Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με 700W δηλωμένα ακατεβατα , δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

Τουλαχιστον εδω στο λεει! Δεν παω κατω απο 700w..Το TCL απ την επισημη ιστοσελιδα του δηλωνει στη θερμανση 420~3000w που αυτο παιζει να μην ισχυει σε καμια περιπτωση και να ναι πλασματικο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τουλαχιστον εδω στο λεει! Δεν παω κατω απο 700w..Το TCL απ την επισημη ιστοσελιδα του δηλωνει στη θερμανση 420~3000w που αυτο παιζει να μην ισχυει σε καμια περιπτωση και να ναι πλασματικο.. 

Το σημαντικότερο για εμένα είναι οι βαθμοί απόδοσης μιας μονάδας . Αυτοί θεωρώ ότι επηρεάζουν σε τρομερό ποσοστό της συνολική κατανάλωση της μονάδας . 
Το πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει μια μονάδα  αν το επιτρέπουν οι συνθήκες και ο χώρος δεν λέει κάτι συγκριτικά με τους συντελεστές απόδοσης . Βασικά δεν λέει τίποτα αυτός ο αριθμός απο μόνος του . Το μόνο που μου λέει εμένα είναι ότι τόσο χαμηλά μπορώ να πέσω. Αν ο χώρος που με τοποθέτησες έχει ανάγκη απο λιγότερα watts κλείνω και έχω στιγμιαία κατανάλωση  10-20 watts μέχρι να ανοίξω πάλι . 

Τί είναι προτιμότερο  άραγε ;

Δουλεύω όλη την ώρα με μικρότερο βαθμό απόδοσης απο ένα άλλο κλιματιστικό ;
Η δουλεύω για όσο χρόνο μου το επιτρέπει ο χώρος και οι συνθήκες με μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης και μετά πέφτω σε standby με 10-20 watts κατανάλωση αν και εφόσον ο χώρος μου έχει ανάγκη λιγότερα btu/h απο αυτά που μπορεί να δώσει ως ελάχιστο η μονάδα ; 

Η απάντηση είναι : Δεν υπάρχει απάντηση αν δεν γίνει σοβαρό πείραμα και δεν ληφθούν τα πάντα υπόψιν . Ακόμα και η συμπεριφορά του χρήστη . Απλά κάνουμε υποθέσεις.Σημασία δεν εχει μόνο να αποδειχθεί σε συγκεκριμένη περίπτωση αν παίζει ρόλο η διαφορετική ελάχιστη κατανάλωση δύο μηχανημάτων (δηλαδή ποιο θα κάψει παραπάνω), αλλά και ποια είναι αυτή η διαφορά ποσοτικά (ευρώ) κατα περίπτωση . Είναι ανούσια η διαφορά ή  όχι ;

Εγώ θεωρώ ότι τον καθοριστικό ρόλο για την συνολική κατανάλωση ενός μηχανήματος το έχουν οι βαθμοί απόδοσης. Τους θεωρώ ότι πιο κοντά στην πραγματικότητα υπάρχει για να συγκρίνουμε κλιματιστικά . 

Το πόσο χαμηλά στα watts μπορεί να πέσει μια μονάδα δε σημαίνει ότι θα την δούμε αυτή την ένδειξη σε  όλους τους χώρους . Κάθε χώρος έχει διαφορετικές απαιτήσεις σε ψύξη . 
Επίσης ένα ακόμη ερώτημα  και σημαντικό . Αυτή η κατώτερη στιγμιαία κατανάλωση υπο ποιές συνθήκες μπορούμε να την δούμε ; Με τί εξωτερική θερμοκρασία ; Με τί εσωτερική ;

Edit: Ξέχασα τον @liakjim αν και δεν του ξεφεύγει τίποτα :P 


 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε οτι αυτός ο αφυγραντήρας καλύπτει τα τετραγωνικά που λέει; 

https://www.bestprice.gr/item/2154784834/carrier-nuvo-30lt.html

Διάβασα κάπου οτι για να καλύπτει τόσα τετραγωνικά πρέπει να μπορεί να μαζέψει μέχρι 50λίτρα/24ωρο, αλλά αυτός είναι 30. Υπάρχει και ένας της inventor που είναι για 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Τί είναι προτιμότερο  άραγε ;

