το P9 μοντέλο? θέλω να δω αν έχει διαφορές σε αυτά τα θέματα απ το P8 (το P9 δεν έχει καμία κριτική στα 9ρια ακόμα μετά απο τόσο καιρό)

 

3 ώρες πριν, naive είπε

υπάρχει και το ενδεχόμενο των σφαλμάτων στην τοποθέτηση, δες και προηγούμενα ποστ 

Αυτό το σκέφτηκα στην αρχή και είναι αυτό που μου είπαν αρχικά απο inventor (για την ακρίβεια μου είπαν ότι ίσως να είναι στραβός ο τοίχος, πράγμα που δεν μπορεί να φταίει καθώς μπήκε στο σημείο που ήταν ήδη άλλο AC) . Τελικά αφού ήρθαν 2 φορές απο Inventor και μια φορά γνωστός μου ψυκτικός, μου επιβεβαίωσαν όλοι πως η τοποθέτηση ήταν ΟΚ. Για το δεύτερο, την τοποθέτηση την έκανε το ίδιο το συνεργείο της Inventor (αυτοί με τους οποίους συνεργάζονται έστω), αυτό που μου είπαν για το δεύτερο είναι πως πιθανόν κατά την μεταφορά, μετακινήθηκε ο άξονας (απ την φτερωτή θα εννοούν προφανώς μιας και μιλάω πάντα για την εσωτερική μονάδα) κτλ...

Τώρα για την θέρμανση που λες, δεν μπορώ να το γνωρίζω, αλλά αυτά που ακούγονται αφορούν και ψύξη και θέρμανση (πλαστικά στο πρώτο, φτερωτή στο δεύτερο αφορά και τα 2 φαντάζομαι). Ας λύσουμε αυτά.... γενικά δεν είμαστε περίεργοι στους ήχους, δεν μας ενοχλεί πχ η δυνατή ροή αέρα και αν έχει πολλά db εκεί, αλλά τα κράκ για ώρες ή μια φτερωτή να χτυπάει ε νομίζω κανένας άνθρωπος όσο ανεκτικός και αν είναι δεν μπορεί να κοιμηθεί απο κάτω..

Τώρα έτσι όπως το περιγράφεις, να ξεκινάει δυνατά, να σταματάει εντελώς χαμηλά κτλ είναι τα panasonic (inverter μεν αλλά 15ετίας) που κάνουν αυτό στην ουσία (τώρα στην ψύξη μιλάω) εκεί που έχουν μπει τώρα (στο γραφείο μου το ένα, γονείς το άλλο). Όσο τα είχαμε βέβαια εκεί που είναι τα Inventor τώρα, δεν το είχαμε αυτό το φαινόμενο σε ένταση γιατί το σπίτι είναι ψηλοτάβανο και απ ότι κατάλαβα δύσκολα εκεί ψηλά έπιανε ο θερμοστάτης την θερμοκρασία που έπρεπε για να σταματήσει. Τα inventor ρίχνουν στροφές ομαλά (στην ψύξη τουλάχιστον) οπότε δεν έχω παράπονο απ αυτό το θέμα, καμία σχέση με τα panasonic σε αυτό όπως και η απόδοση είναι μια χαρά καθώς με όσα είχα διαβάσει την περίμενα χειρότερη. Για να ρίξουν στροφές βέβαια βάζω το follow me για να παίρνει την θερμοκρασία απ το remote καθώς σε άλλη περίπτωση μπορεί να χω ρυθμίσει 27 και ο χώρος να φτάσει 23 και ακόμα να μην σταματάει αλλά σε αυτό όπως είπα δεν φταίνε τα AC αλλά το ότι είναι ψηλοτάβανο το σπίτι.. ίσα ίσα που πάλι καλά που έχει την λειτουργία follow me και πλέον μπορεί να λειτουργεί νορμαλ σε αυτό το θέμα.

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, spyrkar21 είπε

Rus εσύ τι προτείνεις φίλε ???

