Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, fire1 είπε

Παιδια γνωριζετε αν το a/c σε λειτουργια αφυγρανσης καταναλωνει τα ιδια οπως σε ψυξη η θερμανση?Ευχαριστω

Λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, grizos είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Αγόρασα και εγώ το https://airsamoilis.gr/product/srk-src-25zs-w/ 

Δεν μπόρεσα όμως να εντοπίσω στο installation manual να λέει κάπου για ελάχιστο μήκος γραμμής σωληνώσεων  ούτε για μέγιστο μήκος ούτε από πόσα μέτρα και μετά χρειάζεται πλήρωση r32 και πόσο.(ίσως να το λέει στην συσκευασία της εξωτερικής μονάδας που δεν άνοιξα ακόμη).Στα πόσα μέτρα μήκος σωληνώσεων έκανες την εγκατάσταση?

Στα χαρτια που πηρα με το κλιματιστικο δεν αναφερει μικροτερο μηκος, μονο για μεγιστο, και οτι για πανω απο 15μ θελει συμπληρωμα φρεον.

Ρωτησα τον τεχνικο για αυτο το θεμα και μου ειπε ως απαντηση κατι που μου φανηκε λογικο. Οτι το προβλημα μπορει να παρουσιαστει λογο του οτι συνηθως δεν ελενχουν την πιεση λειτουργειας μετα την εγκατασταση οποτε μπορει να ειναι υψηλη και να κανει περισσοτερο θορυβο κατα την λειτουργεια. Τουλαχιστο σε εμενα οταν το εγκαταστησε ελενξε την πιεση την ειδε υψηλη και αφαιρεσε λογο φρεον ωστε να δουλευει στα 110 που θεωρει σωστη. Εδειξε να γνωριζει το αντικειμενο και καθως καταλαβε οτι ειμαι και εγω της "οικοδομης" δεν ελεγε χαζομαρες και απαντουσε στις ερωτησεις μου.

Ρωτα και εσυ να διασταυρωσουμε τις απαντησεις.

Ξεχασα , εβαλε καπου 1,1μ σωληνα μετα την ενωση. Αν μετρανε και τους περιπου 60 ποντους σωληνα της μεσα μοναδας τοτε συνολο περιπου 1,6-1,7μ

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2019 στις 3:12 ΜΜ, liakjim είπε

Ναι και για αυτό, αν σε καλύπτει σίγουρα το 22αρι, μπορείς να πας εκεί για μεγαλύτερη οικονομία λόγω καλύτερων SEER, SCOP και ελάχιστων btus.

Καλησπέρα παιδιά πήγα το παρήγγειλα το τέρας Mitsubishi Heavy Industries Σειρά ZR SRK/SRC-71ZR-W (R32) αλλά από την πόλη 1350 ευρω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, c-max είπε

Στα χαρτια που πηρα με το κλιματιστικο δεν αναφερει μικροτερο μηκος, μονο για μεγιστο, και οτι για πανω απο 15μ θελει συμπληρωμα φρεον.

Ρωτησα τον τεχνικο για αυτο το θεμα και μου ειπε ως απαντηση κατι που μου φανηκε λογικο. Οτι το προβλημα μπορει να παρουσιαστει λογο του οτι συνηθως δεν ελενχουν την πιεση λειτουργειας μετα την εγκατασταση οποτε μπορει να ειναι υψηλη και να κανει περισσοτερο θορυβο κατα την λειτουργεια. Τουλαχιστο σε εμενα οταν το εγκαταστησε ελενξε την πιεση την ειδε υψηλη και αφαιρεσε λογο φρεον ωστε να δουλευει στα 110 που θεωρει σωστη. Εδειξε να γνωριζει το αντικειμενο και καθως καταλαβε οτι ειμαι και εγω της "οικοδομης" δεν ελεγε χαζομαρες και απαντουσε στις ερωτησεις μου.

Ρωτα και εσυ να διασταυρωσουμε τις απαντησεις.

