Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

To green είναι πιστοποιημένο.

Το plus δεν είναι μάλλον αλλά είναι ίδιο με το green , οπότε νομίζω ότι δεν αξίζει για αυτό η ακύρωση.

Εσύ ξέρεις βέβαια.

Με την ίδια λογική μπορούν να ισχυριστούν όλα τα φασόν μηχανήματα που δεν έχουν πιστοποίηση ότι δεν χρειάζεται γιατί έχουν τα πρωτότυπα τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Με την ίδια λογική μπορούν να ισχυριστούν όλα τα φασόν μηχανήματα που δεν έχουν πιστοποίηση ότι δεν χρειάζεται γιατί έχουν τα πρωτότυπα τους 

Δεν έχεις άδικο , από την άλλη είναι αρκετά διαφορετικά τα παραδείγματα.

Αλλά ναι, δεν έχεις άδικο.

Προσωπικά πάντως, αν ήξερα ότι ένα πρωτότυπο έχει πιστοποίηση, τότε θα δεχόμουν να αγοράσω το φασόν ακόμα και αν δεν είχε και φυσικά με την ανάλογη έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν έχεις άδικο , από την άλλη είναι αρκετά διαφορετικά τα παραδείγματα.

Αλλά ναι, δεν έχεις άδικο.

Προσωπικά πάντως, αν ήξερα ότι ένα πρωτότυπο έχει πιστοποίηση, τότε θα δεχόμουν να αγοράσω το φασόν ακόμα και αν δεν είχε και φυσικά με την ανάλογη έκπτωση.

Το πλεονέκτημα όλων των φασόν αντικειμένων είναι η έκπτωση στην τιμή μακάρι να ξέραμε εάν πρόκειται για πιστα  αντίγραφα των επωνύμων και όχι μόνο κατ´ονομα αυτών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, liakjim είπε

To green είναι πιστοποιημένο.

Το plus δεν είναι μάλλον αλλά είναι ίδιο με το green , οπότε νομίζω ότι δεν αξίζει για αυτό η ακύρωση.

Εσύ ξέρεις βέβαια.

Το Green παρηγγειλα,αλλά όπως είπε κ ο Θοδωρής Καρπούζης δεν βρίσκει ούτε γι’αυτο πλέον την πιστοποίηση.Για να αφαίρεσαν όλα τα haier κάτι γίνεται..

Επεξ/σία από wiowia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, wiowia είπε

Το Green παρηγγειλα,αλλά όπως είπε κ ο Θοδωρής Καρπούζης δεν βρίσκει ούτε γι’αυτο πλέον την πιστοποίηση.Για να αφερεσαν όλα τα haier κάτι γίνεται..

Η πιστοποίηση υπάρχει. Το ότι δεν το έχει το νέο σάιτ δεν σημαίνει ότι ξαφνικά είναι διαφορετικά τα μηχανήματα που κυκλοφορούν.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CorumD είπε

Ανάμεσα στα δυο, καλυτερη επιλογή το DAIKIN με μεγαλύτερες αποδόσεις σε ψυξη και θερμανση. Πολυ καλο μηχάνημα με ποιοτικά πλαστικά και προσεγμένη κατασκευή,  αλλα με 3 χρόνια εγγύηση.

Οι πιο επώνυμοι κατασκευαστές οπως DAIKIN, FUJITSU, MITSUBISHI συνήθως έχουν  3 χρόνια εγγύηση(Εξαίρεση η TOSIBA με 7). Αν σου χαλάσουν, εχεις θέμα, αλλα έχουν αισθητά χαμηλότερα ποσοστά βλαβών απο τα Κινέζικα.

Εγω προσωπικά, πήρα 2 DAIKIN SENSIRA και ετοιμάζω παραγγελία για αλλα 4 για αίθουσες. Μου αρέσει η στιβαρή κατασκευή DAIKIN και τα προηγούμνα που εχω δουλεύουν 20 χρόνια αδιάκοπα....καλές αγορές οτι και να αποφασίσεις!

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Η πιστοποίηση υπάρχει. Το ότι δεν το έχει το νέο σάιτ δεν σημαίνει ότι ξαφνικά είναι διαφορετικά τα μηχανήματα που κυκλοφορούν.

Εκτος αν τα HAIER εχουν χασει την πιστοποιηση τους που μπορει να γινει αν δεν εχει παραδωσει κλιματιστικα προς πιστοποιηση. Βεβαια, μπορει να ειναι και καποιο τυχαιο γεγονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, monoqoque είπε

Δεν κινούνται δεξιά αριστερά ,έχει την επιλογή αλλά ειναι για  άλλο κλιματιστικό που το υποστηρίζει (απλά έχουν κοινό χειριστήριο)
Εμένα ο τεχνικός χρησιμοποιησε κανονικά αντλία κενού και τσακωθήκαμε και ολίγον, διοτι επέμενα ο σωλήνας μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας να ειναι τουλάχιστον 3,5 μετρά (διοτι το λέει το εγχειρίδιο για την ορθή λειτουργία του κλιματιστικου) και ο μάστορας μου άρχισε τα ''άσε τι λεει το manual'' τελικα περασε το δικο μου :-) .
Εμένα είναι 24αρι και στο τούρμπο καίει 2.6 και μετά απο κανα μισάωρο που πιάνει τηn επιθυμητή θερμοκρασία 24c το γυρίζω στο eco και μένει περίπου στα 200 βατ κατανάλωση.
 

