Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Κωτσοβολος λεει οτι οι εγκαταστατες του χρησιμοποιουν αντλια και βαζουν ΜΕΧΡΙ 3 μ. Αν θες τη γνώμη μου, αυτη την εποχη, και με το χαμο που γίνεται, θα το ξεπετάξουν και οτι γινει. Δεν πρόκειται να σου βάλουν 3μ αν δεν ειναι απαραίτητο. Να ομως που η DAIKIN προτείνει 3μ ως ελαχιστο...γι'αυτο εγω θα το έπαιρνα απο υδωρ και θα σου έλεγα να βαλεις δικο σου τεχνικο, αν θες σου στελνω σε προσωπικο μυνημα τον δικο μου, αν και τέτοια εποχή, και αυτός γεμάτος θα είναι. Εγω παρελαβα κλιματιστικο σημερα, και μου το βαλαν απο ΚΟΤΣΟ για 8 Ιουλιου εγκατασταση . Αν και σκεφτομαι για καλυτερη τοποθετηση να τους πω να το βαλουν το σεπτεμβρη...λολ

Επεξ/σία από CorumD
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδες.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά την αγορά Air condition.

Το θέλω για όλο το σπίτι (75τ.μ.).Το σπίτι έχει καλή διαρύθμιση  χώρων και πιστεύω πως ενα A/C υψηλής απόδοσης μπορεί να ανταπεξέλθει, με την προυπόθεση της τοποθέτησης στο Χολ.Και εδώ γεννιούνται οι απορίες:

1ον) Υπαρχει δυνατότητα τοποθέτησης A/C 4.5 μέτρα μακριά απ’ το μπαλκόνι;

2ον) Τι προτείνετε;Θέλω κάτι καλό με χαμηλή κατανάλωση και διαθέτω από 800€-1500€.Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η θέρμανση, καθώς έχω αέριο στο σπίτι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eastend7 είπε

Καλησπέρα παιδες.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά την αγορά Air condition.

Το θέλω για όλο το σπίτι (75τ.μ.).Το σπίτι έχει καλή διαρύθμιση  χώρων και πιστεύω πως ενα A/C υψηλής απόδοσης μπορεί να ανταπεξέλθει, με την προυπόθεση της τοποθέτησης στο Χολ.Και εδώ γεννιούνται οι απορίες:

1ον) Υπαρχει δυνατότητα τοποθέτησης A/C 4.5 μέτρα μακριά απ’ το μπαλκόνι;

2ον) Τι προτείνετε;Θέλω κάτι καλό με χαμηλή κατανάλωση και διαθέτω από 800€-1500€.Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η θέρμανση, καθώς έχω αέριο στο σπίτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

https://www.skroutz.gr/s/18977788/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-71ZR-W.html

Μια χαρά είναι το μήκος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gsisr είπε

καλημέρα με ενδιαφέρει το Toyotomi Izuru TRN/TRG-871ZR 24αρι. το θέλω μόνο για ψύξη. διαβάζω από πολλούς πως δεν μπορεί να κατέβει το κλιματιστικό κάτω από τα 1200 watt οπότε δώρο άδωρο το inverter. τι αντίκτυπο έχει αυτό στην κατανάλωση σε σχέση με άλλα αντίστοιχα κλιματιστικά και για την περίπτωσή μου που το θέλω μόνο για ψύξη;

Υπάρχουν πολλά κλιματιστικά καλύτερα ή εξίσου καλά με το izuru σε αυτά τα λεφτά και δίνουν μεγάλη εγγύηση . Ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος κλιματιστικό που δίνει μόνο δύο χρόνια εγγύηση και 5 στο συμπιεστή . Άλλες μάρκες δίνουν 5 χρόνια ή 7 ή και 10 χρόνια σε όλο το μηχάνημα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μόδα ειναι αυτή...ενα air-con για όλο το σπίτι; Tο μηχάνημα θα δουλεύει ασταμάτητα, θα καίει τον περίδρομο, δεν θα λειτουργεί ως INVERTER ποτέ, και δεν θα έχεις και απόδοση ετσι και αλλιώς...καλυτερα ανεμιστήρες σε καθε δωμάτιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Konstantin77 είπε

Παιδιά, έχω ένα hitachi D10ex2 που χάλασε η εξωτερική πλακέτα (μάλλον) αφού δε δίνει ρεύμα στο εσωτερικό τμήμα. Η πλακέτα κάνει 9 blinking, που σημαίνει interconnection μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας. Φυσικό είναι αφού δε δίνει έξοδο ρεύματος η εξωτερική μονάδα να τροφοδοτήθεί η εσωτερική. Πλακέτα μου είπαν μπορεί και να μη βρεθεί, το μηχάνημα δεν ανοίγει στο σημείο που είναι για τσεκάρισμα κλπ Υπάρχει κάποια λύση? Είναι επισκευάσιμες οι πλακέτες? Παίζει να βρω κάπου?

