Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

εγώ εχω τα midea, τα πήρα για συμπλήρωμα, αλλά κατέληξαν ως κύρια πηγή θέρμανσης)))

 

http://www.e-shop.gr/air-condition-midea-msmbbu-12hrfn1-12000btu-inverter-wifi-ready-p-HAP.000971

 

 

Τι ρολο παιζουν αυτα ? Τις μαρκες δεν τις εχω ξανακουσει

Ειναι ανωτερα απο αυτα που εβαλα ?

Το Midea που σου λέει η Tenia  είναι το mission που σου πρότεινα και εγώ . Η τιμή e-shop είναι η καλύτερη αυτή την στιγμή σε σύγκριση με το skroutz. 

 

 

Tenia το συγκεκριμένο midea πως σου φάνηκε ; 

Καλημερα προς dare devil μια ερωτηση γιατι καπου μπερδευτικα μετα απο τοσες σελιδες...Ψαχνω 12αρι για περιπου 35-40 τετραγωνικα ειμαι αναμεσα σε Invertor vision 12αρι στα 550 μετρητα +15 μεταφορικα (ειμαι ροδο) Και η αλλη μου επιλογη ειναι το πιτσος το οποιο το βρισκω εδω στα 480 καλα σχολια γενικα αλλα σχετικα καινουργια χωρις να ξερουμε προβληματα στον χρονο.Και τωρα διαβαζω ενα σχολιο σου για το midea απο e-shop και λες ειναι ιδιο με το vision η ουσιαστικη διαφορα ειναι η εγγυηση..?μηπως αξιζει να παω στο midea μιας και μιλαμε για διαφορα 170€..?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι,οχι ομως καθε 2 βδομαδες(υπερβολη). Εγω το κανω οποτε χρειαζεται με το ματι.. και μετα με φυσητηρα φυσαω τα στοιχεια...

Γαι δωσε link για τον φυσητηρα που με ενδιαφερει σε παρακαλω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα προς dare devil μια ερωτηση γιατι καπου μπερδευτικα μετα απο τοσες σελιδες...Ψαχνω 12αρι για περιπου 35-40 τετραγωνικα ειμαι αναμεσα σε Invertor vision 12αρι στα 550 μετρητα +15 μεταφορικα (ειμαι ροδο) Και η αλλη μου επιλογη ειναι το πιτσος το οποιο το βρισκω εδω στα 480 καλα σχολια γενικα αλλα σχετικα καινουργια χωρις να ξερουμε προβληματα στον χρονο.Και τωρα διαβαζω ενα σχολιο σου για το midea απο e-shop και λες ειναι ιδιο με το vision η ουσιαστικη διαφορα ειναι η εγγυηση..?μηπως αξιζει να παω στο midea μιας και μιλαμε για διαφορα 170€..?

Χαίρεται .  Τα 2 κλιματιστικά απο άποψη εξοικονόμησης ενέργειας δεν έχουν καμία ουσιαστική διαφορά ! Απο άποψη θορύβου στα χαρτιά το vision είναι καλύτερο αλλά αν δεν προορίζεται για υπνοδωμάτιο τόσο το mission όσο και το vision είναι εξίσου αθόρυβα .

Απο λειτουργίες το vision έχει απλά κάποια συν χωρίς να σημαίνει ότι τι midea δεν θεωρείται ολοκληρωμένο μηχάνημα . 

 

Η διαφορά όμως είναι ότι το mission είναι παραεισαγωγής και η εδώ αντιπροσωπεία δεν το αναλαμβάνει αν πάθει κάτι (έτσι έχω διαβάσει, μπορείς να ρωτήσεις) . Οπότε έχεις μόνο την διετή εγγύηση καθώς και το όπιο after sales του e-shop (ή του καταστήματος αγοράς) και όχι την εγγύηση του κατασκευαστή που είναι μεγαλύτερη . 

