Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το καινούργιο μοντέλο είναι με το W στο τέλος.

Στις 3/6/2019 στις 1:03 ΜΜ, liakjim είπε

 

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, ξέρω ότι κανονικά θέλω το 12αρι κ στις δύο περιπτώσεις. Αλλά ρωτάω επειδή έχω βάλει ταβάνι 600€, τι θα προτιμούσατε? 12αρι nemesis η 9αρι srk (το καινούργιο)?

Επεξ/σία από tdap16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, tdap16 είπε

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, ξέρω ότι κανονικά θέλω το 12αρι κ στις δύο περιπτώσεις. Αλλά ρωτάω επειδή έχω βάλει ταβάνι 600€, τι θα προτιμούσατε? 12αρι nemesis η 9αρι srk (το καινούργιο)?

Θα πρέπει να πάρεις όσα btu χρειάζεσαι.. Αν χρειάζεσαι 12,τότε 12.. Αν πας για μικρότερο, δεν θα σε κάλυπτει στους καύσωνες,η στα πολλά κρύα, και κάπως έτσι βγαίνουν  και γράφουν σχόλια του τύπου:  Έδωσα τόσα λεφτά για κλιματιστικο και δεν κάνει τίποτα ,το προηγούμενο παλιό που είχα ήταν καλύτερο, καίει πολλά το κλιματιστικό κτλ 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, zoranb είπε

Έχει κανείς άποψη πάνω στο θέμα;

Μακριά από LG και Samsung στα κλιματιστικά. Οι Κορεάτες απλά δεν το έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tdap16 είπε

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, ξέρω ότι κανονικά θέλω το 12αρι κ στις δύο περιπτώσεις. Αλλά ρωτάω επειδή έχω βάλει ταβάνι 600€, τι θα προτιμούσατε? 12αρι nemesis η 9αρι srk (το καινούργιο)?

Δεν πάει με χρήματα, αλλά με αυτό που θα σε καλύψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπερα στην παρεα.

Ερωτηση και απο εμενα.

Θα βαλω A/C την ερχομενη εβδομαδα.Βολευει να στηριξω την εξωτερικη μοναδα στον τοιχο της μπαλκονοπορτας. Ειναι κουφια στην μεση οταν ειναι κλειστη.

Θα παιρνω θορυβο μεσα στο δωματιο οταν θα δουλευει?

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Επειδή το χτυπάει ο ήλιος όλη μέρα και είναι περίπου 20 τ.μ (και λίγο πιο κάτω να είναι) καλύτερα 12 άρι . Πιστεύω το 9άρι θα σου είναι οριακό ειδικά στον καύσωνα . 

10ετή εγγύηση δίνουν  σε όλο το μηχάνημα και μέχρι τώρα θετικά διαβάζουμε για την εξυπηρέτησή τους . 

Επειδή ήταν λίγο στον αέρα τα τετραγωνικα του δωματίου είναι 12. Οπότε πιστεύω ότι γίνεται δουλειά και στους καύσωνες. Έχω άδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Wakka είπε

Επειδή ήταν λίγο στον αέρα τα τετραγωνικα του δωματίου είναι 12. Οπότε πιστεύω ότι γίνεται δουλειά και στους καύσωνες. Έχω άδικο?

Με 9αρι θεωρώ θα είσαι καλυμμένος μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tdap16 είπε

Ok, thx. Θα ακολουθήσω τη σωστή οδό, 12αρι!

Γιατί δεν βλέπεις και αυτό που είναι σε καλή τιμή, αθόρυβο και πολύ καλή απόδοση;

https://www.bestprice.gr/item/2154884939/haier-dawn-as12dcahra-1u12jecfra.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για ένα 12αρι και εχω κατασταλάξει σε αυτό Mitsubishi με R410A ή αυτό Daikin   με R32 από τα ταμπελάκια σε θερμή περιοχή (μένω Κρητη) για θέρμανση το Daikin απλά δεν καίει τίποτα και μάλλον προς το Daikin είμαι , τι άποψη έχετε και τι να προσέξω , ευχαριστώ.

Επεξ/σία από george1551
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tdap16 είπε

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, ξέρω ότι κανονικά θέλω το 12αρι κ στις δύο περιπτώσεις. Αλλά ρωτάω επειδή έχω βάλει ταβάνι 600€, τι θα προτιμούσατε? 12αρι nemesis η 9αρι srk (το καινούργιο)?

Άκυρη σύγκριση για ένα και μόνο λόγο . Συγκρίνεις διαφορετικών btu/h μηχανήματα . ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ  το πρώτο που κοιτάμε είναι πόσα btu/h θέλει ο χώρος μας . Αν ο χώρος σου χρειάζεται 12άρι σε 12άρι θα κοιτάξεις . Ποιο το νόημα να πάρεις 9άρι και αυτό να μην μπορεί να σε καλύψει ; Πεταμένα λεφτά . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tdap16 είπε

Ok, thx. Θα ακολουθήσω τη σωστή οδό, 12αρι!

Πάντως το Nemesis δεν το λες και αθόρυβο με 25dB. Αν είναι για κρεβατοκάμαρα θα κοίταγα κάτι με λιγότερα dB . 

2 ώρες πριν, alexakos89 είπε

 Καλησπερα στην παρεα.

Ερωτηση και απο εμενα.

Θα βαλω A/C την ερχομενη εβδομαδα.Βολευει να στηριξω την εξωτερικη μοναδα στον τοιχο της μπαλκονοπορτας. Ειναι κουφια στην μεση οταν ειναι κλειστη.

Θα παιρνω θορυβο μεσα στο δωματιο οταν θα δουλευει?

Είναι πολύ πιθανό. Αν είναι μικρό πχ 9αρι, 12άρι,  μπει σε αντικραδασμικά και με σωστό μήκος χαλκοσωλήνα, θα περιοριστεί το φαινόμενο στο ελάχιστο δυνατό. 

Αν είναι μεγαλύτερο, καλύτερα κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Γιατί δεν βλέπεις και αυτό που είναι σε καλή τιμή, αθόρυβο και πολύ καλή απόδοση;

https://www.bestprice.gr/item/2154884939/haier-dawn-as12dcahra-1u12jecfra.html

Το έχω δει κ αυτό, η χαμηλότερη τιμή που βρίσκω σε ετοιμοπαραδο είναι 650€ κ δεν έχει ιονιστη κ κάποια φίλτρα νομίζω. Χαρακτηριστικά σχεδόν ίδια με τα άλλα, εάν είναι να φτάσω εκεί δεν δίνω αλλά 50 να πάρω το mitsubishi? Αλλά έτσι ξεκίνησα 50,50...κ έφτασα τα 600€ max! Επίσης δεν μου αρέσει το ντιζάιν του! 😜

Επεξ/σία από tdap16
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...