Ξεχασα , εβαλε καπου 1,1μ σωληνα μετα την ενωση. Αν μετρανε και τους περιπου 60 ποντους σωληνα της μεσα μοναδας τοτε συνολο περιπου 1,6-1,7μ

Αντί να βάλει μήκος, αφαιρεί φρεον.

Μάλιστα.

 Επειδή του φαινόταν υψηλή.

Μάλιστα.

Αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί δεχόσαστε να δίνετε ένα μηνιάτικο για μια συσκευή που ο άλλος έχει μελετήσει μέχρι θανάτου για να κάνει αλχημείες ο μπάρμπα Μήτσος, επειδή του φάνηκε...

Σου έδειξε που προβλέπεται η διαδικασία στο εγχειρίδιο; Ποια είναι τα όρια ; κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αντί να βάλει μήκος, αφαιρεί φρεον.

Μάλιστα.

 Επειδή του φαινόταν υψηλή.

Μάλιστα.

Αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί δεχόσαστε να δίνετε ένα μηνιάτικο για μια συσκευή που ο άλλος έχει μελετήσει μέχρι θανάτου για να κάνει αλχημείες ο μπάρμπα Μήτσος, επειδή του φάνηκε...

Σου έδειξε που προβλέπεται η διαδικασία στο εγχειρίδιο; Ποια είναι τα όρια ; κτλ

Δεν γνωριζω αν η σωληνωση μετραει συνολικα με το κομματι της εσωτερικης μοναδας η χωρις. Ανεξαρτητα απο αυτο, υπαρχει ενα ευρος λειτουργειας της πιεσης με ελαχιστο με μεγιστο, και ας πουμε "ιδανικο" τα 110 πιεσης του οργανου. (αναλογα τον τυπο φρεον ειναι και διαφορετικη πιεση psi). Αν για το λογο της μικροτερης σωληνωσεις εχουμε μεγαλυτερη πιεση (μεσα στα ορια ομως) και πιο θορυβοδες λειτουργεια, δε βλεπω που ειναι το λαθος να αφαιρεσεις φρεον ωστε να πετυχεις την βελτιστη πιεση.

Γιατι αν το παρουμε συμφωνα με το installation manual που εχω στα χερια μου θα μπορουσε καλιστα να μην αφαιρεση φρεον καθως πουθενα δεν αναφερει η mitsybishi για ελαχιστο μηκος σωληνωσεων. Αρα εμεις πως βγαζουμε το συμπερασμα οτι εκανε λαθος που δεν εβαλε +2μετρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Camal είπε

 

Γενικά βλέπω ότι πολλές μάρκες τελικά δεν αναφέρουν για ελάχιστο μήκος. Μήπως τελικά ισχύει απλά αυτό που λένε για 1,5μ + ?

Εκτός φυσικά και αν κάποιο μοντέλο το αναφέρει.


Ο γενικός κανόνας λέει πάνω απο 2.5 m  . Υπάρχουν fujitsu που θέλουν ελάχιστο 5m .  Οπότε αν κάτι δεν βλέπεις μέσα στο manual πάρε τηλ αντιπροσωπεία να σου πουν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, c-max είπε

Δεν γνωριζω αν η σωληνωση μετραει συνολικα με το κομματι της εσωτερικης μοναδας η χωρις. Ανεξαρτητα απο αυτο, υπαρχει ενα ευρος λειτουργειας της πιεσης με ελαχιστο με μεγιστο, και ας πουμε "ιδανικο" τα 110 πιεσης του οργανου. (αναλογα τον τυπο φρεον ειναι και διαφορετικη πιεση psi). Αν για το λογο της μικροτερης σωληνωσεις εχουμε μεγαλυτερη πιεση (μεσα στα ορια ομως) και πιο θορυβοδες λειτουργεια, δε βλεπω που ειναι το λαθος να αφαιρεσεις φρεον ωστε να πετυχεις την βελτιστη πιεση.

