Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, livaspy είπε

Το έχει κανείς?

Αξίζει για τα χρήματα του?

Σε κάποια site είναι αρκετά φθηνό, είναι παραεισαγωγής?

Fujitsu ASYG18KLCA

Έχω το ίδιο σε 24αρι.

Εισαγωγέας είναι η fgeurope. Μπορείς να ρωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2019 στις 8:25 ΜΜ, liakjim είπε

1 βαθμός κάνει τεράστια διαφορά στο Asyg24klca

22 στο χειριστήριο με 20,5 εσωτερική -> 600W

23 στο χειριστήριο με 20,5 εσωτερική -> 1500W

Επίσης επιβεβαίωσα ότι το Ariston prios 50 έχει ελάχιστη επιτρεπτή κατανάλωση τα 900W που είναι ενάντια σε αυτό που λέει το ταμπελάκι δλδ τα 239watts. 

Πιο κάτω απλά κλείνει και σηκώνει ψηλά την περσίδα. 

Ψέμα και η Ariston λοιπόν και μάλλον είναι ίδια φάση με κάποια Toyotomi, Gree, Inventor που έχουμε δει εδώ μέσα

  0-02-05-1cc1c3a67ce29c166d5be9dfbbaba722510d6ef81214cb5b2f77a33ebfa92fa0_b528b113.jpg.3879ef14ab4e2628eb6e5ce30694a092.jpg

καλησπερα φιλε μου. επειδη το ειδα κ εγω αυτο το ariston, μου το προτεινεις να το παρω;; να σου πω οτι δεν ειμαι κ πολυ σχετικος με το αντικειμενο... αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι η καταναλωση κ στο κρυο κ στην θερμανση.  κ μετα η αποδοση του... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tonis21 είπε

καλησπερα φιλε μου. επειδη το ειδα κ εγω αυτο το ariston, μου το προτεινεις να το παρω;; να σου πω οτι δεν ειμαι κ πολυ σχετικος με το αντικειμενο... αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι η καταναλωση κ στο κρυο κ στην θερμανση.  κ μετα η αποδοση του... 

Όχι δεν το συνιστώ εκτός και αν είναι κάπου στα 500€. Αθόρυβο είναι σε σημείο που να μην καταλαβαίνεις ότι δουλεύει, αλλά καίει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω το ίδιο σε 24αρι.

Εισαγωγέας είναι η fgeurope. Μπορείς να ρωτήσεις.

Έχω καταλήξει στο συγκεκριμένο μέχρις στιγμής σε 24αρι. Εντυπώσεις; Λογικά θα έχεις γραψει κάπου στο νήμα αν θέλεις παρέπεμψε με. 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, livaspy είπε

Το έχει κανείς?

Αξίζει για τα χρήματα του?

Σε κάποια site είναι αρκετά φθηνό, είναι παραεισαγωγής?

Fujitsu ASYG18KLCA

Λοιπόν η άποψή μου για το 24άρι είναι εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/page/743/?tab=comments#comment-57263554

Φαντάζομαι το 18άρι θα είναι παρόμοιο, το βλέπω πιο αθόρυβο στα χαρτιά. 

Σε γενικές γραμμές είναι ένα πάρα πολύ καλό κλιματιστικό , στα 860€ που το βλέπω και εφόσον είναι fgeurope, το συνιστώ .

@chriskourou

Και μια τυπική κατανάλωση 

 

Όπως βλέπετε, βολεύει 60τμ με 400W και εξωτερική 5.5C που για μένα είναι εντυπωσιακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2019 στις 6:34 ΜΜ, gbras είπε

Για αυτο με ρωτησαν απο που το αγορασα οταν πηρα για το τηλεκοντρολ. Μαλιστα δεν το ηξερα αυτο.

Σου άλλαξαν το τηλεχειριστήριο?  Τι σου είπαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι δεν το συνιστώ εκτός και αν είναι κάπου στα 500€. Αθόρυβο είναι σε σημείο που να μην καταλαβαίνεις ότι δουλεύει, αλλά καίει. 