Δουλεύω όλη την ώρα με μικρότερο βαθμό απόδοσης απο ένα άλλο κλιματιστικό ;
Η δουλεύω για όσο χρόνο μου το επιτρέπει ο χώρος και οι συνθήκες με μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης και μετά πέφτω σε standby με 10-20 watts κατανάλωση αν και εφόσον ο χώρος μου έχει ανάγκη λιγότερα btu/h απο αυτά που μπορεί να δώσει ως ελάχιστο η μονάδα ;

Αν και συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες, βλέποντας το Fujitsu που με 225-300W κάνει τον χώρο των 60τμ ψυγείο , δεν θα μπορούσα να ανεχτώ την χαμηλότερης ποιότητας "κλιματισμό"  του χώρου γιατί με 700W minimum , ή θα κρύωνα ή θα ζεσταινόμουν. Εκτός και αν το Haier θέλει 700W για την ίδια ψύξη που το Fujitsu θέλει 300 (που δεν το πιστεύω).

Να ξανα δείξω το ποστ με το τεστ σε θέρμανση του Ariston https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57159948

Φαντάζομαι κάτι ανάλογο θα έβλεπα, όχι τόσο δραματικό γιατί το Ariston έπαιζε 0-1200-0-1200 κτλ

9becd43bb51bf06625be5eb9ab532380.png&key

 

Σε κάθε περίπτωση, όλα πρέπει να ζυγίζονται . Ακόμα και το ανωτέρω μπορεί να γίνει αποδεκτό αν πχ το κόστος κτήσης είναι πολύ μικρότερο.

Απλά για μένα είναι ξεκάθαρα μη αποδεκτό.

Παίρνω inverter, ε θέλω να είναι inverter ακόμα και στα χαμηλά φορτία.

ΥΓ Μου κάνει εντύπωση γιατί να έχει τόσο υψηλά ελάχιστα btus στην ψύξη . Στη θέρμανση το είδαμε γιατί.

@stazzy1978 μπόρεσες να δεις ελάχιστα watts στο GE που έχεις το οποίο είναι κοπι πάστε με το tundra? (δίνει τα ίδια ελάχιστα watts)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχετικά καλά μονωμενα σπίτια το ποσό χαμηλά μπορεί να κατέβει το κλιματιστικό θα έλεγα ότι είναι το σημαντικότερο! Γιατί μόνο έτσι μπορεί να διατηρήσει τη θερμοκρασία σταθερή και να έχεις ανεση . Επίσης δεν έχεις τα άναψε σβήσε και να φυσάει έντονα μόλις ξαναξεκινάει. 

Εμενα το toshiba 18000btu σε καλά μονωμενο σπίτι καταναλώνει μετρημένα γύρω στα 180-200watt και διατηρεί τη θερμοκρασία ιδανικά, μετά από κάποια ώρα. Αν είχα ένα που δεν κατεβαίνει πιο χαμηλά μάλλον θα το πετούσα από τα άναψε σβήσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν και συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες, βλέποντας το Fujitsu που με 225-300W κάνει τον χώρο των 60τμ ψυγείο , δεν θα μπορούσα να ανεχτώ την χαμηλότερης ποιότητας "κλιματισμό"  του χώρου γιατί με 700W minimum , ή θα κρύωνα ή θα ζεσταινόμουν. Εκτός και αν το Haier θέλει 700W για την ίδια ψύξη που το Fujitsu θέλει 300 (που δεν το πιστεύω).

Να ξανα δείξω το ποστ με το τεστ σε θέρμανση του Ariston https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57159948

Φαντάζομαι κάτι ανάλογο θα έβλεπα, όχι τόσο δραματικό γιατί το Ariston έπαιζε 0-1200-0-1200 κτλ

9becd43bb51bf06625be5eb9ab532380.png&key

Σε κάθε περίπτωση, όλα πρέπει να ζυγίζονται . Ακόμα και το ανωτέρω μπορεί να γίνει αποδεκτό αν πχ το κόστος κτήσης είναι πολύ μικρότερο.

Απλά για μένα είναι ξεκάθαρα μη αποδεκτό.

Παίρνω inverter, ε θέλω να είναι inverter ακόμα και στα χαμηλά φορτία.

ΥΓ Μου κάνει εντύπωση γιατί να έχει τόσο υψηλά ελάχιστα btus στην ψύξη . Στη θέρμανση το είδαμε γιατί.

