Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ψηφίζω AUX οτι ειναι. Ειδα τις οδηγίες χρήσης και εχει δυο "ιδιαίτερες" λειτουργίες όπως την ELE.H και την λειτουργία COSY.

Γιατί το AUX δεν είναι και αυτό φασόν κάποιου άλλου; (gree ήξερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί το AUX δεν είναι και αυτό φασόν κάποιου άλλου; (gree ήξερα)

Λέει τουλάχιστον στην σελίδα οτι είναι ο τρίτος μεγαλύτερος κατασκευαστης κλιματιστικών στην Κινα αυτην την στιγμή.. Εχω κάποιες αμφιβολίες και εγω, αυτες τις λειτουργίες τις εχουν επίσης Mercury,Dawlence και αλλες μαρκες.

Να μου πεις το "κατασκευαστής" με το κατασκευαστής έχει διαφορά..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/6/2019 στις 11:30 ΜΜ, anergos13 είπε

Μακάρι να βγει Fujitsu και όχι FujiStu....

Εγκατάσταση θα την κάνει εξουσιοδοτημενος τεχνικός από την inventor (πατρα) .... που Θα πάρει και το nemesis....

Ευτυχώς σωληνώσεις 3μ+ βασεις αντικραδασμικες και τρύπα έτοιμα....

Με ένα κενό θα είμαστε κομπλέ....

Θα δώσω update....

Θετικό...ελπίζω!🤪

Λοιπον μετα την -Αναμενομενη- αναμονη  τοποθετηθηκε το Fujitsu KM Series ASYG09KMTA

https://www.skroutz.gr/s/15157124/Fujitsu-KM-Series-ASYG09KMTA.html?from=recommendations#reviews

 σε αντικατάσταση του Nemesis...

κι απο οτι βλεπω το πηρα σε καλη τιμη (570€ ) ...

το κλιματιστικο δείχνει ποιοτικο σε συναρμογη και πλαστικα μερη......

τοσο η εσωτερικη οσο και η εξωτερικη μοναδα μοιαζουν πολυ με το Shorai ....

η εξωτερικη ειναι μικρη σε μεγεθος 

η λειτουργια του απο πλευρας θορυβου δείχνει υποδειγματικη , τοσο η εσωτερικη οσο και η εξωτερικη μοναδα στην χαμηλη σκαλα ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ....(20db χαμηλη σκαλα)

τηλεχειριστηριο επισης ποιοτικο ευαναγνωστο με βασικες λειτουργιες....

γενικα το μηχανημα δεν εχει πολλα ''μπιχλιμπιδια'' αλλα φαινεται να κανει τα Βασικα (πολυ) καλα!!  (το πολυ θα φανει!!)

σε επομενο post θα επιστρεψω με μετρήσεις και καταναλωσεις.

 

και λιγα λογια για το Service......

 

Για αλλη μια φορα πρεπει να πω Καλα Λογια για τη  συνολικη αντιμετωπιση απο πλευρας Inventor ....

και εδω θα φανει παλι η διαφορα πχ με την Toshiba.....

έχω δώσει βλαβη για το led στο Shorai εδω και περιπου μια εβδομαδα.....

το  εξουσιοδοτημενο service στην Πατρα ειναι κοινο για Inventor και Toshiba....

ρωτω λοιπον εχθες το βραδυ που με πηρε ο Ευγενικος Ιδιοκτητης του Service- για να κλεισουμε το σημερινο ραντεβου -εαν εχουν την βλαβη για το Toshiba....

μου απαντα οτι δεν του την εχουν στειλει.....

σημερα λοιπον που μιλησαμε του  υπεδειξα το προβλημα  το κατεγραψε εβγαλε φωτοτυπια την αποδειξη και θα επικοινωνησει όταν του στειλουν την βλαβη (καποια στιγμη)

απο την Toshiba......και βεβαια αναρωτιεμαι.....Την εστειλαν????

Σε αντιθεση με την Ιnventor που απο οτι μου ειπε τον ενοχλησαν 2-3 φορες για να επισπευση της τοποθετησης...

 

κατα αλλα  η σημερινη εγκατασταση έγινε με τηρηση των απαραιτητων  διαδικασιων  (κενο ,3m σωληνα )

 

το συγκεκριμενο service αποτελειται απο 6 συνεργεια και κανουν καθημερινα  συνολικα περι τις 60 εγκαταστασεις....

εκ των οποιων οι 40 ειναι απ τον Κωτσοβολο......

 

20190702_150933-873x1842.jpg

20190702_101847-1843x874.jpg

20190702_101811-1612x763.jpg

15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Λέει τουλάχιστον στην σελίδα οτι είναι ο τρίτος μεγαλύτερος κατασκευαστης κλιματιστικών στην Κινα αυτην την στιγμή.. Εχω κάποιες αμφιβολίες και εγω, αυτες τις λειτουργίες τις εχουν επίσης Mercury,Dawlence και αλλες μαρκες.

Να μου πεις το "κατασκευαστής" με το κατασκευαστής έχει διαφορά..

