Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δύσκολα.

Μη πάρεις ορκο 😋

Mitsubishi Heavy Industries Σειρά ZS SRK/SRC-50ZS-W (R32):

Εύρος Απόδοσης – Ψύξη (Btu/h) 4.436~18.767

Εύρος Απόδοσης – Θέρμανση (Btu/h) 4.436~22.520

Toshiba shorai:

ψυκτική απόδοση (Btu/h) 4.230 - 20.472

Θερμική απόδοση (Btu/h) 3.002 - 22.178

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Άρα με διόρθωση και βάζω το Fujitsu

SRC50ZS - W/SRK50ZS-W   kw 5             cop 3,72  eer 3,70 scop 4.60 seer 7,00

RAS-18PAVSG-E/RAS-18PKVSG-E   kw 5  cop 3.75  eer  3.52 scop 4.40 seer 7.30

AOYG18KLTA/ASYG18KLCA kw 5.2         cop 3.5  eer  3.09 scop 4.30 seer 7.20

Τιμή 920€

αν δεν κάνω κάτι λάθος ( μπορείτε να με διορθώσετε κοιτώντας τα link) βλέπω ότι seer με eer και cop με scop δεν πάνε πάντα ανάλογα στην πιστοποίηση π.χ το fujitsu έχει το μικρότερο eer σημαντικά χαμηλότερο αλλά τα καταφέρνει πολύ καλά στο seer και στο scop

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Μη πάρεις ορκο 😋

Mitsubishi Heavy Industries Σειρά ZS SRK/SRC-50ZS-W (R32):

Εύρος Απόδοσης – Ψύξη (Btu/h) 4.436~18.767

Εύρος Απόδοσης – Θέρμανση (Btu/h) 4.436~22.520

Toshiba shorai:

ψυκτική απόδοση (Btu/h) 4.230 - 20.472

Θερμική απόδοση (Btu/h) 3.002 - 22.178

πιστεύω ότι έχει να κάνει με το πόσο χαμηλά μπορεί να κατέβει το μηχάνημα και όχι με το πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει, έχεις δίκαιο γιαυτό που επισημαίνεις κατά την αποψή μου, στο χαμηλό βελτιώνει το scop σε σχέση με το cop και το seer αντίστοιχα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όχι, μέχρι το 50 έχουν σηκώσει. Φαντάζομαι είναι θέμα χρόνου 

SRC50ZS-WSRK50ZS-W_1560030871.5894.pdf 965 kB · 5 downloads

Πολύ καλή έρευνα και στοιχειοθέτηση. 

Μάλλον θα άξιζε να φτιάξουμε ένα κοινόχρηστο αρχείο στο google sheets σαν ευρετήριο για όλους.

Για το 4 θα πήγαινα. 

To Dawn έχει το μεγαλύτερο SEER (άρα καίει και λιγότερο απο όλα) και την μικρότερη στάθμη θορύβου . Συν μεγάλη εγγύηση . Εγώ θα πήγαινα χωρίς μεγάλη σκέψη για αυτό το μοντέλο . 

Εναλλακτικά χωρίς να βρίσκω λόγο, εκτός και αν πετύχεις καμία τρομερή προσφορά τότε το  4 .

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Όποιο και να πάρεις θα μείνεις ικανοποιημένος. 

Αν πας για το Daikinl, κατά γράμμα το εγχειρίδιο εγκατάστασης γιατί η Daikin είναι πολύ αυστηρή και θέτει εκτός εγγύησης το μηχάνημα αν κάτι δεν γίνει όπως το θέλουν. 

Δες και αυτό https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/aria#tech-specs

Δεν έχει το SEER του Nemesis , αλλά δεν είναι και άσχημο (7.0) 

Επίσης έχει δωρεάν εγκατάσταση και είναι στα 21dB. 

Δωρεάν εγκατάσταση εννοείς στον Κωτσόβολο ; Κρίνοντας από την τιμή `539` ,μόνο δωρεάν δεν είναι . Σε άλλα μαγαζιά έχει 460.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ηταν να διαλεγατε για αγορα ενα απο αυτα τα 3 inventor ποιο θα διαλεγατε?