Είμαι μεταξύ Fujitsu Bosch Toshiba. Κοιτάω εγγύηση κλείνω σε Toshiba, και Bosch. Κοιτάω κατανάλωση κλείνω σε Fujitsu. κοιτάω χώρα κατασκευής, κλείνω σε Toshiba, Fujitsu. Μιλάμε πάντα για 9αρι inverter. Έχει κανείς άποψη?

Fujitsu asyg09kmta

bosch b1zai0950w  ή 12αρι σχδον ίδια τιμη

toshiba 10tavg-e/b10tkvg-e

Η πλακέτα υπάρχει πιθανότητα να επισκευάζεται . 

Δεν θα κοιτάξεις καταναλώσεις στα ενεργειακά ταμπελάκια . Θα κοιτάξεις τα SCOP SEER για να συγκρίνεις πιο είναι πιο οικονομικό σε λειτουργία . SCOP αφορά την θέρμανση SEER την ψύξη . 

Η χώρα κατασκευής δεν λέει απολύτως τίποτα για την ποιότητα ενός προϊόντος . Ζούμε στον 21ο αιώνα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CorumD είπε

Τι μόδα ειναι αυτή...ενα air-con για όλο το σπίτι; Tο μηχάνημα θα δουλεύει ασταμάτητα, θα καίει τον περίδρομο, δεν θα λειτουργεί ως INVERTER ποτέ, και δεν θα έχεις και απόδοση ετσι και αλλιώς...καλυτερα ανεμιστήρες σε καθε δωμάτιο!

Δεν ισχύει απαραίτητα. Εγώ έχω 18αρι με ανοιχτές πόρτες πλυν του μπάνιου σε σπίτι ~100τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CorumD είπε

και έχεις αποτέλεσμα;

Ενιαίο σταθερά κοντά στην επιθυμητή και στα δωμάτια περίπου +2. Το ίδιο και τον χειμώνα και δεν ανάψαμε κάτι άλλο ;)

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CorumD είπε

Εχω την εντυπωση οτι μιλαμε για σπιτι καινουργιο με θερμοπροσοψη και αλλα καλα, σωστα;

Καινούργιο σχετικά, θερμοπροσοψη οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, guzel είπε

Ενιαίο σταθερά κοντά στην επιθυμητή και στα δωμάτια περίπου +2. Το ίδιο και τον χειμώνα και δεν ανάψαμε κάτι άλλο ;)

Έχω ζήσει 1.5 χρόνο στα Χανιά.

Δεν τον λες χειμώνα τον δικό σας. Υγρό φθινόπωρο ναι. 😏

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bvb7 είπε

Καλησπερα παιδια ποιο απο τα δυο λετε? Ενα για υπνοδωματιο κι ενα για μικρη κουζινα ευχαριστω

 https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198182-daikin-atxc35b-siesta-sensira

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/199873-mitsubishi-msz-hr35vf

Το DAIKIN ξεκάθαρα έχει καλύτερους βαθμούς απόδοσης άρα πιο οικονομικό σε λειτουργία . Εχει SEER=  6.8. Όσο πιο μεγάλο το SEER τόσο το καλύτερο . 

Στα ίδια χρήματα ή και με λιγότερα χρήματα βρίσκεις πιο οικονομικά στην λειτουργία της ψύξης . 

Με SEER = 8.5 . 10ετή εγγύηση  σε όλο το μηχάνημα.
https://www.alphaclimagr.gr/product/1408495/inventor-nemesis-pro-n2vi32-12wifi-n2vo32-12-inverter.html?b=1561645560&ref=bestprice.gr


Με SEER=  7.4 . 3 χρόνια σε όλο το μηχάνημα και +7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή αν κάνεις ετήσιες συντηρήσεις . 
https://www.bestprice.gr/item/2155328521/midea-mission-ii-mb-12n8d6-imbt-12n8d6-o.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω ζήσει 1.5 χρόνο στα Χανιά.

Δεν τον λες χειμώνα τον δικό σας. Υγρό φθινόπωρο ναι. 😏

Τι να σου πω άλλες χρονιές γέμιζα πετρέλαιο με το κλιματιστικό φέτος δεν χρειάστηκε και το σπίτι ήταν όλη ημέρα ζεστό ;)

Και τώρα καλοκαίρι που εδώ Κρήτη είναι Αφρική το Toshiba δεν καταλαβαίνει τίποτα!!!!

