Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, lordkorter είπε

Αμα ηταν να διαλεγατε για αγορα ενα απο αυτα τα 3 inventor ποιο θα διαλεγατε?

1. Inventor Premium PR1VI32-24WF / PR1VO32-24
2. Inventor Nemesis Pro N2VI32-24WiFi/N2VO32-24

3. Inventor Passion Eco P9MVI32-24WiFi / P9MVO32-24

Με βάση το SEER (οικονομία ρεύματος στην ψύξη, όσο πιο μεγάλος ο αριθμός τόσο καλύτερα) :

Nemesis pro SEER=7 
Passion eco SEER=6.6
Premium SER=6.1

Με βάση το SCOP  (όσο πιο μεγάλος ο αριθμός τόσο πιο οικονομικό σε λειτουργία θέρμανσης)

Νemesis pro scop= 5.2
Passion eco και Premium έχουν το ίδιο scop= 5.1 
Δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά μεταξύ των μοντέλων.

Και τα τρία μοντέλα έχουν διάφορα φίλτρα, ιονιστή και wi-fi . 

To Νemesis pro έχει πιο μεγάλη παροχή αέρα  οπότε ίσως είναι καλύτερη επιλογή για την περίπτωση σου που θες να πιάνει όσο γίνεται και την κρεβατοκάμαρα . 



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Επανέρχομαι έχοντας πλέον κατασταλάξει ότι αυτό που χρειάζομαι για το σαλόνι-τραπεζαρια-κουζινα (34 τμ) είναι ένα 18αρι.Θσ τροφοδοτει και ενα  διαδρομο ωστε να ψυχει και δυο δωματια ( ελαφρα ομως ) Βάζοντας σα δεδομένο ότι δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 700-750 και μετά από συμβουλές φίλων εδώ μέσα έχω καταλήξει στα παρακάτω.

https://www.bestprice.gr/compare/2155040404_2154832798_2154834256_2155367090/comparison.html

Η λίστα δεν είναι δεσμευτική. Θα μπορούσα να δω και κάτι άλλο αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τις δυο εταιρείες.

θα ήθελα να έχει ιονιστή λόγω κουζίνας, χαμηλό θόρυβο και αν έχει wi-fi ώστε να μπορώ να το ενεργοποιώ απομακρυσμένα δεν θα ήταν άσχημο αλλά και δεσμευτικό . Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι η εξωτερική μονάδα θα μπει αναγκαστικά κρεμαστή στο μπαλκόνι (δεν υπάρχει διαθέσιμο χώρος για πάτωμα) και όπως φαίνεται στη φώτο πρέπει (και δεν μπορεί) να μπει σε άλλο σημείο όπως έχω σημειώσει. Δεν μπορεί να μπει στο αριστερό σημείο .Άρα θα υπάρχει μεταξύ της τρύπας και του εξωτερικού μηχανήματος μια απόσταση γύρω στα 3 με 3, 2 μετρά. Θα έχω κάποιο πρόβλημα?  και τι θα πρέπει να ζητήσω κατά την εγκατάσταση του εξωτερικού (για θόρυβο)?

Ελπίζω μετά και τις συμβουλές σας να καταλήξω κάπου ώστε αυτή την εβδομάδα να το παραγγείλω. Ευχαριστώ εκ των πρότερων

air condition2.JPG

Επεξ/σία από ovelix11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Critter είπε

Καλησπερα παιδια.Θελω να παρω κλιματιστικο 18αρι για σαλονι με τις εξης προδιαγραφες:

Τουλαχιστον Α++

Υγρανση/Αφυγρανση γιατι μπουκωνει ευκολα η μυτη μου με τα κλιματιστικα και επισης υπαρχει βρεφος στο σπιτι.

Ιδανικα Ιονιστη

Τιμη περιπου 1500.

Εχω βρει τα:

https://vimax.gr/index.php?route=product/product&product_id=4987&gclid=Cj0KCQjw3PLnBRCpARIsAKaUbgueK1rEkFUTv9ERN1b0pkPpZ24wTBSyUdD7h88h1rKTAAoH8Sirr5QaApr0EALw_wcB (στα 1610)

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198244-daikin-atxm50n-siesta-perfera (στα 1500)

Ποια η γνωμη σας για τα δυο και τι αλλο θα προτεινατε;

Σας ευχαριστω!