θα το παρω περιπου στα 400 ευρω, αν το παρω. αλλα κολλαω στην καταναλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, papath είπε

Σου άλλαξαν το τηλεχειριστήριο?  Τι σου είπαν?

Μου εδωσαν ενα αλλο τηλεφωνο που ειναι ειδικα για τα tcl αλλα δεν καταφερα να του βρω, δεν απαντουσαν στο τηλεφωνο.Παντως το γνωριζουν το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tonis21 είπε

θα το παρω περιπου στα 400 ευρω, αν το παρω. αλλα κολλαω στην καταναλωση...

Ναι καίει, αλλά το βασικότερο έχει κακή θερμική άνεση

 

Σε ψύξη δεν έχει δοκιμαστεί, λογικά θα είναι πιο φυσιολογικά τα πράγματα.

Προσωπικά θα προτιμούσα το Morris του κωτσοβολου στα 600€ που παίζει τώρα σε προσφορά.

Έχει και 5 χρόνια εγγύηση αντί για τα μόλις 2 του άριστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μπορεί να μου πει κάποιος, αν γνωρίζει, τι ουσιαστικές διαφορές έχουν τα δύο αυτά μοντέλα μεταξύ τους;

Toshiba Shorai Premium 18J2AVRG   και Toshiba Shorai RAS18PAVSG/PKVSG-E

Εγώ βλέπω μόνο τον ιονιστή που έχει το premium και την καλύτερη απόδοση στη ζέστη του απλού Shorai. Αν δεν κάνω λάθος δηλαδή.

Υπάρχει και κάτι άλλο σημαντικό; Γενικά ποιο θα λέγατε πως είναι καλύτερο συνολικά; Για ψύξη/θέρμανση σε συνδυασμό με την κατανάλωση ρεύματος;

Επεξ/σία από scrat79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Θέλω να αγοράσω το συντομότερο δυνατών ένα κλιματιστικό 18000btu για το σαλόνι μου..

Κοιτάω τις προσφορές που βάζουν τα μαγαζιά και είμαι σε σκέψη για ένα από τα παρακάτω 2 που έχουν δωρεάν εγκατάσταση και είναι σε προσφορά..

1. Carrier 42QHB18D8SA Crystal II (πιο επώνυμο από το Morris αλλά από ότι λέτε δεν είναι και τπτ τρομερό..) +200Ευρώ δωροεπιταγή

2. Morris WFIN50132 ( Κινέζικο αλλά πολύ οικονομικό) +100Ευρώ δψροεπιταγή..

Πιστεύετε ότι αξίζει να περιμένω μήπως βγάλουν και άλλες προφορές σε καλύτερα μηχανήματα?

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, scrat79 είπε

Καλησπέρα, μπορεί να μου πει κάποιος, αν γνωρίζει, τι ουσιαστικές διαφορές έχουν τα δύο αυτά μοντέλα μεταξύ τους;

Toshiba Shorai Premium 18J2AVRG   και Toshiba Shorai RAS18PAVSG/PKVSG-E

Εγώ βλέπω μόνο τον ιονιστή που έχει το premium και την καλύτερη απόδοση στη ζέστη του απλού Shorai. Αν δεν κάνω λάθος δηλαδή.

Υπάρχει και κάτι άλλο σημαντικό; Γενικά ποιο θα λέγατε πως είναι καλύτερο συνολικά; Για ψύξη/θέρμανση σε συνδυασμό με την κατανάλωση ρεύματος;

Αν μπεις στη σελίδα της toshiba και πας στα μοντέλα όταν θα πατήσεις εκεί που λεε8 τεχνική βιβλιοθήκη για το shorai premium και μετά εμπορικό φυλλάδιο θα σε οδήγηση στο daisekai 6,5 αυτή είναι η διαφορά τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...