Αυτό που εβαλα κι ο ιδιος, Iνβεντορ :)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Craven είπε

Μιας και λέμε για Inventor, δυστυχώς εγώ δεν είχα την καλύτερη εμπειρία ως τώρα απ αυτά (μπορεί να έτυχε). Καθώς είχα ήδη έναν αφυγραντήρα και ήμουν ευχαριστημένος, είπα να πάρουμε 2 Passion ECO (το P9 όχι το P8) ένα 9ρι και ένα 12ρι στην περίοδο που υπήρχε προσφορά απο ΜΜ για δωρεάν εγκατάσταση και δώρο ΦΠΑ, οπότε πήγαν σχετικά φτηνά. Έπεσε λίγο ταλαιπωρία με το πότε θα γίνει η εγκατάσταση κτλ (πήρε 2 βδομάδες) αλλά φυσικά σε αυτό δεν φταίει η Inventor.

Το πρόβλημα ήταν με τα πλαστικά στο 9ρι (συστολή διαστολή). Στο 12ρι στο σαλόνι κάνει κάποια κράκ σε κάποιο μικρό σχετικά βαθμό (οκ καμία σχέση με το panasonic που είχα και ήταν αθόρυβο σε τέτοια θέματα.. λίγο απαράδεκτο για ac που έχει 550 ευρώ), αλλά το 9ρι στην κρεβατοκάμαρα ήταν ΜΑΡΤΥΡΙΟ.. μιλάμε για αμετρητα δυνατά κρακ (σαν να σπας πλαστικό με δύναμη) όταν άνοιγε, όταν έριχνε στροφές, όταν σταμάταγε, όταν ανέβαζες ή κατέβαζες θερμοκρασία, όταν το έβαζες στο silent (...) και το χειρότερο, αν το έκλεινες για τουλάχιστον 2-3 ώρες μετά ανα ελάχιστα δευτερόλεπτα όπου φυσικά δεν μπορούσες να κοιμηθείς. Κανονίσαμε με την inventor για αλλαγή με το συνεργείο που συνεργάζονται με το ίδιο μοντέλο. Μας είπαν τότε να μας βάλουν το OMNIA 3 όπως ακριβώς μου είπαν και επέμεναν, πράγμα που μου φάνηκε περίεργο και η σκέψη μου πήγε για καμιά προβληματική παρτίδα αλλά επέμεινα για το passion eco γιατί αυτό είχα πληρώσει και είχα δώσει παραπάνω λεφτά (αφού κανείς δεν αναλάμβανε να μου δώσει την διαφορά) Συνολικά ήρθαν 2 φορές το είδαν, επιβεβαίωσαν  ότι έχει θέμα, την πρώτη έριξαν και κάποιο σπρέϊ σιλικόνης που δεν έκανε τίποτα (ίσα ίσα το πρόβλημα γινόταν χειρότερο μέρα με την μέρα). Τελικά μετά απο κάποιες μέρες ήρθαν οι τεχνικοί φέρνοντας μια ίδια εσωτερική μονάδα και μας την άλλαξαν λέγοντας μας πως είμαστε απλά άτυχοι και πέσαμε πάνω σε προβληματική μονάδα. Τα κρακ δεν σταμάτησαν εντελώς και πάλι η συγκεκριμένη μονάδα ήταν χειρότερη απ το 12ρι ΑΛΛΑ τουλάχιστον δεν είχε καμία σχέση με πριν (πράγμα που δείχνει απ την μια ότι τα πλαστικά δεν είναι τα καλύτερα αλλά και ότι όντως η άλλη μονάδα ήταν προβληματική... α να μην ξεχάσω δεν έπαιζε και το wifi σε εκείνη).. τα κρακ πλέον ήταν μικρά σαν τους δείκτες ενός ρολογιού τοίχου και για πολύ λιγότερη ώρα οπότε είπαμε ότι οκ θα το κρατήσουμε αυτό (φυσικά δεν ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος για ένα AC που έχει 500 ευρώ αλλά τέλοσπάντων...). 3-4 μέρες μετά η γυναίκα μου, μου παραπονέθηκε πως όταν έπεσε να κοιμηθεί άκουγε έναν περίεργο θόρυβο σαν τρτρτρτρ (κατανοητό) την θεώρησα υπερβολική και δεν έδωσα σημασία ώσπου όταν πήγα να κοιμηθώ και εγώ 4 το πρωί πετάχτηκα απ το χτύπημα που έκανε η φτερωτή μέσα στο μηχάνημα που πλέον χτυπάει πάντα όταν το μηχάνημα ρίχνει στροφές μετά απο αρκετή ώρα λειτουργίας (πχ αν πιάσει στην μέση της νύχτας την θερμοκρασία ή αν βάλεις silent ή follow me κτλ).

