Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Θα έχει πλάκα να πάρω κάνα Midea, να βγει καλύτερο και να τρελαθεί ο Dare-Devil μετά (κάνω πλάκα...)

 

Αυτά και από μένα...

XAXAXAX. Δεν θα τρελαθώ για τα Midea. H Midea βγάζει ένα εξαιρετικό μοντέλο που λέγεται Mission ισάξιο με το vision σε χαρακτηριστικά και αποδόσεις . Αλλά είναι παραεισαγωγή με ότι σημαίνει αυτό.

 

Βασικά δεν κατάλαβα τί σε χαλάει στο passion τελικά . Η ποιότητα των πλαστικών ; Ε δεν παίρνεις κλιματιστικό για να το κοιτάς και να το χαίρεσαι ούτε για το ντεκόρ του χώρου. Το παίρνεις για τις λειτουργικές του αποδόσεις .   :P

Δώστε 100, 200 ευρώ παραπάνω και πάρτε ένα σοβαρό κλιματιστικό.

 

Δυστυχώς, δεν έκανα καλή έρευνα αγοράς και την πάτησα με τα Inventor.

 

Μ Α Κ Ρ Ι Α ....

Αυτό το μακριά που λες ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί έχεις ξενερώσει τόσο πολύ . Ο εξωτερικός θόρυβος είναι θέμα τοιχοποιίας και αντικραδασμικών . Οπότε δεν είναι θέμα κατασκευής κλιματιστικού . 

Για τα εσωτερικά πλαστικά ναι αναμενόμενο είναι να χεις τριγμούς  και σε ακριβότερα μοντέλα τύπου fujitsu toyotomi κ.α θα το συναντήσεις αυτό το φαινόμενο . Όπως σου έιπε και ο τεχνικός με το καιρό θα στρώσουν και σε μένα έστρωσε και όσοι έχουν inventor φίλοι μου με δικιά μου προτροπή κανένας δεν μου έχει κάνει αυτό το παράπονο και μιλάμε για υπνοδωμάτιο . Μήπως έχεις πολύ δύσκολο ύπνο ή πολυ ευαίσθητο αυτί και δεν το λέω ειρωνικά απλά είναι στον άνθρωπο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Βασικά δεν κατάλαβα τί σε χαλάει στο passion τελικά . Η ποιότητα των πλαστικών ; Ε δεν παίρνεις κλιματιστικό για να το κοιτάς και να το χαίρεσαι ούτε για το ντεκόρ του χώρου. Το παίρνεις για τις λειτουργικές του αποδόσεις .   :P

 

Επειδή δε το έχω δουλεψει 'καλά' αυτά που με χαλάνε so far είναι πλαστικά, θόρυβος εξωτερικής μονάδας, κακοφτιαγμένο app και πολύ ακριβό wifi module.

Άλλος τα θεωρεί λεπτομέριες και άλλος σημαντικά. Εγώ, so-so.

 

Το κείμενο δε το έγραψα για να κράξω, απλά να ενημερώσω (υποκειμενικά είναι όλα, προφανώς).

 

Τέσπα, για να μη το ζαλίσω το θέμα: δε με εντυπωσίασε με τη πρώτη ματιά αλλά αν αποδειχτεί καλό στη χρήση, θα το ξαναπροτιμήσω.

Διαφορετικά θα δοκιμάσουμε Midea. :P

 

[Recap]

Μέχρι στιγμής λοιπόν του έχω κάνει ελάχιστη χρήση και δε μπορώ να εξάγω ασφαλές συμπέρασμα.

Φτηνή κατασκευή φαίνεται, αρκετά αποδοτικό φαίνεται...θα δείξει πραγματικά τι αξίζει το καλοκαίρι που ψηνόμαστε εδώ που είμαι...

Δε ξετρελάθηκα (αλλά εντάξει, δεν έδωσα και 1000, οπότε ας είμαστε ρεαλιστές).

 

Θα επανέλθω όταν θα έχω καλύτερη άποψη...

 

thanks για τις info πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δε το έχω δουλεψει 'καλά' αυτά που με χαλάνε so far είναι πλαστικά, θόρυβος εξωτερικής μονάδας, κακοφτιαγμένο app και πολύ ακριβό wifi module.

Άλλος τα θεωρεί λεπτομέριες και άλλος σημαντικά. Εγώ, so-so.

 

Το κείμενο δε το έγραψα για να κράξω, απλά να ενημερώσω (υποκειμενικά είναι όλα, προφανώς).

 

Τέσπα, για να μη το ζαλίσω το θέμα: δε με εντυπωσίασε με τη πρώτη ματιά αλλά αν αποδειχτεί καλό στη χρήση, θα το ξαναπροτιμήσω.

Διαφορετικά θα δοκιμάσουμε Midea. :P

 

[Recap]

Μέχρι στιγμής λοιπόν του έχω κάνει ελάχιστη χρήση και δε μπορώ να εξάγω ασφαλές συμπέρασμα.