1. Inventor Premium PR1VI32-24WF / PR1VO32-24
2. Inventor Nemesis Pro N2VI32-24WiFi/N2VO32-24

3. Inventor Passion Eco P9MVI32-24WiFi / P9MVO32-24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω το Cvmore Intense CVINTI-12 / CVINTO-12 

https://www.skroutz.gr/s/15145484/Cvmore-Intense-CVINTI-12-CVINTO-12.html#reviews

(Σας παρακολουθώ περιστασιακά εδώ και μήνες αν και γράφτηκα στο forum μόλις προχθές)

Είναι τοποθετημένο σε δωμάτιο 20 τμ με μέτρια μόνωση και μεγάλη θερμοχωρητικότητα 

Για να μην το αδικήσω είναι τοποθετημένο με μικρό μήκος γραμμής ( 1 μ αντί 3 η 4) 

εξωτερική θερμοκρασία 26 εσωτερική  22 (με τις πολλές δοκιμές από 25 φτάσαμε στο 22)ζητούμενη 24 κατανάλωση 369 watt εδώ και μια ώρα( η μικρότερη συνεχόμενη που είδα σε αυτό)

συμπεριφέρεται σαν κλώνος gree θα κατέβει αρκετά περισσότερο από την ζήτηση  θα σβήσει  να ξαναανάψει όταν ....θα μαρσάρει θα μείνει στα 600 έως 450 watt για κάποιο χρόνο  θα σβήσει απότομα και πάλι από την αρχή . δύσκολα θα το δεις να ανεβαίνει πάνω από 700 watt και να κατέβει κάτω από 420 ( τα 369 είναι ότι λιγότερο είδα). 

Συμπεριφορά εφήβου ...είτε το ζητήσεις 24  είτε 18, συμπεριφορά on off..... παραταυτά  δροσίζει τον χώρο χωρίς θόρυβο ιδιαίτερο χωρίς τριγμούς χωρίς υπερβολική κατανάλωση .

( η δοκιμή ξεκίνησε 4 το μεσημέρι με εξωτερική 36 και εσωτερική 26 αυτή την στιγμή κατανάλωση 2,09 kw/h )

Γιά cool mode  λοιπόν φαίνεται πολύ καλό  για τα 320 ευρώ που το πήρα τον φεβρουάριο αν θυμάμαι καλά . 

για κακή του τύχη στο διπλανό ανάλογο δωμάτιο υπάρχει το RAS-10PAVP-E  μοντελο 10 ετιας που δεν θα τολμήσω να τα συγκρίνω μαζί (οταν το βλέπω χρόνια πολλά και σε θέρμανση και ψύξη να παίζει μέρες ολόκληρες κάτω απο 200 watt και είχε την τριπλάσια τιμή σε προσφορά 10 χρόνια πριν).

για να συνοψίσω ( εσωτερική τώρα 21,5 εξωτερική 26, αc  σε αδιάλειπτη λειτουργια  από 1:30 έως 3:00 με 363 watt ζητούμενη 24) θα το ξαναγόραζα άνετα για δροσισμό στο εξοχικό η και στην πόλη (Λάρισα).

Μπορεί να μην καταφέρνει να κρατά την θερμοκρασία χώρου +-1 από αυτό που του λες αλλά δροσίζει επαρκέστατα.

Όσο για την θέρμανση δεν θα το συνιστούσα,(με μια επιφύλαξη το μικρο μήκος γραμμής του σωλήνα) όχι γιατί δεν θερμαίνει τον χώρο ούτε γιατί έχει μεγάλη κατανάλωση αλλά γιατί δεν τα πάει καθόλου καλά με την θερμική άνεση και να εξηγήσω σύντομα .....

Μήνας Φλεβάρης εσωτερική θερμοκρασία 18 εξωτερική 12, μεσημέρι....  γυρνάω από την δουλειά κάθομαι δεν μπορώ να πω ότι κάνει και πολύ κρύο.

Κάποια στιγμή λέω να δοκιμάσω το κλιματιστικό μην ανάψω καλοριφέρ .....το βάζω ζητούμενη 22 ξεκινά......δεν θυμάμαι σε πόσο χρόνο(όχι πολύ) το θερμόμετρο ανεβαίνει 19 άλλα η αίσθηση κρύου μεγαλώνει.....φτάνει 20 πάλι κρυώνω 22 τα ίδια φεύγω από το δωμάτιο και επανέρχομαι 3 ώρες μετά .

το θερμόμετρο έχει πάει 24 την ζέστη την νιώθεις μόλις μπεις στο δωμάτιο ωραία λες και κάθεσαι ....αλλά το κλιματιστικό αναβοσβήνει και δεν είναι ευχάριστο ,πάω και κάθομαι σε διπλανό δωμάτιο με 17 βαθμούς ,νομίζω ότι ζεσταίνομαι καλύτερα ......και....... ανάβω το καλοριφέρ............