Ύγρανση (και αφύγρανση) κάνει μόνο ένα μοντέλο της αγοράς .: https://www.skroutz.gr/s/4070870/Daikin-Ururu-Sarara-FTXZ50N-RXZ50N.html?from=drop
Όλα τα άλλα κλιματιστικά έχουν αφύγρανση στην λειτουργία ψύξης . 
 

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Υγράνση αφυγρανση μόνο ένα κλιματιστικό ξέρω,daikin ururu sarara.. για μενα και για πολλούς άλλους το απόλυτο κλιματιστικό..

Δεν νομίζω τα κλιματιστικά που έβαλες να έχουν υγράνση.. (αφυγρανση κάνουν όλα)

Αφύγρανση κάνουν όλα αλλά μόνο στην ψύξη . Το Ururu sharara κάνει και στην θέρμανση . Είναι ιδιαίτερο μοντέλο αλλά για γερές τσέπες . 

1 ώρα πριν, Marduk1 είπε

Για δωστε ενα καλο καθαριστικο εκτος απο το  nch everbright που ειναι μονο ενα 1lt.

Θες μικρότερο ή μεγαλύτερο μπουκάλι ; Δεν σου φτάνει το 1 lt ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Με βάση το SEER (οικονομία ρεύματος στην ψύξη, όσο πιο μεγάλος ο αριθμός τόσο καλύτερα) :

Nemesis pro SEER=7 
Passion eco SEER=6.6
Premium SER=6.1

Με βάση το SCOP  (όσο πιο μεγάλος ο αριθμός τόσο πιο οικονομικό σε λειτουργία θέρμανσης)

Νemesis pro scop= 5.2
Passion eco και Premium έχουν το ίδιο scop= 5.1 
Δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά μεταξύ των μοντέλων.

Και τα τρία μοντέλα έχουν διάφορα φίλτρα, ιονιστή και wi-fi . 

To Νemesis pro έχει πιο μεγάλη παροχή αέρα  οπότε ίσως είναι καλύτερη επιλογή για την περίπτωση σου που θες να πιάνει όσο γίνεται και την κρεβατοκάμαρα . 



 

Το premium ειναι το καινουργιο μοντελο της εταιρειας? που μπορω να βρω ημερομηνια κυκλοφοριας? 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zoranb είπε

Τι έχουν παρουσιάσει τα συγκεκριμένα και είστε εναντίων;
Και να ξαναρωτήσω... γιατί δεν σχολιάζει κανείς αρνητικά με προβλήματα τα φθηνιάρικα κλιματιστικά!

 

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

 

Κατά καιρούς πολλά και διάφορα..θέματα αξιοπιστίας..

έχε υπόψιν ότι άλλες απαιτήσεις έχεις από ένα φθηνό κλιματιστικό και άλλες απαιτήσεις αν δώσεις μια περιουσία..

Πολλά θέματα σε κάποια μοντέλα με πλακέτες και συμπιεστές . Ανταλλακτικά ακριβά που μόνο μια πλακέτα κοστίζει όσο το μισό κλιματιστικό για να την αγοράσεις.  Για συμπιεστή ας μην το συζητήσουμε. Μικρές εγγυήσεις και απο τους 2 .  Η samsung δίνει 2 χρόνια σε όλα τα μέρη και 5 έτη στον συμπιεστή .  Η LG το ίδιο  2 χρόνια σε όλα τα μέρη και 10 στο συμπιεστή . 

Εχω διαβάσει ήδη δύο περιπτώσεις σε LG κλιματιστικά που έχουν γίνει κομμάτια τα πλαστικά στη μέσα μονάδα  χωρίς λόγω και αιτία σύμφωνα με κατόχους . Η μία περίπτωση είναι η παρακάτω:
https://www.insomnia.gr/forums/topic/604250-σχετικά-με-κλιματιστικό-lg/

και όπως λέει ο χρήστης "Τελικά αποφάνθηκαν ότι απαιτούν 370 για να αλλάξουν τα πλαστικά (σε κλιματιστικό αξίας 400 ευρώ του 2012)."..........
 