@stazzy1978 μπόρεσες να δεις ελάχιστα watts στο GE που έχεις το οποίο είναι κοπι πάστε με το tundra? (δίνει τα ίδια ελάχιστα watts)

ακριβως.

Εχω ενα Sanyo SAP-KRV123EH 10+ ετιας, inverter μεν αλλα απο τα πρωτης φουρνιας. Στη ψυξη, δεδομενου οτι δεν μπορει να κατεβει χαμηλα, παγωνουμε. Οταν φτανει επιθυμητη θερμοκρασια (πχ 26C), δεν μπορει να κατεβασει θερμοκρασια αερα και ισχυ οποτε κοβει ο συμπιεστης. 10 λεπτα αργοτερα ζεσταινομαστε. Επειτα αργει να ξεκινησει. Οταν πλεον ξεκινησει, βγαζει πολικο ψυχος. 

Ειναι πολυ πολυ σημαντικο να μπορει να κατεβει αρκετα χαμηλη σε ισχυ στη ψυξη ενα κλιματιστικο. 

2ο τρανο παραδειγμα το midea ultimate comfort. Λειτουργει σε ενα μικροσκοπικο δωματιο 6+ τμ. Και ομως, εαν θυμαστε απο τις μετρησεις μου, κατεβαινει στα 67watt. Όφελος; Δεν κλεινει ανοιγει συνεχεια ο συμπιεστης, λιγοτερη καταπόνηση για το μηχανημα και επειδη ο χωρος ειναι μικρος, η "θερμικη" ανεση, στη περιπτωση μας αφορα τη ψυξη, ειναι καταπληκτικη. Ενα φτηνιαρικο μηχανημα σε ενα τοσο μικρο χωρα θα μας ειχε πεθανει. Το midea τα παει υπεροχα ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρασκευή περιμένω να έρθουν να βάλουν το Inventor Passion Eco P9MVI32-12WiFi, Σάββατο παραγγελία και Παρασκευή τοποθέτηση, not bad Κόκοτας...

Έχω παραγγείλει και το BlitzWolf BW-SHP5 για κατανάλωση μόλις έχω data θα ποστάρω.

Έχει κανείς εμπειρία από Κόκοτα και εγκατάσταση? Θα πρέπει να είμαι από πάνω και μουρμουράω? Επίσης ξέρουμε το inventor passion eco από ποίο είναι copy paste?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2019 στις 10:39 ΠΜ, alex19871987 είπε

Έχοντας τοποθετήσει εδώ και κάποιες μέρες το inventor nemesis pro 12.000btu θα ήθελα να αφήσω μια κριτική για να βοηθήσω όσο πιο πολύ κάποιον που σκέφτεται να το βάλει.

Η τοποθέτηση έγινε στο δάπεδο, χρησιμοποιήθηκαν 3μετρα σωλήνα για τη σύνδεση και κατά την εγκατάσταση αντλία κενού μέχρι να δείξει -1 bar.(περίπου 3-4 λεπτά)

Αρχικά σαν κατασκευή φαίνεται αρκετά στιβαρή χωρίς περίεργους τριγμούς κατά τη λειτουργία (αν και έχει δουλέψει μόνο ψύξη).

Από κατανάλωση:με εξωτερική θερμοκρασία 30 βαθμούς και εσωτερική ρύθμιση στους 26 στην δεύτερη σκάλα σε 8 μιση ώρες με  μετρητή μου έδειξε 2,3kwh πράγμα που σημαίνει περίπου 270watts την ωρα κατά μέσο όρο.εγω το είδα στιγμιαία να πεφτει στα 220 με 230 watts.

Η εξωτερική μονάδα είναι αθόρυβη αρκετά.Παμε και στην εσωτερικη:στη 2η σκάλα παροχής αέρα το ακούς λιγο όμως και στην 4η 5η ακούγεται αρκετά.Εμενα δεν με ενοχλεί αλλά για κάποιο ευαίσθητο αυτί ίσως να δημιουργεί θέμα.Στο quiet φαντάζομαι θα είναι εξαιρετικό.

Συμπερασματικά είναι ένα δυνατό κλιματιστικο που ψύχει γρήγορα και με μικρές καταναλώσεις,αρκετά ποιοτικό στην κατασκευή χώρις τριγμούς αλλά με δυνατο ανεμιστήρα (τεράστια παροχή στην 5η σκάλα).