Φτηνή κατασκευή φαίνεται, αρκετά αποδοτικό φαίνεται...θα δείξει πραγματικά τι αξίζει το καλοκαίρι που ψηνόμαστε εδώ που είμαι...

Δε ξετρελάθηκα (αλλά εντάξει, δεν έδωσα και 1000, οπότε ας είμαστε ρεαλιστές).

 

Θα επανέλθω όταν θα έχω καλύτερη άποψη...

 

thanks για τις info πάντως...

Οκ κατάλαβα πως το εννοείς . Εγω δεν θα κόλαγα στις λεπτομέριες περι app και wifi module . Αλλά είναι υποκειμενικό . 

 

Αποδοτικά όλα τα κλιματιστικά είναι . Αν εννοείς αν σε ζεσταίνει γρήγορα και καλά . Σε οποιαδήποτε περίπτωση παράπονου πάνω σε αυτά 1 πράγμα συμβαίνει . Λάθος επιλογή κλιματιστικής μονάδας για τον χώρο σου και για τα κλιματικά δεδομένα της περιοχής σου . Δεν είναι όλες οι μονάδες κλιματιστικών για όλες τις περιπτώσεις χώρων και γεωγραφικών περιοχών .

 

Ενα ακόμη που μπορεί να ισχύει είναι απλά βλάβη στο μηχάνημα . 

 

Γενικά είναι λάθος να λέει κάποιος το κλιματιστικό μου αποδίδει πολύ καλά και για αυτό το συστήνω ή αν δεν αποδίδει άρα είναι μάπα . Δεν ισχύει . Ισχύει ότι ο ΧΩΡΟΣ μου είναι ο κατάλληλος για να αποδώσει σωστά το συγκεκριμένο κλιματιστικό .

 

 

Αν μιλάς για καταναλώσεις οι συντελεστές SCOP SEER δείχνουν κατα πόσο ποιοτικά όχι ποσοτικά είναι οικονομικό σε κατανάλωση ένα μοντέλο . Το συγκεκριμένο έχει άριστους βαθμούς απόδοσης . Όμως θα σου πω κάτι που μπορεί να σου φανεί παράξενο . 

Βάζεις ένα 9άρι σε 15 τ.μ και καταναλώνει την ώρα 500 watt .  Βάζεις το ίδιο 9άρι σε 90 τ.μ χώρο και καίει 300 watt την ώρα ! Παράλογο; Καθόλου !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είναι σαφές σε όσους διαβάζουν αυτό το topic, τα inventor είναι μια ΜΕΤΡΙΑ μάρκα στα κλιματιστικά.

 

Εγώ σαν προσωπική εμπειρία, προτείνω όποιος μπορεί ας δώσει 100,300,500 ευρώ παραπάνω (ανάλογα τα btu) και να πάρει κάτι άλλο, κάτι σαφέστατα καλύτερο. Θα το πάρετε για μια ζωή το κλιμαστικό και όχι μια μερικά χρόνια.

 

Τώρα, εάν δεν έχω τα λεφτά προτιμώ να τα μαζέψω και να πάρω κάτι καλύτερο (σε 1,3,5 μήνες) παρά να πάρω κάτι που θα είναι μέτριο.

 

Εγώ έδωσα 1.450 ευρώ για το 9αρι και 18αρι και εάν το ήξερα ΣΙΓΟΥΡΑ θα προτιμούσα να δώσω 2.000 ευρώ και να έπαιρνα καλύτερα μηχανήματα. Δεν θα το μετανιώνα καμία στιγμή για τα παραπάνω λεφτά που θα έδινα.

 

Ότι πληρώνεις παίρνεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διάρκεια ζωής του κλιματιστικού καθορίζεται από τυχόν βλάβη στον συμπιεστή, τα υπόλοιπα εξαρτήματα αλλάζουν, μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν στοιχεία για το ποια κλιματιστικά αντέχουν "μια ζωή" εκτός αν ασχοληθούμε με μάρκες τύπου aux κτλ.

 

Για τον θόρυβο εξωτερικά του κλιματιστικού πρέπει να κοιτάμε τα db.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κλιματιστικό για χώρο (σαλόνι) 26 τ.μ. με πολύ καλή μόνωση. Επειδή με ενδιαφέρει πολύ η χαμηλή κατανάλωση κατέληξα σε αυτό το μοντέλο.

https://www.skroutz.gr/s/5040593/Hitachi-Perfomance-RAK-35PPB-RAC-35WPB.html

Δεν έχω παρατηρήσει να συζητάτε ιδιαίτερα για τα hitachi. Έχετε κάποια άποψη για το συγκεκριμένο κλιματιστικό?

Θα χρησιμοποιηθεί πολύ για ψύξη και σχεδόν καθόλου για θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη σας για αυτό ποια είναι;

https://www.skroutz.gr/s/82453/Mitsubishi-MSZ-HC25VA.html

Θα χρησιμοποιηθεί για ψύξη αποκλειστικά το καλοκαίρι σε χώρο 15 τμ με δίπλα κουφώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πληρώνεις παίρνεις.....