Γιατι αν το παρουμε συμφωνα με το installation manual που εχω στα χερια μου θα μπορουσε καλιστα να μην αφαιρεση φρεον καθως πουθενα δεν αναφερει η mitsybishi για ελαχιστο μηκος σωληνωσεων. Αρα εμεις πως βγαζουμε το συμπερασμα οτι εκανε λαθος που δεν εβαλε +2μετρα;

Αν η Mitsubishi έχει στο manual τη διαδικασία και λέει "δεν σου βάζω ελάχιστο μήκος αλλά παίξε μπάλα με το φρέον" , τότε πάω πάσο και καλά έκανε ο δικός σου. 

Το λέει όμως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν η Mitsubishi έχει στο manual τη διαδικασία και λέει "δεν σου βάζω ελάχιστο μήκος αλλά παίξε μπάλα με το φρέον" , τότε πάω πάσο και καλά έκανε ο δικός σου. 

Το λέει όμως; 

Οχι δεν το λεει για τον απλο λογο οτι ειναι μεσα στις προδιαγραφες της. Οπως και αν του βαλεις 15 μετρα σωληνα θα δουλευει σε λιγοτερα απο 110 ενδειξη πχ 95 αλλα μεσα στις προδιαγραφες της, Δηλαδη αν εβαζε 14 μετρα χωρις να προσθεση φρεον θα ειμαστε ευχαριστημενοι; Προσωπικα θεωρω πιο σωστο ασχετος μηκους σωληνωσεων που ελενξε την λειτουργεια πιεσης παρα το οτι δεν εβαλε πχ 5 μετρα σωληνα

Παντως ακομη δεν μπορω να σε πιασω γιατι θεωρεις λαθος την εγκατασταση. (φιλικα παντα ετσι; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, c-max είπε

Οχι δεν το λεει για τον απλο λογο οτι ειναι μεσα στις προδιαγραφες της. Οπως και αν του βαλεις 15 μετρα σωληνα θα δουλευει σε λιγοτερα απο 110 ενδειξη πχ 95 αλλα μεσα στις προδιαγραφες της, Δηλαδη αν εβαζε 14 μετρα χωρις να προσθεση φρεον θα ειμαστε ευχαριστημενοι; Προσωπικα θεωρω πιο σωστο ασχετος μηκους σωληνωσεων που ελενξε την λειτουργεια πιεσης παρα το οτι δεν εβαλε πχ 5 μετρα σωληνα

Παντως ακομη δεν μπορω να σε πιασω γιατι θεωρεις λαθος την εγκατασταση. (φιλικα παντα ετσι; )

Οτιδήποτε δεν περιγράφεται στο εγχειρίδιο, είναι για μένα αν όχι λάθος, τουλάχιστον αμφισβητήσιμο και προσωπικά δεν θα το δεχόμουν αν δεν το έβλεπα γραμμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσχυει πως στην αρχη της σεζον όταν ανοιγεις πρωτη φορα το ερ κοντισιον μετα απο μηνες, πρεπει να το βαλεις καποιες ωρες στον ανεμιστηρα για να στεγνωσει τυχον υγρασία που υπαρχει μεσα στη μοναδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα,

αγόρασα ένα shorai 16άρι και δέν γράφει ελάχιστο μήκος σωλήνα.

Γνωρίζει κανείς τί παίζει?

2 μέτρα 

df83034759374be337edd55858962405.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, rus είπε

Iσχυει πως στην αρχη της σεζον όταν ανοιγεις πρωτη φορα το ερ κοντισιον μετα απο μηνες, πρεπει να το βαλεις καποιες ωρες στον ανεμιστηρα για να στεγνωσει τυχον υγρασία που υπαρχει μεσα στη μοναδα?

Εγώ το ανάποδο ξέρω,δηλαδή όταν τελειώνει η σεζόν(ψύξη) το αφήνεις κάποιες ώρες στον ανεμιστήρα για να στεγνώσει μέσα.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Εγώ το ανάποδο ξέρω,δηλαδή όταν τελειώνει η σεζόν το αφήνεις κάποιες ώρες στον ανεμιστήρα για να στεγνώσει μέσα..

Tο ερωτημα μου ειναι τι γινεται στην αρχη της σεζον. Αρα λες ότι δε κανω τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...