Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάτι που δεν έχουμε σχολιάσει, δεν ξέρω αν συμβαίνει σε άλλα κλιματιστικά:

όταν είναι στην ψύξη το shorai και το κλείσεις, σηκώνει τη περσίδα τέρμα επάνω, αφήνοντας ένα πολύ πολύ μικρό κενό, ανάβει το λεντακι του timer και για μισή ώρα δουλεύει πολύ αδύναμα ο ανεμιστήρας στα 10-12 watt.

Στο manual γράφει ότι το κάνει για να απομακρύνει τυχόν υγρασια.

Την πρώτη ημέρα που το έβαλα στην ψύξη νόμιζα ότι είχε βλάβη και κάπου σκαλωνε η περσίδα 😜

Το έχουν σαν λειτουργία όλα τα κλιματιστικά αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Όταν βλέπω Guzel κοιτάζω το avatar του... και ημέρα μου γίνεται καλύτερη ! :lol::lol::lol::lol:

Για να δούμε πόσες μέρες θα κάνουν . Μάλλον έχουν χάσει την μπάλα με τις βλάβες και δεν έχουμε και καύσωνες .

Μην καήκανε ολα τα μπλε LED απο ολα τα Shorai (με Power Select)  και αλλαζουν LED σε ολη την Ελλάδα, ποσο τυχαιο είναι που το δικο μου μαζι με του @anergos13 που αν θυμαμαι καλα, καήκαν την ίδια μερα.

4 λεπτά πριν, guzel είπε

κάτι που δεν έχουμε σχολιάσει, δεν ξέρω αν συμβαίνει σε άλλα κλιματιστικά:

όταν είναι στην ψύξη το shorai και το κλείσεις, σηκώνει τη περσίδα τέρμα επάνω, αφήνοντας ένα πολύ πολύ μικρό κενό, ανάβει το λεντακι του timer και για μισή ώρα δουλεύει πολύ αδύναμα ο ανεμιστήρας στα 10-12 watt.

Στο manual γράφει ότι το κάνει για να απομακρύνει τυχόν υγρασια.

Την πρώτη ημέρα που το έβαλα στην ψύξη νόμιζα ότι είχε βλάβη και κάπου σκαλωνε η περσίδα 😜

Το έχουν σαν λειτουργία όλα τα κλιματιστικά αυτό;

Και το toyotomi το έκανε αυτο :P αλλα για λιγα λεπτα.. Blow xfan καπως το ελεγε, για την υγρασια είναι (Ωστόσο εκείνο φυσούσε δυνατά για λίγο)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μην καήκανε ολα τα μπλε LED απο ολα τα Shorai (με Power Select)  και αλλαζουν LED σε ολη την Ελλάδα, ποσο τυχαιο είναι που το δικο μου μαζι με του @anergos13 που αν θυμαμαι καλα, καήκαν την ίδια μερα.

Και το toyotomi το έκανε αυτο :P αλλα για λιγα λεπτα.. Blow xfan καπως το ελεγε, για την υγρασια είναι (Ωστόσο εκείνο φυσούσε δυνατά για λίγο)

Σε μένα δεν έχει καεί , μισή ώρα κάνει το toshiba με την πολύ μικρή σκάλα το toyotomi 2 λεπτά με την λειτουργία turbo στον ανεμιστήρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, totalius είπε

Μεταχειρισμένο aircon για ελαφριά χρήση σε εξοχικό θα πέρνατε ;

αν το δω να λειτουργεί και το δίνουν  τσάμπα ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σε μένα δεν έχει καεί , μισή ώρα κάνει το toshiba με την πολύ μικρή σκάλα το toyotomi 2 λεπτά με την λειτουργία turbo στον ανεμιστήρα 

Προχειρότητες και εκεί. Τι να προλάβει να στεγνώσει σε δύο λεπτά 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, guzel είπε

κάτι που δεν έχουμε σχολιάσει, δεν ξέρω αν συμβαίνει σε άλλα κλιματιστικά:

όταν είναι στην ψύξη το shorai και το κλείσεις, σηκώνει τη περσίδα τέρμα επάνω, αφήνοντας ένα πολύ πολύ μικρό κενό, ανάβει το λεντακι του timer και για μισή ώρα δουλεύει πολύ αδύναμα ο ανεμιστήρας στα 10-12 watt.

