Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε και εναν μετρητη να δεις τι παιζει με τις καταναλωσεις..

απ'ότι είδε ο άντρας μου με τρία κλιματιστικά να δουλεύουν φουλ και με όλα τα υπόλοιπα και με την μάνα μου πάνω, τρεις ορόφους,τηλεοράσεις, υπολογιστές κτλ. για δύο οικογένειες και το ρολόι γυρνούσε κανονικά, μέτρια, της γειτόνισσας έτρεχε πολύ πιο γρήγορα απ΄το δικό μας, αν και μένει μόνη της με τον άντρα της..

παιδιά, άσχετο, μήπως ξέρετε πού μπορώ να ρωτήσω για ασύρματα τηλέφωνα? έχω παραγγείλει ένα από το e-shop, αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη, μ'άρεσε και ένα άλλο,  ή μάλλον άλλα δύο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'ότι είδε ο άντρας μου με τρία κλιματιστικά να δουλεύουν φουλ και με όλα τα υπόλοιπα και με την μάνα μου πάνω, τρεις ορόφους,τηλεοράσεις, υπολογιστές κτλ. για δύο οικογένειες και το ρολόι γυρνούσε κανονικά, μέτρια, της γειτόνισσας έτρεχε πολύ πιο γρήγορα απ΄το δικό μας, αν και μένει μόνη της με τον άντρα της..

παιδιά, άσχετο, μήπως ξέρετε πού μπορώ να ρωτήσω για ασύρματα τηλέφωνα? έχω παραγγείλει ένα από το e-shop, αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη, μ'άρεσε και ένα άλλο,  ή μάλλον άλλα δύο..

Δεν είναι τρόπος σύγκρισης το αν γυρίζει γρήγορα το ρολόι ή όχι . Εκείνη την ώρα που γύριζε αργά το κλιματιστικό σου μπορεί να ταν στο 10 % της ισχύς του . Ενώ π.χ της γειτόνισσας στο 100 % ή το ψυγείο σου να μην δουλεύει και της γειτόνισσας ναι . 

 

 

Ρώτα εδώ :  http://www.insomnia.gr/forum/67-gadgets/

Μου κακοφανηκε χθες.. Ειχα ζεστανει ηδη το δωματιο..

 

Με εξωτερικη 1 βαθμο και εσωτερικη στους 20.Ρυθμιση κλιματιστικου στους 18 βαθμους σε 5 ωρες εκαψε 1,5kw. 300watt/h

Για συντηρηση κοντα.. στους 20 βαθμους!

Ε καλά τίποτα δεν έκαψες .....  Ποιο μοντέλο έχεις;

 

300 watt + τραβάει το pc μου όταν παίζω απαιτητικά παιχνίδια χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ρολο παιζουν αυτα ? Τις μαρκες δεν τις εχω ξανακουσει

Ειναι ανωτερα απο αυτα που εβαλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ρολο παιζουν αυτα ? Τις μαρκες δεν τις εχω ξανακουσει

Ειναι ανωτερα απο αυτα που εβαλα ?

Είναι κατα πολύ ανώτερα σε χαρακτηριστικά λειτουργίες και καταναλώσεις απο αυτά που πόσταρες.

 

Η Midea είναι μια απο τους μεγαλύτερους κατασκευαστές κλιματισιτκών . 

Η Inventor είναι ελληνική και τα κλιματιστικά της είναι κατασκευής Gree (απλά η στάμπα αλλάζει). H Gree είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής air condition  στον κόσμο και έχει το μεγαλύτερο μερίδιο της παγκόσμιας αγοράς στις πωλήσεις . Δεν είναι τυχαίο που η Daikin αναθέτει στην Gree να κατασκευάζει κλιματιστικά γι αλογαριασμό της καθώς και δεν είναι τυχαίο που οι 2 αυτές εταιρίες εδώ και μερικά χρόνια έχουν απο κοινου γραμμές παραγωγής και ανάπτυξη εξαρτημάτων με το μεγαλύτερο μερίδιο να ανήκει στην Gree.

Και οι 2 εταιρίες Μidea και Inventor είναι αξιόπιστες.

Τα inventor έχουν 10 ετής εγγύηση στον συμπιεστή και 5ετής στα υπόλοιπα μέρη με προυπόθεση να γίνεται ετήσια συντήρηση . 

Είναι η μεγαλύτερη εγγύηση της αγοράς που δίνει η Gree . 

 

 

Εγώ θα προτιμούσα το inventor vision μιας και είναι δουλεμένο μηχάνημα απο πολλά άτομα φίλους και γνωστούς και σαν εταιρία έχει άριστο after sales support.

 

Y.Γ  έχω της Gree αυτό:  http://www.skroutz.gr/s/6990934/Gree-Hansol-GRS-101-EI-JSHA-N2.html

 

2+ χρόνια χωρίς θέματα και δουλεύει ως κύρια πηγή θέρμανσης.

 

 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ εχω τα midea, τα πήρα για συμπλήρωμα, αλλά κατέληξαν ως κύρια πηγή θέρμανσης)))

http://www.e-shop.gr/air-condition-midea-msmbbu-12hrfn1-12000btu-inverter-wifi-ready-p-HAP.000971

 

 

Τι ρολο παιζουν αυτα ? Τις μαρκες δεν τις εχω ξανακουσει

Ειναι ανωτερα απο αυτα που εβαλα ?