Απο την άλλη το vision έχει κανονικά εγγύηση κατασκευαστή όπου είναι 10 χρόνια συμπιεστής και 5 χρόνια τα υπόλοιπα μέρη (υπάρχουν όροι για να ισχύει η εγγύηση και η βασική προυπόθεση είναι να γίνεται ετήσια συντήρηση) 

 

http://inventoraircondition.gr/egiisi-inventor/oroi-eggiisis-10-xronon/

 

Και οι 2 μάρκες είναι αξιόπιστες αλλά προσωπικά αν τα λεφτά δεν μου ήταν πρόβλημα προτιμώ την inventor γιατί ο κατασκευαστής τους είναι η Gree και το After sales της inventor είναι πολύ καλό συν ότι μιλάμε για μια Ελληνική εταιρία . 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

 

Για 35-40 τετραγωνικά που λες κατα 99 % σε βλέπω για 18άρι όχι για 12άρι . Το πιθανότερο είναι το 12άρι να μην κάνει δουλειά . Να συμβουλευτείς έναν μηχανολόγο ή έναν ψυκτικό όπου θα δει τον χώρο σου και θα σου προτείνει το κατάλληλο μέγεθος . Μην επιλέγεις στο περίπου μονάδα γιατί τα λεφτά μπορεί να πάνε χαμένα να μην σε καλύπτει δηλαδή να μην σε ζεσταίνει/ψύχει καθώς και να καίει άσκοπα . 

Γαι δωσε link για τον φυσητηρα που με ενδιαφερει σε παρακαλω!!

https://www.skroutz.gr/c/1963/Fysitires-Aporrofitires-Kipou.html?keyphrase=&cat_search=true

 

Και γω χρησιμοποιώ αυτό το μηχάνημα καθώς και για να καθαρίζω το pc μου   :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους.

Θέλω (επιτέλους) να αγοράσω ένα κλιματιστικό μόνο για ψύξη. Το σκεπτικό ειναι να μπει για αρχή ένα μεγάλο ώστε να καλύπτει σαλόνι/κουζίνα/καθιστικο που είναι σχεδόν ενιαία (η κουζινα ειναι σε ξεχωριστο δωμάτιο χωρίς πόρτα) και για το υπόλοιπο σπίτι αργότερα (το οποίο χωρίζει με πόρτα).

 

Ο χωρος εισοδου, σαλόνι καθιστικό είναι περίπου 45τμ και η κουζίνα άλλα 6τμ περίπου με 2.5μ ύψος. Το κτήριο είναι καινούριο με καλή μόνωση και απο πάνω υπάρχει άλλο διαμέριμα. Περιοχή βορειοανατολικά προάστια αττικής. Νομίζω ένα 24άρι θα με καλύπτει, έτσι κιαλλιώς προορίζεται μόνο για τις μεγάλες ζέστες αφού το σπιτι δεν είναι ιδιαίτερα ζεστό.

 

Τι θα προτεινατε με budget μέχρι 1000€ Max?

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαιτερα η αφύγρανση αφού δεν εχω ιδιαίτερη υγρασια και υπάρχει και αφυγραντήρας backup.

Βασικα στοιχεία ειναι η ποιοτική λειτουργια, η αξιοπιστία, η απόδοση και το aftermarket (εγγύηση, ποιοτητα υλικών φίλτρων, διαθεσιμότητα ανταλλακτικών κλπ). Τώρα αν έχει εξτρά λειτουργίες (wifi) καλοδεχουμενες.

 

Φίλος πηρε προσφατα το TOYOTOMI IZURU ECO TRN/TRG σε 18άρι και λέει καλά λογια (το εχει και για θέρμανση)

Βλέπω σε αντίστοιχη τιμή πχ το inventor passion, vision, το Carrier gold 42EQV060M, το toshiba suzumi κλπ

Τι προτεινετε;

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να βρεις πουθενά κλιματιστικό μόνο για ψύξη. Τουλάχιστον από αναζήτηση που έκανα εγώ, όλοι οι κατασκευαστές σου δίνουν ψύξη/θέρμανση.