Στο manual γράφει ότι το κάνει για να απομακρύνει τυχόν υγρασια.

Την πρώτη ημέρα που το έβαλα στην ψύξη νόμιζα ότι είχε βλάβη και κάπου σκαλωνε η περσίδα 😜

Το έχουν σαν λειτουργία όλα τα κλιματιστικά αυτό;

Δεν το έχουν όλα τα κλιματιστικά του εμπορίου . Αρκετά θα έλεγα .  Ναι για αυτό το λόγο το κάνει  για να στεγνώσει μέσα το μηχάνημα απο την υγρασία και να μειώσει έως ένα βαθμό την ταχύτητα ανάπτυξης μούχλας ή μυρωδιάς . Αν κάποιο μηχάνημα δεν το έχει ως auto λειτουργία τότε πολύ απλά το γυρίζεις μόνος σου στο fan για λίγα λεπτά και είσαι αρχοντας . Απλά αυτή η λειτουργία είναι αυτοματοποιημένη σε σένα και σε κάποια άλλα μοντέλα οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ . 
Κάποια μοντέλα έχουν και δυνατότητα να την απενεργοποιήσεις αυτή την λειτουργία απο το τηλεχειριστήριο . 

 

8 λεπτά πριν, totalius είπε

Μεταχειρισμένο aircon για ελαφριά χρήση σε εξοχικό θα πέρνατε ;

Ποιό μοντέλο και με πόσα λεφτά στο δίνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν θα το επαιρνα εκτος κ αν ηταν απο δικο μου ατομο. Και ποιος μου λεει οτι δεν εχει καποια απωλεια, μικρη και θελει καθε 4 μηνες φρεον... ερχεται ο ψυκτικος, του βαζει,ερχεσαι εσυ και στο δειχνει, ολα καλα, το παιρνεις και μετα κλαις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μην καήκανε ολα τα μπλε LED απο ολα τα Shorai (με Power Select)  και αλλαζουν LED σε ολη την Ελλάδα, ποσο τυχαιο είναι που το δικο μου μαζι με του @anergos13 που αν θυμαμαι καλα, καήκαν την ίδια μερα.

Και το toyotomi το έκανε αυτο :P αλλα για λιγα λεπτα.. Blow xfan καπως το ελεγε, για την υγρασια είναι (Ωστόσο εκείνο φυσούσε δυνατά για λίγο)

Και εδώ το service.....Φεταααααα

Αν δεν έχουν το ανταλλακτικό.....θα κάνουν την παλαβή για κάποιο διάστημα θεωρώ....

Αν εμφανιστούν.....βέβαια (Χωρίς το ανταλλακτικο).....θα ξανά εξαφανιστούν....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anergos13 είπε

Και εδώ το service.....Φεταααααα

Αν δεν έχουν το ανταλλακτικό.....θα κάνουν την παλαβή για κάποιο διάστημα θεωρώ....

Αν εμφανιστούν.....βέβαια (Χωρίς το ανταλλακτικο).....θα ξανά εξαφανιστούν....

E λογικο είναι ακριβό ανταλλάκτικό το φωτάκι LED που να έχουν stock :P χααχχααχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δείτε λίγο αυτό:

https://www.carrier.com/carrier/en/us/news/news-article/carrier_launches_the_most_efficient_air_conditioner_you_can_buy_in_america.aspx

Η Carrier έβγαλε πέρυσι παρακαλώ, το πιο οικονομικό air-condition στην Αμερική με δείκτη SEER 42!!!! (Σαράντα δύο)
Είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά απόδοσης;
Εμείς παλεύουμε να βρούμε 10 κι από την άλλη μεριά του Ατλαντικού, έχουν 42?