 

Το Midea που σου λέει η Tenia  είναι το mission που σου πρότεινα και εγώ . Η τιμή e-shop είναι η καλύτερη αυτή την στιγμή σε σύγκριση με το skroutz. 

 

 

Tenia το συγκεκριμένο midea πως σου φάνηκε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Midea που σου λέει η Tenia  είναι το mission που σου πρότεινα και εγώ . Η τιμή e-shop είναι η καλύτερη αυτή την στιγμή σε σύγκριση με το skroutz. 

 

 

Tenia το συγκεκριμένο midea πως σου φάνηκε ; 

μια χαρά είναι, είμαι πολύ ευχαριστημένη! ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασίλη την εταιρία την ξέρω πουλάει πολύ ειδικά Αμερική . Τώρα το SEER που δηλώνουν  δεν έχω ιδέα πως το υπολογίζουν .....

 

Η εταιρία ανήκει στην johnson controls .

Ta york ειναι πολυ γνωστα στης ΗΠΑ , τα συγκεκριμενα ειναι κατασκευησ gree που εχεισ απο το επισυναπτομενο 

Μπορεισ να το καταλαβεισ απο το remote control

οι ενεργειακεσ αποδοσεις ειναι μετρημενεσ για ΗΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta york ειναι πολυ γνωστα στης ΗΠΑ , τα συγκεκριμενα ειναι κατασκευησ gree που εχεισ απο το επισυναπτομενο 

Μπορεισ να το καταλαβεισ απο το remote control

οι ενεργειακεσ αποδοσεις ειναι μετρημενεσ για ΗΠΑ

Aυτό δεν το γνώριζα για τα York  !! Ξέρω ότι τα inventor είναι κατασκευής Gree ξέρω ότι τα cooper and hunter και μερικά μοντέλα Daikin είναι ....   

Με έπιασες αδιάβαστο !!!   :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dare-Devil 

Σε διαβαζω και θαυμαζω τισ γνωσεις σου, οτι θεσ παντα στη διαθεση σου

Nα ξέρεις ότι ετοιμάζω έναν οδηγό με βήματα για την σωστή επιλογή κλιματιστικού με βάση τις ανάγκες του καθένα ! Γιατί βλέπω ότι 9 στους 10 είναι χαμένοι όσον αφορά το κλιματισμό . Καλό είναι να υπάρχει ένας μπούσουλας επιλογής κλιματιστικού και να μην γράφουμε τα ίδια και τα ίδια για κάθε έναν ξεχωριστά . Μιας και τα κλιματιστικά βλέπω ότι είναι νούμερο ένα επιλογή για πηγή θέρμανσης (και εδώ και σε άλλα γνωστά φόρουμς που γράφω) λόγο της Ελληνικής κρίσης κυρίως και είναι λογικό! 

 

Υ.Γ Ασχολείσαι με τον κλιματισμό επαγγελματικά ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κατα πολύ ανώτερα σε χαρακτηριστικά λειτουργίες και καταναλώσεις απο αυτά που πόσταρες.

 

Η Midea είναι μια απο τους μεγαλύτερους κατασκευαστές κλιματισιτκών . 

Η Inventor είναι ελληνική και τα κλιματιστικά της είναι κατασκευής Gree (απλά η στάμπα αλλάζει). H Gree είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής air condition  στον κόσμο και έχει το μεγαλύτερο μερίδιο της παγκόσμιας αγοράς στις πωλήσεις . Δεν είναι τυχαίο που η Daikin αναθέτει στην Gree να κατασκευάζει κλιματιστικά γι αλογαριασμό της καθώς και δεν είναι τυχαίο που οι 2 αυτές εταιρίες εδώ και μερικά χρόνια έχουν απο κοινου γραμμές παραγωγής και ανάπτυξη εξαρτημάτων με το μεγαλύτερο μερίδιο να ανήκει στην Gree.

Και οι 2 εταιρίες Μidea και Inventor είναι αξιόπιστες.

Τα inventor έχουν 10 ετής εγγύηση στον συμπιεστή και 5ετής στα υπόλοιπα μέρη με προυπόθεση να γίνεται ετήσια συντήρηση . 

Είναι η μεγαλύτερη εγγύηση της αγοράς που δίνει η Gree . 

 

 

Εγώ θα προτιμούσα το inventor vision μιας και είναι δουλεμένο μηχάνημα απο πολλά άτομα φίλους και γνωστούς και σαν εταιρία έχει άριστο after sales support.

 

Y.Γ  έχω της Gree αυτό:  http://www.skroutz.gr/s/6990934/Gree-Hansol-GRS-101-EI-JSHA-N2.html

 

2+ χρόνια χωρίς θέματα και δουλεύει ως κύρια πηγή θέρμανσης.

 

 

 

τα inventor αμερικανικα δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα inventor αμερικανικα δεν ειναι?

'Οχι . Τουλάχιστον για τα split units ! Για αυτά που συζητάμε εδω μέσα δηλαδή !

 

H μάρκα είναι Ελληνική. Το εργοστάσιο κατασκευής τουλάχιστον για τα split units είναι η Gree (Κίνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...