 

Για τον χώρο σου, δύσκολα μπορεί να απαντήσει κανείς από το ιντερνετ, πρέπει να ρωτήσεις ψυκτικό ή μηχανολόγο που θα φέρεις στον χώρο σου να τον δει, χρειάζεσαι κάποιο 24αρι με μεγάλο εύρος ισχύς ώστε να φτάνει σε υψηλή μέγιστη ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους.

Θέλω (επιτέλους) να αγοράσω ένα κλιματιστικό μόνο για ψύξη. Το σκεπτικό ειναι να μπει για αρχή ένα μεγάλο ώστε να καλύπτει σαλόνι/κουζίνα/καθιστικο που είναι σχεδόν ενιαία (η κουζινα ειναι σε ξεχωριστο δωμάτιο χωρίς πόρτα) και για το υπόλοιπο σπίτι αργότερα (το οποίο χωρίζει με πόρτα).

 

Ο χωρος εισοδου, σαλόνι καθιστικό είναι περίπου 45τμ και η κουζίνα άλλα 6τμ περίπου με 2.5μ ύψος. Το κτήριο είναι καινούριο με καλή μόνωση και απο πάνω υπάρχει άλλο διαμέριμα. Περιοχή βορειοανατολικά προάστια αττικής. Νομίζω ένα 24άρι θα με καλύπτει, έτσι κιαλλιώς προορίζεται μόνο για τις μεγάλες ζέστες αφού το σπιτι δεν είναι ιδιαίτερα ζεστό.

 

Τι θα προτεινατε με budget μέχρι 1000€ Max?

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαιτερα η αφύγρανση αφού δεν εχω ιδιαίτερη υγρασια και υπάρχει και αφυγραντήρας backup.

Βασικα στοιχεία ειναι η ποιοτική λειτουργια, η αξιοπιστία, η απόδοση και το aftermarket (εγγύηση, ποιοτητα υλικών φίλτρων, διαθεσιμότητα ανταλλακτικών κλπ). Τώρα αν έχει εξτρά λειτουργίες (wifi) καλοδεχουμενες.

 

Φίλος πηρε προσφατα το TOYOTOMI IZURU ECO TRN/TRG σε 18άρι και λέει καλά λογια (το εχει και για θέρμανση)

Βλέπω σε αντίστοιχη τιμή πχ το inventor passion, vision, το Carrier gold 42EQV060M, το toshiba suzumi κλπ

Τι προτεινετε;

Thanks

Οριακά το 24 άρι θα σε καλύπτει αν μιλάμε για τυπική κατοικία σίγουρα θες 24 άρι . 

 

Συμβουλέψου ψυκτικό ή μηχανολόγο . 

 

Μεταξύ αυτών των κλιματιστικών, σου απάντησα πριν λίγα λεπτά σε άλλο φορουμ !   :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(η κουζινα ειναι σε ξεχωριστο δωμάτιο χωρίς πόρτα) και για το υπόλοιπο σπίτι αργότερα (το οποίο χωρίζει με πόρτα).

 

 

Thanks

Στην κουζινα ειναι λιγο το θεμα.. εκτος αν η διαμορφωση ειναι τετοια.. και μπει το κλιμα απεναντι απο την πορτα της κουζινας..

Σιγουρα θες 24αρι.Θα εισαι οκ. Εκτος αν εχεις αυξημενες απαιτησεις δηλαδη ποσο γρηγορα θελεις να ψυξεις τον χωρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει 2 υποδοχές για a/c το σαλονι, στη μια ειναι απεναντι οντως. Απο την αλλη το σπιτι δεν ειναι ζεστο και εχει πολυ καλη μονωση οποτε δεν νομιζω να εχω προβλημα,ας κανει και λιγο παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να αναφερω την εμπειρια μου μηπως βοηθησει καποιον.

