Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε ολους, θα ηθελα τη βοηθεια σας, προκειμενου να βαλω aircondition σε υπνοδωματιο περιπου 25 τμ. Λογικα θα παω σε 12 btu, μπορειτε να μου προτείνετε καποια μαρκα που να είναι οσο το δυνατο αθορυβη, με ενδιαφερει φυσικα η καταναλωση να είναι χαμηλη, επισης να είναι πιστοποιημενο και να δεχεται φρεο τυπου32. Wifi δεν με ενδιαφερει φυσικα λειτουργιες Εco, αφυγρανση και φιλτρα με ενδιαφεροθν πολύ μιας και θα είναι στο υπνοδωματιο της κορης μου. Ευρως τιμης δεν με ενδιαφερει ουσιαστικα, εκτος αν παμε σε τετραψηφιο νουμερο που δεν νομιζω να αξιζει το κοπο.

 

 

Ευχαριστω ολους

Επεξ/σία από TitanX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όταν λες μοτέρ, τί εννοείς; Τον συμπιεστη;

Όχι το DC brushless μοτέρ για την εσωτερική φτερωτή άλλαξε.

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Είδες αν έχει πάθει ζημία το πλαστικό στο σασί που καθόταν το μοτεράκι;  Σου είπαν αν το έχουν ξανά συναντήσει ή τι το προκάλεσε;

Όχι έκανε καλή και αβίαστη αποσυναρμολόγηση δεν άσκησε δυνάμεις ιδιαίτερα. Δεν είδα να σπάει κάτι.

Επίσης ήταν ζεστό αλλά όχι τόσο ώστε σε αυτή τη φάση να κάνει ζημιά. Άλλωστε ζεστός δεν ήταν ο άξονας του. 

Είπε ότι το έχει ξαναδεί και ότι είναι αστοχία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, TitanX είπε

Καλησπέρα σε ολους, θα ηθελα τη βοηθεια σας, προκειμενου να βαλω aircondition σε υπνοδωματιο περιπου 25 τμ. Λογικα θα παω σε 12 btu, μπορειτε να μου προτείνετε καποια μαρκα που να είναι οσο το δυνατο αθορυβη, με ενδιαφερει φυσικα η καταναλωση να είναι χαμηλη, επισης να είναι πιστοποιημενο και να δεχεται φρεο τυπου32. Wifi δεν με ενδιαφερει φυσικα λειτουργιες Εco, αφυγρανση και φιλτρα με ενδιαφεροθν πολύ μιας και θα είναι στο υπνοδωματιο της κορης μου. Ευρως τιμης δεν με ενδιαφερει ουσιαστικα, εκτος αν παμε σε τετραψηφιο νουμερο που δεν νομιζω να αξιζει το κοπο.

Ευχαριστω ολους

https://www.skroutz.gr/s/18978930/Mitsubishi-SRK-SRC-35ZS-W.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά επειδή δεν θέλω να δώσω μια περιουσία επέλεξα TCL για 18000 και 9000 Btu για το δωμάτιο στα 900 ευρώ και τα δύο μαζί. Συμπαθητικά χαρακτηριστικά μεγάλη εταιρία εκ κίνας και με 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη. Θα σας ενημερώσω για εντυπώσεις όταν τοποθετηθούν και δουλευτούν. Αν υπάρχει άλλος με εμπειρία από TCL ευπρόσδεκτος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, iznodur είπε

Τελικά επειδή δεν θέλω να δώσω μια περιουσία επέλεξα TCL για 18000 και 9000 Btu για το δωμάτιο στα 900 ευρώ και τα δύο μαζί. Συμπαθητικά χαρακτηριστικά μεγάλη εταιρία εκ κίνας και με 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη. Θα σας ενημερώσω για εντυπώσεις όταν τοποθετηθούν και δουλευτούν. Αν υπάρχει άλλος με εμπειρία από TCL ευπρόσδεκτος 

Ποιά μοντέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα το Inventor Passion Eco P9MVI32-12WiFi στα 500 με δωρεά εγκατάσταση και σκέφτομαι να το τσιμπήσω. 

Η άλλη μου επιλογή είναι το TCL Elite Plus TAC-12CHSA/XA412 στα 340 που με εγκατάσταση θα πήγαινε στα 420. 

Invertor φαίνεται καλύτερη επιλογή, στα χαρτιά είναι και πιο δυνατό μηχάνημα με ίδια SEER και SCOP και βλέπω ότι κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε watts. 

To Haier Tundra Green AS35TABHRA ήθελα αλλά πλέον δεν το βρίσκω πουθενά σε λογική τιμή. 

Ti λέτε?  