αρκετάαααα τέλος δοκιμής (για τους φανατικούς το μηχάνημα ακόμη δουλεύει στα 364watt στο ρελαντί ( δεν έσβησε εδώ και 2,5 ώρες καθόλου , αθόρυβα μέσα και έξω  ζητούμενη η ίδια 24  εσωτερική 21 (αναρωτιέμαι που πρέπει να πάει για να σταματήσει)) θερμοκρασιά εξόδου εσωτερικής μετρημένη με θερμόμετρο k type 10,8 και εξωτερικής 36 .

 

Καληνύχτα.

Υ.Γ. θα πάρω την κουβέρτα μου -)

Επεξ/σία από grizos
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες δοκίμασα για πρώτη φορά σε ψύξη το shorai 18. Εσωτερική θερμοκρασία 27.2,επιθυμητή θερμοκρασία 26(ναι μόνο 1.2 διαφορά θερμοκρασίας!). Εξωτερική θερμοκρασία απόγευμα μεχρι βράδυ από 32-26. Το κλιματιστικό δεν έκλεισε καθόλου,δούλευε συνεχώς σε ιδιαίτερα χαμηλές καταναλώσεις.Το βράδυ την ώρα του αγώνα ειδα η κατανάλωση του ήταν περίπου 170W.

Το προηγούμενο κλιματιστικο Toyo,(το είχα πάρει Αύγουστο,άρα αυξημένες θερμοκρασίες και ζήτηση) και ειχα σχεδόν πάντα on/off συμπεριφορά..(Παρόλο που δεν είναι τόσο προφανές όσο στην θέρμανση γιατί ο εσωτερικός ανεμιστήρας συνεχίζε πάντα,αλλά ζεσταινομουν έβγαινα έξω και έβλεπα την εξωτερική μονάδα κλειστή). 

Ένα ακόμα αστεράκι από μένα στο Shorai, και -1 στο αντίστοιχο Toyo.

Λίγο παραπάνω θόρυβο η εσωτερική μοναδα σε ψύξη σε σχέση με την θέρμανση επειδή η ελάχιστη του ανεμιστήρα  σε ψύξη έχει παραπάνω στροφές σε σχέση με τον ανεμιστήρα σε θέρμανση. 

 

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές βράδυ άνοιξα και εγώ πρώτη φορά το 9αρι midea mission II στο υπνοδωμάτιο.

Θερμοκρασίες ίδιες με τον Rnd1978, δηλαδή 34-35 εξωτερική την μέρα, 27-28 εξωτερική το βράδυ και 26 επιθυμητη μεσα.

Όταν έπιασε θερμοκρασία το κλιματιστικό έκατσε στα 90w (!), και δεν έκλεισε καθόλου όσο το παρακολουθούσα. Θυμίσω πως σε λειτουργία θέρμανσης οι ελάχιστες καταναλώσεις ήταν στα ~250w

Από θόρυβο επίσης πολύ λιγότερο σε σχέση με θέρμανση. Στην εξωτερική μονάδα έπρεπε να κάτσω στα δύο μέτρα για να καταλάβω πως δουλεύει. Μέσα ήταν εντελώς αθόρυβο.

Καλή αρχή κάναμε, το βλέπω να δουλεύει υπερωρίες άμα συνεχίσει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gdask είπε

Εχθές βράδυ άνοιξα και εγώ πρώτη φορά το 9αρι midea mission II στο υπνοδωμάτιο.

Θερμοκρασίες ίδιες με τον Rnd1978, δηλαδή 34-35 εξωτερική την μέρα, 27-28 εξωτερική το βράδυ και 26 επιθυμητη μεσα.

Όταν έπιασε θερμοκρασία το κλιματιστικό έκατσε στα 90w (!), και δεν έκλεισε καθόλου όσο το παρακολουθούσα. Θυμίσω πως σε λειτουργία θέρμανσης οι ελάχιστες καταναλώσεις ήταν στα ~250w

Από θόρυβο επίσης πολύ λιγότερο σε σχέση με θέρμανση. Στην εξωτερική μονάδα έπρεπε να κάτσω στα δύο μέτρα για να καταλάβω πως δουλεύει. Μέσα ήταν εντελώς αθόρυβο.

Καλή αρχή κάναμε, το βλέπω να δουλεύει υπερωρίες άμα συνεχίσει έτσι.

Στα 90W δούλευε ο συμπιεστής?

6 ώρες πριν, grizos είπε

ζητούμενη η ίδια 24  εσωτερική 21 (αναρωτιέμαι που πρέπει να πάει για να σταματήσει)

Ο ψυχρός αέρας πάει κάτω. Διαβάζει 24 γιατί τόσο έχεις στο ταβάνι ενώ κάτω έχεις 21. Δεν έχει follow me? 