Οι τεχνικοί που συνεργάζονται με την Inventor, λένε απ την μια πως είμαστε άτυχοι, απ την άλλη επιμένουν για το Omnia 3 (το λέω έτσι γιατί έτσι μου το αναφέρουν κάθε φορά) και πως με αυτό δεν θα έχω πρόβλημα (δεν γνωρίζω πως είναι τόσο σίγουροι βέβαια). Ζήτησα αλλαγή με το Nemesis και να πληρώσω την διαφορά (θεωρώντας πως σαν ακριβότερο μοντέλο θα είναι λίγο πιο προσεγμένο) αλλά δεν τους είδα "ζεστούς" μιας και μου είπαν για κάτι τέτοιο να μιλήσω με ΜΜ (που όμως δεν το έχει καν το συγκεκριμένο). Κατανοώ πως μπορεί όντως απλά να είμαι άτυχος (άλλωστε το 12ρι στο σαλόνι έχει τα θεματάκια του και αυτό με την ποιότητα κατασκευής και κάνει τους θορύβους του αλλά τουλάχιστον δεν κοιμόμαστε εκεί και παλεύεται) αλλά στο 9ρι 2 στα 2 το χω πάρει απο φόβο το συγκεκριμένο. Φαντάζομαι αν είναι κάπου λασκαρισμένη η φτερωτή (πχ απ την μεταφορά) και συντονίζει σε συγκεκριμένες στροφές, φτιάχνεται αλλά δεν έχω όρεξη για άλλες δοκιμές (ήδη 2 μήνες κοντά δεν κοιμόμαστε καλά από την πρώτη αγορά). Υπάρχει κανένας να έχει το Omnia να μου πει αν έχει τέτοια προβλήματα? επίσης υπάρχει κάποιος με το 9ρι Passion Eco p9 (όχι p8) να μου πει πως πάει το δικό του για να δω αν είναι θέμα μοντέλου, παρτίδας ή ατυχίας?

Να πω εδώ πως τουλάχιστον η Inventor (αν και θέλουν λίγο πίεση μέχρι να σου ρθουν), δείχνει διάθεση για after sales support, πέρα απ τα όποια θέματα μπορεί να έχει ένα μοντέλο (ή το πόσο άτυχος μπορεί να είμαι απλά εγώ γιατί ποτέ δεν ξέρεις).

Ευχαριστώ!

Δεν ξέρω αν έπεσες στην περίπτωση, αλλά από τον Κωτσόβολο που πήρα το P9MVI32-09WiFi Passion Eco είναι πολύ αθόρυβο. Στην πρώτη ταχύτητα ο ανεμιστήρας και το κλιματιστικό δεν ακούγεται στην κρεβατοκάμαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, enterhere είπε

Δεν ξέρω αν έπεσες στην περίπτωση, αλλά από τον Κωτσόβολο που πήρα το P9MVI32-09WiFi Passion Eco είναι πολύ αθόρυβο. Στην πρώτη ταχύτητα ο ανεμιστήρας και το κλιματιστικό δεν ακούγεται στην κρεβατοκάμαρα.