10 λεπτά πριν, lordkorter είπε

Το premium ειναι το καινουργιο μοντελο της εταιρειας? που μπορω να βρω ημερομηνια κυκλοφοριας? 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Πρέπει να βγήκε το τελευταίο εξάμηνο . Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει η ημερομηνία όπου το κλιματιστικό ήρθε στην αγορά ; Τί ρόλο παίζει αυτό;
Αν θες να μάθεις πότε ήρθε το κάθε μοντέλο στην αγορά πάρε ένα τηλ την αντιπροσωπεία . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αφύγρανση κάνουν όλα 

Ναι αλλά ανεξέλεγκτα. Το ururu έχει και εκεί έλεγχο αν χρειαστεί , με το να εισάγει υγρασία από το περιβάλλον. 

41 λεπτά πριν, lordkorter είπε

Το premium ειναι το καινουργιο μοντελο της εταιρειας? που μπορω να βρω ημερομηνια κυκλοφοριας? 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Για τόσα τμ που θες να καλύψεις, αν δεν πας στο mitsubishi που σου έβαλα που είναι τέρας (ή στο 30άρι της Fujitsu), θα ήταν καλό να πας από τα 3 inventor μιας και είναι το πιο δυνατό από τα 3. 

Αν δες τόσα χρήματα , υπάρχει και αυτό που τα εντόσθια είναι mitsubishi heavy : https://www.bestprice.gr/item/2155327575/haier-tundra-green-as68tebhra-1u68reffra.html

Δεν έχει ιονιστή (κλάιν). 

ΥΓ To premium ακόμα και που είναι πιο καινούργιο μοντέλο, δεν παίζει ρόλο μιας και είναι πιο αδύναμο.  Η νεότητα τι σε απασχολεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι αλλά ανεξέλεγκτα. Το ururu έχει και εκεί έλεγχο αν χρειαστεί , με το να εισάγει υγρασία από το περιβάλλον. 

 

Σωστός ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ovelix11 είπε

Καλησπέρα.

Επανέρχομαι έχοντας πλέον κατασταλάξει ότι αυτό που χρειάζομαι για το σαλόνι-τραπεζαρια-κουζινα (34 τμ) είναι ένα 18αρι.Θσ τροφοδοτει και ενα  διαδρομο ωστε να ψυχει και δυο δωματια ( ελαφρα ομως ) Βάζοντας σα δεδομένο ότι δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 700-750 και μετά από συμβουλές φίλων εδώ μέσα έχω καταλήξει στα παρακάτω.

https://www.bestprice.gr/compare/2155040404_2154832798_2154834256_2155367090/comparison.html

Η λίστα δεν είναι δεσμευτική. Θα μπορούσα να δω και κάτι άλλο αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τις δυο εταιρείες.

θα ήθελα να έχει ιονιστή λόγω κουζίνας, χαμηλό θόρυβο και αν έχει wi-fi ώστε να μπορώ να το ενεργοποιώ απομακρυσμένα δεν θα ήταν άσχημο αλλά και δεσμευτικό . Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι η εξωτερική μονάδα θα μπει αναγκαστικά κρεμαστή στο μπαλκόνι (δεν υπάρχει διαθέσιμο χώρος για πάτωμα) και όπως φαίνεται στη φώτο πρέπει (και δεν μπορεί) να μπει σε άλλο σημείο όπως έχω σημειώσει. Δεν μπορεί να μπει στο αριστερό σημείο .Άρα θα υπάρχει μεταξύ της τρύπας και του εξωτερικού μηχανήματος μια απόσταση γύρω στα 3 με 3, 2 μετρά. Θα έχω κάποιο πρόβλημα?  και τι θα πρέπει να ζητήσω κατά την εγκατάσταση του εξωτερικού (για θόρυβο)?

Ελπίζω μετά και τις συμβουλές σας να καταλήξω κάπου ώστε αυτή την εβδομάδα να το παραγγείλω. Ευχαριστώ εκ των πρότερων

air condition2.JPG

To Haier δεν έχει ιονιστή. 

Τα inventor δεν έχουν ιονιστή αλλά φίλτρο ιονισμού. 

Δες εδώ https://www.bestprice.gr/item/2155328519/midea-prime-ma2-18nxd0-i-ma-18n8d0-o.html?qid=3jK6f1uRJ04_983f1&seq=1

ή με έτοιμο wifi 

https://www.bestprice.gr/item/2155328518/midea-blanc-ma-18nxd0-i-ma-18n8d0-o.html

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Σωστός ! 