Επεξ/σία από ppkara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2019 στις 8:42 ΠΜ, liakjim είπε

Αχ, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως κάποιος θα επέτρεπε τη δυσλειτουργία/φθορές στη μερικών δεκάδων εκατοντάδων € συσκευή του, επειδή ίσως να βιάζεται ο Χ τύπος.

"Ήρθες; Καλώς , δεν θα πληρωθείς αν δεν κάνεις 1,2 ,3 πράγματα. "

Το λες αυτό και άστον να αποφασίσει αν θα χάσει τον χρόνο του που έκανε για να έρθει και για άλλους 3-4 μεροκάματα που θα τα βγάλει σε 2-3 ώρες επειδή θα κάνει 20' κενό. Έλεος πια.

Γιατί να κάνει 20'λεπτα κενώ εγώ που έχω ενα ίππο αντλία στα 3 λεπτά μηδενίζεται μετρημένο με κενομετρο παντα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, iordanis78 είπε

Γιατί να κάνει 20'λεπτα κενώ εγώ που έχω ενα ίππο αντλία στα 3 λεπτά μηδενίζεται μετρημένο με κενομετρο παντα 

Ναι βέβαια, εξαρτάται από την ισχύ της αντλίας και από τον όγκο των σωλήνων. Το δικό μου το 24άρι που έχει ψιλές σωλήνες (1/4'' και 1/2''), στα 3.5μ σωλήνων χρειάστηκε 5' για κενό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ναι βέβαια, εξαρτάται από την ισχύ της αντλίας και από τον όγκο των σωλήνων. Το δικό μου το 24άρι που έχει ψιλές σωλήνες (1/4'' και 1/2''), στα 3.5μ σωλήνων χρειάστηκε 5' για κενό. 

Και ίσως να είναι και πολύ με κενωμετρο που κάνω κενώ πάντα τα περισωτερα σε 2 λεπτά έχουν κενώ με την αντλία του ίππου απλα την αφήνω ενα  δυο λεπτα παραπανω και όταν την κλείσω δεν βγάζω το κενω μέτρων το αφήνω πανω και μου δείχνει αμέσως αν υπάρχει διαρροή απο τα ρακόρ η απο αλλου ώστε να ψαχτω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iordanis78 είπε

Και ίσως να είναι και πολύ με κενωμετρο που κάνω κενώ πάντα τα περισωτερα σε 2 λεπτά έχουν κενώ με την αντλία του ίππου απλα την αφήνω ενα  δυο λεπτα παραπανω και όταν την κλείσω δεν βγάζω το κενω μέτρων το αφήνω πανω και μου δείχνει αμέσως αν υπάρχει διαρροή απο τα ρακόρ η απο αλλου ώστε να ψαχτω

Ακριβώς, αν είχε κάνει το ίδιο και ο μάστορας του @stazzy1978, δεν θα είχε φάει το r32 στη μάπα. 

Αλήθεια @stazzy1978, τί έγινε; 

@CorumD, φεύγω σήμερα για Κωτσόβολο να δω το Crystal ii το 9άρι από κοντά και μπορεί να το χτυπήσω γιατί μας βγήκε κάπως θερμό το καλοκαίρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω παραγγείλει δύο κλιματιστικά τα οποία θα έρθουν εντός της επόμενης εβδομάδας. Το μαγαζί απ το οποίο τα αγόρασα με ενημέρωσε ότι υπάρχει αναμονή περίπου 2 εβδομάδων για να γίνει η εγκατάσταση από τους δικούς τους ψυκτικούς. Θα ήθελα επομένως να κάνω πρώτα μια μικρή έρευνα αν μπορώ να βρω τεχνικό για εγκατάσταση νωρίτερα τον 2 εβδομάδων και να ρωτήσω που θα μπορούσα να απευθυνθώ για ψυκτικό. Με μια μικρή έρευνα είδα ότι υπάρχουν κάποιες εταιρείες αλλά και site που μπορείς να επιλέξεις κάποιον, έχετε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία ή/και site που να έχετε χρησιμοποιήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι,

γνωριζει κάποιος τι ισχύει με τις εγγυήσεις ?

Συγκεκριμενα το haier tundra green που ενδιαφέρομαι θα αγοραστεί με εταιρικό κουπόνι έκπτωσης σε αλλο όνομα,η εγγύηση ενεργοποιείται online με στοιχεία ονοματεπώνυμο  παραστατικό κτλ 

θα μεταβιβαστεί η εγγύηση σε εμένα και αν ναι με ποια διαδικασία ,θα πρεπει ο ονομαστικός κάτοχος να επικοινωνήσει με την haier.gr ? Δεν εχει σημασία και δεν το τσεκάρουν ? Από την στιγμή που θα έχω το παραστατικό ως αγορά από αυτόν ή δώρο πχ

θα πρέπει ομως σε όλες τις περιπτώσεις να ενεργοποιήσει αυτός την εγγύηση λογικά 

Ευχαριστω πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Καλημέρα και πάλι,

γνωριζει κάποιος τι ισχύει με τις εγγυήσεις ?