 

Πηρα το Fujitsu ASYG24LFCC, για καταστημα ισογειο 75 τετραγωνικα. Υπαρχει μαλιστα και εσωτερικη σκαλα που οδηγει σε υπογειο χωρις να χωριζεται με καποια πορτα.

Το air condition σπερνει! Το εβαλα σημερα στους 27 βαθμους, μεσα στο μισαωρο το κατεβασα στους 24 και στην ωρα το εκλεισα γιατι ειχα ψιλοσκασει.

Να τονισω βεβαια πως το καταστημα ειναι καινουργιο με πολυ καλες μονωσεις και επισης πως δεν ειχε και πολυ κρυο σημερα...

 

Οποιος ενδιαφερεται για 24αρι ειναι καλη επιλογη...

 

Να ευχαριστησω παλι τα παιδια που με βοηθησαν να καταληξω σε αυτο...

 

Πληροφοριακα το πηρα 1039 με δωρεαν εγκατασταση απο Κωτσοβολο, αλλα πλεον εχει αλλαξει η τιμη....

 

ΥΓ. Ποιος ειναι ενας αξιοπιστος τροπος να μετρησω καταναλωση?

Παω τσεκαρω το ρολοι, αναβω το air condition για 1 ωρα (ειναι αρκετη????) και παω ξανατσεκαρω το ρολοι? Να ειναι ζεστος ο χωρος πριν κανω το παραπανω, δηλαδη να εχει λειτουργησει για καμποση ωρα το air condition πριν αρχισω την διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να αναφερω την εμπειρια μου μηπως βοηθησει καποιον.

 

Πηρα το Fujitsu ASYG24LFCC, για καταστημα ισογειο 75 τετραγωνικα. Υπαρχει μαλιστα και εσωτερικη σκαλα που οδηγει σε υπογειο χωρις να χωριζεται με καποια πορτα.

Το air condition σπερνει! Το εβαλα σημερα στους 27 βαθμους, μεσα στο μισαωρο το κατεβασα στους 24 και στην ωρα το εκλεισα γιατι ειχα ψιλοσκασει.

Να τονισω βεβαια πως το καταστημα ειναι καινουργιο με πολυ καλες μονωσεις και επισης πως δεν ειχε και το απιστευτο κρυο σημερα...

 

Οποιος ενδιαφερεται για 24αρι ειναι καλη επιλογη...

 

Να ευχαριστησω παλι τα παιδια που με βοηθησαν να καταληξω σε αυτο...

 

ΥΓ. Ποιος ειναι ενας αξιοπιστος τροπος να μετρησω καταναλωση?

Παω τσεκαρω το ρολοι, αναβω το air condition για 1 ωρα (ειναι αρκετη????) και παω ξανατσεκαρω το ρολοι? Να ειναι ζεστος ο χωρος πριν κανω το παραπανω???

Mετρητής κατανάλωσης .  http://www.skroutz.gr/c/1613/Metrites-Katanalosis-Reymatos.html

 

To κλιματιστικό μην το κλείνεις και το ξανανοίγεις . Ετσι δεν εξοικονομείς ενέργεια . Βάλ το απλά σε μια σωστή θερμοκρασία που νιώθεις άνετα και άστο εκεί . Αν απλά το έκλεισες γιατί δεν χρειαζόταν για το υπόλοιπο της ημέρας τοτε οκ . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Ποιος ειναι ενας αξιοπιστος τροπος να μετρησω καταναλωση?

Παω τσεκαρω το ρολοι, αναβω το air condition για 1 ωρα (ειναι αρκετη????) και παω ξανατσεκαρω το ρολοι? Να ειναι ζεστος ο χωρος πριν κανω το παραπανω, δηλαδη να εχει λειτουργησει για καμποση ωρα το air condition πριν αρχισω την διαδικασια?