Με ελευθερη αγορα... και ελλατωματικες παρτιδες.. δεν ισχυει αυτο..

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κλιματιστικό για χώρο (σαλόνι) 26 τ.μ. με πολύ καλή μόνωση. Επειδή με ενδιαφέρει πολύ η χαμηλή κατανάλωση κατέληξα σε αυτό το μοντέλο.

https://www.skroutz.gr/s/5040593/Hitachi-Perfomance-RAK-35PPB-RAC-35WPB.html

Δεν έχω παρατηρήσει να συζητάτε ιδιαίτερα για τα hitachi. Έχετε κάποια άποψη για το συγκεκριμένο κλιματιστικό?

Θα χρησιμοποιηθεί πολύ για ψύξη και σχεδόν καθόλου για θέρμανση.

Για την περιπτωση σου εγω δεν θα εδινα τοσα πολλα χρηματα..

Εγω προτεινω αυτο https://www.skroutz.gr/s/3547135/Gree-Cozy-GRS-121-EI-JCC-N2.html

Τα hitachi ειναι καλα κλιματιστικα με καλη αποδοση..

Μην κολλας στην καταναλωση γιατι δεν υπαρχει διαφορα...

Η γνώμη σας για αυτό ποια είναι;

https://www.skroutz.gr/s/82453/Mitsubishi-MSZ-HC25VA.html

Θα χρησιμοποιηθεί για ψύξη αποκλειστικά το καλοκαίρι σε χώρο 15 τμ με δίπλα κουφώματα.

Βρες κατι σε gree-inventor με 350 εως 380ε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας παιδιά και πάλι! καιρό έχω να έρθω εδώ.. είχα πάρει τα τρία midea αν με θυμάστε, και είχα και προβλημα με την υγρασία, δεν ξέρω αν το είχα πει, νόμιζα ότι με τα κλιματιστικά θα λυθεί το πρόβλημα, αλλά τελικά δεν λύθηκε, παρόλο που έχουν την λειτουργία αφύγρανσης, όταν την έβαζα εβγαζαν κρύο αέρα :(  οπότε δεν το έβαζα και καθόλου σχεδόν,  αποφάσισα να πάρω τελικά και αφυγραντήρα, πήρα ενα φθηνό της arielli σε προσφορα.. είμαι λίγο άσχετη όμως με αυτά, ξέρετε αν κάνει να λειτουργούν συγχρόνως και κλιματιστικό και αφυγραντήρας μαζί?


υγρασία είχα 86-96 μέσα στο σπιτι, πριν βάλω τα κλιματιστικά, με τα κλιματιστικά να δουλευουν επεφτε μεχρι 70-75, τώρα με το αφυγραντηρα είναι γύρο στο 55-65.. πάλι πολύ μου φαινεται, αλλα ίσως είναι στην αρχή ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άστα, μεγάλο προβλημα! έχουν χαλάσει σχεδόν όλα μου τα ρούχα πριν το πάρω χαμπάρει ότι έτρεχε νέρό μέσα στην ντουλάπα μου και είχαν πιάσει μούχλα :( μαυρίζουν και οι τοίχοι σχεδόν σε όλα τα δωμάτια, φούσκωσαν τα έπιπλα..  είναι πολύ χαμηλό ισόγειο και κοντα στην θάλασσα κι'όλας.. νομιζω ότι μου προκαλει και αλλεργία η υργασία, τρεχει η μύτι μου, φτερνιζομαι συνεχεια, με πιανει πονοκέφαλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άστα, μεγάλο προβλημα! έχουν χαλάσει σχεδόν όλα μου τα ρούχα πριν το πάρω χαμπάρει ότι έτρεχε νέρό μέσα στην ντουλάπα μου και είχαν πιάσει μούχλα :( μαυρίζουν και οι τοίχοι σχεδόν σε όλα τα δωμάτια, φούσκωσαν τα έπιπλα..  είναι πολύ χαμηλό ισόγειο και κοντα στην θάλασσα κι'όλας.. νομιζω ότι μου προκαλει και αλλεργία η υργασία, τρεχει η μύτι μου, φτερνιζομαι συνεχεια, με πιανει πονοκέφαλος..

Με αυτά που περιγράφεις η καλύτερη λύση στο πρόβλημά σου είναι να αλλάξεις σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που περιγράφεις η καλύτερη λύση στο πρόβλημά σου είναι να αλλάξεις σπίτι.

ε, αυτό δεν παίζει, δικό μας είναι, με τους γονείς μου το φτιάξαμε.. μόνο αν κερδίσω το τζόκερ και πάρω καινούργιο :-D

είναι μονοκατοικία, καινούργιο σχεδόν, στους πάνω ορόφους δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, εδώ που είμαι εγώ υποτίθεται ότι έπρεπε να είναι γκαράζ, αλλά το μετατρέψαμε σε διαμέρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...