ΥΓ Καταπληκτική ανάλυση

7 ώρες πριν, guzel είπε

Μη πάρεις ορκο 😋

Mitsubishi Heavy Industries Σειρά ZS SRK/SRC-50ZS-W (R32):

Εύρος Απόδοσης – Ψύξη (Btu/h) 4.436~18.767

Εύρος Απόδοσης – Θέρμανση (Btu/h) 4.436~22.520

Toshiba shorai:

ψυκτική απόδοση (Btu/h) 4.230 - 20.472

Θερμική απόδοση (Btu/h) 3.002 - 22.178

Μπορεί το Mitsu να καίει το ίδιο αλλά να έχει χαμηλά μεγαλύτερο SCOP (ή μπορεί και όχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στα 90W δούλευε ο συμπιεστής?

Αν και ακουστικά δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα πως τον άκουγα, θα πω ναι διότι:

- Όταν έκλεινε τον χειμώνα και λειτουργούσαν μόνο οι ανεμιστήρες μέσα έξω η κατανάλωση έπεφτε στα 10w

- Το κλιματιστικό μέσα έβγαζε κρύο αέρα, ενώ έξω έβγαζε και νερό.

- Στο δυωρο που το παρακολουθούσα η κατανάλωση έμεινε καρφωμένη εκεί, εκτός από ένα πεντάλεπτο που ανέβηκε στα ~200w.

Επειδή και εμένα μου έκανε εντύπωση, επιφυλάσσομαι για τις επόμενες μέρες που θα έχω καλύτερη άποψη. Πάντως τα 90w είναι μέσα στις προδιαγραφές του κλιματιστικού στο manual, όπου η ελάχιστη είναι 70w.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gdask είπε

Αν και ακουστικά δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα πως τον άκουγα, θα πω ναι διότι:

- Όταν έκλεινε τον χειμώνα και λειτουργούσαν μόνο οι ανεμιστήρες μέσα έξω η κατανάλωση έπεφτε στα 10w

- Το κλιματιστικό μέσα έβγαζε κρύο αέρα, ενώ έξω έβγαζε και νερό.

- Στο δυωρο που το παρακολουθούσα η κατανάλωση έμεινε καρφωμένη εκεί, εκτός από ένα πεντάλεπτο που ανέβηκε στα ~200w.

Επειδή και εμένα μου έκανε εντύπωση, επιφυλάσσομαι για τις επόμενες μέρες που θα έχω καλύτερη άποψη. Πάντως τα 90w είναι μέσα στις προδιαγραφές του κλιματιστικού στο manual, όπου η ελάχιστη είναι 70w.

Ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας δούλευε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας δούλευε; 

Ναι, βέβαια.

Να πω πως έχει SEER 8.2, οπότε το περιμένω να είναι δυνατο στην ψύξη ούτως η άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, grizos είπε

εξωτερική θερμοκρασία 26 εσωτερική  22 (με τις πολλές δοκιμές από 25 φτάσαμε στο 22)ζητούμενη 24 κατανάλωση 369 watt εδώ και μια ώρα( η μικρότερη συνεχόμενη που είδα σε αυτό)

συμπεριφέρεται σαν κλώνος gree θα κατέβει αρκετά περισσότερο από την ζήτηση  θα σβήσει  να ξαναανάψει όταν ....θα μαρσάρει θα μείνει στα 600 έως 450 watt για κάποιο χρόνο  θα σβήσει απότομα και πάλι από την αρχή . δύσκολα θα το δεις να ανεβαίνει πάνω από 700 watt και να κατέβει κάτω από 420 ( τα 369 είναι ότι λιγότερο είδα). 

Συμπεριφορά εφήβου ...είτε το ζητήσεις 24  είτε 18, συμπεριφορά on off..... παραταυτά  δροσίζει τον χώρο χωρίς θόρυβο ιδιαίτερο χωρίς τριγμούς χωρίς υπερβολική κατανάλωση .

( η δοκιμή ξεκίνησε 4 το μεσημέρι με εξωτερική 36 και εσωτερική 26 αυτή την στιγμή κατανάλωση 2,09 kw/h )

Γιά cool mode  λοιπόν φαίνεται πολύ καλό  για τα 320 ευρώ που το πήρα τον φεβρουάριο αν θυμάμαι καλά . 

για κακή του τύχη στο διπλανό ανάλογο δωμάτιο υπάρχει το RAS-10PAVP-E  μοντελο 10 ετιας που δεν θα τολμήσω να τα συγκρίνω μαζί (οταν το βλέπω χρόνια πολλά και σε θέρμανση και ψύξη να παίζει μέρες ολόκληρες κάτω απο 200 watt και είχε την τριπλάσια τιμή σε προσφορά 10 χρόνια πριν).