Δηλαδή αν η απόσταση που θα εγκτασταθε'ί η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα είναι μικρότερη και άρα απαιτείται μικρότερο μήκος σωλήνα, θα επιφέρει κάποιες αρνητικές συνέπειες, πχ θόρυβο ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gousias είπε

Δηλαδή αν η απόσταση που θα εγκτασταθε'ί η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα είναι μικρότερη και άρα απαιτείται μικρότερο μήκος σωλήνα, θα επιφέρει κάποιες αρνητικές συνέπειες, πχ θόρυβο ή κάτι άλλο;

Θόρυβο, κραδασμούς, πτώση απόδοσης, ακόμα και μη αναγνώριση εγγύησης βλ daikin.

Υπάρχει πάντα τρόπος να μπει το σωστό μήκος σωλήνας πχ με κουλουρα πίσω από την εξωτερική μονάδα.

9 λεπτά πριν, CorumD είπε

Εκτος αν τα HAIER εχουν χασει την πιστοποιηση τους που μπορει να γινει αν δεν εχει παραδωσει κλιματιστικα προς πιστοποιηση. Βεβαια, μπορει να ειναι και καποιο τυχαιο γεγονος.

Δεν μας απασχολεί τι κάνει η Haier σήμερα.

Σημασία έχει ότι το Haier tundra green έχει λάβει κανονικά πιστοποίηση απ την eurovent οπότε είναι πιστοποιημένο.

Οπότε αν κάποιος θέλει να το πάρει , δεν πρέπει να κοιτάει τί κάνει η Haier με τα υπόλοιπα μοντέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

2+ μόνο? εισαι σιγουρος?

 

2 ώρες πριν, Dante80 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μπορεί αν κάνω λάθος, αλλά το Passion PRO τόσο θυμάμαι ότι ήταν. Εξάλλου, δεν πάει και πολύ ψηλότερα (τουλάχιστον δεν πήγαινε πέρσι που αγόρασα, μέχρι 3+ ήταν το τοπ).

Νομίζω ότι ό ένας μιλάει για Α++ και Α+++, ενώ ο άλλος με αριθμό SEER/SCOOP, και τα μπλέξατε λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kacey είπε

Νομίζω ότι ό ένας μιλάει για Α++ και Α+++, ενώ ο άλλος με αριθμό SEER/SCOOP, και τα μπλέξατε λιγάκι.

Μπορεί επειδή το Α++ το λέω +2 (δύο συν) και το Α+++ το λέω +3 (τρία συν). Είναι δικό μου το λάθος.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2019 στις 4:44 ΜΜ, monoqoque είπε

Εμένα είναι 24αρι και στο τούρμπο καίει 2.6 και μετά απο κανα μισάωρο που πιάνει τηn επιθυμητή θερμοκρασία 24c το γυρίζω στο eco και μένει περίπου στα 200 βατ κατανάλωση.
 

Το turbo που λες, σε τι μέγιστη ισχύ λειτουργεί? Μέγιστη ισχύ ψύξης-θέρμανσης δηλαδή από τα specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα ερώτημα με τα πλήρη στοιχεία του υποτιθέμενου? 🤔 παραστατικού πιστοποίησης που υπάρχει στην haier gr στην eurovent καθώς και στην haier gr inventor για όλο αυτο το μπέρδεμα ,αναμένω και από τις 2 απαντήσεις 

Μεχρι τότε υπομονή ☹️

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Έστειλα ερώτημα με τα πλήρη στοιχεία του υποτιθέμενου? 🤔 παραστατικού πιστοποίησης που υπάρχει στην haier gr στην eurovent καθώς και στην haier gr inventor για όλο αυτο το μπέρδεμα ,αναμένω και από τις 2 απαντήσεις 

Μεχρι τότε υπομονή ☹️

Γιατί υπονοείς ότι δεν είναι αληθινό; 

Αληθινότατο είναι πχ https://www.haieraircondition.gr/uploads/tundra green/AS25TABHRA_1U25BEFFRA.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Γιατί υπονοείς ότι δεν είναι αληθινό; 

Αληθινότατο είναι πχ https://www.haieraircondition.gr/uploads/tundra green/AS25TABHRA_1U25BEFFRA.pdf

Δεν υπονοώ ,ανησυχώ σε σημείο παράνοιας 🤯 για το γεγονός ότι η καταχώρηση ειναι περσινή και τα μοντέλα που έρχονται Ελλάδα λίγα δεν υπάρχει στο site της eurovent κανένα,αν βάλεις range εχει αρχεία από το 2013 ,Όλες οι υπόλοιπες μάρκες υπάρχουν εκτός από την haier ,σαφώς και μπορει να εχει γίνει λαθος,οποία μάρκα και να έλειπε και είχα αγοράσει μοντέλο της και η ίδια η εταιρεία  το ίδιο θα ανησυχούσα ..😉 τα γεγονότα βοηθάνε..όλες οι υπόλοιπες μάρκες που επικαλούνται πιστοποίηση υπάρχουν ,αυτή οχι ,για αυτο έστειλα και το ερώτημα ..Φαντάσου να τσέκαρες ένα serial number iPad , iPhone και να μην σου έβγαζε original ,και το site να το παρουσίαζε αυθεντικό ή η συσκευασία να ήταν πλήρη αντίγραφο ,θα το αγόραζες ? Ή ακόμα χειρότερα να το είχες αγοράσει και άσχετος με την μάρκα να έκανες την δουλειά σου αλλα  κάποια στιγμή να έκανες τον έλεγχο και να σου έβγαινε μαϊμού 😂 Αλλο μαϊμού λογισμικό και αλλο μαϊμού πιστοποιηση οκ ,θέλω να σου εξηγήσω ομως το σκεπτικό μου 😂😂

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...