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, serialgreek είπε

Καλησπέρα. Πρωτη μέρα σήμερα με το καινούριο κλιματιστικό αλλά αντιμετωπίζω κάποιο θέμα. Ωντας σταματημένο επειδή έχει πιάσει θερμοκρασία ο χώρος, όταν ξεκινάει ξανά παρουσιάζει έντονο συνεχόμενο θόρυβο (χτύπημα - συντονισμό) η εσωτερική μονάδα. Ακουμπώντας την την νιώθεις να τρέμει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι, πριν απευθυνθώ στην Daikin? 

Μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τον ανεμιστήρα και την πτερωτή . Κρατώ μια επιφύλαξη μήπως κάποιο δοντάκι δεν έπιασε πάνω στην μεταλλική βάση του μηχανήματος και για αυτό συντονίζει . 
Μίλα με DAIKIN . 

1 ώρα πριν, guzel είπε

Daikin και κλείνει όταν πιάσει επιθυμητή;;;😯

Γιατί να μην κλείνει . Τα χω πει χιλιάδες φορές . Όλα τα κλιματιστικά έχουν ένα κατώτατο εύρος λειτουργίας όπου πιάνεται υπό προϋποθέσεις . Αν το κλιματιστικό είναι μεγάλο για το χώρο τότε ναι θα κλείνει . Αν κάνεις μηχανολογική μελέτη μπορείς να επιλέξεις σωστά κλιματιστικό για τις ανάγκες του χώρου . Αλλιώς αγοράζεις στο περίπου . 

1 ώρα πριν, serialgreek είπε

Αυτό εννοώ... 

Kλείνει ο συμπιεστής έξω ή όχι τελικά ; 

43 λεπτά πριν, eastend7 είπε

Καλησπέρα παιδες.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά την αγορά Air condition.

Το θέλω για όλο το σπίτι (75τ.μ.).Το σπίτι έχει καλή διαρύθμιση  χώρων και πιστεύω πως ενα A/C υψηλής απόδοσης μπορεί να ανταπεξέλθει, με την προυπόθεση της τοποθέτησης στο Χολ.Και εδώ γεννιούνται οι απορίες:

1ον) Υπαρχει δυνατότητα τοποθέτησης A/C 4.5 μέτρα μακριά απ’ το μπαλκόνι;

2ον) Τι προτείνετε;Θέλω κάτι καλό με χαμηλή κατανάλωση και διαθέτω από 800€-1500€.Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η θέρμανση, καθώς έχω αέριο στο σπίτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν θα τοποθετούσα κλιματιστικό στο χολ . Πόσο μάλλον 24άρι για να καλύπτει όλους τους χώρους . Ο περιορισμένος χώρος στο χολ και οι μικρές αποστάσεις απο τους τοίχους θα μπερδέψουν τον αισθητήρα θερμοκρασίας . Το χολ θα πιάνει σύντομα θερμοκρασία και η μονάδα θα κόβει .  Επίσης θα αναγκάζεσαι να ρίχνεις χαμηλά την θερμοκρασία στο χειριστήριο που αυτό σημαίνει αυξημένες καταναλώσεις . Ασε που με ένα μηχάνημα πόσο μάλλον στο χολ δεν θα μπορείς να ελέγχεις την θερμοκρασία στους άλλους χώρους . Στο χολ θα είναι ΑΛΑΣΚΑ .

Η σωστή κάλυψη ενός σπιτιού είναι ο κάθε χώρος να έχει το δικό του μηχάνημα . 

Σαν μια μέση λύση που και πάλι δεν θεωρείται η ενδεδειγμένη να βάλεις ένα κλιματιστικό στο σαλόνι και ένα στο χωλ για τα υπνοδωμάτια .

Αν μπορούσες να φτιάξεις ένα σχέδιο του χώρου σου με τα τετραγωνικά θα βοηθούσε περισσότερο . 

Δεν έχεις θέμα με το μήκος σωληνώσεων . Συνήθως τα κλιματιστικά πάνε μέχρι και 20 μέτρα. Εξαρτάται το μοντέλο . Τα 4.5 μέτρα πάντως τα φτάνουν όλα τα κλιματιστικά . Δεν έχουν θέμα . 
 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Άσχετο , ο αδερφός μου , πρώην ψυκτικός, μου είπε ότι η gree στην Ελλάδα έκλεισε, για αυτό υπάρχει έλλειψη στα μαγαζιά. Κρίμα. 

Δεν νομίζω να έχει κλείσει (τουλάχιστον όχι ακόμα) . Πιστεύω ότι έχουν πρόβλημα ρευστότητας . Το έχουν πει και άλλοι ότι αδυνατούν να βρουν κλιματιστικό.

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...