Η καταναλωση του κλιματιστικου δεν ειναι σταθερη.Υπαρχουν παραγοντες...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Ποιος ειναι ενας αξιοπιστος τροπος να μετρησω καταναλωση?

Παω τσεκαρω το ρολοι, αναβω το air condition για 1 ωρα (ειναι αρκετη????) και παω ξανατσεκαρω το ρολοι? Να ειναι ζεστος ο χωρος πριν κανω το παραπανω, δηλαδη να εχει λειτουργησει για καμποση ωρα το air condition πριν αρχισω την διαδικασια?

 

Δεν θα βγάλεις άκρη απο το ρολόι, πάρε έναν μετρητή, σύνδεσέ τον στο κλιματιστικό και άστο να λειτουργήσει ακριβώς για 1 ώρα, μην το αφήσεις ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω. Μετά να κοιτάξεις πόση ενέργεια έχει καταγράψει στην μια ώρα, αυτή θα είναι και η μέση ισχύς καθώς αν διαιρέσεις ενέργεια με την μονάδα προκύπτει ισχύς στην ίδια αριθμητική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχτές λειτούργησα το inventor vision 9άρι, για 1η φορά.

 

Τριξίματα και θορύβους σε όλη την διάρκεια της λειτουργίας του και το ίδιο συνέβαινε όταν το είχα κλειστό (!!!!!) για αρκετή ώρα μετά.

 

Η εξωτερική μονάδα έκανε τρομερό θόρυβο. Αναγκάστηκα να το κλείσω μετά από 10 λεπτά λειτουργίας.....

 

Μόνο τα κλάματα δεν έβαλα εχτές το βράδυ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτές λειτούργησα το inventor vision 9άρι, για 1η φορά.

 

Τριξίματα και θορύβους σε όλη την διάρκεια της λειτουργίας του και το ίδιο συνέβαινε όταν το είχα κλειστό (!!!!!) για αρκετή ώρα μετά.

 

Η εξωτερική μονάδα έκανε τρομερό θόρυβο. Αναγκάστηκα να το κλείσω μετά από 10 λεπτά λειτουργίας.....

 

Μόνο τα κλάματα δεν έβαλα εχτές το βράδυ.......

Τριξίματα θα υπάρχουν λόγο συστολών διαστολών στην θέρμανση . Αν δεν θες να υπάρχουν φυσικά πρέπει να σκάσεις πολλά λεφτά για κλιματιστικό και εμένα κανει θορύβους-τριξίματα αλλά σταματάνε όταν το δωμάτιο πιάσει σωστή θερμοκρασία . Βέβαια με το καιρό που το χρησιμοποιώ μειώθηκαν τα τριξίματα πολύ και μιλάω για 9άρι κλιματιστικό αξίας 750 ευρώ !!!!

 

Για το vision που λες το χω δει σε λειτουργία στην πράξη . Αθόρυβο είναι τόσο η έξω όσο και η μέσα μονάδα....  Όταν λες θόρυβο εξωτερικό μήπως εννοείς  θόρυβο απο συντονισμό ; Γιατί σε αυτό δεν φταίει η μονάδα !

 

Εdit στους 10 αγοραστές οι 8 λένε ότι είναι αθόρυβο και οι 2 ότι δεν είναι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνει τέτοια τριξίματα και τέτοιους θορύβους 1η φορά το βλέπω.. Δεν μπορείς να κοιμηθείς λέμε...

Το είχα κλείσει και έκανε έτσι για αρκετή ώρα μετά...

 

Το 18άρι που έχω μέσα δεν έκανε έτσι όταν το άνοιξα βρε φίλε μου...

 

Για την εξωτερική μονάδα, έκανε πως κάνουν τα ψυγεία στα κρεοπωλεία... Κάτι τέτοιο.

Δεν μπορούσα να ασχοληθώ περισσότερο γιατί ήταν 2 το βράδυ.

 

Σήμερα όμως θα το κοιτάξω εκτενέστερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...