Καθαρή ατυχία δηλαδή... Πάντως όσον αφορά στον ανεμιστήρα του, είναι όντως εντελώς αθόρυβο, ΚΑΜΙΑ σχέση με τα panasonic που είχα. Τα inventor όντως σχεδόν δεν ακούγονται ειδικά αν τα βάλεις στο silent ή αν πιάσουν την θερμοκρασία και έχοντας συνηθίσει τα panasonic που αν και inverter, όταν τα κατάφερνες να πιάσουν θερμοκρασία (λόγω ύψους ταβανιού όπως είπα) τότε έκαναν (και κάνει στο γραφείο μου το ένα πλέον μόνιμα) το εξής, δουλεύει φουλ 10 δευτερόλεπτα και σταματάει εντελώς για 2 λεπτά, δεν λειτουργεί σαν ένα on off, έχει μια ελάχιστη ομαλότητα στο πως ξεκινάει σταματάει, αλλά το Inventor απ την άλλη με εντυπωσίασε (προφανώς όλα πλέον θα είναι έτσι) πόσο ομαλή μετάβαση κάνει απ τις υψηλότερες στροφές (που και πάλι είναι υπερβολικά αθόρυβο) στις χαμηλότερες χωρίς να ενοχλεί καθόλου μα καθόλου.. σε αυτό το θέμα είναι κάτι παραπάνω απο άψογο... το πρόβλημα είναι ακριβώς επειδή είναι τόσο αθόρυβα, αν σου τύχει το παραμικρό ελάττωμα (είτε στα πλαστικά είτε στην φτερωτή κτλ κτλ) κάνει μπαμ.. με αυτά που διαβάζω καταλήγω πως μάλλον εγώ είμαι ο άτυχος τελικά αλλά καταλαβαίνω και την σύζυγο που το χει πάρει απο φόβο αυτό το μοντέλο πλέον (αν και όπως βλέπω απλά έτυχε και μια χαρά μοντέλο πιθανόν είναι.. και όντως δεν είχα παράπονο όσον αφορά συγκεκριμένα την απόδοση).

Να είστε καλά παιδιά για τις πληροφορίες.. έτσι κι αλλιώς θα βρεθεί η άκρη σύντομα, ευτυχώς για να λέμε και τα καλά, στο after sales η Inventor φαίνεται να είναι άψογη ως τώρα, οι ατυχίες συμβαίνουν σε όλους, δεν πειράζει εφόσον υπάρχει η διάθεση απ όλες τις πλευρές για να ξεπεραστούν :)

Επεξ/σία από Craven
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2018 στις 2:16 ΜΜ, rus είπε

Aν απευθυνεσαι σε μενα, εγω δεν ειπα κατι τετοιο, αλλωστε 2 ινβερτορ εχω παρει.

Οχι φιλε μου δεν απευθυνομαι σε σενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας για οικονομικό κλιματιστικό για δωμάτιο και ειδικά για θέρμανση έμαθα καλά λόγια για το συγκεκριμένο https://www.skroutz.gr/s/9002905/Midea-RF-New-MS12FU-12HRDN1.html . Πως σας φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Ψάχνοντας για οικονομικό κλιματιστικό για δωμάτιο και ειδικά για θέρμανση έμαθα καλά λόγια για το συγκεκριμένο https://www.skroutz.gr/s/9002905/Midea-RF-New-MS12FU-12HRDN1.html . Πως σας φαίνεται;

Πολύ καλή περίπτωση και από επώνυμη εταιρεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχει κανείς άποψη για τα Daikin και πιο συγκεκριμένα τη σειρά Daikin FTXS ?

Είναι απο τις καλές / αξιόπιστες σειρές η FTXS?

Ναι είναι καλή σειρά με καλά χαρακτηριστικά .  

11 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Ψάχνοντας για οικονομικό κλιματιστικό για δωμάτιο και ειδικά για θέρμανση έμαθα καλά λόγια για το συγκεκριμένο https://www.skroutz.gr/s/9002905/Midea-RF-New-MS12FU-12HRDN1.html . Πως σας φαίνεται;

Mέχρι πόσα λεφτά κοιτάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα να παρω λιγο ρευμα για ενα ρουτερακι απο την μπριζα σουκο του κλιματιστικου. Ενα πολλαπλο ειναι οκ; Να δινει 3 εξοδους

https://goo.gl/images/5cb1D μπορω να το κανω;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...