Συγκεκριμενα το haier tundra green που ενδιαφέρομαι θα αγοραστεί με εταιρικό κουπόνι έκπτωσης σε αλλο όνομα,η εγγύηση ενεργοποιείται online με στοιχεία ονοματεπώνυμο  παραστατικό κτλ 

θα μεταβιβαστεί η εγγύηση σε εμένα και αν ναι με ποια διαδικασία ,θα πρεπει ο ονομαστικός κάτοχος να επικοινωνήσει με την haier.gr ? Δεν εχει σημασία και δεν το τσεκάρουν ? Από την στιγμή που θα έχω το παραστατικό ως αγορά από αυτόν ή δώρο πχ

θα πρέπει ομως σε όλες τις περιπτώσεις να ενεργοποιήσει αυτός την εγγύηση λογικά 

Ευχαριστω πολύ 

Γιατί δεν ρωτάς στην inventor (εισαγωγέας) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ppkara είπε

Βρήκα το Inventor Passion Eco P9MVI32-12WiFi στα 500 με δωρεά εγκατάσταση και σκέφτομαι να το τσιμπήσω. 

Η άλλη μου επιλογή είναι το TCL Elite Plus TAC-12CHSA/XA412 στα 340 που με εγκατάσταση θα πήγαινε στα 420. 

Invertor φαίνεται καλύτερη επιλογή, στα χαρτιά είναι και πιο δυνατό μηχάνημα με ίδια SEER και SCOP και βλέπω ότι κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε watts. 

To Haier Tundra Green AS35TABHRA ήθελα αλλά πλέον δεν το βρίσκω πουθενά σε λογική τιμή. 

Ti λέτε?  

Το Haier γιατί δεν το βρίσκεις σε λογική  τιμή ; Πόσο το βρίσκεις ;

18 ώρες πριν, darklordvader77 είπε

Καλσηπέρα!

Ψάχνω για σαλόνι ενα budget 12άρι κυρίως με καλή ψύξη (και όχι θέρμανση) και οικονομικό.. τα  TLC τι λένε; Ακόυω απο γνωστούς πως ειναι Mitsubishi απο πίσω και με 10 χρόνια γραπτή εγγύηση.

Δεν έχουν καμία σχέση TCL και Mitsubishi . Δύο διαφορετικές εταιρείες είναι . Το μόνο κοινό που έχουν είναι η Ελληνική εταιρεία (Tουρνικιώτης) όπου αντιπροσωπεύει τόσο τα Mitsubishi όσο και τα TCL . 

1 ώρα πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Καλημέρα και πάλι,

γνωριζει κάποιος τι ισχύει με τις εγγυήσεις ?

Συγκεκριμενα το haier tundra green που ενδιαφέρομαι θα αγοραστεί με εταιρικό κουπόνι έκπτωσης σε αλλο όνομα,η εγγύηση ενεργοποιείται online με στοιχεία ονοματεπώνυμο  παραστατικό κτλ 

θα μεταβιβαστεί η εγγύηση σε εμένα και αν ναι με ποια διαδικασία ,θα πρεπει ο ονομαστικός κάτοχος να επικοινωνήσει με την haier.gr ? Δεν εχει σημασία και δεν το τσεκάρουν ? Από την στιγμή που θα έχω το παραστατικό ως αγορά από αυτόν ή δώρο πχ

θα πρέπει ομως σε όλες τις περιπτώσεις να ενεργοποιήσει αυτός την εγγύηση λογικά 

Ευχαριστω πολύ 

Φαντάζομαι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα  αφού τους ενδιαφέρει η απόδειξη και η ημερομηνία αγοράς που αναγράφεται επάνω . Πάρε ένα τηλ όμως  και ρώτα τους . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Το Haier γιατί δεν το βρίσκεις σε λογική  τιμή ; Πόσο το βρίσκεις ;

Το AS35TABHRA πάνω απο 410 έτοιμοπαραδοτο και αυτό παίζει να είναι το σωστο γιατι πολλοί το "μπερδεύουν" με το AS35TACHRA που ειναι αλλο μηχάνημα.Πριν 5 μέρες ειχε 360...

Επεξ/σία από ppkara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...