Και τα ενδιάμεσα, με 20 & 30 πού είναι;
Μήπως υπολογίζουν διαφορετικά το δείκτη;

 

Το εν λόγω μοντέλο: https://www.carrier.com/residential/en/us/products/ductless-systems/38mpra/

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, solution1 είπε

Δείτε λίγο αυτό:

https://www.carrier.com/carrier/en/us/news/news-article/carrier_launches_the_most_efficient_air_conditioner_you_can_buy_in_america.aspx

Η Carrier έβγαλε πέρυσι παρακαλώ, το πιο οικονομικό air-condition στην Αμερική με δείκτη SEER 42!!!! (Σαράντα δύο)
Είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά απόδοσης;
Εμείς παλεύουμε να βρούμε 10 κι από την άλλη μεριά του Ατλαντικού, έχουν 42?

Και τα ενδιάμεσα, με 20 & 30 πού είναι;
Μήπως υπολογίζουν διαφορετικά το δείκτη;

Το εν λόγω μοντέλο: https://www.carrier.com/residential/en/us/products/ductless-systems/38mpra/

Υπολογίζουν οπως ειπες διαφορετικα τον δείκτη μου φαίνεται ειναι Eseer και Seer π.χ. μπηκα amazon.com ενα σειράς κλιματιστικο 12000btu της Gree εχει 16 Seer

https://www.amazon.com/Gree-LIVS12HP230V1B-Ductless-Conditioner-208-230V/dp/B07453QHQV?ref_=Oct_TopRatedC_14554130011_0&pf_rd_r=N3D4J7R8DS4NQD4VTPEP&pf_rd_p=3b2e9776-e875-59b1-b85a-b9e7ba6b4117&pf_rd_s=merchandised-search-10&pf_rd_t=101&pf_rd_i=14554130011&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER

13 λεπτά πριν, guzel είπε

spacer.png

θυμηθείτε πως ήταν όταν άναβε 👌😜

Εγω θα χαμήλωνα την φωτεινότητα :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια στο κρυο το AC ανεβαζει την υγρασια του δωματιου;;Εχω εναν μετρητη και δειχνει οτι ανεβαινει η υγρασια κατα 2-3 μοναδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, solution1 είπε

Δείτε λίγο αυτό:

https://www.carrier.com/carrier/en/us/news/news-article/carrier_launches_the_most_efficient_air_conditioner_you_can_buy_in_america.aspx

Η Carrier έβγαλε πέρυσι παρακαλώ, το πιο οικονομικό air-condition στην Αμερική με δείκτη SEER 42!!!! (Σαράντα δύο)
Είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά απόδοσης;
Εμείς παλεύουμε να βρούμε 10 κι από την άλλη μεριά του Ατλαντικού, έχουν 42?

Και τα ενδιάμεσα, με 20 & 30 πού είναι;
Μήπως υπολογίζουν διαφορετικά το δείκτη;

Το εν λόγω μοντέλο: https://www.carrier.com/residential/en/us/products/ductless-systems/38mpra/

Υπάρχει μια διαφορά . Άλλιώς υπολογίζεται το Αμερικάνικο SEER (seasonal energy efficiency ratio) και αλλιώς το Ευρωπαϊκό SEER (ή πιο σωστά European seasonal energy efficiency ratio ESEER)  . Δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα κλιματιστικό που υπολογίστηκε με το Αμερικάνικο πρότυπο για την Αμερικάνικη αγορά με ένα που υπολογίστηκε με το Ευρωπαϊκό πρότυπο για την Ευρωπαϊκή αγορά . 

Οπότε είναι άκυρη η σύγκριση . 42 SEER με βάση το Ευρωπαϊκό πιθανότερο να δούμε όταν θα έχουμε αποικίσει κανένα πλανήτη . :P

https://en.wikipedia.org/wiki/Seasonal_energy_efficiency_ratio#2015

https://en.wikipedia.org/wiki/European_seasonal_energy_efficiency_ratio

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...