για να συνοψίσω ( εσωτερική τώρα 21,5 εξωτερική 26, αc  σε αδιάλειπτη λειτουργια  από 1:30 έως 3:00 με 363 watt ζητούμενη 24) θα το ξαναγόραζα άνετα για δροσισμό στο εξοχικό η και στην πόλη (Λάρισα).

 

Πάντως αυτό που περιγράφεις είναι συμβατό με τα χαρακτηριστικά του: 

  • Ψυκτική απόδοση (Btu/h): 11600 (4450-13300)

Άρα έχει ελάχιστη 4450btus ή 1300w άρα με SEER πχ 4 ίσως πάμε κάπου 325w 

Το Toshiba το παλιό προφανώς έχει χαμηλότερη ελάχιστη. 

ΥΓ Να φανταστείς το δικό μου το 24άρι Fujitsu, έχει ελάχιστη 3000btus!

4 λεπτά πριν, gdask είπε

Ναι, βέβαια.

Να πω πως έχει SEER 8.2, οπότε το περιμένω να είναι δυνατο στην ψύξη ούτως η άλλως.

Φανταστικό μηχάνημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, guzel είπε

Shorai.

Αρχίζουν και ανεβαίνουν σιγά σιγά οι θερμοκρασίες , εσωτερική έχω 26 σήμερα .. Περιμένω να πάμε στα 30αρια + να πάρει μπροστά το shorai να αρχίσουν οι καλοκαιρινες μετρήσεις (μου έχουν ληψει...)

Επιθυμητή το καλοκαίρι είπαμε το βάζουμε από 28-25 ε?

Ναι 25-28C είναι θερμοκρασίες που βάζουμε το καλοκαίρι για να μην γίνουμε μέτοχοι της ΔΕΗ. Εγώ μόλις πιάσουν οι καλές οι ζέστες θα το έχω μόνιμα 28,επειδή θεωρώ θα κρατήσει σταθερή την θερμοκρασια μέσα (εδώ την κρατούσε τον χειμώνα..) και δεν θα χρειάζεται να παιζω με το τηλεκοντρόλ όπως πέρσι.

Επίσης κάπου ειχα διαβάσει ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με την κατανάλωση κλιματιστικών,όπου με λίγα λόγια σύγκρινε την κατανάλωση όταν το άνοιγες μεσημέρι με πολλή ζέστη (άρα πρέπει να ψυξει τον χώρο και μετά να τον κρατήσει σταθερό) σε σχέση με το αν το ανοίξεις το πρωί και το αφήσεις ανοιχτο όπου απλά πρέπει να διατηρήσει την θερμοκρασία του χώρου.. και υπήρχε μια αξιοσημείωτη διαφορά στην κατανάλωση.

Τέλος έλεγε το άρθρο,ειδικά εάν το μηχάνημα δεν έχει την απαραίτητη ισχύ για τον χώρο που είναι, αυτός ο τρόπος είναι μονόδρομος ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ναι 25-28C είναι θερμοκρασίες που βάζουμε το καλοκαίρι για να μην γίνουμε μέτοχοι της ΔΕΗ. Εγώ μόλις πιάσουν οι καλές οι ζέστες θα το έχω μόνιμα 28,επειδή θεωρώ θα κρατήσει σταθερή την θερμοκρασια μέσα (εδώ την κρατούσε τον χειμώνα..) και δεν θα χρειάζεται να παιζω με το τηλεκοντρόλ όπως πέρσι.

Επίσης κάπου ειχα διαβάσει ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με την κατανάλωση κλιματιστικών,όπου με λίγα λόγια σύγκρινε την κατανάλωση όταν το άνοιγες μεσημέρι με πολλή ζέστη (άρα πρέπει να ψυξει τον χώρο και μετά να τον κρατήσει σταθερό) σε σχέση με το αν το ανοίξεις το πρωί και το αφήσεις ανοιχτο όπου απλά πρέπει να διατηρήσει την θερμοκρασία του χώρου.. και υπήρχε μια αξιοσημείωτη διαφορά στην κατανάλωση.

Τέλος έλεγε το άρθρο,ειδικά εάν το μηχάνημα δεν έχει την απαραίτητη ισχύ για τον χώρο που είναι, αυτός ο τρόπος είναι μονόδρομος ..

Με τον ίδιο τρόπο περιορισα τις αποψυξεις τον χειμώνα (έχοντας το ανοιχτό ήδη από σχετικά υψηλή εξωτερική ). Είναι πολύ φυσιολογικό νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...