ειδες φως με το led?

 

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sambouar είπε

Καλησπέρα σε όλους. την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα και έγινε εγκατάσταση ένα κλιματιστικό της Inventor, το L5VI32-18WFR/L5VO32-18.

Είναι η πρώτη φορά που αγοράζουμε κλιματιστικό και θεωρώ ότι είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση, χωρίς να έχω όμως μέτρο σύγκρισης.

Αφού έγινε η εγκατάσταση μου είπε ο τεχνικός ότι η εξωτερική μονάδα έχει 2-3 κτυπήματα, αλλά δεν θα επηρεάσει την απόδοσή του. Σας παραθέτω photo για να μου πείτε την γνώμη σας.

IMG_20190702_141641.jpg

Βλέπω ένα τεράστιο χτύπημα στα πίσω fins. Κάνω λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Έχετε να προτείνετε κάποιο καθαριστικό εύκολο στη χρήση για τα φίλτρα και τις κυψέλες του κλιματιστικόύ? Έχω δει κάποια πχ στο σκρουτζ αλλά δεν γνωρίζω με ποια κρητήρια να επιλέξω κάποιο. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Λοιπον μετα την -Αναμενομενη- αναμονη  τοποθετηθηκε το Fujitsu KM Series ASYG09KMTA

https://www.skroutz.gr/s/15157124/Fujitsu-KM-Series-ASYG09KMTA.html?from=recommendations#reviews

 σε αντικατάσταση του Nemesis...

κι απο οτι βλεπω το πηρα σε καλη τιμη (570€ ) ...

το κλιματιστικο δείχνει ποιοτικο σε συναρμογη και πλαστικα μερη......

τοσο η εσωτερικη οσο και η εξωτερικη μοναδα μοιαζουν πολυ με το Shorai ....

η εξωτερικη ειναι μικρη σε μεγεθος 

η λειτουργια του απο πλευρας θορυβου δείχνει υποδειγματικη , τοσο η εσωτερικη οσο και η εξωτερικη μοναδα στην χαμηλη σκαλα ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ....(20db χαμηλη σκαλα)

τηλεχειριστηριο επισης ποιοτικο ευαναγνωστο με βασικες λειτουργιες....

γενικα το μηχανημα δεν εχει πολλα ''μπιχλιμπιδια'' αλλα φαινεται να κανει τα Βασικα (πολυ) καλα!!  (το πολυ θα φανει!!)

σε επομενο post θα επιστρεψω με μετρήσεις και καταναλωσεις.

και λιγα λογια το Service......

Για αλλη μια φορα πρεπει να πω Καλα Λογια για τη  συνολικη αντιμετωπιση απο πλευρας Inventor ....

και εδω θα φανει παλι η διαφορα πχ με την Toshiba.....

έχω δώσει βλαβη για το led στο Shorai εδω και περιπου μια εβδομαδα.....

το  εξουσιοδοτημενο service στην Πατρα ειναι κοινο για Inventor και Toshiba....

ρωτω λοιπον εχθες το βραδυ που με πηρε ο Ευγενικος Ιδιοκτητης του Service- για να κλεισουμε το σημερινο ραντεβου -εαν εχουν την βλαβη για το Toshiba....

μου απαντα οτι δεν του την εχουν στειλει.....

σημερα λοιπον που μιλησαμε του  υπεδειξα το προβλημα  το κατεγραψε εβγαλε φωτοτυπια την αποδειξη και θα επικοινωνησει όταν του στειλουν την βλαβη (καποια στιγμη)

απο την Toshiba......και βεβαια αναρωτιεμαι.....Την εστειλαν????

Σε αντιθεση με την Ιnventor που απο οτι μου ειπε τον ενοχλησαν 2-3 φορες για να επισπευση την τοποθετηση...

κα τα αλλα  η σημερινη εγκατασταση έγινε με τηρηση των απαραιτητων  διαδικασιων  (κενο ,3m σωληνα )

το συγκεκριμενο service αποτελειται απο 6 συνεργεια και κανουν καθημερινα  συνολικα περι τις 60 εγκαταστασεις....

εκ των οποιων οι 40 ειναι απ τον Κωτσοβολο......

20190702_150933-873x1842.jpg

20190702_101847-1843x874.jpg

20190702_101811-1612x763.jpg

ειδες φως με το led?

Περιμένω να έρθει το ανταλλάκτικό απο Αθήνα, έχει και ζέστη αργα και σταθερα καποτε θα έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Περιμένω να έρθει το ανταλλάκτικό απο Αθήνα, έχει και ζέστη αργα και σταθερα καποτε θα έρθει.

Ήρθαν και το είδαν?

 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anergos13 είπε

Ήρθαν και το είδαν?