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που βοήθησαν στην επιλογή με τις γνώσεις τους.

Καλημέρα και πάλι.σε νέα μέτρηση έγραψα τα παρακάτω:

Εξωτερική θερμοκρασία 30.5 ζητούμενη 27.Σε διάρκεια 9 ωρών έγραψε 2,039kwh που σημαίνει περίπου κατανάλωση 227watts την ώρα.επισης στιγμιαία είδα και 158watts.θεωρω πολύ καλά νούμερα ως προς την κατανάλωση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, n4sleep είπε

Σε σχετικά καλά μονωμενα σπίτια το ποσό χαμηλά μπορεί να κατέβει το κλιματιστικό θα έλεγα ότι είναι το σημαντικότερο! Γιατί μόνο έτσι μπορεί να διατηρήσει τη θερμοκρασία σταθερή και να έχεις ανεση . Επίσης δεν έχεις τα άναψε σβήσε και να φυσάει έντονα μόλις ξαναξεκινάει. 

Εμενα το toshiba 18000btu σε καλά μονωμενο σπίτι καταναλώνει μετρημένα γύρω στα 180-200watt και διατηρεί τη θερμοκρασία ιδανικά, μετά από κάποια ώρα. Αν είχα ένα που δεν κατεβαίνει πιο χαμηλά μάλλον θα το πετούσα από τα άναψε σβήσε.

Έτσι είναι. Το shorai έχεις ?

Παιδιά γιατί δεν περιμένετε τις εκπτώσεις; Πήγε γνωστός μου να αγοράσει shorai από κωτσόβολο και ο φίλος του πωλητής του είπε να περιμένει την Δευτέρα γιατί θα βάλει εκπτώσεις σε όλα τα κλιματιστικά...

Ελπίζω να βάλουν και στο wifi module καμιά έκπτωση 😂 Χθες το είχε παζάρι στα 58 ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Έτσι είναι. Το shorai έχεις ?

Παιδιά γιατί δεν περιμένετε τις εκπτώσεις; Πήγε γνωστός μου να αγοράσει shorai από κωτσόβολο και ο φίλος του πωλητής του είπε να περιμένει την Δευτέρα γιατί θα βάλει εκπτώσεις σε όλα τα κλιματιστικά...

Ελπίζω να βάλουν και στο wifi module καμιά έκπτωση 😂 Χθες το είχε παζάρι στα 58 ευρώ

ποτε ακριβως ξεκινουν οι εκπτωσεις  ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppkara είπε

Θα πρέπει να είμαι από πάνω και μουρμουράω?

Ναι.

1 ώρα πριν, ppkara είπε

Επίσης ξέρουμε το inventor passion eco από ποίο είναι copy paste?  

Μάλλον Midea

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IQ AC-3000DH 

Καλημέρα υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει με αυτό το μηχάνημα γιατί οι πληροφορίες που δίνουν τα καταστήματα δε μου αρκούν? 

1 λεπτό πριν, Tolisgr80 είπε

IQ AC-3000DH 

Καλημέρα υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει με αυτό το μηχάνημα γιατί οι πληροφορίες που δίνουν τα καταστήματα δε μου αρκούν? 

Το θέλω για ψύξη για δωμάτιο 20τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Tolisgr80 είπε

IQ AC-3000DH  

Καλημέρα υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει με αυτό το μηχάνημα γιατί οι πληροφορίες που δίνουν τα καταστήματα δε μου αρκούν? 

Το θέλω για ψύξη για δωμάτιο 20τμ

Για 20τμ και με τα 3070BTU ψύξη που βγάζει , με 3 τέτοια και ένα ζευγάρι ωτοασπίδες, θα είσαι μάλλον οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για 20τμ και με τα 3070BTU ψύξη που βγάζει , με 3 τέτοια και ένα ζευγάρι ωτοασπίδες, θα είσαι μάλλον οκ.

Αν πάρω ένα air cooler θα κάνει πιο καλή δουλειά λες? Αυτά που βάζεις πάγο κύστες εννοώ και είναι κ πιο οικονομικά το ίδιο ή χειρότερα θα είναι. 

Επεξ/σία από Tolisgr80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...