Έχω μια απορία,λογικά όταν δουλεύει χαμηλά και συνεχόμενα ένα κλιματιστικό,δεν θα κάνει λιγότερη αφυγρανση σε σχέση με ένα άλλο που παίζει δυνατά και διακοπτόμενα; Η το ίδιο;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έχω μια απορία,λογικά όταν δουλεύει χαμηλά και συνεχόμενα ένα κλιματιστικό,δεν θα κάνει λιγότερη αφυγρανση σε σχέση με ένα άλλο που παίζει δυνατά και διακοπτόμενα; Η το ίδιο;

Φαντάζομαι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (μοντέλο,σημείο δρόσου κτλ)

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

deltete

Φαντάζομαι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (μοντέλο,σημείο δρόσου κτλ)

Να το θέσω αλλιώς,έχουμε ένα συμβατικό και ένα inverter στον ίδιο χωρο.ποιο θα κάνει λιγότερη αφυγρανση;η θα κάνουν την ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ovelix11 είπε

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι η εξωτερική μονάδα θα μπει αναγκαστικά κρεμαστή στο μπαλκόνι (δεν υπάρχει διαθέσιμο χώρος για πάτωμα) και όπως φαίνεται στη φώτο πρέπει (και δεν μπορεί) να μπει σε άλλο σημείο όπως έχω σημειώσει. Δεν μπορεί να μπει στο αριστερό σημείο .Άρα θα υπάρχει μεταξύ της τρύπας και του εξωτερικού μηχανήματος μια απόσταση γύρω στα 3 με 3, 2 μετρά. Θα έχω κάποιο πρόβλημα?  και τι θα πρέπει να ζητήσω κατά την εγκατάσταση του εξωτερικού (για θόρυβο)?

Ελπίζω μετά και τις συμβουλές σας να καταλήξω κάπου ώστε αυτή την εβδομάδα να το παραγγείλω. Ευχαριστώ εκ των πρότερων

air condition2.JPG

Μια χαρά θα είσαι. Απλά επέμεινε να βάλει ο ψυκτικός καλά αντικραδασμικά στη βάση. 

Το μήκος μη σε προβληματίζει, ίσα ίσα το θέλουμε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

To Haier δεν έχει ιονιστή. 

Τα inventor δεν έχουν ιονιστή αλλά φίλτρο ιονισμού. 

Δες εδώ https://www.bestprice.gr/item/2155328519/midea-prime-ma2-18nxd0-i-ma-18n8d0-o.html?qid=3jK6f1uRJ04_983f1&seq=1

Γιατί όμως γράφει ότι έχει; Το haier tundra εννοω) Διαφορά ιονιστή με φίλτρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Να το θέσω αλλιώς,έχουμε ένα συμβατικό και ένα inverter στον ίδιο χωρο.ποιο θα κάνει λιγότερη αφυγρανση;η θα κάνουν την ίδια;

Δεν νομίζω ότι πάει έτσι. πχ το inverter μπορεί να μην ρίξει ποτέ το στοιχείο κάτω από το Χ σημείο δρόσου, μετά αν πέσει το σημείο δρόσου να είναι συνέχεια από κάτω όπου το on off μπορεί να μην το πιάσει ποτέ ή και ναι. 

Σκέφτεσαι να μετατρέψεις το shorai σε on off? Να ναι βάλτου συμπιεστή από Toytomi 🤣🤣🤣

7 λεπτά πριν, ovelix11 είπε

Γιατί όμως γράφει ότι έχει; Το haier tundra εννοω) Διαφορά ιονιστή με φίλτρο;

Βασικά μάλλον έχουν τα inventor. Το κοιτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι πάει έτσι. πχ το inverter μπορεί να μην ρίξει ποτέ το στοιχείο κάτω από το Χ σημείο δρόσου, μετά αν πέσει το σημείο δρόσου να είναι συνέχεια από κάτω όπου το on off μπορεί να μην το πιάσει ποτέ ή και ναι. 

Σκέφτεσαι να μετατρέψεις το shorai σε on off? Να ναι βάλτου συμπιεστή από Toytomi 🤣🤣🤣

Κρίμα το πήραν πίσω.. 😛 είχε ένα σασπένς μια ζεστή μια κρύο...:p

Είδα διαφορά και στην ψύξη..καμία σχέση.. το ένα με το άλλο.. αρχίζω και πιστεύω αυτό που λέει ο guzel για inverter και inverter

Μιλάω για θερμική άνεση αποκλειστικά

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...