Οχι τηλεφωνικα μίλησα με τον τεχνικό και του ειπα για το πρόβλημα, και για να επιταχύνουμε τις διαδικασίες..  (λέμε τωρα) θα φέρει το ανταλλακτικό που χρειάζεται και μετα θα έρθει. Ευτυχώς που ειναι θέμα LED και δουλεύει το κλιματιστικό... Η αλήθεια είναι οτι ψιλοαπογοητεύτηκα με το service τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, obigosu είπε

Ωραία όλα αυτά και κρίμα που τελικά δεν τα έκανε όπως έπρεπε. Δυστυχώς είμαι εξωτερικό τώρα οπότε θα δω για την εγγύηση μόλις γυρίσω. Για τον σωλήνα και την αποχέτευση δεν ξέρω τι να πω, μόνο οτι τον ρώτησα οτι αν βγάλει πρόβλημα με είπε θα απευθυνθώ στην inventor και μετα σε αυτούς. Αλλά αν μπουκωσει απο την αποχέτευση θα τους φερω στο κεφάλι την εξωτερική μονάδα. Θα το λειτουργησω λιγο καιρο να δω και στο quiet τι θόρυβο κανουν οι μοναδες αντιστοιχα και θα επανελθω. 

Αυτό για την αποχετευση ειναι μεγαλο προβλημα? Δηλαδη αν κανω του χρονου συντηρηση θα το σώσω/προλαβω? 

Αν την βάψεις δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί έτσι όπως είναι τώρα σε λίγα χρόνια θα "καεί" και θα στάζει νερά στον τοίχο κτλ.

Δεν μας είπες τελικά 1 καλώδιο πάει στην εξωτερική;

1 ώρα πριν, sambouar είπε

Καλησπέρα σε όλους. την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα και έγινε εγκατάσταση ένα κλιματιστικό της Inventor, το L5VI32-18WFR/L5VO32-18.

Είναι η πρώτη φορά που αγοράζουμε κλιματιστικό και θεωρώ ότι είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση, χωρίς να έχω όμως μέτρο σύγκρισης.

Αφού έγινε η εγκατάσταση μου είπε ο τεχνικός ότι η εξωτερική μονάδα έχει 2-3 κτυπήματα, αλλά δεν θα επηρεάσει την απόδοσή του. Σας παραθέτω photo για να μου πείτε την γνώμη σας.

IMG_20190702_141641.jpg

Είναι μεγάλο χτύπημα, πρέπει να ανέβεις με μία σκάλα και να δεις αν έχει ζημία ο σωλήνας. Καλύτερα να ζητήσεις αντικατάσταση γιατί αν σε λίγα χρόνια έχεις διαρροή εκεί είναι δύσκολο η επισκευή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, zananiro είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έχετε να προτείνετε κάποιο καθαριστικό εύκολο στη χρήση για τα φίλτρα και τις κυψέλες του κλιματιστικόύ? Έχω δει κάποια πχ στο σκρουτζ αλλά δεν γνωρίζω με ποια κρητήρια να επιλέξω κάποιο. 

https://www.skroutz.gr/s/15173251/NCH-Europe-Shine-Side-1lt.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xoxlasae είπε

Καλησπερα ! Σκεφτομαι να αγορασω το κλιματιστικο TCL ELITE TAC 24000BTU για το σαλονι διαβαζοντας απο εδω τα σχολια που το προτεινατε,  το ιδιο ειχα κανει και στο παρελθον με 2 midea...και βγηκαν καλα κλιματιστικα.... η ερωτηση μου τωρα ειναι η εξης...στη σαλονοτραπεζαρια που θελω να κανω την τοποθετηση του κλιματιστικού δυστυχως εγινε τραγικο λαθος κατα τις ηλεκτρολογικες εργασιες και δεν εχει τοποθετηθει αποκλειστικη πριζα επανω ψιλα στο τοιχο με δικη της ασφαλεια για κλιματιστικο...στην προκειμένη κατασταση η λυση να φανταστω ειναι να τραβηξω καλωδιο μεχρι να παει απευθειας και να συνδεθει στο πινακα....αυτη τξν δουλεια την αναλαμβανει ο τεχνικος που βαζει το κλιματιστικο ή πρεπει να φωναξω και εξτρα ηλεκτρολογο? Το κοστος ειναι εξτρα να φανταστω?

Εξτρα κόστος είναι .Δε συμπεριλαμβάνεται στην τιμή εγκατάστασης. Συνήθως δεν το αναλαμβάνουν οι ψυκτικοί  αυτό . Αλλά μίλα πρώτα με άτομα που κάνουν εγκαταστάσεις να σου πουν . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Περιμένω να έρθει το ανταλλάκτικό απο Αθήνα, έχει και ζέστη αργα και σταθερα καποτε θα έρθει.

Με Γαϊδούρι το στέλνουν ;  :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Με Γαϊδούρι το στέλνουν ;  :lol: 

Υποθέτω ποντάρουν στο ότι θα ξεχαστεί μιας και το καμμένο λεντακι της ψύξης  δεν επηρεάζει καμία βασική λειτουργία του κλιματιστικού... Υποθέτω επίσης ότι έχει καεί και σε άλλους και δεν έχουν καν ασχοληθεί!😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...